Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Jos Didenybė Nyderlandų karalienė

 
2008 06 25 0:00
Beatričė su vyru princu Clausu susilaukė pirmojo sūnaus.<br>AFP/Scanpix nuotraukos
Beatričė su vyru princu Clausu susilaukė pirmojo sūnaus.
AFP/Scanpix nuotraukos

Vakar pirmą kartą į Lietuvą atvyko Olandijos karalienė Beatričė. 2002 metų birželį Vilniuje jau lankėsi jos vyriausias sūnus ir sosto įpėdinis Orano princas Willemas Alexanderis su žmona Maxima.

Karalienė Beatričė nori būti vadinama Jos Didenybe, kitaip nei jos motina Juliana, kuri 1980 metais užleido sostą savo dukrai. Beatričė - karalienė iki kaulų smegenų ir jai patinka, kai laikomasi ritualų ir nustatytų taisyklių. Ji ir atrodo visuomet karališkai, rengiasi labai elegantiškai, niekada nepamiršdama diademos arba skrybėlaitės, kaip ir britų karalienė Elžbieta II. Tačiau Oranžinės karalystės karalienė niekada nesipuošia oranžiniais apdarais, teikdama pirmenybę prislopintoms spalvoms.

Gimusi būti karalienė

Kaip turi elgtis ir ką daryti tikra karalienė, Beatričė žinojo nuo vaikystės. Ne tik todėl, kad buvo rengiama šioms atsakingoms pareigoms kaip vyriausia karalienės Julianos ir princo Bernardo dukra, bet ir todėl, kad jai patinka viskas, kas didinga ir gražu, ir nepatinka, kai tauta imasi kritikuoti savo valdovus.

Į būsimosios valdovės atmintį giliai įsirėžė olandų reakcija, kai pasibaigus Antrajam pasauliniam karui karališkoji šeima grįžo iš savanoriškos tremties Kanadoje, kur išvažiavo, kad nepatektų į nacių rankas. Tautiečiai to ilgai negalėjo dovanoti karališkajai šeimai, pavyzdžiu rodydami Londone likusį britų karalių Jurgį VI ir jo šeimą.

1940 metų gegužę, kai Beatričei buvo ketveri su puse metų, karalienė Juliana nutarė verčiau palikti šalį nei gyventi nacių okupuotoje tėvynėje ir su šeima išvažiavo į Didžiąją Britaniją, iš kur po dvejų metų persikėlė į JAV Masačusetso valstiją, o paskui - į Otavą.

Kanadoje Beatričė pradėjo lankyti pradinę mokyklą, nors pagrindinį išsilavinimą gavo jau sugrįžusi į tėvynę. Mokydamasi licėjuje ji labiausiai domėjosi menu ir klasikine literatūra.

Tačiau norint valdyti valstybę to nepakako, nes jau 1956 metų sausio 31 dieną, kai Beatričei sukako 18 metų ir pagal Olandijos Konstituciją ji galėjo imtis valstybės reikalų, karalienė Juliana iš karto įvedė dukrą į Valstybės tarybą.

Tada ir prasidėjo tikrieji Beatričės mokslai, nes būsimoji valdovė privalėjo turėti savo padėtį atitinkantį išsilavinimą. Leideno universitete pradėjusi nuo sociologijos, teisės ir ekonomikos studijų, jaunoji princesė gilinosi ir į parlamentinės valstybės istoriją bei konstitucinę teisę. Mokydamasi universitete Beatričė aktyviai dalyvavo Studenčių sąjungos veikloje, kurį laiką stažavo tarptautinėse organizacijose Ženevoje, Strasbūre, Paryžiuje ir Briuselyje. 1961 metais jai pagaliau buvo įteiktas teisės magistro diplomas.

Princesės išrinktasis olandams nepriimtinas

Vos pasirodžiusi politinėje scenoje jaunoji princesė atsidūrė dėmesio centre, tačiau ne dėl savo veiklos, o dėl meilės. Beatričė įsimylėjo vokiečių aristokratą Clausą von Amsbergą, kuris dirbo Vokietijos užsienio reikalų ministerijoje. Jungtuvės su vokiečių diplomatu Olandijoje sukėlė ne džiaugsmo, o protestų audrą. Vestuvių dieną Amsterdame buvo surengta didžiulė demonstracija, nes jau tapęs princu Clausas jaunystėje priklausė Hitlerjugendui (Hitlerio jaunimo organizacijai) ir tarnavo nacistinėje kariuomenėje. Visa tai olandams priminė liūdnas nacių okupacijos dienas. Demonstrantai nešė plakatus su užrašu "Grąžink man mano dviratį", primindami, kad okupacijos metais naciai konfiskuodavo iš gyventojų dviračius. Į jaunavedžių karietą net buvo mesta dūminė granata, o gatvėse kilo įnirtingi demonstrantų mūšiai su policija.

Tačiau metams bėgant princas Clausas įrodė esąs vertas būti Nyderlandų karalienės vyru. Jis tapo vienu populiariausių ir labiausiai mylimų karališkosios šeimos narių, o kai 2002 metais po ilgos ligos mirė, kartu su karaliene raudojo ir visa Olandija.

Protestai per karūnavimą

Didžiuliai neramumai kilo ir Beatričės karūnavimo dieną 1980 metų balandžio 30-ąją. Grupė jaunuolių, prie kurių prisidėjo ir anarchistai, nutarė tą dieną surengti protesto demonstraciją prieš prastas gyvenimo sąlygas, o iš tiesų prieš monarchiją. Jie išėjo į gatves su plakatais, skelbiančiais "Nėra namų, nebus karūnacijos", ir įsivėlė į muštynes su policija bei saugumo pajėgomis. Policija su įsišėlusiais demonstrantais elgėsi be skrupulų.

Vis dėlto tą dieną Beatričė buvo karūnuota. Ji iš karto savo valdymui suteikė daugiau formalumo - už tai karališkąją šeimą ir šiandien labiausiai kritikuoja žiniasklaida. Dėl mėgstamo oficialumo Nyderlandų valdovė yra labiau gerbiama nei mylima. Olandai meilę daug mieliau rodo karalienės marčiai mėlynojo kraujo neturinčiai argentinietei Maximai ir sūnui sosto įpėdiniui Willemui Alexanderiui. Užtat savo pareigas karalienė atlieka labai profesionaliai ir iš visos širdies, nes karalienė Nyderlanduose vaidina svarbų, nors ir formalų vaidmenį. Be to, užaugus vaikams ir sulaukusi anūkų Beatričė tapo nebe tokia oficiali, atviriau rodo savo jausmus. Ji sutinka, kad atsižvelgiant į dabartinį gyvenimą reikia modernizuoti ir monarchiją. Būtent dėl to ji sutiko, kad jos vyriausias sūnus ir sosto paveldėtojas vestų mylimą merginą, nors jos tėvas buvo žemės ūkio ministras tada, kai Argentiną valdė generolo Videlos karinė chunta. Olandijos spauda sukėlė tikrą audrą, Maximos tėvui buvo uždrausta dalyvauti vestuvėse.

Karalienei rūpi užsienio politika

Olandija - konstitucinė monarchija, todėl jos karalienės balso beveik negirdėti, kai kalbama apie šalies vidaus problemas. Kadangi valdovės pareiga atstovauti savo šaliai ir bendrauti su užsienio valstybių vadovais, Beatričė prabyla daug garsiau, kai mano, kad vyriausybė elgiasi netinkamai. Kartą ji net pagrasino atleisti užsienio reikalų ministrą, jei tas neatsižvelgs į jos primygtinį prašymą atidaryti ambasadą Jordanijoje.

Tačiau karalienė, kaip ir pridera karūnuotai asmenybei, nėra linkusi duoti interviu ir bendrauti su žiniasklaida. Iš karto po karūnavimo Beatričė pranešė susilaikysianti nuo politinių remarkų, kad nekiltų politinių komplikacijų. Tačiau šito niekaip neišmoksta sosto įpėdinis Willemas Alexanderis.

Vis dėlto kartą ir karalienė Beatričė pasakė viešą kalbą. Tai įvyko 2005 metais, kai Leideno universitetas jai suteikė garbės daktaro vardą, nors paprastai karaliams jis neteikiamas. Padėkos kalboje, kuri buvo transliuojama per Olandijos televiziją, valdovė apžvelgė 25 savo valdymo metus, o po kelių mėnesių - balandžio 30-ąją - kai visa šalis minėjo 25-ąsias karalienės Betričės valdymo metines, ji davė interviu šalies televizijai. Ta proga centrinėje Amsterdamo aikštėje vyko didžiulis koncertas, o Hagoje, kur posėdžiauja šalies vyriausybė ir gyvena karališkoji šeima, buvo surengtos įspūdingos iškilmės.

Po šalį ilgai sklandė gandai, kad karalienė Beatričė - turtingiausia pasaulio moteris. Tačiau 2005 metais, kai žurnalas "Forbes" paskelbė turtingiausių žmonių sąrašą, paaiškėjo, kad karališkosios šeimos turtas vertinamas "tik" 4,7 mlrd. dolerių. Daugiau šiame žurnale karalienės Beatričės vardas nepasirodė.

Šiemet sausio 31 dieną Nyderlandų karalienei sukako 70 metų. Šalyje pasigirdo kalbų, kad Beatričė gali pasekti savo motinos karalienės Julianos pavyzdžiu ir atsisakyti sosto, kai jai per sunku bus eiti savo pareigas. Tačiau jai artimi žmonės kartą prasitarė, kad karalienė, pagimdžiusi ir užauginusi tris sūnus, apie sosto perleidimą vienam iš jų nenori nė girdėti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"