Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

JAV sulaikytas įtariamasis

 
2016 09 19 16:10
AFP/Scanpix nuotraukos

JAV sulaikytas ieškotas įtariamasis, siejamas su sprogimais Niujorke ir Naujajame Džersyje.

19:40 JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį pasakė kalbą, praėjus visai nedaug laiko nuo savaitgalį buvusių sprogimų Niujorke ir Naujajame Džersyje.

Į Niujorką dalyvauti JT Generalinėje Asamblėjoje atvykęs B.Obama savo pareiškimą pradėjo lygiai 11 val. 30 min. vietos (18 val. 30 min. Lietuvos) laiku iš viešbučio, kuriame apsistojo.

Šios atakos ir badymai Minesotoje, kur peiliu švaistėsi iš Somalio kilęs amerikietis, anot policijos, minėjęs Alachą, sukėlė rūpesčių dėl saugumo, vykstant JAV prezidento rinkimų kampanijai.

B.Obama paragino amerikiečius „nepasiduoti baimei“ po sprogdinimų Niujorke ir Naujajame Džersyje bei švaistymosi peiliu Minesotoje savaitgalį.

„Nors mes turime būti budrūs ir agresyvūs, kad išvengtume bejausmių smurto aukų, ir kad užtikrintume, jog tokių išpuolių kaltininkai bus surasti bei perduoti teisingumui, bet visi turime elgtis kaip piliečiai, įsitikinę, kad nepasiduosime baimei“, – kabėjo prezidentas.

B.Obama pabrėžė, kad kol kas tyrėjai nemato „jokio ryšio“ tarp incidentų rytų pakrantėje ir išpuolio peiliu Minesotoje.

18:44

Iš Afganistano kilęs amerikietis, kurio ieškota įtarus sąsaja su savaitgalį Niujorke ir Naujajame Džersyje buvusiais sprogimais, suimtas pirmadienį po susišaudymo su policija, pranešė JAV televizijos.

28-erių Ahmadą Khaną Rahami areštavo Lindeno policininkai Naujajame Džersyje, pranešė NBC televizija, remdamasi teisėsaugos pareigūnais.

CNN nuotrauka
CNN nuotrauka

Per CNN televiziją rodyta, kaip sužeistas įtariamasis, paguldytas ant neštuvų, įkeliamas į greitosios medicinos pagalbos mašiną.

Pro bintą ant A.Kh.Rahamio dešiniosios rankos sunkiasi kraujas, jis pats varto galvą į šonus, akys atviros, dalį kūno dengia antklodė.

Per susišaudymą kliuvo ir dviem policininkams, sakė kaimyninio Elizabeto miesto meras.

„Ponas Rahami šiuo metu yra areštuotas. Tai įvyko Elizabet gatvėje Lindeno mieste“, – sakė CNN Elizabeto meras Chrisas Bollwage.

„Vienam Lindeno policininkui šauta į krūtinę, kitam – į ranką. Ponas Rahami taip pat peršautas“, – pridūrė meras.

Pasak Naujojo Džersio policijos, 28-erių A.Kh.Rahamio ieškota norint apklausti dėl sprogimo Sisaido Parke JAV jūrų pėstininkų labdaros bėgimo trasoje bei sprogimo Manhatano Čelsio rajone, kur 29 žmonės buvo sužeisti.

Federaliniai tyrėjai buvo paskelbę 28-erių A.Kh.Rahamio nuotrauką, kurioje matyti rudaplaukis vyras, rudomis akimis, rudabarzdis; nurodyta, kad jis esąs iš Elizabeto, miestelio greta Niuarko tarptautinio oro uosto.

Milijonams niujorkiečių išsiuntinėtose žinutėse FTB perspėjo, kad tas žmogus „gali būti ginkluotas ir pavojingas“. Tuo metu Niujorke prezidentas Barackas Obama kartu su kitų pasaulio šalių lyderiais dalyvauja JT Generalinėje Asamblėjoje.

Minėta ieškomojo nuotrauka paskelbta pirmadienį, kai visi trys incidentai, taip pat ir Elizabeto geležinkelio stotyje aptiktas ir išminuotojų nukenksmintas įtartinų sprogmenų rinkinys, gali būti tarpusavyje susiję.

JAV policija Naujajame Džersyje aptiko iki penkių įtartinų paketų, vienas kurių sprogo, pranešta pirmadienį, pareigūnams toliau tiriant tris išpuolius, per vieną parą įvykdytus Jungtinėse Valstijose.

Nėra įrodymų

Pareigūnai sako, jog nėra jokių įrodymų, kad tai buvo koordinuotos atakos. Tačiau faktas, kad jos įvyko per trumpesnį nei 24 valandų laikotarpį, dar sustiprino būgštavimus dėl saugumo, tapusio opia tema per Amerikos visuomenę itin skaldančią prezidento rinkimų kampaniją, kurioje dalyvauja Hillary Clinton ir Donaldas Trumpas.

Per naujausią incidentą įtartini užtaisai buvo aptikti kuprinėje, kuri buvo rasta šiukšlių dėžėje Elizabeto mieste. Kai Federalinio tyrimų biuro pareigūnai, naudodami per atstumą valdomą robotą, mėgino neutralizuoti vieną iš užtaisų, driokstelėjo sprogimas.

Kai pareigūnai, naudodami valdomą robotą, apžiūrėjo paketą, buvo nukirptas laidas ir užtaisas sprogo, CNN sakė Elizabeto miesto meras Christianas Bollwage'as.

Tą kuprinę sekmadienį apie 20 val. 30 min. vietos (pirmadienį 3 val. 30 min. Lietuvos) laiku rado du vyrai šiukšliadėžėje netoli Elizabeto traukinių stoties. Vyrai pamatė iš paketo kyšančius laidus ir vamzdį, todėl iškvietė policiją, sakė Ch.Bollwage'as.

JAV prezidentas Barackas Obama atvyko į Niujorką.
JAV prezidentas Barackas Obama atvyko į Niujorką.

Policijai jau anksčiau pradėjo tyrimus dėl sprogdinimo Manhatane, peiliu ginkluoto vyro išpuolio Minesotos valstijoje ir vamzdinės bombos sprogimo Naujajame Džersyje.

Niujorke buvo paskelbta aukščiausio lygio parengtis, o į miesto oro uostus, traukinių ir metropoliteno stotis budėti papildomai pasiųsti beveik tūkstantis valstijos policininkų ir Nacionalinės gvardijos karių.

JAV prezidentas Barackas Obama atvyko į Niujorką prieš antradienį prasidedančią Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją.

Bomba Niujorke – 29 sužeistieji

Šeštadienio vakarą 29 žmonės buvo sužeisti per sprogimą Niujorko prabangiame Čelsio rajone. Driokstelėjęs sprogimas apgadino pastatus ir išdaužė langus, o sprogmens skeveldros nuskriejo kitapus gatvės.

Vos už keturių kvartalų nuo sprogimo vietos policija rado kitą bombą ir ją saugiai neutralizavo. Bomba buvo perduota ištirti FTB ekspertams Virdžinijoje.

Abi bombos buvo pripildytos šrapnelio. Užtaisams pagaminti buvo panaudoti greitpuodžiai, mobilieji telefonai, kalėdines girliandos ir sprogmenys, sekmadienį vėlai vakare pranešė dienraštis „The New York Times“, cituodamas teisėsaugos pareigūnus.

Laikraštis, remdamasis neįvardytais šaltiniais teisėsaugoje, taip pat nurodė, kad federaliniai pareigūnai sulaukė ir apklausia penkis asmenis, galimai susijusius su sprogdinimu Niujorke.

FTB Niujorko skyrius socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad pareigūnai „sustabdė patikrai juos dominusį automobilį“, bet „niekam nebuvo pareikšti jokie kaltinimai“.

Naujajame Džersyje šeštadienį vamzdinė bomba sprogo šiukšliadėžėje, buvusioje šalia gatvės, kurioje kiek vėliau turėjo vykti labdaringas Jūrų pėstininko korpuso bėgimas. Per šį incidentą žmonės nenukentėjo, bet renginys buvo atšauktas.

Sekmadienį Naujojo Džersio viešojo susisiekimo tarnyba sustabdė traukinių eismą tarp Niuarko „Liberty“ oro uosto ir Elizabeto, pasirodžius pranešimams apie aptiktą įtartiną paketą.

Tuo tarpu JAV vidurio vakaruose, kaip pranešama, 22 metų somaliečių kilmės amerikietis per išpuolį Minesotos valstijos Sent Klaudo mieste sužeidė devynis žmones. Prekybos centre peiliu švaistęsis vyras buvo nušautas policijos pareigūno, kuris tuo metu buvo ne tarnyboje.

Oficialiai skelbiama, kad visų trijų atakų motyvai kol kas nežinomi, tačiau pareigūnai greitai pareiškė, kad jie buvo teroristinio pobūdžio.

„Vertinant šių incidentų skaičių, galite vadinti juos kaip norite – vis dėlto tai yra terorizmas“, – CNN sakė Naujojo Džersio gubernatorius Chrisas Christie, D.Trumpo rinkimų komandos narys.

Jokių ryšių su IS

„Bombos sprogimas Niujorke aiškiai yra terorizmo aktas, bet jis nesusijęs su tarptautiniu terorizmu“, – sekmadienį sakė Niujorko valstijos gubernatorius demokratas Andrew Cuomo, aplankęs incidento vietą Čelsyje.

„Kitaip tariant, neradome jokių ryšių su ISIS ar panašiais“, – pridūrė A.Cuomo, turėdamas omenyje džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS). Visgi jis pažymėjo, kad ryšių su tarptautiniu terorizmu dar gali būti nustatyta.

Kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės dėl sprogdinimų Manhatane ir Naujajame Džersyje, bet su džihadistais siejama naujienų agentūra „Amaq“ sekmadienį pranešė, kad Minesotos „atakos vykdytojas... buvo „Islamo valstybės“ karys“

H.Clinton irgi pasmerkė „akivaizdžias teroro atakas“.

Tuo tarpu D.Trumpas savo „Twitter“ žinutėje pareiškė „geriausius linkėjimus ir užuojautas visoms šeimoms ir nukentėjusiems per šį šiurpų sprogdinimą“.

„Užuominos apie Alachą“

Praėjus 15 metų po Rugsėjo 11-osios atakų pareigūnai pabrėžia, kad Jungtinės Valstijos tapo labiau apsaugotos nuo išpuolių, planuojamų užsienyje, bet išlieka pažeidžiamos „vienišų vilkų“ atakų, vykdomų asmenų, dažnai įkvėptų IS arba teroristų tinklo „al Qaeda“ propagandos.

Minesotoje FTB agentas Rickas Thorntonas patvirtino, kad federaliniai agentai tiria peiliu ginkluoto užpuoliko ataką kaip „potencialų terorizmo aktą“. Tuo tarpu vietos žiniasklaida nurodė, kad įtariamas užpuolikas yra 22 metų somaliečių kilmės amerikietis.

Sent Klaudo policija patvirtino, kad užpuolikas, kurio tapatybė oficialiai nebuvo įvardyta, prieš puldamas kai kurias savo aukas paklausdavo, ar tie žmonės yra musulmonai, taip pat „kažką kalbėjo apie Alachą“.

„Daugeliu atveju praeina dvi, trys ar keturios dienos, kol sužinome, kad yra ryšys su terorizmu arba jo nėra“, – duodamas interviu televizijai CBS perspėjo Niujorkui atstovaujantis Kongreso narys Peteris Kingas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"