Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

J.Assange'as: "Ar mes išgyvensime? Tai priklausys nuo jūsų"

 
2010 12 06 0:00
J.Assange'as mano, kas jo medžioklė yra politiškai motyvuota.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
J.Assange'as mano, kas jo medžioklė yra politiškai motyvuota.
AFP/Scanpix nuotrauka

Su pasaulio žiniasklaidos herojumi Julianu Assange'u - apie jį ir jo 'WikiLeaks' - Londono dienraštis 'The Guardian' gruodžio 3 dieną suteikė galimybę savo skaitytojams tiesiogiai bendrauti savo naujienų portale Guardian.com. Štai skaitytojų klausimai, į kuriuos jis atsakė.

Fwoggie. - Jūs turite Australijos pilietybę. Ar norėtumėte ten sugrįžti, ar šis klausimas nesvarstytinas dėl galimo suėmimo už Australijos diplomatų dokumentų atskleidimą?

- Esu Australijos pilietis ir labai pasiilgau tėvynės. Tačiau pastarosiomis savaitėmis Australijos ministrė pirmininkė Julia Gillard ir generalinis prokuroras Robertas McCellandas aiškiai parodė, kad mano grįžimas neįmanomas. Jie aktyviai bendradarbiauja su JAV vyriausybe, kuri grasina man ir mano žmonėms. Tai kelia klausimą, ką reiškia būti Australijos piliečiu - ar tai apskritai ką nors reiškia? Ar vos pasitaikius progai su mumis gali būti pasielgta kaip su Davidu Hicksu, tik todėl, kad Australijos politikai ir diplomatai galėtų būti pakviesti į geriausius JAV ambasadų kokteilių vakarėlius.

Girish89. - Kaip, jūsų manymu, "WikiLeaks" pakeitė pasaulio reikalus? Ar sulaukus tiek dėmesio informacijos šaltinis neturėtų gauti pagyrimo iš jūsų lūpų?

- Pastaruosius ketverius metus vienas iš mūsų tikslų buvo aukštinti šaltinius, kurie nebijo rizikuoti beveik jokiame žurnalistiniame tyrime, be jų pastangų žurnalistai būtų tiesiog nieko verti. Jei tai tiesa, kaip skelbia Pentagonas, kad jaunas kareivis Bradley Manningas atsakingas už pastaruosius informacijos nutekinimus, tuomet, be abejo, jis yra neprilygstamas herojus.

Daithi. - Ar paskelbsite, o gal esate paskelbę diplomatinius susirašinėjimus, kuriuose minimi Afganistano informatorių vardai ar kas nors panašaus? Ar jūs cenzūruotumėte (atsiprašau už tokį terminą) vardus žmonių, kurie grėstų didelis pavojus dėl paskelbtos informacijos?

- "WikiLeaks" turi 4 metų patirtį. Per visą šį laiką nebuvo jokio pagrįsto tvirtinimo iš tokių organizacijų kaip Pentagonas, kad bent vienas žmogus nukentėtų dėl mūsų veiklos. Taip yra nepaisant didelių pastangų įtikinti žmones manyti priešingai. Šioje srityje nesitikime jokių pokyčių.

Distrot. - Valstybės departamentas ginčijasi, jūs žurnalistas ar ne. Ar esate žurnalistas? Ar tam, kad būtų atskleista informacija, kurios kas nors nepageidauja viešinti, svarbu būti "žurnalistu"?

- Kai buvau 25-erių, buvo išleista negrožinė knyga, aš buvau jos bendraautorius. Tai buvo pirmoji mano negrožinė knyga. Nuo to laiko dalyvavau dokumentiniuose filmuose, dirbau laikraščiuose, televizijoje ir internete. Tačiau nebūtina ginčytis, ar esu žurnalistas, ar mūsų žmonės galimai praranda žurnalisto vardą, kai tik ima dirbti mūsų organizacijoje. Nors aš vis dar rašau bei tyrinėju, mano pareigos labiau atitinka leidėjo bei redaktoriaus, kuris organizuoja ir nukreipia kitus žurnalistus.

Achanth. - Pone Assange'ai, ar į jūsų rankas buvo pakliuvę dokumentų, kuriuose būtų minimi NSO ar ateiviai iš kitų planetų?

- Daug keistuolių rašo mums apie NSO arba kaip suprato esantys antikristai, besikalbėdami su žmona per kiemo vakarėlį prie vazoninės gėlės. Tačiau jie neatitinka dviejų mūsų leidimo taisyklių:

1) Pranešėjai negali būti dokumentų autoriai;

2) Dokumentai turi būti autentiški.

Verta paminėti, kad dar neišleistų diplomatinių dokumentų archyve iš tiesų yra užuominų apie ateivius.

Gnosticheresy. - Kas nutiko visiems kitiems dokumentams, įdėtiems į "Wikileaks" iki šių didžiųjų nutekinimų? Ar jie bus grąžinti?

- Dauguma jų prieinami Mirror.wikileaks.info, o likusi dalis bus grąžinta, kai tik galėsime išspręsti inžinerines problemas. Nuo šių metų balandžio ne mes sudarinėjome savo grafiką: jis buvo paremtas JAV vyriausybės užgauliojančiais veiksmais prieš mus. Tačiau būkite ramūs, aš tikrai nesu patenkintas tuo, kad pusketvirtų metų mūsų darbas nėra lengvai prieinamas visuomenei.

CrisShutlar. - Ar tikėjotės tokių didelių padarinių visame pasaulyje? Ar nerimaujate dėl savo saugumo?

- Visuomet tikėjau, kad "WikiLeaks" kaip koncepcija turės globalinį vaidmenį ir ji jį turėjo dar 2007 metais, kai portalas pakeitė Kenijos rinkimus. Maniau, kad prireiks dvejų, ne ketverių metų, kad kiti pripažintų šį svarbų vaidmenį, taigi kol kas šiek tiek atsiliekame nuo grafiko, liko dar daug darbo. Grasinimai mūsų gyvybei yra visuomeninis reikalas, tačiau imamės atitinkamų saugumo priemonių, kai turime reikalų su stipresnėmis jėgomis.

JAnthony. - Esu buvęs Didžiosios Britanijos diplomatas. Eidamas pareigas padėjau koordinuoti daugiašalius veiksmus prieš brutalų režimą Balkanuose, padėjau paskirti sankcijas išdavikiškai šaliai, grasinusiai etniniu valymu, padėjau skolos atleidimo programos derybose nuskurdusiai valstybei. Visa tai būtų neįmanoma be diplomatinės korespondencijos saugumo, slaptumo ir jos apsaugos, kurią įstatymiškai garantuoja Jungtinės Karalystės bei daugelis kitų liberalių demokratinių šalių. Ambasada, kuri negali saugiai pasiūlyti patarimo ar siųsti pranešimų į Londoną, yra ambasada, kuri negali dirbti. Diplomatija negali veikti be diskretiškumo ir šaltinių apsaugos. Tai galioja tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek Jungtinėse Tautose (JT), tiek JAV. Paskelbdama didelius informacijos kiekius "WikiLeaks" nepabrėžia atskirų nusikaltimo atvejų, bet griauna viso diplomatijos proceso pamatus. Jei jūs skelbiate JAV susirašinėjimus, galite skelbti ir JK telegramas bei JT elektroninius laiškus. Štai mano klausimas jums: kodėl turėtume laikyti jus atsakingais, kai nauja tarptautinė krizė bus neišspręsta vien dėl to, kad diplomatai negali funkcionuoti?

- Jei apkarpytumėte didelį redakcinį laišką iki vieno klausimo, kurį vėliau ir pateikėte, mielai ir atskirai skirčiau jam dėmesio.

Cargun. - Pone Assange'ai, ar galite paaiškinti cenzūrą asmenų, pažymėtų XXXXX nutekintuose dokumentuose? Kai kurie svarbūs asmenys palikti nepaliesti, tuo tarpu kiti cenzūruoti. Kai kurie susirašinėjimai atskleisti iš dalies. Kas gali daryti tokius svarbius sprendimus, išskyrus pačią JAV vyriausybę? Kiek žinau, jūsų kreipimasis tokiai pagalbai buvo atmestas JAV Vidaus departamento. Taip pat ar yra kokia nors numatyta leidimo tvarka, ar dokumentai leidžiami atsitiktinai?

- Paskelbti susirašinėjimai sutampa su istorijomis, paskelbtomis mūsų pagrindinių žiniasklaidos partnerių ir mūsų pačių. Jie buvo redaguoti tų sričių žurnalistų, kadangi žmonės turi gerai išmanyti dalyką, kad galėtų apie tai rašyti. Vėliau pakeitimai bent kartą yra peržiūrimi kito žurnalisto arba redaktoriaus. Taip pat peržvelgiame pavyzdžius, pateiktus kitų organizacijų, siekiant įsitikinti, kad procesas veikia.

Rszopa. - Kad ir kaip tai erzintų, DDoS atakos yra gera reklama (tai suteikia jums patikimumo). Tokį patį poveikį turi ir jūsų pašalinimas iš Amazon.com serverių. Ar sutinkate su šiuo tvirtinimu? Ar tikėjotės to?

- Nuo 2007 metų tyčia perkėlinėjome savo serverius į jurisdikcijas, kuriose įtarėme kalbos laisvės apribojimus, siekdami atskirti retoriką nuo realybės. "Amazon" buvo vienas tų atvejų.

Abbeherra. - Pradėjote kai ką tokio, ko niekas negali sustabdyti. Naujojo Pasaulio Pradžią. Atminkite, kad visuomenė pasiryžusi jus paremti (iš Slovakijos). Ar turite dokumentų apie "Prieš klastotes nukreiptą prekybinį susitarimą" (ACTA)?

- Taip, turime informacijos apie ACTA, Trojos arklio prekybinį susitarimą, skirtą patenkinti JAV autorių teisių ir patentų industrijos didžiuosius žaidėjus. Būtent "WikiLeaks" pirma nutenkintu dokumentu atkreipė visuomenės dėmesį į ACTA.

People1st. - Tomas Flanaganas, buvęs vyriausiasis Kanados ministro pirmininko patarėjas, neseniai pasakė: "Manau, kad Assange'as turėtų būti nužudytas. (...) Obama turėtų pasamdyti žudiką. (...) Nesijausčiau nelaimingas, jei Assange'as išnyktų." Kaip dėl to jaučiatės?

- Būtų teisinga, jei ponas T.Flanaganas ir kiti, rimtai skelbiantys tokius tvirtinimus, būti apkaltinti žmogžudystės kurstymu.

Isopod. - Julianai, kodėl jūs manote, kad "WikiLeaks" svarbu suteikti veidą? Gal geriau būtų organizacijai išlikti anonimiškai? Visi šie debatai tapo labai asmeniški ir susiaurėjo iki jūsų: "J.Assange'as nutekino dokumentus", "J.Assange'as yra teroristas", "J.Assange'as tariamai išprievartavo moterį", "J.Assange'as turėtų būti nužudytas", "Gyvas interviu su J.Assange'u" ir kita. Niekas nebekalba apie "WikiLeaks" kaip apie organizaciją. Dauguma net neįtaria, kad yra kitų su "WikiLeaks" susijusių žmonių. Ir tai, mano nuomone, padaro "WikiLeaks" pažeidžiamą, nes tai leidžia jūsų oponentus ginčytis ad hominem (apeliuojant ne į reikalo esmę, intelektą, o į jausmus ir emocijas). Jei jie įtikins visuomenę, kad esate piktas, moteris prievartaujantis teroristas, "WikiLeaks" patikimumas dings. Taip pat, su visa pagarba jūsų darbui, manau, jog neteisinga kitų "WikiLeaks" dirbančių žmonių atžvilgiu, kad gavote tiek daug akreditavimo.

- Tai įdomus klausimas. Iš pradžių labai stengiausi, kad organizacija neturėtų veido, nes nenorėjau, kad charakteris turėtų vaidmenį mūsų veikloje. Tai tęsė prancūzų anoniminių matematikų tradiciją, kurie rašė prisidengdami kolektyviniu anonimu "Nicolas Bourbaki". Tačiau netrukus kilo didžiulis blaškantis susidomėjimas, daug įvairių asmenų apsimetinėjo mūsų atstovais. Galiausiai kas nors turi būti atsakingas visuomenei, ir tik lyderis, nebijantis būti viešai drąsus, gali iš tiesų pasakyti, kad šaltiniai rizikuoja dėl visuotinės gerovės. Šiame procese tapau žaibolaidžiu. Susiduriu su perdėtomis atakomis, bet man priskiriami ir perdėti nuopelnai.

Timas Burgi. - Vakarų valstybės pretenduoja į moralinį autoritetą nepaisydamos teisinių kalbos laisvės garantijų. Teisinių sankcijų grasinimai prieš jus ir "WikiLeaks" atrodo susilpnina šį tvirtinimą. Kokia spauda turi būti ginama, išskyrus valstybės nemėgstamą? Jei valstybės sankcijos yra išbandymas už buvimą žiniasklaidos organizacija ir dėl to atsiradusia teise į žodžio laisvę, situacija atrodo vienoda tiek autoritariniuose režimuose, tiek ir Vakaruose. Ar sutinkate, kad Vakarų valstybės rizikuoja prarasti moralinį autoritetą atakuodamos "WikiLeaks"? Ar tikite, kad Vakarų valstybės apskritai jį turi?

- Vakarai fiskalizavo savo pagrindinius valdžios santykius naudodami kontraktų, paskolų, akcijų, banko indėlių ir t. t. tinklą. Tokioje aplinkoje kalbai lengva būti "laisvai", nes politikos pokyčiai retai atneš pokyčių į šiuos pamatinius instrumentus. Vakarų kalba - dalykas, kuris retai turi kokio nors poveikio valdžiai - yra laisva kaip paukštis. Šalyse, tokiose kaip Kinija, vyrauja visuotinė cenzūra, kadangi kalba vis dar turi galios ir jos bijoma. Visuomet turėtume žiūrėti į cenzūrą kaip į ekonominį signalą, kuris atskleidžią potencialią kalbos galią konkrečioje jurisdikcijoje. JAV atakos prieš mus suteikia daug vilties, jog kalba yra pakankamai galinga, kad sugriautų fiskalinę blokadą.

Rajiv1857. - Ar žaidimas, į kurį esate įtrauktas, gali būti laimėtas? Ar galite žaisti slėpynių su jėgomis, kurios atsiranda tuomet, kai paslaugų tiekėjai tiesiogiai ar netiesiogiai veikiami valdžios spaudimo, pavyzdžiui "Amazon"? Jei jus pašalintų (galbūt techniškai, nebūtinai fiziškai), ar turite alternatyvų saugoti jūsų dokumentus? Ar yra antras aktyvistų frontas, kuris tęstų veiklą? Ar jūsų turima medžiaga išsklaidyta taip, kad vienos saugyklos pašalinimas nereikštų žaidimo pabaigos?

- Diplomatinis archyvas kartu su svarbia medžiaga iš JAV bei kitų šalių buvo paskleistas daugiau nei 100 tūkst. žmonių užkoduota forma. Jei mums kas nors nutiktų, rakto dalys būtų paskelbtos automatiškai. Be to, archyvas yra įvairių žinių organizacijų rankose. Istorija laimės. Pasaulis bus pertvarkytas į geresnį. Ar mes išgyvensime? Tai priklauso nuo jūsų.

Išvertė Kristupas VASILIAUSKAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"