Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Įstatymas prieš "šventuosius" išgamas

 
2008 06 07 0:00
Jaunosios mormonės išgyvena siaubingą "smegenų plovimą": jos nenustoja reikalauti, kad vaikai būtų grąžinti į bendruomenę.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Jaunosios mormonės išgyvena siaubingą "smegenų plovimą": jos nenustoja reikalauti, kad vaikai būtų grąžinti į bendruomenę.
LŽ archyvo nuotrauka

Prieš daugiau nei porą mėnesių pasaulis sužinojo, kad Teksaso prerijose gyvenančios mormonų sektos vadams leidžiama vesti mažametes mergaites. Šiuo metu tebedirba tardytojai, ieškodami nelegalius fundamentalistų veiksmus patvirtinančių įrodymų didžiausioje Amerikos istorijoje vaikų globos teisių byloje.

Balandžio pradžioje Specialiųjų pajėgų Teksaso reindžeriai ir šerifo pareigūnai Vaikų teisių tarybos nurodymu iš rančos, priklausančios mormonų sektai "Fundamentalistinė Jėzaus Kristaus, paskutiniųjų dienų šventųjų bažnyčia", išvežė 468 mergaites ir berniukus.

Mormonai - ypatingi "šventieji", kurių tikėjimas ir gyvenimas, regis, sustojo archainiais laikais. Jie atsiskyrėliškai gyvena didelėje komunoje, kurios vadai turi daug žmonų, tarp kurių yra ir vaikų. Sektai visiškai nerūpi už jų teritorijos ribų galiojantys JAV pasaulietiški įstatymai. Teksaso prokurorai ir tardytojai vis dar mėgina 600 DNR testais nustatyti vaikų tėvus ir įrodyti, kad kai kuriuos kūdikius pagimdė išprievartautos mažametės motinos. Rengiamos atitinkamos baudžiamosios bylos.

Tačiau sektos nariai stengiasi atgauti savo vaikus ir jiems sekasi. Prieš dvi savaites Ostino apeliacinis teismas nusprendė, kad valdžios organai nesilaikė įstatymų reikalavimų išveždami vaikus. Teismas nurodė grąžinti apie šimtą vaikų. Kitą dieną Vaikų teisių tarnyba paskambino Teksaso Aukščiausiajam teismui ir paragino peržiūrėti tokį sprendimą.

Tačiau praėjusią savaitę JAV Aukščiausiasis teismas paskelbė, kad vaikai nuo tėvų buvo atskirti neteisėtai, nes neįrodyta, kad jiems grėsė pavojus. Šią savaitę 38 skundus pateikusioms motinoms grąžinti dar 38 vaikai, bet jų tėvams uždrausta išvažiuoti iš Teksaso. Ginčas valstijos teisme gali trukti be galo.

Fanatiškiausi tarp fanatikų

Daugiau nei 700 sektos narių gyveno septynių kvadratinių kilometrų plote, daug daugiau nei manė valdžia. Jie sunkiai dirbo: moterys augino daržoves ir dirbo laukuose, vyrai statė medinius namus. Panašiai gyveno į Teksasą XIX amžiuje atsikėlę europiečiai. Skirtumas tas, kad dievobaimingi šių dienų vyrai dažnai po vienu stogu gyvena su trimis žmonomis ir daugybe vaikų, kad pagal jų tikėjimą galėtų patekti į Dangaus karalystę.

Praktikuojantys poligamiją savo rančą vadina "Siono ilgesiu". Jie laikomi dievobaimingiausiais iš visų mormonų, kurių 10 000 narių apsigyveno Jutos ir Arizonos valstijose. Jiems vadovauja 52 metų "pranašu" pramintas Warrenas Jeffsas, atsirinkęs ištikimiausius savo narius, kuriems buvo leista keltis į Siono rančą Teksase, jų supratimu, "pažadėtąją žemę".

"Pranašas", kuriam priklausė beveik šimtas moterų, spręsdavo, kokią moterį turi vesti vyras. Kadangi savo tikėjimo broliams atiduodavo net 14 metų mergaites, nuo 2005-ųjų FTB jį įtraukė į ieškomiausių žmonių sąrašą ir po metų suėmė. 2007 metais Jutos valstijos teismas už pagalbą išprievartaujant, nuteisė jį 10 metų kalėti, tačiau jo pasekėjai ir toliau gyveno pagal jo nurodytus Dievo "įstatymus".

Teksasas - laisvės žemė

Teksasas savo piliečiams suteikia daug laisvės. Šioje valstijoje kiekvienas gali gyventi kaip nori, teisingumo žinybas gąsdina tik vaikų lytinis išnaudojimas. Daugumai teksasiečių valstijos intervencijai į mormonų rančą nepritarė, nes jiems įtartinas bet koks valdžios kišimasis į piliečių asmeninius reikalus. Net piliečių teisių gynimo organizacija "Amerikos piliečių laisvių sąjunga" pareiškė buvusi priversta pritarti "kraštutinėms priemonėms". Nors teksasiečiai smerkia vaikų lytinį išnaudojimą, tačiau mano, kad vaikai ir tėvai turi gyventi kartu.

Sekta puikiai moka pasinaudoti skirtinga visuomenės nuomone. Jos advokatas Robas Parkeris kaltina Teksaso valdžią pažeidus teisę į religiją. Interneto pokalbių svetainėse verda įnirtinga kova tarp sektos priešininkų, reikalaujančių "sukišti į kalėjimą vaikų prievartautojus", ir liberalų, kaltinančių valstiją piktnaudžiaujant savo galia.

Teksaso valdžia nujausdama konfliktą, pasirašė su praktikuojančiais poligamiją savotišką taikos sutartį: turėkite tiek žmonų, kiek norite, bet neveskite vaikų. Įstatymiškai galioja tik pirmoji santuoka, kitos laikomos "dvasinėmis".

Skaudi patirtis

Patirtis rodo, kad radikaliųjų sektų ir valstijos valdžios konfliktas gali baigtis blogai. 1993 metais katastrofa baigėsi įvykiai Vako mieste. Po įnirtingo susišaudymo su nacionalinėmis pajėgomis Dovydo sektos nariai, kurių vadas Davidas Koreshas taip pat sau suteikęs teisę turėti intymių santykių su bendrijos moterimis, įsitvirtino savo teritorijoje. Du mėnesius FTB laikė ją apsupusi, o šturmuojant pastatą kilo gaisras. 76 žmonės žuvo, tarp jų - ir vaikai.

Po dešimties metų, 2003-ųjų rudenį, kai miesto pakrašty rančą nusipirko medžiotojai mėgėjai iš Las Vegaso, apygardos šerifas Davidas Doranas buvo priverstas keisti savo įsitikinimus. Su sektomis kovojanti aktyvistė Flora Jessop, kadaise pati priklausiusi radikaliesiems mormonams ir šešiolikos metų prievarta ištekinta už pusbrolio, paaiškino šerifui, kad naujieji rančos savininkai - mormonų sekta.

Daug informacijos apie naujakurių gyvenimą suteikdavo pilotas mėgėjas J.D.Doylas, kuris kas savaitę savo miniatiūriniu "Piper" lėktuvėliu pakildavo į orą ir fotografuodavo rančą. Didelį įspūdį jam darė sektos narių darbštumas. Per kelis mėnesius iškilo milžiniškas pastatas - balta šventykla, sektos simbolis. Aplink kilo mediniai namai, kuriuos mokesčių inspekcijai įvardijo kaip nuosavus šeimos namus. 1900 kvadratinių metrų kiekvienam bendruomenės vyresniajam, būriui žmonų ir dešimtims vaikų.

Sektos moterys niekur iš rančos neidavo, kaimynai matydavo tik vyrus, kuriuos dažnai už vinguriavimą automobiliais keliuose stabdydavo policininkai. Vyrai nebūdavo girti, tik mirtinai išvargę nuo nepertraukiamų statybos darbų.

Šerifas D.Doranas dažnai lankydavosi rančoje ir kalbėdavosi su gyventojais. Jis bijojo, kad nepasikartotų Vako tragedija. Nerimavo ir Teksaso parlamento deputatas Harveys Hilderbranas. Šis pateikė įstatymo projektą, kad tėvams leidžiant, vaikai nuo 14 iki 16 metų galėtų gyventi santuokoje. Prieš trejus metus šiam įstatymui buvo pritarta. H.Hildebranas laukė progos imtis priemonių, nes buvo įsitikinęs, kad komunoje "vyksta baisūs dalykai".

Pagalbos šauksmas

Kovo 29-ąją Niu Bridžo šeimos globos namų krizių karštąja linija paskambino moteris, pasivadinusi Sarah Jessop. Tyliu balsu, užsikirsdama ji papasakojo esanti 16-metė iš Siono rančos, turinti aštuonių mėnesių kūdikį ir vėl esanti nėščia. Ji skundėsi, kad jos 49 metų vyras ją muša ir prievartauja, jog nori palikti namus, bet bijo. Moterų prieglobsčio darbuotoja kreipėsi į Vaikų teisių tarnybą. Po keturių dienų policijos automobiliai suvažiavo į rančą.

Įtariama, kad skambino 33 metų moteris iš Kolorado, jau anksčiau garsėjusi melagingais pareiškimais. Todėl tardytojams sunku įrodyti, kad mergaitės buvo prievartaujamos. Išnagrinėjus 400 dėžių dokumentų, tikimasi rasti įrodymų. Šeimos ministerijos atstovas aiškino, kad "rančoje vyrauja įsitikinimas, kad vaikai patys turi gimdyti vaikus".

Taro paimtų dokumentų yra ir W.Jeffso pamokslai 10-16 metų mergaitėms apie jų paskirtį. "Vyro garbė - moteris, moters garbė - mergystė. Tik Pranašas gali tau parinkti būsimąjį vyrą", - skelbia jis. Pareigūnai teismui pateikė nuotrauką, kurioje W.Jeffsas aistringai bučiuoja 12-metę, greičiausiai, savo nuotaką, į lūpas. Sektos šventyklos viršutiniame aukšte policija aptiko daug lovų. Tardytojų nuomone, jose dvasinės vyresniųjų bendruomenės narių santuokos su mažametėmis baigdavosi lytiniais santykiais.

Vaikų teisių tarnybos skaičiavimu, tarp 468 vaikų - dešimtys jaunesnių nei keturiolika metų mergaičių. Dauguma jau turi savo vaikų arba yra nėščios. Kai kurios mergaitės pastojo būdamos 13 metų.

Lytiškai išnaudojami buvo ir berniukai. Daug 13-21 metų jaunuolių tradiciškai išstumiami, kad nesudarytų konkurencijos daug žmonų turintiems sektos vyresniesiems. Šeimos privalėdavo apsimesti, kad jų sūnūs mirę.

Sudėtingos teisybės paieškos

Dabar globėjai mėgina sektos vaikams suteikti šiokį tokį gyvenimo džiaugsmą. Vaikai nežino, kas yra televizorius, komiksai, internetas, radijas ar žaislai. Jie namuose turėjo tik daug įvairių pareigų ir privalėjo rūpintis jaunesniais broliais ir seserimis. Globėjai nori pripratinti vaikus elgtis, kaip kiti jų bendraamžiai.

Kiekvienam vaikui paskirtas advokatas. Tačiau juos lankančios motinos skundžiasi, kad jų vaikai jaučiasi blogai. Valdžios atstovai bijo, kad kai kurios motinos nepabėgtų su savo vaikais, ir galimo teisinio chaoso, nes DNR tyrimai dar neatlikti, kartais neaišku, kas yra vaiko tėvai.

Per tą laiką dvi mergaitės ligoninėje pagimdė. Gimdyves ir naujagimius prie durų saugo nacionalinės gvardijos kariai. Gal tie kūdikiai virs gyvu įrodymu, kad sekta prievartavo vaikus, o jų motinos taps pagrindinėmis liudytojomis.

Pagal užsienio spaudą parengė Rima KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"