Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Išardyti daliniai, šaudę į žmones

 
LŽred@lzinios.lt
2014 02 27 6:00
Pro Rusijos karinio laivyno štabo Sevastopolyje vartus matyti šarvuotis ir karys.
Pro Rusijos karinio laivyno štabo Sevastopolyje vartus matyti šarvuotis ir karys. Reuters/Scanpix nuotrauka

Ukraina po revoliucijos sparčiai priima daugybę įvairiausių sprendimų, tačiau didžiausias klausimas išlieka - ką darys Rusija? Ar Vladimiras Putinas susitaikys karčiai pralaimėjęs mūšį dėl Ukrainos, ar pasaulis taps dar vieno Rusijos įsiveržimo į suverenią valstybę liudininku?

„Berkut“ nebėra!" - paskelbė laikinasis vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas, pasirašęs įsaką likviduoti specialųjį milicijos pajėgų dalinį, dalyvavusį kruvinuose susirėmimuose su opozicijos demonstrantais. Šių pajėgų pavadinimas, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „Erelis“ ir siejamas su grobį gebančiu staiga pulti plėšriuoju paukščiu. "Berkut" snaiperiai kaltinami nušovę daugiausia protestuotojų per tris kruvinas praėjusios savaitės dienas Kijeve, kai žuvo apie 100 žmonių. Tuo jie užsitraukė ukrainiečių neapykantą, tačiau Sevastopolyje, rusakalbiame Krymo mieste, kur bazuojasi Rusijos Juodosios jūros laivynas, keli tūkstančiai žmonių, tarp jų kazokai, reikalauja ginti "Berkut" nuo "rudojo ukrainietiško maro", o šių pajėgų narius vadina didvyriais ir kviečia juos iš visos Ukrainos į Krymą.

Krymas kelia rusišką vėliavą

Atmosfera Kryme labai įtempta, jau pasirodė pranešimų, jog į pusiasalį atvyko Rusijos specialiosios pajėgos. Žinoma, kad didelis desantinis laivas "Nikolajus Filčenkovas" atplukdė 10 šarvuočių, 200 karių ir 328 jūrų pėstininkus, kad dar plaukia keturi laivai su pajėgomis, kurios prisijungs prie Sevastopolyje jau dislokuotų 26 tūkst. Rusijos kariškių.

Jau ne pirmą dieną įvairiuose Krymo miestuose buriasi "liaudies draugovės", aikštėse Rusijos vėliavas laikantys manifestantai reikalauja atsiskyrimo nuo Ukrainos ir prisijungimo prie Rusijos. Virš Krymo parlamento taip pat iškelta Rusijos vėliava, o Sevastopolio gyventojai tiesiog aikštėje išsirinko naują merą, kuris yra ne Ukrainos, bet Rusijos pilietis. Naują Kijevo valdžią palaiko tik Krymo totoriai. Jie net vadinami vieninteliais ukrainiečiais Kryme. Keli tūkstančiai totorių drauge su kitais Maidano šalininkais vakar protestavo prie Krymo Aukščiausiosios Tarybos pastato Simferopolyje, mojavo Krymo ir Ukrainos vėliavomis bei skandavo: "Krymas - ne Rusija!" Netoliese vyko kelių šimtų prorusiškų organizacijų mitingas su rusiškomis vėliavomis. Priešingų stovyklų minios renkasi ir kituose Krymo miestuose, Odesoje, daug kur Rytų Ukrainoje.

Trys kadenciją baigę Ukrainos prezidentai – Leonidas Kravčiukas, Leonidas Kučma ir Viktoras Juščenka – vakar pareiškė, kad Rusija, kuri visą laiką kaltina Europą ir JAV kišimusi į Ukrainos vidaus reikalus, pati griebiasi tiesioginio kišimosi į Krymo politinį gyvenimą. Bendrame prezidentų pareiškime Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) ir Generalinė prokuratūra raginamos reaguoti į separatizmo apraiškas.

Galima sakyti, Maskva jau pradėjo Krymo kampaniją, ir jei sumanytų užimti pusiasalį, tai būtų tik kelių akimirkų reikalas. Krymą ir taip galima laikyti okupuotu Rusijos kariuomenės. Savo štabus ir karines bazes ji turi visame pusiasalyje, ne tik Sevastopolyje. Tokio įsikišimo dingstis - ginti pagalbos prašančius Rusijos piliečius. Visi, kas Kryme norėjo gauti Rusijos pilietybę, ją jau gavo, nors Ukraina draudžia turėti dvigubą pilietybę - už tai numatoma dvejų metų laisvės atėmimo bausmė. Tačiau Rusijos konsulatas patyliukais dalija rusiškus pasus jau ne vieną dešimtmetį.

Krymas tebėra potenciali parako statinė, kurią Maskva gali bet kada susprogdinti.

"Berkut" nariai Kijevo gatvėse vasario 22 dieną./Reuters/Scanpix nuotrauka
"Berkut" nariai Kijevo gatvėse vasario 22 dieną./Reuters/Scanpix nuotrauka

V.Putinas dar atkeršys

Pats Rusijos prezidentas V.Putinas po sėkmingų Sočio žiemos olimpinių žaidynių kol kas tyli dėl įvykių Ukrainoje, bet vakar netikėtai įsakė Gynybos ministerijai skubiai surengti šalies ginkluotųjų pajėgų kovinės parengties patikrinimą Vakarinėje ir Centrinėje karinėse apygardose.

Tai akivaizdus bauginimo ir perspėjimo ženklas, nors tiesiogiai ir nesusiję su Ukraina. Nes Ukrainos netektis yra didžiulis smūgis V.Putino prestižui Rusijoje. "V.Putinas atkeršys už pralaimėtą mūšį dėl Ukrainos. Jis turi ką nors parodyti rusams kaip trofėjų, ir tai bus Sevastopolis", - komentavo Rusiją palikęs opozicionierius šachmatų čempionas Garis Kasparovas.

Paradoksalu, bet didžiausias viltis rasti taikų kompromisą dėl Rusijos interesų Ukrainoje V.Putinas turėtų sieti su buvusia premjere Julija Tymošenko, Oranžinės revoliucijos lydere, kurią V.Janukovyčius buvo įkišęs į kalėjimą.

J.Tymošenko daro pauzę

Galbūt tai netikėta, tačiau kol kas J.Tymošenko laikosi gana nuošaliai. Vos išėjusi iš kalėjimo ji atvyko į Maidaną ir pareiškė sieksianti prezidento posto, bet vėliau per atstovus savo žodžius paneigė. Ji priėmė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel kvietimą atvykti gydytis į Berlyną. J.Tymošenko gerai pažįstantys bendražygiai teigia, jog politikė staiga "pristabdė arklius". Matyt, pajuto, kad Ukraina tapo kitokia. Jai reikia laiko tiksliau įvertinti naujas nuotaikas Ukrainoje. Kol kas J.Tymošenko iš tiesų geriau nesivelti į politinę kovą, nes Maidane pučia jai nepalankūs vėjai - protestuotojai įtariai žiūri į senuosius politinius žaidėjus. Tačiau jei Ukrainoje prasidės politinės rietenos, buvusi premjerė galės tuo pasinaudoti. J.Tymošenko būdinga daryti daug klaidų, kai ji turi didelę valdžią, bet pajutusi spaudimą ši moteris ima veikti labai konstruktyviai. Kol kas neaišku, kiek truks ta pauzė, tačiau vasarą ar rudenį ji, tikėtina, aktyviai įsitrauks į naująją politiką.

Rusija neslepia, kad J.Tymošenko jai būtų geriausia partnerė. „Jei ši politikė konsoliduos valdžią, V.Putinas bus visiškai patenkintas. Jie puikiai supranta vienas kitą, – sakė politikos konsultantas Stanislavas Belkovskis, patarinėjęs Kremliui ir dirbęs Ukrainoje. – Jie palaiko gerus ryšius, tad J.Tymošenko triumfas jam tiktų.“

V.Janukovyčiaus safaris

O kur yra V.Janukovyčius? Tai dar vienas klausimas, kuris rūpi visai Ukrainai. Pastarąjį kartą iš sostinės pabėgęs nuverstasis prezidentas buvo pastebėtas Kryme, bet ten jo pėdsakai dingsta. Gali būti, kad jis pasislėpė kokioje nors Rusijos karinėje bazėje, kurių pilna visame Kryme, arba tūno Rusijos karo laive Sevastopolyje.

Tuo tarpu portalas gordonua.com, remdamasis šaltinio iš jėgos struktūrų pateikta informacija, praneša, kad V.Janukovyčius yra Rusijoje, iš kurios ketina vykti į Aziją. Spėjama, kad jis planuoja apsistoti Indonezijoje. Pasak šaltinių, Rusijoje su buvusiu prezidentu yra ir abu jo sūnūs.

Apie V.Janukovyčiaus buvimo vietą sklando visokių gandų, tačiau jo gimtajame Donecke, milijoną gyventojų turinčiame rusakalbiame Rytų Ukrainos mieste, daugelis mano, kad jis dar kažkur čia. Nuverstojo prezidento ieško ir Vakarų žurnalistai. Donecke jie nuvyko prie aptverto V.Janukovyčiaus gyvenamojo komplekso, bet pastebėjo tik iš kamino rūkstantį dūmelį, ir daugiau jokių gyvybės ženklų.

Ši prabangių vilų grupė už kelių kilometrų nuo pramoninio Donecko, kuriame 1950 metais gimė V.Janukovyčius, atrodė visai negyvenama, neskaitant dūmelio. Patekti į įspūdingas Rainio gatvės valdas, pažymėtas 65 numeriu ir apjuostas pušų bei aukštos plytų ir cemento sienos su metaliniu barjeru viršuje, neįmanoma. Niekas neatsako į skambutį prie masyvių rudų durų. Sargo namelis tamsintais langais taip pat atrodo tuščias. Tylą, gaubiančią šią prabangos salą tyrų viduryje, nutraukia tik šuns lojimas. Tačiau V.Janukovyčius turi ne vien šiuos namus. Kai jis pabėgo, prezidento Mežgorjės rūmuose prie Kijevo buvo rasta šimtai segtuvų dokumentų, iš kurių sužinota, kad V.Janukovyčiui priklauso daugybė nekilnojamo turto visoje Ukrainoje, įskaitant medžioklės valdas ir apartamentus Kijeve, apie kuriuos visuomenė anksčiau nė nenutuokė. Šio vieno žmogaus pasiglemžto turto mastai - ištaigingi rūmai, automobilių kolekcija ir fazanai, privatus restoranas ir golfo aikštynas - pribloškė šalį ne mažiau nei Ben Ali ir Hosni Mubarako turtai, papiktinę tunisiečius ir egiptiečius.

Ukraina nori teisti V.Janukovyčių, daugelio ukrainiečių vadinamą tiesiog banditu, už korupciją, bet dar labiau - už masines žudynes. Užvakar parlamentas pritarė rezoliucijai, kuria raginama apkaltinti V.Janukovyčių nusikaltimais žmoniškumui ir teisti Hagos tribunole.

Galbūt nuverstasis prezidentas jau pabėgo iš šalies ir Ukrainai nepavyks pasodinti jo į teisiamųjų suolą. Taip pat maža tikimybė, kad Ukrainai pavyks rasti milijardus, kuriuos išgrobstė elitas, daugelį metų slėpęs savo turtus Europos Sąjungos šalyse: Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Nyderlanduose, Kipre, Latvijoje, Šveicarijoje. Europos įstatymai prieš pinigų plovimą nepadėjo užkirsti tam kelio.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"