Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Ilgametė mylimoji ir 40 valandų žmona

 
2010 03 27 0:00
E.Braun mėgo šampaną ir poilsį prie ežero.
E.Braun mėgo šampaną ir poilsį prie ežero.

Artėjant 65-osioms Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinėms labiausiai istorine praeitimi besidominčios Rusija ir Vokietija atskleidžia vis naujų ir dar nežinomų tragiškos praeities momentų. Vokietijoje didelio dėmesio sulaukė Eva Braun, buvusi ilgametė Adolfo Hitlerio mylimoji ir beveik 40 valandų - žmona. Ji buvo laikoma apolitiška neišmanėle. Tačiau dabar pasirodžiusi jos nauja biografija pakoregavo fiurerio draugės įvaizdį.

Dar Hitleriui būnant gyvam nesiliauta šniukštinėti, kuo ypatingi jo santykiai su Eva Braun. Fiureris mėgo ilgiau pamiegoti, ir kai prieš vidurdienį jis išeidavo iš miegamojo, kurį su E.Braun apartamentais jungė durys, o personalas nuvilkdavo patalynę, smalsūs Reicho kanceliarijos tarnautojai puldavo ieškoti praėjusios nakties veiklos požymių. "Anuomet tyrinėdavome lovą", - po kelių dešimtmečių televizijos žurnalistams prisipažino Hitlerio būstinės Oberzalcberge Bavarijos Alpėse valdytojas SS karininkas Herbertas Doehringas. Bet jie nieko neaptikdavo, niekada. Todėl H.Doehringas nusprendė, kad fiurerį su 23 metais jaunesne moterimi siejo tik platoniški ryšiai.

Tačiau Trečiajame reiche H.Doehringas priklausė tai nedidelei grupelei žmonių, kurie iš viso šį tą nutuokė apie E.Braun ir Hitlerio santykių pobūdį. Vokietijos visuomenė tik pasibaigus karui sužinojo, kad jų garbinamą fiurerį maždaug 15 metų lydėjo patraukli šviesiaplaukė iš Miuncheno, su kuria jis susituokė Berlyno bunkeryje likus vos kelioms valandoms iki savižudybės 1945 metų balandžio 30 dieną.

Šis slapstymasis buvo politinė gudrybė. "Daugelis moterų manimi žavisi, nes esu viengungis. Čia tas pats, kaip ir aktoriams: vedę jie daug praranda, moterys nebežvelgia į juos susižavėjusiomis akimis ir negarbina kaip stabų", - mėgo sakyti Hitleris.

Todėl smalsuolių, norėjusių daugiau sužinoti apie Miuncheno profesinės mokyklos mokytojo dukterį, netrūko. Deja, pirmosios apie ją surinktos žinios nedžiugino. Britų istorikas ir slaptosios tarnybos karininkas Hughas Trevoras-Roperis, iškart po karo apklausęs Hitlerio palydą, nusprendė, kad E.Braun buvusi "neįdomi". Šią išvadą patvirtino visi Hitlerio biografai.

Pakoreguota biografija

Berlyno istorikė Heike Goertemaker pakoregavo E.Braun įvaizdį, vasario mėnesį išleisdama mokslinę fiurerio mylimosios biografiją "Eva Braun. Gyvenimas su Hitleriu". Autorė atsisakė daugumos ankstesnių "juoduoju humoru" pasižyminčių anekdotų apie šią moterį, kuriais publika gardžiavosi kelis dešimtmečius. Pavyzdžiui buvo pasakojama, kad fiurerio bunkeryje Eva nesutardavo su Hitleriu dėl maisto. Vegetaras fiureris reikalavęs, kad ji pasitenkintų tąsia avižų sriuba ar grybų dažiniu, o Eva tokiu maistu bjaurėjosi. Taip pat nuolat buvo pasakojama, kad Eva pavydėjo vokiečių aviganiui Blondie fiurerio dėmesio ir niekam nematant išliedavo ant šuns savo pyktį. Ji tiesiog mėgaudavosi gailiu Blondie staugimu, o Hitleris niekaip negalėdavo suprasti, kodėl vilkšunis taip keistai elgiasi. "Tai mano kerštas", - sakydavo E.Braun.

Istorikė pasistengė išsiaiškinti, kokie iš tiesų buvo Evos ir Adolfo intymūs santykiai, apie kuriuos pasakojo E.Braun draugės ir giminaičiai. Eva esą kikeno pamačiusi 1938 metais darytą britų premjero Nevilo Chamberlaino, sėdinčio ant sofos Hitlerio bute Miunchene, nuotrauką. "Jei jis žinotų, kas vykdavo ant šios sofos!", - nusijuokusi ji.

Mokslininkė rado įrodymų, kad E.Braun Hitleriui buvusi daugiau nei "patraukli jauna būtybė, padėdavusi jam atsipalaiduoti ir nusiraminti, nors jos išvaizda ir buvo niekuo neišsiskirianti, gal net kvailoka", taip tvirtino asmeninis Hitlerio fotografas Heinrichas Hoffmannas.

Gerbė ir vertino

Savo 1938 metais parašytame testamente Hitleris mini E.Braun iškart po nacionalsocialistų partijos, kuri būtų turėjusi mokėti jai didelę pensiją iki gyvenimo pabaigos. Propagandos ministras ir Hitlerio intymusis patikėtinis Josephas Goebbelsas taip pat ne kartą buvo sakęs, kad diktatorius labai gerbė savo draugę. "Protinga mergaitė, labai daug reiškianti fiureriui", - kartodavo jis.

Eva buvo įtraukta ir į Linco, kur iš Austrijos kilęs diktatorius su drauge ketino pasitraukti laimėjęs karą, pertvarkos į fiurerio kultūros sostinę planavimo grupę. Karinei ofenzyvai nepasisekus, Hitleris visiškai netroško E.Braun mirties ir nuolat ragino ją bėgti iš apsupto Berlyno į Bavariją, tačiau Eva atsisakė. Hitlerio kronprincas Albertas Speeras 1945 metais sąjungininkams paliudijo, kad Hitleris ją garbino iki mirties.

Tačiau dauguma Hitlerio biografijų autorių šia moterį laikė "nereikšmingu priedu". Jų nuomone, Hitlerio gyvenime nebuvę vietos džiaugsmui, meilei ir aistrai. H.Goertemaker rašo, kaip sunku buvo rasti faktų, nes 1945 metais Hitleris įsakė sunaikinti visus asmeninius dokumentus. Greičiausiai amžiams dingo ir jo E.Braun rašyti ir iš jos gauti laiškai. Todėl istorikė galėjo remtis tik Evos draugėms ir giminaičiams rašytais laiškais bei fragmentais iš 1935 metų dienoraščio, kurio tikrumas ginčytinas. Ir, žinoma, Hitlerio tarnų, asmens sargybinių, vairuotojo ir įvairių kitų nacių veikėjų prisiminimais. Kadangi jie buvo užrašyti karui pasibaigus, knygos autorė jais nepasitiki ir prisipažįsta negalėjusi atsakyti į daugelį klausimų.

Daug tamsių dėmių

Neaišku, kur ir kaip Hitleris susipažino su E.Braun. Greičiausiai jis sutiko 17-metę Evą 1929 metais savo asmeninio fotografo H.Hoffmanno namuose. Eva tada lankė mergaičių namų ruošos ir biuro administravimo mokyklą. Vėliau H.Hoffmanno duktė pasakojo, kad partijos vadas labai galantiškai elgėsi su paaugle Eva. "Ar galėčiau Jus pakviesti į operą, panele Braun? Suprantate, nuolat esu apsuptas vyrų, tad būčiau labai laimingas moters draugijoje", - sakydavo jis. Diktatorius su moterimis galėdavo elgtis labai mandagiai, todėl svajojusi apie kino pasaulį ir mėgusi mados žurnalus Eva pasidavė jo įtaigai. Netrukus nacionalsocialistų bosas įsakė patikrinti, ar Braunų šeimoje nebuvo žydų.

Nėra žinių, kaip jų santykiai klostėsi toliau. Žinoma tik, kad 1932 metais Eva mėgino nusišauti tėvo ginklu. Tuo metu buvo aiškinama, kad taip ji norėjusi priversti Hitlerį labiau ja rūpintis. Jei Evai būtų pavykę nusižudyti, ši savižudybė būtų buvusi antroji į Reicho kanceliariją troškusio patekti vyriausiojo nacio aplinkoje, nes anksčiau, nepakęsdama pavydaus dėdės spaudimo, nusišovė Hitlerio dukterėčia Geli Rauball.

1933 metais atėjęs į valdžią Pirmojo pasaulinio karo veteranas gyveno bohemiškai, dažnai kelias dienas net nepasirodydavo Berlyno vyriausybėje. Hitleris vaikštinėdavo po Miuncheną kartu su savo neaiškiais palydovais, lankė operą ir teatrus, statybų aikšteles, kurioms šis architektūros mėgėjas teikė didelę reikšmę. Esant gražiam orui, fiureris su svita keliaudavo į kaimą, tada prisidėdavo ir Eva. Ji atvažiuodavo atskirai su sekretorėmis. Per tokius pasivaikščiojimus jos vieta būdavo palydos gale. "Kartais Hitleris visiškai viešai paduodavo jai voką su grynaisiais, na, kaip amerikietiškuose filmuose apie gangsterius", - pasakojo A.Speeras.

Tačiau 1935 metais E.Braun pamėgino nuodytis. Buvo žmonių, tvirtinusių, kad tik po to jos santykiai su Hitleriu tapo artimesni. Jis mokėjo už Evos butą, vėliau už namą Miunchene, todėl ji galėjo išsikraustyti iš tėvų. E.Braun tapo Hitlerio būstinės Oberzalcberge, kur jis net karo metu praleisdavo ištisas savaites, šeimininkė, nors oficialiai buvo vadinama "asmenine sekretore". Diktatorius stengėsi, kad jų santykiai neiškiltų į viešumą. Tik viena poros nuotrauka prasprūdo pro cenzūrą ir buvo paskelbta. Joje Hitleris nufotografuotas per 1936 metų olimpines žiemos žaidynes Garmiš-Partenkircheno stadione - E.Braun sėdi už jo esančioje eilėje.

Vis dėlto sąjungininkų spaudoje ėmė rodytis pranešimų, kad Hitleris turi draugę pavarde Braun. 1939 metų pabaigoje apie tai parašė JAV žurnalas "Time". Tačiau Vokietijos gyventojų ta informacija nepasiekė.

E.Braun mėgo fotografuoti bei filmuoti, mielai ir pati pozavo. Po karo vienas buvęs SS karininkas skundėsi, kad ji neatitikusi "vokietės mergaitės idealo". Vos fiurerio limuzinas išriedėdavo pro Berghofo vartus, Eva su draugėmis esą pradėdavo ruoštis vakarėliui. Tai visiškai atitiko jos kaip "apolitinės asmenybės" įvaizdį, kurį istorikei H.Goertemaker pavyko paneigti. Jai pakako žvilgtelėti į E.Braun nuotraukų albumą. Jame istorikė rado 1939 metais rugpjūčio 23 dieną darytą nuotrauką - joje užsienio reikalų ministras Joachimas von Ribbentropas derasi Maskvoje su Stalinu dėl Rytų Europos padalijimo dalyvaujant E.Braun. H.Goertemaker teigia, kad fiurerio draugė visiškai pritarė Hitlerio pasaulio sampratai ir politinėms pažiūroms, nes maždaug pusę savo 33 metus trukusio gyvenimo ji praleido tarp fanatiškų nacionalsocialistų.

E.Braun išliko lojali iki mirties, ir Hitleris įvertino šį besąlygišką lojalumą. "Tik panelė Braun ir mano aviganis šuo yra ištikimi ir priklauso man", - skundėsi jis karui baigiantis. Balandžio 22 dieną fiureris rašė: "Kovojame iki galo. Mirštu taip, kaip gyvenau. Man tai nesunku." Berchtesgadeno teismo išvadoje rašoma, kad Eva Braun mirė 1945 metų balandžio 30 dieną 15 val.28 min. perkandusi kalio cianido kapsulę. Po dviejų minučių ja pasekė ir Hitleris.

Parengė Rima KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"