Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Iki dantų ginkluota tauta

 
2007 08 25 0:00

Pistoletas spintoje, karabinas einant į pikniką, bazuka rūsyje. Tokia šiandien Šveicarijos realybė, nes beveik kiekvienas šveicaras namuose turi ginklą, dažniausiai valdišką. Tačiau panašu, kad ši šalis jau galvoja, jog vertėtų nusiginkluoti.

Paklaustas, ar namuose turi pistoletą, Hermannas Suteris ima kvatoti: "Koks čia klausimas. Žinoma, ir ne vieną". Šveicaras paaiškina, kad pirmąjį jam davė tėvas, kitą jis gavo iš valstybės, kai tarnavo kariuomenėje, paskui Hermannas ir pats nusipirko ginklą. Jis tik apgailestauja, kad tuomet pagailėjo 200 šveicariškų frankų (1000 litų) Kalašnikovo automatui, nes jis jam pasirodė per brangus. Namuose pistoletus dar turi ir abu Hermanno sūnūs. Jie yra suaugę vyrai, bet tėvas neslepia, kad jo atžalos šaudyti pradėjo mokytis nuo 10 metų.

H.Suteris yra organizacijos "Pro Tell", kuri vienija šveicarų ginklų mėgėjus, narys, tačiau tai nereiškia, kad jo namų arsenalas skiriasi nuo kitų šalies piliečių. Matyt, ne veltui šveicarai save laiko Viliaus Telio palikuonimis. 7,5 milijono šalies gyventojų namuose laiko beveik 2 milijonus ginklų. Kiek tiksliai, nėra žinoma, nes registruojami tik tie ginklai, kurie perkami parduotuvėse. Ginklą, įsigytą juodojoje rinkoje, atitekusį kaip palikimas ar įgytą dar kokiu nors būdu, galima laikyti namuose apie tai nepranešus valstybei.

Tokios taisyklės yra šalyje ir niekas tuo nesistebi. Rami, turtinga ir neutrali Šveicarija yra virtusi didžiausiu Europoje arsenalu. H.Suterio duomenimis, ginklus turi 95 proc. šalies namų ūkių. Tačiau neaišku, ar taip bus dar ilgai. Šią savaitę teisėsaugos institucijos ir Centro kairioji partija pradėjo akciją rinkdama parašus, kad gyventojai negalėtų taip laisvai naudotis ginklais. Jau aišku, kad pasirašys keli šimtai tūkstančių šalies piliečių, o tai reiškia, jog Šveicarijos parlamentas šiuo klausimu turės skelbti referendumą. Tuomet šviecarams teks spręsti sunkią dilemą.

"Imk šautuvą, eime į pikniką"

Ginklų laikymas - Šveicarijos kultūros dalis. Šioje šalyje šaudyklą turi net mažiausias miestelis, ir dažniausiai tokią, kurioje galima šaudyti iš 300 metrų nuotolio. Kiekvieną savaitgalį miesteliuose rengiamos vietos šaudymo varžybos ir jose dalyvauja minios mėgėjų pašaudyti. Į tokias varžybas apylinkės gyventojai ateina kaip į pikniką, o bažnyčioje laikomos mišios už šaulius ir jų šeimas. Vienas svarbiausių įvykių Šveicarijoje - kas du metai birželį rengiamas federalinis konkursas. Jame dalyvauja ketvirtis milijono žmonių, beveik visas šalies elitas. Šaudoma tris dienas.

Jaunimo konkurse gali dalyvauti vaikai, kuriems sukako 10 metų. Jie paprastai treniruojasi jaunimo klubuose su tikra amunicija. Vaikai kasmet varžosi tarpusavyje, kuris taps geriausiu šaudymo meistru. Kad pasiruoštų varžyboms, jaunieji šauliai visus metus lanko specialias pratybas. Revolverius jie nešiojasi kuprinėse, o šovinių gauna vietoje. "Jei nebūtų ginklų, nebūtų Šviecarijos", - įsitikinęs H.Suteris. Ir jis tai sako didžiuodamasis.

Šaudymas gyventojų kraujyje

Šaudymo varžybos siekia tuos laikus, kai Šveicariją sudarė 20 nepriklausomų kantonų. Suvienyti šalies ilgai nesisekė, federalinę konstituciją bei referendumų sistemą pavyko patvirtinti tik 1848 metais. Iki tol šaudymo konkursai vykdavo tik atskiruose kantonuose. Jų metu buvo valgoma, geriama ir šaudoma į politikų iškamšas. Net derybos dėl Šveicarijos suvienijimo vyko tarp kelių šaulių draugijų. Nė vieno kantono šauliai nenorėjo likti neatstovaujami parlamente.

Užtat šiandien Šveicarijoje ginklą galima nusipirkti laisvai. Uždrausti tik sunkieji ginklai. Ir skirtingai nei JAV, šveicarams namų arsenalas - tai ne tik galimybė pasididžiuoti. Jie šalies gynybos sistemos dalis.

Šveicarijos kariuomenėje privalo tarnauti visi vyrai, kuriems sukako 20 metų. Pirmiausia jie lanko 18 savaičių trunkančias pratybas. Kol sukanka 34 metai, dar turi tarnauti 260 dienų. Karo tarnyba paprastai trunka 3-4 dienas per metus. Jau po pirmųjų pratybų jie namo grįžta turėdami ginklą. Karininkai gauna pistoletą ir automatinį karabiną. Nuo tada vyrai laikomi šalies kariuomenės dalimi ir pašaukus turi būti visiškai pasirengę kovai.

Šaulio šeimos portretas

Liaudies reguliarioji kariuomenė neformuojama jau 200 metų, t.y. nuo tada, kai po Vienos kongreso Šveicarija buvo paskelbta neutralia valstybe. Užtat ginkluota. Už šalies saugumą yra atsakingi ne tik vyrai, bet ir jų šeimos. "Nepasitikime policija. Ji pati pripažįsta, kad turi per mažai žmonių. Be to, šalyje kasmet daugėja imigrantų iš arabų šalių ir Balkanų. Mes jaučiamės atsakingi už savo šeimas", - aiškino H.Suteris.

Tačiau kai praėjusių metų pabaigoje Kriminologijos instituto Lozanoje profesorius Martinas Killas paskelbė savo tyrimo rezultatus, šveicarai griebėsi už galvų. Paaiškėjo, kad jų šalyje kasdien su šaunamuoju ginklu užpuolamas žmogus ir kasmet nušaunama apie 300 žmonių. To nėra nė vienoje Europos valstybėje ir tik Jungtinėse Valstijose įvyksta daugiau tokių nusikaltimų.

Tragedijos šeimose

Corine Rey-Bellet buvo tik 34-eri, kai pernai balandį įvyko tragedija. Ši moteris buvo gerai Šveicarijoje žinoma kalnų slidininkė, laimėjusi sidabro medalį Alpių slidinėjimo čempionate ir 5 kartus Pasaulio taurę. Tačiau asmeniniame gyvenime Corine nesisekė. Praėjus 10 dienų po skyrybų, jos buvęs vyras ginkluotas kariniu pistoletu įsiveržė į uošvių namus. Nėščia moteris ir jos brolis žuvo iš karto, o jų motina buvo sunkiai sužeista. Vyro kūnas buvo surastas po trijų dienų - jis nusišovė tuo pačiu pistoletu, kuriuo buvo nušovęs žmoną.

Ši tragedija į dienos šviesą iškėlė tai, apie ką Šveicarijoje garsiai kalbama nenoriai - šaunamasis ginklas tampa svariu argumentu kilus šeimyniniam konfliktui. Tiesa, nuaidėjus šūviams, žmonės miršta retai, tačiau ne tai baisiausia. Ištekėjusios moterys tampa psichologinio teroro aukomis, jos gyvena nuolat bijodamos. "Šalyje, kur kiekvienoje spintoje galima rasti ginklą, žmonai ištarti žodžiai: "Aš tave užmušiu", skamba ne kaip tuščias grasininmas", -sako Andreas Casseezas, vadovaujantis judėjimui "Šveicarija be ginklų". Ši organizacija parengė projektą, apsunkinsiantį ginklų įsigijimą.

Po slidininkės žūties, už draudimą turėti namuose ginklą ėmė agituoti ir moterų žurnalas "Annabelle". Jis ėmė raginti žmones pasirašyti po peticija, kad būtų uždrausti ginklai, o viršelyje pavaizdavo idealią šveicarišką šeimą - besišypsanti moteris, besišypsantis šviesiaplaukis vyras ir besišypsantis šviesiaplaukis vaikas. Jokių užrašų nebuvo. Viską pasakė tai, kad vyras rankoje laikė šaunamąjį ginklą, nukreiptą vaikui į galvą.

Karabinus po raktu

Ar tai ką nors pakeis? Paskelbtame projekte numatyta, kad ginklai turi būti saugomi ne privačiuose namuose, o specialiose saugyklose. Leidimą įsigyti ginklą gali gauti tik tas, kuris gali įrodyti, jog jis jam būtinas, pavyzdžiui, žmogus užsiima šaudymo sportu. Tačiau tai ne visiems patinka.

"Tai absurdas. Pas mus teisė turėti ginklą rodo pasitikėjimą žmogumi ir šią teisę mums suteikia valstybė, - piktinasi H.Suteris ir jam pritaria tūkstančiai šveicarų. - Ginklų negali turėti tik žmonės, gyvenantys diktatūros sąlygomis, nes diktatorius uždraudžia savo piliečiams turėti ginklą. Mūsų valstybė mumis pasitiki, nes žino - mes prieš ją nekovosime. Esame atsakingi žmonės. Atsakomybė mūsų visuomenės pagrindas."

Tačiau šis pagrindas greitai gali subyrėti. Peticiją dėl ginklų uždraudimo pasirašė tūkstančiai žmonių ir Šveicarijai teks skelbti referendumą. Manoma, kad balsavimas vyks jau kitais metais. Jame varžysis ne tik ginklų šalininkai ir priešininkai, bet ir konservatyvi patriarchalinė Šveicarija. Paskutinės visuomenės apklausos rodo, kad ją palaiko du trečdaliai šalies gyventojų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"