Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Į žūtbūtinį mūšį - visos priemonės

 
2011 03 18 0:00
Japonijos savigynos armijos kariai garų jūroje bando ataušinti reaktorius. <br>AFP/Scanpix nuotrauka
Japonijos savigynos armijos kariai garų jūroje bando ataušinti reaktorius.
AFP/Scanpix nuotrauka

Neslopstanti Japonijos branduolinė krizė vis labiau jaudina JAV ir likusį pasaulį. Tuo metu japonai griebiasi desperatiškų ir netradicinių metodų Fukušimos-Dajiči jėgainės reaktoriams aušinti.

Iš avarijos ištiktos Japonijos atominės jėgainės pasklidęs radioaktyvių dalelių srautas vakar slinko Šiaurės Amerikos link. Tiesa, toks spinduliuotės lygis žmonėms buvo nepavojingas. Tačiau pirmą kartą savo nepriklausomus stebėjimus pateikusios JAV šliūkštelėjo žibalo ir į taip didelę ugnį. Anot amerikiečių pareigūnų, iš atominės jėgainės panaudoto branduolinio kuro saugyklos išgaravo visas vanduo, todėl tikėtina, kad pasklis daug radioaktyvių teršalų. Japonija šią informaciją neigia.

Jei amerikiečiai teisūs, panaudoto kuro strypams gresia pavojus perkaisti ir galiausiai išsilydyti. Išoriniai strypų korpusai gali užsiliepsnoti ir paskleisti radioaktyvaus kuro daleles didelėje teritorijoje. JAV Branduolinio reguliavimo komisijos pirmininko manymu, 4-asis reaktorius, kuriame jau du kartus kilo gaisras, yra daug smarkiau pažeistas, nei tą pripažįsta japonų pareigūnai. Amerikos piliečiams Gregory Jaczko patarė nuo atominės jėgainės laikytis daug atokiau - 80 kilometrų spinduliu. Japonija nustatė 30 kilometrų spindulio pavojaus zoną. G.Jaczko teigė, kad ten dirbantiems žmonėms gresia "mirtinos" apšvitos dozės.

Jei G.Jaczko pasirodys buvęs neteisus, JAV vyriausybė, kuriai Japonija yra artimiausia sąjungininkė Azijoje, gali patirti ne vieną nepatogią akimirką. G.Jaczko vėliau mėgino kiek švelninti savo nuomonę ir pridėjo žodelį "galbūt".

Vakar rytą Japonijos kariškiai sraigtasparniais pradėjo pilti vandenį ant Fukušimos-Dajiči jėgainės 3-iojo reaktoriaus, iš kurio kelis kartus pakilo baltų dūmų debesis. Tačiau ši priemonė, dažniausiai naudojama miškų gaisrams gesinti, atrodė neefektyvi, nes dalį vandens į šoną nupūtė vėjas. Tuomet kariškiai nusprendė naudoti vandens pabūklus. Didžiulis 42 tonų vandens srautas į 3-iąjį reaktorių buvo taikytas iš 50 metrų atstumo. Kiekviena įgula virš jėgainės galėjo dirbti ne ilgiau nei 40 minučių, kad jų gaunama apšvitos dozė nepasiektų sveikatai pavojingos ribos. Vakar ankstyvą rytą Lietuvos laiku radiacijos lygis 90 metrų aukštyje virš jėgainės sudarė 87,4 milisiverto per valandą, o 300 metrų aukštyje - jau 4,13 milisiverto per valandą. Atominę elektrinę valdanti "Tokyo Electric Power Company" stengėsi kuo greičiau baigti naujos elektros linijos tiesimo darbus. Tuomet Fukušimos-Dajiči jėgainę galų gale pasiektų elektra, pradėtų veikti aušinimo sistemos.

Jei japonų pastangos norimų vaisių neduos, atominę elektrinę gali tekti palikti. Tuomet panaudoto kuro strypai ir baseinai išsilydys, o į išorę pateks didžiulis radioaktyvių medžiagų kiekis. Kuo mažiau vandens lieka baseine, tuo labiau jį kaitina radioaktyvūs panaudoto kuro strypai, kurie gali tiek įkaisti, kad užsiliepsnos jų išorinis korpusas. Šios saugyklos neturi apsauginio kevalo, koks gaubia reaktorius. Reaktorių šerdyse esančius kuro strypus gaubia 15 centimetrų storio plieninis korpusas, o panaudoto kuro saugyklos yra kur kas labiau pažeidžiamos. Jos įrengtos kiekvieno bloko viršutiniame aukšte ir neturi jokios papildomos apsaugos. Be to, 4-ojo bloko saugyklos sienoje šiuo metu žioji didelė skylė.

Kuro strypų išorinis apvalkalas pagamintas iš cirkonio, kurio viduje yra itin radioaktyvių urano granulių. Pasak ekspertų, panaudotų kuro strypų 4-ojo bloko saugykloje apvalkalai tikriausiai jau perkaito ir suskeldėjo, todėl radioaktyvios dujos patenka į orą. Ši spinduliuotė trukdo atlikti darbus, kurie būtini, siekiant išvengti katastrofos reaktorių komplekse. Pareigūnai pripažino, kad 1-ojo, 2-ojo ir 3-iojo reaktorių šerdys pradėjo lydytis, bet nepranešama, kad būtų pažeistos jų apsauginės kapsulės. Tačiau radiacija sklinda iš reaktorių įrenginių. Per dieną radiacijos lygis jėgainėje pasikeičia kelis kartus - tai sumažėja, tai padidėja. Nerimą taip pat didina Vienoje įsikūrusios Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) skelbiama informacija apie kylančią temperatūrą Fukušimos jėgainės 4-ajame, 5-ajame ir 6-ajame blokuose.

Vakar japonų pareigūnai pradėjo tikrinti radiacijos lygį maisto produktuose. Taip tikimasi nuraminti įbaugintus gyventojus. Panašių priemonių ėmėsi kelios Azijos valstybės, prie jų žada prisidėti Europos Sąjunga. Taivanas pranešė aptikęs radioaktyvių dalelių ant 25 keleivių, atvykusių iš Japonijos, batų ir drabužių. Trijuose pagrindiniuose oro uostuose sumontavus radiacijos detektorius, per parą buvo patikrinti daugiau nei 4,4 tūkst. iš Japonijos atskridusių žmonių.

Tokijaus gyventojai stengiasi kuo mažiau išeiti į gatvę, nors radiacijos lygis vakar buvo vos kiek didesnis nei paprastai. Šią savaitę didžiausia radiacija Japonijos sostinėje siekė 0,809 mikrosivertų per valandą. Vyriausybė įspėjo, kad vakare gali būti išjungta elektra, nes jos trūksta; kad būtų mažiau suvartojama elektros energijos, metro sumažino traukinių skaičių.

Tuo metu po žemės drebėjimo ir cunamio be namų likusius tūkstančius japonų užklupo stipresnis šaltis ir sniegas. Pagalbos dauguma nukentėjusiųjų laukia įsisupę į antklodes, evakuacijos centre trūksta vandens, šilumos. "Taip šalta, kad daugelis žmonių susirgo, kai kuriems prasidėjo viduriavimas, atsirado kitų simptomų", - pasakojo vienas Raudonojo kryžiaus gydytojas. Jau patvirtintos 5,3 žmonių žūtys, dar 9,3 tūkst. laikomi dingusiais. Maždaug 550 tūkst. žmonių buvo priversti palikti savo namus, jie apgyvendinti 2,7 tūkst. specialių stovyklų. Cunamio nusiaubtame regione 80,5 tūkst. namų gerokai apgadinti, dar 4,5 tūkst. visiškai sugriauti.

"Katastrofos veidas" nemiegojo 105 valandas

Net garsėjantys ištverme ir darbštumu japonai neatsistebi vyriausybės generalinio sekretoriaus Yukio Edano, kuris nuolat informuoja tiek šalies gyventojus, tiek užsieniečius apie tai, kas vyksta trijų katastrofų nuniokotoje Japonijoje, valios stiprybe. Y.Edano kas valanda, o kartais ir kelis kartus per valandą, pasirodo televizijos ekranuose, kad praneštų apie naujausius įvykius. Kresną, žydru gelbėtojų kombinezonu vilkintį vyriausybės atstovą, abiem rankomis laikantį mikrofoną įsiminė ir Lietuvos gyventojai, sekantys įvykius Japonijoje. Šis žmogus ištvėrė net 105 valandas be miego, kad tik galėtų bent kiek nuraminti nerimo apimtus savo tėvynainius.

Tinklalapyje "Twitter" net ėmė mirgėti žodis "nero", japonų kalba tai reiškia "eik pamiegoti", kuris pirmiausia skirtas Y.Edano. Japonai įvertino ir pasiaukojamai dirbančius Savigynos pajėgų karius, kurie neranda laiko pavalgyti. Kitas dažniausiai japoniškuose tinklalapiuose šiuo metu mirgantis žodis "tabero", t. y. "pavalgykite".

Y.Edano tapus tikru tautos didvyriu, susidomėta ir jo biografija. Šis 1964 metais gimęs politikas yra demokratų partijos narys, šešis kartus rinktas į Japonijos parlamentą. Jis yra baigęs teisę ir 1988 metais išlaikė egzaminą, kad galėtų verstis advokato praktika. Kurį laiką Y.Edano vadovavo Vyriausybinių programų peržiūros komisijai.

Pernai jis buvo išrinktas demokratų partijos generaliniu sekretoriumi ir pradėjo dirbti Japonijos vyriausybėje. Būdamas Okinavos reikalų ministru jis sraigtasparniu apskrido Kurilų salas, paaštrėjus ginčui dėl jų su Rusija. Šį sausį Y.Edano buvo paskirtas vyriausybės generaliniu sekretoriumi, o kovo 5-7 dienomis net ėjo užsienio reikalų ministro pareigas.

Dabartiniu savo elgesiu, t. y. atsidavimu gimtajai šaliai ir jos žmonėms, Y.Edano pelnė visų japonų pagarba. To nepasakyti apie šalies premjerą Naoto Kaną, kurį japonai vis ragina "atsimerkti" arba siūlo: "Kanai, verčiau lik lovoje." Japonus piktina jo per lėta reakcija į dabartinius įvykius.

Šuniškas solidarumas

Trigubos tragedijos sukrėsti japonai moka įvertinti ne tik pasiaukojamai dirbančius jų labui žmones, bet jautriai reaguoja ir į žemės drebėjimą bei cunamį išgyvenusių gyvūnų liūdną dalią. Visus nepaprastai sujaudino internete paskelbti kadrai, pavadinti "Begalinė ištikimybė", apie du šunis, griuvėsiuose tebelaukiančius savo žuvusių šeimininkų.

Buvo nufilmuotas kilmingas, tačiau murzinas ir išsekęs šuo, vis besisukinėjantis apie sužeistą, taip pat antkaklį turintį kitą šunį. Šunelis pavaikšto ieškodamas pagalbos, paskui grįžęs atsitupia prie savo beveik nejudančio draugo, apkabina jo kaklą letena, tarsi mėgindamas nuraminti.

Daugybė žmonių, sujaudinti tokios ištikimybės, išreiškė norą priglausti abu šunis, kurie pagaliau buvo nugabenti veterinarui, nes, atrodo, kad ir sužeistas šunelis išgyvens. Japonijoje pradėtos rinkti aukos, kad būtų galima padėti po žemės drebėjimo ir cunamio benamiais virtusiems gyvūnams. Japonijos šunys visada garsėjo savo ištikimybe. Tokijo Sibujaus stotyje net pastatytas paminklas šuniui Hatiko, kuris trečiajame dešimtmetyje daugybę metų gedėdamas tupėjo toje vietoje, kur mirė jo šeimininkas.

Kaip radiacija veikia žmogų 

Radioaktyviosios spinduliuotės poveikis žmogui matuojamas rentgenais arba sivertais pagal švedų fiziko Rolfo Maximiliano Sieverto pavardę. 1 sivertas (Sv) lygus 100 rentgenų. 1 sivertas turi 1000 milisivertų (mSv).

Jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis žmogui:

0,05-0,2 Sv. Žmogus nejaučia jokių simptomų, tačiau yra tikimybė, kad ateityje jis gali susirgti vėžiu arba jam gali pasireikšti genetinių mutacijų.

0,2-0,5 Sv. Taip pat jokie simptomai nepasireiškia, tačiau gali sumažėti raudonųjų kraujo kūnelių.

0,5-1 Sv. Ima skaudėti galvą, darosi silpna, padidėja infekcijos tikimybė, silpsta imunitetas. Vyrai kurį laiką gali būti nevaisingi.

1-2 Sv. 10 proc. tokią spinduliavimo dozę gavusių žmonių miršta per 30 dienų. Simptomai ima reikštis jau po 3-6 valandų ir išlieka visą parą. Gali pykinti. 10-14 dienų trunka latentinis periodas, po kurio savijauta dar labiau pablogėja, prasideda anoreksija ir apima nuovargis. Dėl pažeistos imuninės sistemos padidėja infekcijos tikimybė. Moterims gali prasidėti priešlaikinis gimdymas, jos gali prarasti kūdikį. Vyrai laikinai tampa nevaisingi.

2-3 Sv. 35 proc. žmonių gavę tokią apšvitinimo dozę miršta per 30 dienų. Po 1-6 valandų ėmę reikštis simptomai gali išlikti 1-2 dienas. Po 7-14 dienų trunkančio latentinio periodo pradeda slinkti plaukai. Jaučiamas didelis nuovargis ir labai pablogėja savijauta. Kraujyje smarkiai sumažėja leukocitų kiekis, padidėja infekcijos rizika. Moterys gali tapti laikinai nevaisingos.

3-6 Sv. 50-60 proc. tokią apšvitinimo dozę gavusių žmonių miršta per 30 dienų. Organizmas yra stipriai apnuodytas. Pasireiškia aukščiau išvardyti simptomai, tiek pat trunka ir latentinis periodas, dar labiau sumažėja leukocitų. Moterys gali tapti nevaisingos. Po latentinio periodo gali prasidėti nesustabdomas kraujavimas iš burnos, atsirasti krausjosruvų odoje ir inkstuose. Žmogus miršta per 2-12 savaites dėl infekcijos ir vidinio kraujavimo.

6-10 Sv. Šimtaprocentinė mirties tikimybė. Padėti neįmanoma, galima tik pratęsti žmogaus gyvenimą keleriems metams, per kuriuos jis visą laiką jaus sunkius apsinuodijimo simptomus. Visiškai suyra kaulų smegenys, būtina jų transplantacija. Smarkiai pažeidžiama virškinimo sistema.

10-80 Sv. Ištinka koma. Per 5-30 minučių žmogus miršta.

Daugiau kaip 80 Sv. Mirtis ištinka akimirksniu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"