Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

"Habemus Papam": turime popiežių

 
Naujasis popiežius Pranciškus / Reuters/AFP/Scanpix nuotraukos
Naujasis popiežius Pranciškus / Reuters/AFP/Scanpix nuotraukos

Naujuoju popiežiumi tapo Argetinos kardinolas, Buenos Airių arkivyskupas 76 metų Jorge Mario Bergoglio. Jis pasirinko Pranciškaus vardą. Tai rodo istorinį lūžį Katalikų Bažnyčios gyvenime, nes šventasis Pranciškus buvo vadinamas Bažnyčios atnaujintoju.

Virš Siksto koplyčios 19.05 val. Romos laiku pasirodė balti dūmai. Suskambo varpai. Tai reiškė, kad išrinktas naujasis popiežius. Šv. Petro aikštėje susirinkę žmonės ėmė džiūgauti, nors dar nebuvo žinoma, kuris kardinolas tapo 266-uoju pontifiku. Visų žvilgsniai buvo nukreipti į centrinį Šv.Petro bazilikos balkoną. Romoje net lietus nustojo lijęs.

Į konklavą susirinkusiems kardinolams užteko penkių balsavimų, kad nuspręstų, kas toliau vadovaus 1,2 mlrd. pasaulio katalikų. Garbė pranešti naujojo popiežiaus vardą buvo suteikta Prancūzijos kardinolui Jeanui-Louis Tauranui. Jis ir ištarė lotyniškai garsiuosius žodžius: "Annuntio vobis gaudium magnam: Habemus Papam", kas reiškė "Skelbiu jums didžiausią džiaugsmą: Turime popiežių".

Šv.Petro aikštė atrodė tarsi apimta ekstazės. Šimtai tūkstančių iš įvairių pasaulio valstybių suvažiavusių žmonių, tarp jų daugybė jaunimo, šaukė "Vivat Papa!" ir mojavo savo šalių vėliavomis.

Pagaliau balkone pasirodė ir pats popiežius. Juo išrinktas Argentinos kardinolas, Buenos Airių arkivyskupas 76 metų Joerge Mario Bergoglio. jis jau buvo spėjęs pakeisti raudoną kardinolo mantiją baltu popiežiaus apdaru ir pasirinkti Pranciškaus vardą.

J.M.Bergoglio yra jėzuitas, ir buvo manoma, kad būtent tai jam gali sukliudyti tapti popiežiumi, dėl to jo vardas ir nebuvo minimas tarp pagrindinių favoritų. Bet būtent jam ir buvo lemta tapti pirmuoju jėzuitu, išrinktu popiežiumi ir pirmuoju Lotynų Amerikos atstovu, atsisėdusiu į Šventąjį sostą.

Jėzuitu J.M.Bergoglio tapo kunigavęs ketverius metus. Po studijų Vokietijoje jis buvo paskirtas Buenos Airių vyskupu, o 1998 metais - arkivyskupu. Jis žinomas kaip konservatorius, kuris pasidarė įtakingas katalikų pasaulyje Jono Pauliaus II laikais.

Šis Argentinos kardinolas žinomas kaip vargšų rėmėjas. 2001 metais, kai jis buvo paskirtas kardinolu, J.M.Bergoglio ragino argentiniečius pataupyti pinigus ir nevažiuoti su juo į Romą švęsti, o geriau kelionei skirtą sumą paaukoti tam, kad pasaulyje būtų mažiau skurdo. Argentinos kardinolas pagarsėjo kaip labai šiltas ir kuklus žmogus, jis net pats sau gamindavosi valgyti. Tačiau savo maldose jis dažniau prašydavo ne socialinio teisingumo, o melsdavosi už dvasingumą, nes manė, kad tie žmonės, kurie teisingai suvokia Dievą, natūraliai ims labiau rūpintis ir vargšais.

Pirmasis Pranciškaus pasirodymas Šv.Petro aikštėje buvo trumpas. Palaiminęs visus vyrus ir moteris, jis nuėjo pasimelsti Šv. Mergelei Marijai ir pažadėjo pasirodyti Romai šiandien.

Laukimas pripildė Šv. Petro aikštę

Antradienį nesusitarę kardinolai vakar antrą dieną užsidarę Siksto koplyčioje rinko naują popiežių. Aiškaus kandidato, kuris pakeis atsistatydinusį 85 metų Benediktą XVI, nebuvo. Kardinolams balsuojant keturis kartus per dieną viso pasaulio akys buvo nukreiptos į vieną Vatikano kaminą, kuris baltais dūmais, nudažytais specialiomis medžiagomis, turėjo pranešti, kad 1,2 mlrd. katalikų jau turi naują lyderį. Po penkto balsavimo pasirodę balti dūmai skelbė, kad du trečdaliai iš 115 kardinolų pasiekė sutarimą.

Balsavimas vyko tyloje, be jokių debatų. Vatikaną apgulusios minios laukė žinios ir stebėjo į konklavą einančius kardinolus didžiuliuose ekranuose Šv. Petro aikštėje. Visą tą laiką jaunesni nei 80 metų kardinolai miegojo, valgė ir balsavo uždaroje zonoje, kad jų niekas neblaškytų. Visa Roma ūžė iš susijaudinimo, buvo kalbama, kad kardinolai nenusiteikę ilgai konklavai. Benediktas XVI 2005 metais, po Jono Pauliaus II mirties, buvo išrinktas vos per dvi dienas. Dviejų dienų užteko ir šį kartą.

Kur tikrasis susiskaldymas?

Naujas popiežius buvo renkamas Bažnyčiai grumiantis su įvairiais skandalais, žmonių abejingumu religijai ir vidaus konfliktais. Du trečdaliai kardinolų elektorių buvo iš Europos ir Šiaurės Amerikos. Daugelis ekspertų manė, kad tik žmogus, nusimanantis apie vidinį Bažnyčios funkcionavimą, gali reformuoti skandalų apimtą Vatikano biurokratiją - Romos kuriją. Kai kurie analitikai spėliojo, kad dramatiškas Benedikto XVI aktas - pirmasis popiežiaus atsistatydinimas per 700 metų - gali paskatinti kardinolus priimti tokį patį neįprastą sprendimą ir iškelti kokį nors "pašalietį". Filipinuose buvo puoselėjamos didelės viltys dėl populiaraus Manilos arkivyskupo Luiso Antonio Tagle, Afrikos žemyne - dėl PAR kardinolo Wilfrido Napiero, Durbano arkivyskupo. Jiems teko nusivilti. Popiežiumi tapo Argentinos kardinolas J.M.Bergoglio.

Argentinoje kard. J.M.Bergoglio buvo labai mylimas.  
Argentinoje kard. J.M.Bergoglio buvo labai mylimas.  

Pasak žinovų, didžiausia įtampa ir nesutarimas konklavoje tvyrojo ne tarp liberalų ir konservatorių, nes, tiesą sakant, tikrų liberalų tarp kardinolų beveik nėra. Pagrindinis susiskaldymas buvo tarp tų, kurie nori kurijos apsivalymo, ir tų, kurie gina status quo. Šiaurės Amerikos ir kai kurie Europos kardinolai pasisakė už esmingesnes institucijos reformas.

Duona ir vanduo

Žurnalistai turėjo progos narstyti net tokius dalykus kaip kardinolų maistas. Italijos spauda rašė, jog jis turi būti sveikas, tačiau jokių skanėstų, kad nekiltų pagunda vilkinti svarstymus. Valgiai priminė ligoninėse patiekiamą maistą. Casa Santa Marta rezidencijoje vienuolės gamino sriubas, spagečius, nedidelius mėsos kepsnelius ir virtas daržoves. Kaip rašė "Corriere della Sera", kardinolams šie patiekalai atrodė gana vidutiniški, nepalyginami su tais, kurie įtraukti į Romos restoranų valgiaraščius. Prieš kelias dienas Romoje, užsukęs į netoli Vatikano esantį restoraną "Venerina", kanadietis kardinolas Thomas Christopheris Collinsas pajuokavo: "Pagaminkite man skanių karbonariškų spagečių su grietinėlės, kiaušinio ir kumpio padažu, nes po trijų konklavos dienų, jei nebūsime išrinkę popiežiaus, jie mus maitins tik sausa duona ir vandeniu."

Popiežiaus vardas - simboliškas pasirinkimas

Nuo Pijaus iki Klemenso, Hilarijaus ir Simplicijaus - popiežių vardai jau šimtmečius neatsiejami nuo gero ar blogo Vatikaną valdžiusių žmonių palikimo.

Nuo išrinkimo iki sutikimo ir pasirodymo balkone, išeinančiame į Šv. Petro aikštę, iš kurio nauji popiežiai paskelbia savo naująjį vardą, praeina labai nedaug laiko. Popiežiaus vardui teikiama didžiulė reikšmė, tad nauji popiežiai turi rinktis išmintingai.

Naujo vardo pasirinkimo tradicija siekia VI amžių, kai vienas paprastas kunigas, Merkurijus, buvo išrinktas, bet jautė, kad negali pasilikti savo pagoniško vardo, tad prisiėmė vardą Jonas. Jis paaiškino, kad jeigu Kristus davė naują Petro vardą Simonui, pirmajam popiežiui, ir kiti popiežiai gali daryti tą patį. Nuo to laiko tik vienas popiežius - XVI amžiuje gyvenęs Adrianas VI - pasiliko savo krikšto vardą.

Vieni popiežių vardai siejami su taika ar teologiniu talentu, kiti turi prieštaringiau vertinamų konotacijų. Nė vienas popiežius nepasivadino Celestinu nuo pat 1294-ųjų, kai tą vardą prisiėmė atsiskyrėlis, popiežiumi išrinktas prieš savo valią ir vos po penkių mėnesių atsistatydinęs. Jį apdainavo ir italų poetas Dante, skyręs jam už "didįjį atsisakymą" vietą pragare.

Benedikto XVI atsistatydinimas galėjo pakeisti įsivaizdavimą apie popiežiaus darbą "iki gyvos galvos", bet Benedikto XVII ar Celestino VI vardo pasirinkimas galėjo rodyti, jog ateityje laukia dar vienas atsistatydinimas. Kai 2005 metais buvo išrinktas Josephas Ratzingeris, Šv. Petro aikštėje susirinkusiai miniai jis pasakė norintis sekti Benedikto XV, kuris popiežiavo Pirmojo pasaulinio karo metais, pavyzdžiu. J.M.Bergoglio pasakė norintis vadintis Pranciškumi.

Pirmaisiais amžiais popiežių vardai buvo įvairiausi, pradedant Zacharijumi ir baigiant Adeodatu ar Viktoru, bet nuo XVI amžiaus cirkuliuoja tie patys vardai: Klemensas, Grigalius, Pijus, Paulius, Benediktas.

Jonas Paulius I 1978 metais tapo pirmuoju popiežiumi, pasirinkusiu du vardus. Taip jis norėjo pagerbti pontifikus, vadovavusius Katalikų bažnyčiai per Vatikano II susirinkimą. Estafetę perėmė Jonas Paulius II, kai jo pirmtakas vos po 33 dienų mirė.

Jono vardas būtų tikęs popiežiui, kuris norėjo vadovauti charizmatiškai ir iš naujo rasti ryšį su tikinčiaisiais po Benedikto XVI gana rimto valdymo - pagal "gerąjį popiežių Joną" XXIII, kuris sušaukė Vatikano II susirinkimą ir paskelbė, kad jo misija - atverti Bažnyčią pasauliui.

Nors vardas Pijus iš pirmo žvilgsnio galėjo atrodyti "geras", pastarasis juo pasivadinęs popiežius Pijus XII dėl tariamos tylos per holokaustą kritikų buvo pramintas "Hitlerio popiežiumi".

Grigalius ir Aleksandras taip pat kėlė neigiamų asociacijų: Grigalius VII, kuris buvo išrinktas 1073 metais, kaltintas nekromantija ir kankinimais ant vinių gulto stojusiųjų jam skersai kelio. Aleksandras VI, turtingos Borgių šeimos narys, garsėjo laukinėmis orgijomis popiežiaus rūmuose.

Vienas keisčiausių visų laikų popiežių buvo IX amžiuje gyvenęs Steponas VII. Jis taip nekentė savo pirmtako Formozo, kad liepė iškasti apirusius jo palaikus, aprengti juos popiežiaus drabužiais ir teisti už neteisėtą popiežiavimą. Formozo kaltė buvo pripažinta, pirštai, kuriais jis teikdavo palaiminimą, nukirsti ir galiausiai palaikai įmesti į Tibro upę. Dėl tokio negarbingo galo mažai buvo tikėtina, kad koks nors popiežius pasirinktų vardą Formozas II, nesvarbu, ar pirmojo Formozo teismas buvo teisingas.

Airių lažybininkai "Paddy Power" prognozavo, kad labiausiai tikėtinas naujo popiežiaus vardas bus Leonas, kuris reiškia "liūtą". Tačiau, kaip lažybininkai neatspėjo, kas bus išrinktas naujuoju Romos popiežiumi, taip jie neatspėjo ir to, kad jis pasirinks Pranciškaus vardą.

AFP, BBC, BNS, LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"