Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Gruzija - ne vieno žmogaus valstybė

 
2008 03 17 0:00
Gruzijos opozicijos atstovai D.Usupašvilis (kairėje) ir K.Kukava tikina, kad opozicija nėra Maskvos finansuojama bei siekia tų pačių provakarietiškų tikslų kaip ir prezidentas M.Saakašvilis. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Gruzijos opozicijos atstovai D.Usupašvilis (kairėje) ir K.Kukava tikina, kad opozicija nėra Maskvos finansuojama bei siekia tų pačių provakarietiškų tikslų kaip ir prezidentas M.Saakašvilis.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Praėjusią savaitę Lietuvoje lankėsi dviejų Gruzijos opozicijos partijų - Respublikonų ir Konservatorių - atstovai Davidas Usupašvilis ir Kava Kakha Kukava. Jie 'Lietuvos žinioms' išsakė savo nuomonę.

Tarptautinėje bendruomenėje Lietuva garsėja savo parama dabartiniam Gruzijos prezidentui Michailui Saakašviliui. Ar jūsų vizito tikslas - pakeisti Lietuvos politikų nuomonę?

Lietuvos politikų nuomonės keisti nebereikia, nes ji jau yra pasikeitusi. Šį teiginį patvirtina faktas, kad mūsų vizitas inicijuotas Estijos ir Lietuvos prezidentų. 3 dienas mes lankėmės Taline, po to atvykome į Vilnių. Deja, čia mums nepavyko susitikti su prezidentu Valdu Adamkumi, tačiau bendravome su Užsienio reikalų ministerijos atstovais ir visų Seimo frakcijų vadovais.

Šiandien itin svarbu, kad Lietuvos, kaip ir kitų Europos šalių, vadovai aiškiai suvokia, jog M.Saakašvilis nėra toks idealus prezidentas, kaip galėjo atrodyti prieš keletą metų. Lankydamiesi Lietuvoje mes norime kuo geriau suprasti jūsų šalies politiką Gruzijos atžvilgiu ir patikinti jūsų politikus, kad Gruzijos opozicija tikrai nekeistų provakarietiško euroatlantinės integracijos kurso, jei perimtų valdžią Gruzijoje.

Kokias, jūsų nuomone, svarbiausias problemas šiandien išgyvena Gruzija?

Prieš keletą metų prezidentas M.Saakašvilis pradėjo vadinamąją Rožių revoliuciją, kurią sveikino visa Gruzija, nes ši revoliucija turėjo atvesti šalį į demokratiją. Viena didžiausių problemų, kad revoliucija taip ir liko nebaigta. Gruzijoje vis dar nėra visavertės demokratijos, įstatymas nėra aukščiau už asmeninius interesus. Šalį valdo grupė žmonių, kurių svarbiausias tikslas - išlaikyti valdžioje dabartinį prezidentą. Demokratiją simbolizuojančios institucijos, kaip opozicinės partijos ir nepriklausoma žiniasklaida, vis dar vadinamos "trukdžiais demokratijai", nors tai visiška neteisybė.

Problema ta, kad dauguma Gruzijos gyventojų "iškrito iš žaidimo". Jie nebeturi galimybės dalyvauti jiems žadėtos demokratinės valstybės kūrimo procese. Šalis nebaigė to darbo, kuris buvo pradėtas Rožių revoliucijos metu, ir kuo ilgiau delsiama, tuo blogiau demokratijai. M.Saakašvilio veiksmuose buvo nemažai teigiamų aspektų, tačiau tokios jo "išspręstos" problemos kaip, pavyzdžiui, korupcija, neišnyko, o transformavosi. Eduardo Ševardnadzės laikais korupcija vyravo žemiausiuose valdininkijos sluoksniuose, o šiandien - priešingai: kelių policininkai neima kyšių, tačiau tai daroma aukščiausiuose valdžios sluoksniuose.

Ar įvykę prezidento rinkimai buvo sąžiningi? Ko tikitės iš parlamento rinkimų?

Prezidento rinkimai, nepaisant tam tikrų trūkumų, buvo gana sąžiningi. Tai patvirtino ir stebėtojai. Tačiau vargu ar kitas parlamentas gali būti išrinktas tikrai demokratiškai. Administracinis, neformalus valdžios poveikis rinkimams yra pernelyg didelis.

Dar kartą reikia pabrėžti, kad net ir tuo atveju, jei M.Saakašvilis nepateisintų Gruzijos žmonių lūkesčių, opozicija neketina pakeisti provakarietiško šalies kurso. Europa to nesuprato. Ji tiesiog nematė opozicijos, manydama, kad M.Saakašvilis - itin sėkmingai dirbantis lyderis.

Vakarų akyse opozicija šmeižiama. M.Saakašvilio propagandos teigimu, opoziciją finansuoja Maskva, siekianti susigrąžinti Gruziją į savo glėbį. Atėjo laikas keisti požiūrį: Gruzijoje yra apie 200 partijų, tačiau valdo tik vena. Nė viena iš 7 didžiausių opozicijos partijų negauna paramos iš Rusijos ir nevažinėja į Maskvą tartis su Vladimiru Putinu.

Kokia opozicijos nuomonė dėl separatistinių Abchazijos ir Pietų Osetijos? Kaip reikia spręsti šį konfliktą?

Svarbiausia neeskaluoti konflikto dar labiau. Opozicija jau ne kartą užkirto kelią dabartinei valdžiai, kai ši norėjo imtis agresyvių ir neapgalvotų veiksmų. M.Saakašvilio politika buvo neefektyvi. Galimybę susigrąžinti Abchaziją jis prarado per ten vykusius prezidento rinkimus, o Osetijoje ši galimybė prarasta dar 2004 metų vasarą.

Gruzijos vadovybei būtina tiesiogiai bendrauti su šių regionų visuomene. M.Saakašvilis visada kalba apie taiką, tačiau paskutinis sakinys visada būna apie tankus. Gruzijos Respublikonų partija pasisako tik už taikų sprendimą. Abchazija ir Pietų Osetija galėtų grįžti į Gruzijos sudėtį, turėdamos tvirtas autonomijos garantijas, o svarbiausia - garantuojant, kad jų gyventojai būtų atstovaujami valdžios institucijose. Reikia, kad tarp žmonių vyktų tiesioginis dialogas. Šiuo metu Gruzija praktiškai neturi jokio ryšio su Abchazijos visuomene. Nėra net infrastruktūros, kuri užtikrintų normalius tiesioginius žmonių kontaktus.

Vienas pirmųjų žingsnių - aktyvesnis Jungtinių Tautų dalyvavimas. Taikdarių pajėgos turi būti iš tiesų tarptautinės, atstovaujančios neutralioms valstybėms, ne tik labai suinteresuotai Rusijai, kaip yra dabar. Juk ir separatistinių regionų ginkluotos grupuotės yra Rusijos veiksmų rezultatas. Rasti kompromisą su Rusija išties sunku. Šiuo atveju negali būti pritaikytas Moldovos, kuri derasi dėl Padnestrės susigrąžinimo žadėdama atsisakyti narystės NATO, pavyzdys. Rusija greičiausiai nepasitrauktų net ir tuo atveju, jei tą patį pasiūlytų Gruzija. Opozicija seniai tvirtino, kad turime vienintelį kelią - provakarietišką. Taip pat tvirtai ji deklaruoja ir būtinybę išstoti iš Nepriklausomų Valstybių Sandraugos. M.Saakašvilis antrina, tačiau iš tikrųjų nedrįsta imtis konkrečių veiksmų.

Kokios paramos Gruzija tikisi iš Lietuvos ir kitų Vakarų valstybių?

Pirmiausia reikia pabrėžti, kad Gruzija vykdo savo įsipareigojimus Vakarams. Mūsų kontingentas Irake yra trečias pagal kareivių skaičių. Manome, kad Gruzija tikrai pelnė teisę prašyti tarptautinės bendruomenės pagalbos. Vakarai turi tikėti Gruzijos visuomene ir jos potencialu, o ne vieninteliu prezidentu. Reikia nebijoti pripažinti, kad demokratijos vertybės yra aukščiau už pavienius interesus. Gruzija - ne alternatyvaus dujotiekio maršruto atkarpa ir ne priemonė retkarčiais įgelti Rusijai. Gruzija yra visavertė, demokratijos siekianti valstybė. Vakarai neturėtų elgtis taip savanaudiškai, o santykiai su Gruzija neturėtų būti pagrįsti asmeniniais tikslais. Kadaise visi tikėjo, kad E.Ševarnadzė nepakeičiamas, o vos prieš 6 metus visi teigė, kad Gruzija - prarasta šalis. Dabar Vakarai mano, kad M.Saakašvilis nepakeičiamas. Šis požiūris turi pasikeisti: Gruzijoje turi kur kas daugiau potencialo nei vienas prezidentas.


Kitokia nuomonė

Opozicijos teiginius užsienio politikos srityje specialiai "Lietuvos žinioms" komentuoja Gruzijos ambasados Lietuvoje konsulas Georgijus Kerdikošvilis; vidaus politikos klausimais - Lietuvos gruzinų kultūros centro "Rustaveli" pirmininkas Zurabas Džavachišvilis.

Pašnekovai pažymi, kad nemažai opozicijos dėstomų teiginių yra objektyvūs ir teisingi. Nei Lietuvos gruzinų bendruomenė, nei pati Gruzijos valdžia nesiginčija dėl bendrų nacionalinių Gruzijos siekių - narystės NATO, taikaus teritorinio vientisumo atkūrimo bei ekonominės situacijos Gruzijoje gerinimo. Gruzijoje iš tiesų veikia daugiau nei 200 politinių partijų ir jų įvairovė bei opozicijos egzistavimo faktas savaime patvirtina, kad Gruzijoje jau šiandien veikia demokratinė politinė sistema.

Teisybė yra ir tai, kad prezidento rinkimų metu buvo fiksuota tam tikrų pažeidimų. Tačiau jie buvo pernelyg nedideli, kad galėtų turėti realios įtakos rinkimų rezultatams. Nedaroma įtakos ir gruzinų bendruomenėms užsienyje. Pavyzdžiui, Lietuvoje didžioji dalis diasporos palaikė M.Saakašvilį, o dauguma Estijos gruzinų pasisakė už opoziciją. Parlamento rinkimams taip pat ruošiamasi itin rimtai. Į juos siekiama pritraukti kiek tik įmanoma daugiau tarptautinių stebėtojų, kurie taptų faktiniu rinkimų demokratiškumo garantu.

Ne prasčiau nei opozicija valdančiosios Gruzijos politinės jėgos supranta, kad bendri nacionaliniai siekiai yra svarbesni už kurios nors partijos ar asmens norą likti valdžioje. Todėl opozicijai ir siūloma veikti kartu. Be to, jos veikla nėra ribojama kokiomis nors neteisėtomis priemonėmis. Opozicijai leidžiama rengti protesto akcijas. Parlamente netgi vyksta bado akcija, kurios narių niekas nebando išvyti ar jėga priversti nutraukti protestą, nors jie ir nepateikė kokių nors konkretesnių reikalavimų.

Gruzijos dar vis laukia ilgas kelias į visavertės vakarietiškos, demokratinės valstybės įtvirtinimą. Tačiau negalima teigti, kad Rožių revoliucija nedavė rezultatų. Pasaulio bankas ir kitos tarptautinės institucijos pažymi, kad Gruzija yra viena greičiausiai besireformuojančių šalių pasaulyje. Suduotas triuškinamas smūgis organizuotam nusikalstamumui ir korupcijai. To įrodymas - policija užima antrą vietą tarp institucijų, kuriomis labiausiai pasitiki Gruzijos visuomenė. Problemas akcentuojanti opozicija nesugeba pateikti konkrečių veiksmų, pasiūlymų, kaip pataisyti situaciją. Prezidentas kaltinamas nesugebėjimu sutvirtinti ekonomiką, nors pastaraisiais metais Gruzijoje pasiekta labai didelė pažanga plėtojant transporto infrastruktūrą, o tai yra pirmas būtinas žingsnis siekiant pritraukti investicijų į pramonę.

Siekdama atkurti teritorinį vientisumą, Gruzijos valdžia pripažįsta tik taikaus sureguliavimo kelią, nes puikiai supranta, kad karinis sprendimas Gruzijai būtų tolygus savižudybei. Taikos procesui trukdo ne Tbilisio neveiklumas, o Rusija, kuri kontroliuoja separatistinius režimus ir neleidžia jiems pradėti normalaus dialogo su Gruzija.

Opozicija neretai veikia neapgalvotai destruktyviai, o tai griauna šalies autoritetą Vakaruose. Tiek valdžiai, tiek ir opozicijai reikia siekti bendrų tikslų valstybės labui. Todėl abi šalys visada sveikindavo kiekvieną pagalbą iš Lietuvos ir kitų demokratinių valstybių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"