Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Graikijoje nutūpė turkų karo sraigtasparnis, įgula pasiprašė prieglobsčio

 
2016 07 16 6:00
AFP/Scanpix nuotraukos

Vienam Turkijos kariniam sraigtasparniui nutūpus Graikijoje, jame buvę aštuoni turkai pasiprašė politinio prieglobsčio, pranešė šeštadienį graikų policija.

17:58 Ankaroje pradėtas skubus posėdis.

Šalies naujienų Agentūra Anadolu teigia, jog netrukus bus paskelbtas pagrindinių partijų pranešimas.

17:56 Turkijos valdžia saugumo sumetimais uždarė pietinėje Adanos provincijoje esančią Indžirliko oro pajėgų bazę, kurią JAV ir kitos koalicijos pajėgos naudoja reidams prieš Sirijos džihadistus, pranešė JAV konsulatas.

„Vietos valdžia neleidžia atvykti į Indžirliko oro pajėgų bazę ar iš jos išvykti. Energijos tiekimas bazėje taip pat buvo nutrauktas“, – pareiškė JAV konsulatas Adanoje.

17:54 B. Obama šaukia Nacionalinės saugumo tarybos posėdį

Po naktį kariškių Turkijoje surengto bandymo įvykdyti perversmą, JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį šaukia savo Nacionalinės saugumo tarybos posėdį.

„Prezidentas surengs susitikimą su savo nacionalinio saugumo ir platesnės užsienio politikos komanda, kad ši pateiktų jam naujausią informaciją apie padėtį Turkijoje,“ – pareiškė Baltieji Rūmai.

16:43 JAV prašo Turkijos pateikti F. Guleno sąsajos su puču įrodymų

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry šeštadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos padės Turkijai tirti sužlugdytą pučą ir prašė Ankaros pasidalinti bet kokiais įkalčiais prieš JAV gyvenantį opozicijos veikėją ą.

Kalbėdamas Liuksemburge J.Kerry pažymėjo, kad kol kas Vašingtonas nėra gavęs oficialaus prašymo išduoti šį turkų dvasininką, bet pridūrė: „Mes tikrai manome, kad bus klausimų iškelta apie poną Guleną“.

Turkijos prezidentas Recepas Tayipas Erdoganas yra pareiškęs, kad už perversmo stovi šis musulmonų dvasininkas, gyvenantis JAV nedideliame miestelyje Pokono kalnuose Pensilvanijos valstijoje.

Pats F.Gulenas neigia prisidėjęs prie bandymo surengti perversmą Turkijoje, kurį „griežčiausiai“ pasmerkė.

15:15 Sraigtasparnis „Black Hawk“, paskelbęs nelaimės signalą, nutūpė Aleksandrupolio oro uoste šalies šiaurėje.

Septyni iš atskridusiųjų vilkėjo karines uniformas, manoma, kad jie buvo susiję su Turkijoje surengtu puču, nurodė televizija ERT.

Pasak Atėnų naujienų agentūros, prieglobsčio paprašė trys majorai, trys kapitonai ir du viršilos.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sakė, kad Ankara paprašiusi Atėnų išsiųsti tuos aštuonis perversmininkus atgal.

„Mes prašėme išsiųsti iš šalies tuos aštuonis išdavikus kuo greičiau“, – taip anot „Haber Turk“ televizijos sakęs M.Cavusoglu.

Anot vieno pareigūno iš Graikijos nacionalinės gynybos generalinio štabo, „tą sraigtasparnį numatyta nedelsiant išsiųsti į Turkiją“.

„Kalbant apie prieglobsčio prašytojus, mes ketiname laikytis tarptautinės teisės“, – sakė Graikijos vyriausybės atstovė Olga Gerovasili.

Pasak jos, Atėnai palaiko „nuolatinį ryšį su Turkijos valdžia“ ir atsižvelgs į tą faktą, kad „prieglobsčio prašytojai dalyvavo puče prieš Turkijos konstituciją“.

Graikijos ministras pirmininkas Aleksis Cipras šeštadienio rytą išreiškė „palaikymą demokratiškai išrinktai“ Turkijos vyriausybei.

13:58 NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas šeštadienį pasveikino turkus, per naktį atlikusius itin svarbų vaidmenį, kuris padėjo sutramdyti pučą prieš prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą.

„Aš sveikinu stiprų palaikymą, kurį parodė žmonės ir visos politinės partijos demokratijai ir demokratiškai išrinktai Turkijos vyriausybei“, – parašė J. Stoltenbergas socialiniame tinkle „Twitter“.

13:46 Vienam Turkijos kariniam sraigtasparniui nutūpus Graikijoje, jame buvę aštuoni turkai pasipašė politinio prieglobsčio, pranešė šeštadienį graikų policija.

Sraigtasparnis „Black Hawk“, paskelbęs nelaimės signalą, nutūpė Aleksandrupolio oro uoste šalies šiaurėje.

Septyni iš atskridusiųjų vilkėjo karines uniformas, manoma, kad jie buvo susiję su Turkijoje surengtu puču, nurodė televizija ERT.

13:37 Turkijos ministras pirmininkas Binali Yildirimas šeštadienį paskelbė, kad padėtis šioje šalyje yra „visiškai kontroliuojama“, sužlugdžius karinį pučą, kuriuo siekta nuversti jo vadovaujamą vyriausybę.

„Padėtis visiškai kontroliuojama“,– sakė B.Yildirimas Ankaroje, greta jo buvo teisingumo ir vidaus reikalų ministrai ir aukščiausiojo rango generolas.

Jis dar nurodė, kad per šį pučą žuvo 161 žmogus, sulaikyti 2839 kariškiai, įtariami sąsaja su puču.

Turkijos Parlamentas po šios nakties įvykių.
Turkijos Parlamentas po šios nakties įvykių.

Pavadinęs pučą „juoda dėme“ Turkijos demokratijoje. B.Yildirimas pažymėjo, kad sužeistųjų yra 1440.

Jis pabrėžė, kad į minimą skaičių 161 neįtraukti žuvę perversmininkai. Anksčiau buvo skelbta, kad žuvo 104 pučistai.

Premjeras B.Yildirimas pučo rengimu apkaltino JAV gyvenantį turkų dvasininką Fethullah Guleną, kurį Ankara seniai kaltina siekiu nuversti dabartinę valdžią ir nori jį patraukti teismo atsakomybėn. Tačiau JAV nerūpi jo ekstradicija.

„Fethullah Gulenas yra teroristinės organizacijos vadovas, – sakė premjeras. – Bet kuri jį palaikanti valstybė nėra Turkijos draugė ir iš esmės kariauja karą su Turkija“.

13:14 Pranešime nurodoma, kad tokie planai buvo atskleisi, aptikus sąrašus, kuriuose išvardinti vadai ir jų pavaduotojai, kurie turėtų eiti pareigas karinės padėties atveju, jei pučas pavyktų.

Fethullah Gulenas 2013 nmetais.
Fethullah Gulenas 2013 nmetais.

Ginkluotųjų pajėgų generaliniam štabui lakinai vadovaujantis generolas Umitas Dundaras šeštadienį sakė, kad kariškiai yra pasiryžę imtis veiksmų prieš šio judėjimo narius; F.Gulenas, musulmonų dvasininkas gyvena tremtyje Pensilvanijoije, JAV.

11:54 R.T. Erdoganas ragina žmones likti gatvėse

Stengiantis sutrukdyti perversmui Turkijoje, nukauti 104 pučistai, pareiškė šeštadienį armijos vadas.

„Mėginimas surengti perversmą žlugo“, – sakė per televiziją generolas Umitas Dundaras (Emitas Diundaras) dar nurodė, kad „kankiniais krito“ 90 žmonių: 41 policininkas ir 47 civiliai, bei pridūrė, kad daugelis vadų buvo „nugabenti į nežinomas vietas“.

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, pasinaudojo socialiniu tinklu „Twitter“, kad paragintų žmones likti gatvėse, nes maištas vėl gali atgyti.

11:28 B. Obama: Turkijoje visos partijos turi remti R. T. Erdogano vyriausybę

JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį paragino visas partijas Turkijoje palaikyti demokratiškai išrinkto prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybę, kurią mėgina nuversti kariškiai.

Po susitikimo su nacionalinio saugumo patarėjais paskelbtame pranešime B.Obama paragino visus Turkijoje būti santūrius, vengti smurto ir kraujo liejimo.

JAV prezidentas aptarė Turkijos įvykius su valstybės sekretoriumi Johno Kerry, kuris lankosi Maskvoje ir kalbasi su aukšto rango Rusijos pareigūnais apie padėtį Sirijoje.

Savo pareiškime J.Kerry nurodė, kad JAV „su didžiausiu susirūpinimu“ stebi „labai nestabilią situaciją“ Turkijoje.

J.Kerry pranešė, kad per pokalbį telefonu išsakė paramą Turkijos užsienio reikalų ministrui Mevlutui Cavusoglu.

„Šįvakar kalbėjau su užsienio reikalų ministru Cavusoglu ir pabrėžiau JAV absoliučią paramą Turkijos demokratiškai išrinktai civilinei vyriausybei ir demokratinėms institucijoms“, – teigė J.Kerry.

Jis ragino turkus užtikrinti diplomatinių misijų, jų personalo ir civilių saugumą visoje Turkijoje.

10:40 Turkijos parlamentas po neįvykusio perversmo rinksis į neeilinį posėdį.

10:22 Turkijoje per pučą žuvusiųjų skaičius išaugo iki 90, nurodė valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“, pridurdama, kad sužeistųjų yra 1154.

Pasidavė beveik 200 neginkluotų kareivių, tarnavusių prie Turkijos ginkluotųjų pajėgų štabo, sakė vienas pareigūnas, dar pažymėjęs, jog visą kompleksą dabar saugo specialiosios pajėgos.

Per visą Turkiją sulaikyti 1563 karininkai, sakė žurnalistams vyriausybės pareigūnas.

10:08 Per visą šalį suimta daugiau kaip 750 kariškių, atleista iš pareigų pulkininkų ir generolų, per operaciją karinės aviacijos bazėje sostinės pakraštyje išvaduotas įkaitu buvęs ginkluotųjų pajėgų štabo viršininkas.

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas perspėjo pučo šalininkus, kad „jiems brangiai kainuos jų išdavystė Turkijai“.

„Teršiantieji karinę reputaciją turi pasitraukti. Procesas pradėtas šiandien ir tęsis lygiai taip pat, kaip mes kovojame su teroristų grupėmis“, – sakė prezidentas.

Išvaduotasis štabo viršininkas Hulusi Akaras perima vadovavimą operacijoms prieš perversmininkus, pranešė televizija „CNN-Turk“ ir naujienų agentūra „Anadolu“.

09:33 Turkijoje išgelbėtas maištininkų įkaitu buvęs generolas H. Akaras

Turkijos saugumo pajėgos, šeštadienį po dalies kariškių mėginimo nuversti valdžią surengusios operaciją, išgelbėjo Turkijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininką, ir nuvežė į saugią vietą, pranešė CNN-Turk televizija.

Generolas Hulusi Akaras buvo išgelbėtas per operaciją Akindži karinių oro pajėgų bazėje, esančioje į šiaurės vakarus nuo sostinės; pačioje pučo pradžioje penktadienį vakare jis buvo paimtas įkaitu.

Ministras pirmininkas Binalis Yildirimas, nežinodamas, kur yra dingęs H.Akaras, šeštadienio rytą Laikinuoju ginkluotųjų pajėgų štabo vadu paskyrė Pirmosios armijos vadą generolą Umitą Dundarą.

09:24 Fethullah Gulenas, JAV gyvenantis dvasininkas ir buvęs Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano sąjungininkas, neigia prisidėjęs prie bandymo surengti perversmą Turkijoje, kurį „griežčiausiai“ pasmerkė.

„Per pastaruosius penkis dešimtmečius nukentėjau per daugybę karinių perversmų, todėl kaltinimai, kad esu kaip nors susijęs su tokiu bandymu, mane ypač žeidžia. Kategoriškai neigiu tokius kaltinimus, – pareiškė jis naktį išplatintame trumpame pranešime. – Griežčiausiai smerkiu kariškių bandymą surengti perversmą Turkijoje. Vyriausybė į valdžią turėtų eiti per laisvus ir sąžiningus rinkimus, o ne jėga. Meldžiuosi už Turkiją, už Turkijos piliečius ir visus šiuo metu esančius Turkijoje, ir tikiuosi, kad ši padėtis bus taikiai ir greitai išspręsta.“

R.T. Erdoganas yra pareiškęs, kad už perversmo stovi šis musulmonų dvasininkas, gyvenantis nedideliame miestelyje Pokono kalnuose Pensilvanijos valstijoje.

75 metų F. Gulenas kadaise buvo artimas R.T. Erdogano sąjungininkas, tačiau jų keliai išsiskyrė, kai R.T. Erdoganui kilo įtarimų dėl F. Guleno judėjimo „Hizmet“ ir jo įtakos Turkijos visuomenėje, įskaitant žiniasklaidą, policiją ir teismų sistemą.

Į JAV dvasininkas persikėlė 1999 metais, prieš tai, kai buvo apkaltintas tėvynės išdavimu savo gimtojoje šalyje.

09:22 Šeštadienį 11.30 val. turėjęs vykti „Turkish Airlines“ skrydis iš Vilniaus į Stambulą yra atšauktas. Kiti šeštadienio skrydžiai į Turkiją kol kas nėra atšaukti.

09:17 Pasak Turkijos policijos viršininko, susirėmimai su sukilėliais dar vysta, bet „jau eina į pabaigą“, praneša BBC.

09:05 Kariai ir tankai pasirodė gatvėse penktadienį vėlai vakare, dviejuose didžiausiuose strateginės NATO narės, turinčios 80 mln.gyventojų, miestuose, Ankaroje ir Stambule, aidėjo daugybė sprogimų.

Teigdami, kad perversmas žlunga, pareigūnai pranešė, jog per smurto kupiną naktį žuvo mažiausiai 60 žmonių, sulaikyti 754.

Dešimtys maištą prieš Turkijos vyriausybę palaikiusių ir Bosforo tiltą Stambule naktį užėmusių kareivių šeštadienio ryte pasidavė vyriausybei ištikimoms pajėgoms.

Televizijos kanalo NTV transliuotame įraše matyti maskuojamąją aprangą dėvintys kareiviai, kurie iškėlę rankas virš galvos išeina iš už savo tanko.

R.T.Erdoganas sakė, kad pučas žlugs, o minios jo ir partijos „Teisingumas ir plėtra“ (AKP) šalininkų išėjo į gatves, kad pamėgintų sutrukdyti maištininkų kariams veikti.

08:21 Sukilėliai dar valdo kelis sraigtasparnius, bet didžioji kariuomenės dalis yra jau lojali vyriausybei, praneša BBC.

08:10 Turkijos vyriausybė praneša, kad suimtųjų skaičius išaugo iki 754.

07:56 Pasak vieno aukšto rango Turkijos pareigūno, dauguma žuvusiųjų – civiliai, o dauguma sulaikytųjų – kariškiai.

Teisingumo ministras Bekiras Bozdagas, pasak naujienų agentūros „Anadolu“, sakė, kad saugumo pajėgos „pasiekė rezultatų daugelyje vietų“ ir įveikė maištininkus, atkovoti Nacionalinės žvalgybos agentūros, policijos ir vyriausybės pastatai.

„Nebėra tokių vietų, kurias jie kontroliuotų. Su Dievo pagalba jie bus nugalėti ir likusiose vietose, o esantieji ore bus numušti“, – sakė jis.

07:49 Žuvusiųjų skaičius išaugo iki 60, skelbiama, kad 336 sukilėliai suimti Naujausiais duomenimis, mažiausiai 60 žmonių žuvo šiąnakt per kruvinus įvykius Turkijoje. Pasak Turkijos teisingumo ministro, 336 žmonės, kurie prisidėjo prie karinio perversmo, jau suimti.

...

...

07:42 Nuotraukos, padarytos dienos šviesoje parodo, jog tankai vis dar stovi Istambulo gatvėse. Kai kurie jų – apleisti, šalia patruliuoja policija, o prie kai kurių civiliai fotografuojasi.

BBC.com nuotraukos
BBC.com nuotraukos

...

07:27 Naujienų portalas BBC praneša apie kitos, Reuters, naujienų agentūros gautą perversmininkų kariuomenės pareiškimą internetiniu paštu, kuriame teigiama, jog vis „dar vyksta ryžtinga kova“.

07:23 Bosforo tiltą užėmę kareiviai pasiduoda, numuštas perversmininkų sraigtasparnis

Dešimtys maištą prieš Turkijos vyriausybę palaikiusių ir Bosforo tiltą Stambule naktį užėmusių kareivių šeštadienio ryte pasidavė vyriausybei ištikimoms pajėgoms.

Televizijos kanalo NTV transliuotame įraše matyti maskuojamąją aprangą dėvintys kareiviai, kurie iškėlę rankas virš galvos išeina iš už savo tanko. Valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ praneša, jog sulaikyta 50 kareivių.

Vaizdus, kaip dešimtys kareivių ant Bosforo tilto pasiduoda vyriausybės pajėgoms, transliuoja ir „CNN-Turk“.

Tuo tarpu „Anadolu“ praneša, kad karinis sraigtasparnis, kurį naudojo perversmininkai, buvo numuštas Ankaros pakraštyje.

Pasak agentūros, šis sraigtasparnis buvo naudotas išpuolyje prieš Turkijos palydovinės televizijos stotį „Turksat“.

07.18 Paskirtas naujas kariuomenės vadas Turkijos premjeras paskelbė naują kariuomenės vadą. Juo tapo Umitas Dundaras. Apie tai, kas nutiko Huluiui Akarui neužsimenama. Anksčiau Turkijos prezidentas pareiškė nežinąs, kur po kariškių grupuotės surengto bandymo įvykdyti perversmą yra aukščiausiasis generolas.

Apie tai, kas nutiko buvusiam kariuomenės vadui Huluiui Akarui neužsimenama. Nuotraukoje - R.T. Erdoganas su H. Akaru pastebėti kartu šių metų gegužės mėnesį per Balkanų konferenciją.
Apie tai, kas nutiko buvusiam kariuomenės vadui Huluiui Akarui neužsimenama. Nuotraukoje - R.T. Erdoganas su H. Akaru pastebėti kartu šių metų gegužės mėnesį per Balkanų konferenciją.

07:12 Karo lėktuvai bombardavo teritoriją netoli prezidentūros Ankaroje

Turkijoje karo lėktuvai anksti šeštadienį bombardavo kvartalą prie prezidentūros Ankaroje, kai grupė kariškių mėgina nuversti prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybę.

Beštepės rajone, kuriame yra prezidento rūmai, matyti kylantys juodi dūmai, parodė televizija NTV.

06:53 Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį pranešė tautai, kad jo vyriausybė stengiasi sutramdyti perversmininkus po sprogimų, oro mūšių ir susišaudymų sostinėje, kur liko dešimtys nukautųjų ir mažiausiai 150 sužeistųjų.

Pasak vyriausybės pareigūnų, sąmokslas regis žlunga, turkams išėjus į gatves, kad pasipriešintų toms karinėms pajėgoms, kurios kėsinasi nuversti valdžią šalyje. Tačiau sostinėje tebegriaudėja sprogimai, mažiausiai vienas buvo prie parlamento kompleksų; jų šįryt girdėti ir Ankaroje bei Stambule.

Kalbėdamas per valstybinę televiziją iš Stambulo R.T.Erdoganas sakė, kad vyriausybė suiminėja perversmo šalininkus tarp kariškių, ir perspėjo, kad „jie sumokės brangiai už Turkijos išdavystę“, kaip nurodyta jo pastabų citatose, pateiktose prezidentūros.

„Teršiantieji karinę reputaciją turi pasitraukti. Procesas pradėtas šiandien ir tęsis lygiai taip pat, kaip mes kovojame su teroristų grupėmis“, – sakė prezidentas.

Ministras pirmininkas Binali Yildirimas naujienų agentūrai „Anadolu“ sakė, kad atlikta daugiau kaip 120 areštų.

R.T.Erdoganas, kuris sakė, kad perversmininkai buvo sulaikę jo generalinį sekretorių, anksti šeštadienį atskrido į Ataturko oro uostą Stambule, kur jį sveikino didžiulės minios žmonių.

Nors keliomis valandomis anksčiau prezidentūra sakė nežinanti, kur jis yra ir kad jis buvęs priverstas duoti interviu televizijos laidai „Face Time“.

Šis mėginimas nuversti valdžią, matyt, kilo dėl šalyje vykdomos politikos, kurios kritikai kaltina R.T.Erdoganą, kad šis darosi vis labiau autoritariškas: pertvarkytas vyriausybė, puolami disidentai ir opozicinė žiniasklaida, atsinaujino konfliktas kurdiškose srityse šalies pietryčiuose.

Turkija, būdama NATO narė, palaiko JAV pastangas kovoje su grupuote „Islamo valstybė“ ir leidžia amerikiečiams naudotis Indžirliko karine baze karo lėktuvų skrydžiams prieš ekstremistus gretimose valstybėse – Sirijoje ir Irake.

Po demokratiškai išrinktos vyriausybės nuvertimo Jungtinėms Valstijoms būtų sunkiau tęsti bendradarbiavimą su Turkija.

06:40 „CNN-Turk“ atnaujino darbą, sulaikomi kareiviai

Policijai įsiveržus į Turkijos transliuotojo „CNN-Turk“ pastatą ir sulaikius jį perėmusius kareivius, televizijos kanalas atnaujino darbą.

Kanalo transliuotame įraše matyti policininkai, išvedantys iš pastato kareivį, kurio rankos surakintos už nugaros.

Televizijos stotis taip pat parodė įrašą, kuriame penki kareiviai, atrodantys kaip šauktiniai, įeina į pastatą mosuodami kulkosvaidžiais ir liepia darbuotojams palikti patalpas.

Valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ praneša, kad premjeras Binalis Yildirimas šeštadienį šaukia skubų parlamento posėdį.

06:34 Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį pareiškė nežinąs, kur po kariškių grupuotės surengto bandymo įvykdyti perversmą yra Turkijos aukščiausiasis generolas.

„Nieko nežinau apie tai, kas nutiko su štabo viršininku“ generolu Hulusiu Akaru, pareiškė prezidentas, šeštadienio paryčiais atskridęs į Stambulą.

Kiek anksčiau valstybinė žiniasklaida buvo pranešusi, kad perversmo sąmokslininkai paėmė jį įkaitu.

06:33 Per „išpuolius“ Ankaroje žuvo ne mažiau kaip 42 žmonės, pranešė televizijos kanalas NTV, remdamasis Turkijos sostinės prokuratūra.

Pasak NTV, septyniolika žuvusiųjų yra policininkai ir kiti civiliai.

Anksčiau šis televizijos kanalas skelbė apie šešis žuvusiuosius Stambule.

Kol kas nepatvirtintais duomenimis, bandyme nuversti valdžią dalyvavo 500 Turkijos ginkluotųjų pajėgų kariškių.

Pasak premjero Binalio Yildirimo, sulaikytų kareivių skaičius jau padidėjo iki 130-ies.

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas kiek anksčiau pareiškė, kad bandymas surengti perversmą žlugs.

02:43 Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas savo ruožtu paragino gyventojus išreikšti paramą šalies vyriausybei ir pažadėjo nubausti perversmininkus.

„Valdžia šalyje paimta visiškai“, – teigiama kariškių pareiškime, kuris perskaitytas per televiziją.

Jame teigiama, kad perversmas surengtas, siekiant „užtikrinti ir atkurti konstitucinę tvarką, demokratiją, žmogaus teises ir laisves“.

Perversmo organizatoriai nurodė, kad visi Turkijos tarptautiniai įsipareigojimai lieka galioti.

Per televiziją buvo rodomi vaizdai, kad šalia Ataturko oro uosto Stambule stovi tankai. Virš sostinės Ankaros skraidė kariniai lėktuvai. Valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ pranešė, kad po vidurnakčio karinis sraigtasparnis sostinėje atakavo policijos būstinę.

Prezidentas R.TErdoganas savo ruožtu pareiškė, kad maištą surengti pasikėsino „mažuma karinių pajėgų viduje“.

„Esu įsitikinęs, kad perversmo sąmokslininkams nepasiseks“, – „CNN Turk“ televizijai sakė R.T.Erdoganas.

Jis teigė, kad vis dar yra prezidentas ir vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas. Anot pareigūnų, prezidentas kalbėjo iš neįvardytos saugios vietos. Kiek anksčiau buvo skelbta, kad prezidentas atostogauja Marmario kurorte Viduržemio jūros pakrantėje.

JAV prezidentas Barackas Obama buvo informuotas apie įvykių eigą, sakė JAV nacionalinės saugumo tarybos atstovas. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerrysakė tikįs, kad Turkijoje bus užtikrinta „taika ir tęstinumas“.

Europos Sąjunga paragino elgtis santūriai ir gerbti demokratines Turkijos institucijas.

Vakarai reiškia paramą Turkijos vyriausybei, prieš kurią surengtas perversmas

Jungtinės Valstijos ir kiti Vakarų pareigūnai išsakė paramą Turkijos vyriausybei, prieš kurią grupė kariškių penktadienį surengė perversmą.

Baltieji rūmai pranešė, kad prezidentas Barackas Obamaper pokalbį telefonu su valstybės sekretoriumi Johnu Kerry sutarė, jog „visos šalys Turkijoje turėtų paremti demokratiškai išrinktą Turkijos vyriausybę, parodyti santūrumą ir vengti bet kokio smurto ar kraujo praliejimo“.

J.Kerry pranešė, kad per pokalbį telefonu išsakė paramą Turkijos užsienio reikalų ministrui Mevlutui Cavusoglu.

„Šįvakar kalbėjau su užsienio reikalų ministru Cavusoglu ir pabrėžiau JAV absoliučią paramą Turkijos demokratiškai išrinktai civilinei vyriausybei ir demokratinėms institucijoms“, – teigė J.Kerry.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas paragino „visiškai gerbti Turkijos demokratines institucijas ir konstituciją“.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas spaudai pareiškė, kad Turkijoje „demokratinė tvarka turi būti gerbiama“.

Šie pareiškimai paskelbti po to, kai dalis Turkijos kariškių paskelbė perėmę šalies kontrolę, o sostinę Ankarą sudrebino sprogimai ir susišaudymai.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paragino šalies gyventojus išeiti į gatves parodyti paramą vyriausybei.

Turkijos prezidentūros šaltinis pranešė, kad naikintuvas „F-16“ numušė perversmininkus gabenusį sraigtasparnį, o Turkijos nacionalinės žvalgybos atstovas paskelbė, kad bandymas surengti perversmą buvo atremtas.

NATO narė Turkija vaidina esminį vaidmenį JAV vadovaujamoje koalicijoje prieš „Islamo valstybės“ grupuotę.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"