Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Finansų pasaulio roko žvaigždė

 
2011 06 14 0:00
Šiuo metu Ch.Lagerde šokinėja iš vieno lėktuvo į kitą, nes keliauja aplink pasaulį, kad užsitikrintų paramą.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Šiuo metu Ch.Lagerde šokinėja iš vieno lėktuvo į kitą, nes keliauja aplink pasaulį, kad užsitikrintų paramą.
AFP/Scanpix nuotrauka

Pasitarusi su Nicolas Sarkozy ir sutikusi kelti savo kandidatūrą į Tarptautinio valiutos fondo vadovo (TVF) postą dabartinė Prancūzijos finansų ministrė Christine Lagarde leidosi į kelionę aplink pasaulį, kad užsitikrintų palaikymą.

Jei Ch.Lagarde būtų patvirtina, ji taptų pirmąja moterimi, vadovaujančia šiai įtakingai organizacijai nuo pat jos įsteigimo 1945 metais. "Jei būsiu išrinkta, panaudosiu visą savo teisininkės, ministrės ir vadovės bei moters patirtį", - per spaudos konferenciją Paryžiuje pareiškė Ch.Lagarde. Jos kandidatūrą jau parėmė Jungtinė Karalystė, Vokietija, Prancūzija ir Europos Sąjunga bei tokios įtakingos politikės kaip Hilary Clinton ir Angela Merkel.

Nors prancūzė laikoma rimčiausia pretendente į šį įtakingą postą, kuris istoriškai atitekdavo europiečiui, Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos (Brics grupė) finansininkai sutartinai tvirtina, kad skirti TVF vadovu europietį - pasenusi tradicija, paplaunanti fondo teisėtumo pagrindą. Brics grupė reikalauja "skaidrių, nuopelnais ir konkurencingumu pagrįstų rinkimų".

Ch.Lagarde žada neskirti Europai ypač daug dėmesio, nes "nėra šalies, nepatyrusios finansinės krizės", ir dirbti fonde "ne kaip europietė, ne kaip prancūzė ar ministrė, bet kaip asmuo, kuriam rūpi fondo ir jo narių interesai".

Kad vyrai visko nesujauktų

"Visada rūpinausi valstybės interesais ir besąlygiškai gerbiau įstatymus", - tikina 55 metų ministrė, o jos gerbėjai buvusią Prancūzijos sinchroninio plaukimo čempionę vadina finansų pasaulio "roko žvaigžde". Ji šlovinama tėvynėje ir užsienyje už nuopelnus siekiant įveikti ekonominę krizę Europoje, už savo atvirumą bei dalykiškumą.

Ch.Lagarde 25 metus dirbo advokate JAV ir nepriekaištingai kalba angliškai. Prancūzai ją pravardžiuoja Amerikiete, nes ministrė pasiūlė tėvynainiams pagaliau atsisakyti juos užvaldžiusių "idee fix", pasiraitoti rankoves ir "imtis darbo", kad ištrauktų šalį iš finansinio nuosmukio.

Buvęs vyriausiasis TVF ekonomistas, šiuo metu Harvardo universiteto profesorius Kennethas Rogoffas taip apibūdina Ch.Lagarde: "Tai labai įspūdinga, politiškai nuovoki, stipri asmenybė." Duodamas interviu "The New York Times" jis kalbėjo: "Visame pasaulyje su šia moterimi elgiamasi kaip su roko žvaigžde."

Jei bus paskirta TVF vadove, Ch.Lagarde tikisi suteikti moteriško dvelksmo vyrų dominuojamuose TVF būstinės Vašingtone koridoriuose. Viename iš gausiai šiuo metu dalijamų interviu Prancūzijos ministrė pareiškė, kad vyrai, palikti vieni, paprastai viską sujaukia: "Dominuodami aplinkoje vyrai linkę demonstruoti, kokia plaukuota jų krūtinė, palyginti su šalia sėdinčiu kolega... Nuoširdžiai tikiu - negalima leisti, kad patalpoje susikauptų per daug testosterono". Na, o analitikai juokais priduria, jog paskyrus TVF vadove Ch.Lagarde, bet jau bus galima būti ramiems, kad ji nesukels tokio sekso skandalo, kokį sukėlė Dominique'as Straussas-Kahnas.

Skaučių vadė

Vienas mažiausiai žinomų ir galbūt mažiausiai netikėtų faktų iš Ch.Lagarde gyvenimo tas, kad ji buvo skaučių vadė. Ši nereikšminga informacija daug ką paaiškina: neišsenkamą prancūzės optimizmą, jos griežtos fiskalinės drausmės pomėgį, įsitikinimą, kad jei "Lehmann Brothers" būtų buvęs "Lehman Sisters", šis bankas būtų išvengęs žlugimo ir nesukėlęs grandininės reakcijos, atvedusios pasaulį prie finansų krizės. Visi, kas pažįsta Ch.Lagarde, ir net tie, kurie jos nepažįsta, sutinka, kad ši moteris dėl savo nepajudinamo, bet ir teisingo požiūrio, kaip reikia rūpintis kitų žmonių pinigais, puikiai tinka eiti naujas pareigas. Dalykiškam Ch.Lagarde požiūriui į ekonominę krizę pritariantys ekspertai cituoja jos ginčą su "Barclay" banko direktoriumi Bobu Diamondu per šių metų Ekonomikos forumą Davose. Kai B.Diamondas padėkojo finansų ministrams už geresnės ekonominės terpės kūrimą, prancūzė atšovė: "Bankų sektoriui derėtų dėkoti geresniu būdu - tinkamai finansuojant ekonomiką, įvedant jautriai veikiančias kompensacijos sistemas ir papildant jų kapitalą." Apstulbęs B.Diamondas nesumojo, ką atsakyti, o salėje nugriaudėjo plojimai.

Buvęs britų iždo kancleris Alistairas Darlingas savaitraščiui "The Observer" sakė manantis, kad Ch.Lagarde - tinkamiausia kandidatė. "Ši moteris būna užsispyrusi, kai to reikia, bet gero būdo ir puikiai sutaria su žmonėmis. Ji moka įtikinti susitarti, o to labiausiai ir reikia vadovaujant TVF."

Net Prancūzijos prezidentas N.Sarkozy, laikantis ministrę "lengvo svorio politike", sako, kad ji - "daug pranašumų turinti moteris", mat yra "nuspėjama".

* * *

Paryžiuje Naujųjų metų dieną (1956-aisiais) gimusi Christine Madeleine Odette Lallouette buvo vyriausias kalbų mokytojų, pamaldžių katalikų, vaikas. Tėvai ją ir tris jaunesniuosius brolius auklėjo su meile, bet griežtai, diegdami mokslo, kultūros, gerų manierų ir nepriklausomybės vertybes. Jie reikalavo išmokti rašyti be gramatinių klaidų, prisiminti, kad negalima laikyti ant stalo alkūnių. Nors mamai vakarais tekdavo siūti drabužius, šeima dažnai savaitgaliais lankydavosi operoje.

Christine pasižymėjo gabumais kalboms, mokėsi lotynų, graikų, anglų ir ispanų kalbų. Šiandien jauniesiems verslininkams ji pataria pirmiausia išmokti kalbėti angliškai, paskui - kiniškai. Žurnalistai atkreipė dėmesį į ministrės gebėjimą laisvai pereiti nuo nepriekaištingo tarimo duodant interviu britų BBS prie puikaus amerikietiškojo slengo atsakant į CBS klausimus. JAV reporteriui pasidomėjus, kokia buvo Ch.Lagarde pirmoji reakcija išgirdus apie "Lehman Brothers" žlugimą, ji atsakė amerikietiškai: "Holy cow!" ("Dieve mano!)

Christine buvo 17-a, kai mirė tėvas. Po metų ji, apsigynusi bakalaurą Paryžiaus teisės universitete, iškeliavo į Vašingtoną dirbti politikos interne JAV Kongrese.

Amerika pakeitė Ch.Lagarde gyvenimą. Ji grįžo į Paryžių toliau studijuoti teisę Politinių mokslų institute Provanse, bet baigusi magistro studijas vėl išskrido į JAV padirbėti tarptautinėje teisės firmoje "Baker & McKenzie". Pradėjusi, jos žodžiais tariant, "naujagime advokate", 1999-aisiais Ch.Lagarde tapo pirmąja moterimi, vadovaujančia šiai Čikagoje esančiai kompanijai.

2005 metais ji, pakviesta dirbti vyriausybėje, grįžo į Prancūziją. Ministrę pribloškė nuolatinis tėvynainių rūpinimasis, kaip įdomiau praleisti savaitgalį, laisvalaikį ir atostogas. Vos po 48 valandų, praleistų savo poste, Ch.Lagarde gavo pylos už pareiškimą, kad Prancūzijos darbo teisė komplikuota ir stabdo ekonomikos plėtrą, todėl reikia reformų. 2007 metais ji, du mėnesius padirbusi žemės ūkio ministre, buvo paskirta finansų ministre (pirmoji moteris šiame poste Didžiojo aštuoneto šalyse).

Ch.Lagarde mano, kad bankininkai privalo laikytis taisyklių ir reglamentų, kad fiskalinę drausmę reikia derinti su teisinga socialine nauda. Ji gali būti negailestinga ir žmogiška vienu metu. Per vieną JAV šou ministrė papasakojo, kaip atleido kelis bankininkus už "niekam tikusį darbą", o baigė interviu išpurtydama beretę ir užsimaukšlindama ją ant galvos.

Apie asmeninį Ch.Lagarde gyvenimą žinoma nedaug, be to, Prancūzijoje apie tai mažai ir klausinėjama. Ji ištekėjo ir išsiskyrė du kartus, turi du suaugusius sūnus - Pierre'ą-Henri ir Thomas. Manoma, kad šiuo metu gyvena su prancūzų verslininku Xavier Giocanti. Ministrė neslepia, jog laisvu metu, kai nebūna finansinių posėdžių, balansuoja tarp vaikų auginimo ir darbo, kad ruošia valgį, verda uogienes ir savo namo Normandijos kaime sode lepina "nuostabiąsias rožes".

Prancūzų politika kartais panaši į uždarą sąjungą, kurios nariais gali būti tik "Ecole nationale" (elitinės valstybės tarnautojų mokyklos), į kurią Ch.Lagarde du kartus nepateko, absolventai. Tačiau ji mano, kad jei būtų ten įstojusi, šiandien nebūtų ta, kas yra.

Prancūzė visuomet dėvi nepriekaištingus kostiumėlius, pirmenybę teikia "Chanel". Ji renkasi nesilamdančius drabužius ir patogius batus, nes nuolat keliauja ir šokinėja iš lėktuvo į lėktuvą. "Kai vėluodama į posėdį turi bėgti, laiptais šokinėdama per keturias pakopas, negali sau leisti prabangos avėti aukštakulnius ar vilkėti šiugždančius drabužius, kuriuos reikia lyginti", - sako finansų ministrė.

Griežtai už vienodas vyrų ir moterų galimybes pasisakanti Ch.Lagarde nepritaria kvotų sistemai. Tačiau iš dviejų vienodos kvalifikacijos pretendentų į kokį nors postą ji rinktųsi moterį, o ne vyrą.

Ekspertų nuomone, būti išrinktai TVF vadove Ch.Lagarde gali sukliudyti tik tai, kad ji - prancūzė, kaip ir D.Straussas-Kahnas. Pasaulis gali nepritarti kandidatui iš tos pačios šalies.

 

Parengė RIMA KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"