Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Europos atsakas pabėgėlių politikoje – 10 punktų planas

 
Imigrantai iš Sirijos traukia geležinkelio bėgiais, iš Serbijos kirtę Vengrijos sieną.  
Imigrantai iš Sirijos traukia geležinkelio bėgiais, iš Serbijos kirtę Vengrijos sieną.   Reuters/Scanpix nuotrauka

Europa susidūrė su užduotimi, kurią spręsti teks kartų kartoms: dar niekada tokiam dideliam skaičiui žmonių neteko bėgti nuo politinio persekiojimo ir karo kaip dabar. Daugelis jų ieško prieglobsčio pas mus, Europoje.

Didelė tikimybė, kad dėl mūsų kaimynystėje siautėjančių krizių tokia situacija truks metų metus. Mes, europiečiai, turime susidoroti su šiuo didžiuliu pagalbos ieškančių žmonių iššūkiu – tai esame skolingi patys sau ir pasauliui.

Akivaizdu, kad ligšiolinė reakcija neatitinka reikalavimų, kuriuos Europa turi kelti pati sau. Europos Sąjunga (ES) nebegali delsti. Mūsų vykdoma Europos prieglobsčio, pabėgėlių ir migracijos politika turi būti pagrįsta solidarumo ir bendrų žmoniškumo vertybių principu bei paremta šiais 10 punktų:

1. Visoje ES turi būti sudarytos orumo nežeminančios sąlygos pabėgėliams priimti. Šiuo tikslu visoje ES reikia įvesti bendrus standartus, kurių laikytųsi kiekviena ES valstybė narė.

2. Turi būti įvestas bendras Europos prieglobsčio kodeksas, pažeidžiamiems pabėgėliams užtikrinantis visoje ES galiojantį prieglobsčio statusą. Žvelgiant į ateitį, mums reikia naujos, daug ambicingesnės Europos prieglobsčio politikos integracijos.

3. Būtina Europoje teisingai išsidalyti pabėgėlius. Kaip niekada anksčiau mūsų šalies pilietės ir piliečiai aktyviai dalyvauja priimant pabėgėlius ir integruojant juos į mūsų visuomenę. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje šis solidarumas išliks tik tuomet, jei visi pamatys, kad Europoje veikiama teisingai. Tokia padėtis kaip šiandieninė, kai visa atsakomybė gula tik ant keleto valstybių narių pečių, lygiai taip pat nepriimtina kaip ir sistema, kurioje našta vienpusiškai paskirstoma toms šalims, kurios atsitiktinai sudaro ES išorinę sieną. Todėl reikia pertvarkyti esamą Dublino sistemą. Mums reikia privalomų ir objektyviai pagrįstų priėmimo kvotų paskirstymo kriterijų visoms valstybėms narėms, atsižvelgiant į jų pajėgumą.

4. Europai reikia bendros sienų valdymo sistemos. Ne vien sienų saugumo, daugiau Europos atsakomybės registruojant atvykstančius pabėgėlius ir teikiant jiems pagalbą.

5. Turime nedelsdami padėti ES valstybėms narėms, kurioms šiuo metu tenka pats didžiausias krūvis. Vokietija vienintelė Europos Sąjungoje pasiūlė skubią pagalbą pabėgėlių padėčiai Graikijos salose pagerinti. ES ir valstybės narės turi veikti efektyviau ir pirmosioms priimančioms valstybėms greitai suteikti praktinę ir finansinę pagalbą. Vokietija turi pasirūpinti, kad visų pirma mūsų savivaldybės galėtų susidoroti su milžiniškais iššūkiais. Šiuo tikslu turime suteikti joms ilgalaikę ir sistemingą finansinę paramą.

6. Negalime pasyviai stebėti, kaip žmonės vykdami pas mus rizikuoja savo gyvybe. Viduržemio jūra negali pavirsti viltį praradusių pabėgėlių masine kapaviete. Čia rizikuojame Europos humanitariniu palikimu, netgi Europos žmogiškumo samprata. Todėl pavasarį sutelkėme jėgas gelbėjimo darbams Viduržemio jūroje atlikti. Ši Europos pagalba turi tapti nuolatinė ir ES tam reikia atitinkamų pajėgumų.

7. Ilgalaikėje perspektyvoje pažeidžiamiems pabėgėliams galėsime padėti tik tuomet, jei tie, kurie neturi teisės į prieglobstį, sugrįš į savo kilmės šalis. Todėl priėmimas atgal turi tapti esminiu dalyku palaikant mūsų santykius su kilmės valstybėmis, turime būti pasirengę konstruktyvaus bendradarbiavimo atveju šioms valstybėms suteikti techninę ir finansinę pagalbą. Galime išplėsti jau esamas paskatas, pavyzdžiui, supaprastintą vizų režimą.

8. ES lygmeniu turime susitarti, kurias valstybes laikysime saugiomis kilmės valstybėmis. Visos Vakarų Balkanų valstybės siekia narystės ES. Suteikiame joms šią perspektyvą, bet drauge negalime jų traktuoti kaip persekiojančių valstybių. Žvelgiant į ateitį, ES kandidatės kriterijus atitinkanti valstybė visoje ES turėtų būti laikoma saugia kilmės valstybe.

9. Vokietijai reikia imigracijos įstatymo. Mums reikia protingos, kontroliuojamos imigracijos politikos, kurioje būtų įmanomas legalus įsidarbinimas. Turime sumažinti prieglobsčio sistemos naštą.

10. Naujos politinės kovos su imigraciją lemiančiomis priežastimis Artimųjų Rytų ir Afrikos šalyse iniciatyvos turi tapti viską apimančios Europos prieglobsčio, pabėgėlių ir migracijos politikos dalimi. Žlungančių valstybių stabilizavimas, smurto ir pilietinių karų mažinimas turi eiti išvien su sutelktomis pastangomis skatinti ekonominę plėtrą ir tikrų ekonominių ir socialinių perspektyvų kūrimu, visų pirma jaunimui kilmės šalyse. Į tai turi būti nukreiptos ES ir Jungtinių Tautų pastangos.

Visa tai rodo, kad pabėgėlių ir migracijos politikos srityje politinių veiksmų pagrindas seniai nebėra nacionalinis. Tik ES lygmeniu apskritai galima surasti protingus sprendimus. Todėl šiandien pabėgėlių ir migracijos politika yra svarbiausia sritis, kurioje veržliai ir užtikrintai turime spartinti Europos integracijos projektą.

Vokietija pasirengusi visomis jėgomis remti bendrą solidarios pabėgėlių politikos projektą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"