Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Europa privalo būti vieninga

 

Europoje vėl šmėžuoja grįžtanti skolų krizės šmėkla, nes jei jau ir pastebimi pirmi sėkmės daigai, krizė tikrai dar nenugalėta. Jos neįmanoma įveikti per kelis mėnesius, tam reikia metų, ir ne vienų.  

Per daugelį metų susikaupusi didelė skolų kupra ir krizės apimtų šalių konkurencingumo sumažėjimas - tikrosios ekonominės ir finansų krizės priežastys. Nuoseklus ir darnus biudžetų konsolidavimas yra neišvengiama sveikimo prielaida, todėl kol kas fiskalinio maišo dar atrišti negalima. 

Biudžeto politika yra viena, o augimo politika - antra ekonomikos koja, o kad ekonomika būtų stipri, ji turi stovėti ant abiejų. Ir reikia neužmiršti, kad už augimą pirmiausia atsako Europos Sąjungos (ES) narės. Nacionalinės struktūrinės reformos privalo atkurti konkurencingumą, kuris būtinas naujai plėtrai. Be to, turime užtikrinti į ateitį orientuotą socialinio saugumo sistemą, jauniems žmonėms atverti darbo rinką, sumažinti nelegalų darbą, suteikti prioritetą švietimui, mokslui ir tyrimams.

Į finansų krizės verpetą patekusios Europos valstybės jau ėmėsi svarbių reformų. Žinome, kokiu sunkiu keliu jose gyvenantys žmonės šiuo metu eina. Už tai jiems jaučiame didžiulę pagarbą. Traukiantis ekonomikai, pirmiausia dėl gąsdinančio nedarbo, ypač tarp jaunimo, pradėtos reformos yra vienintelis šansas laikytis augimo kurso. Žinoma, reikia kantrybės, kad pamatytume reformų rezultatus, todėl be galo svarbu, kad šios reformos vyktų sėkmingai. Taip jau yra Lenkijoje, Baltijos valstybėse, ne paskutinę vietą užima ir Vokietija.

Bet augimas turi būti ir Europos lygmeniu. Todėl, kad būtų daugiau konkurencingumo, fiskalinį paktą norime papildyti augimo paktu. Europos stabilumo ir augimo pakte turėtų būti šie šeši punktai:

1. Nuoseklus ES biudžeto orientavimas į augimą. Tie, kurie vėl nori kurstyti konjunktūrinę ugnį išlaidų programomis iš skolintų lėšų, matyt, visiškai nieko neišmoko iš dramatiškų krizės pamokų. ES neturi teisės daugiau išlaidauti, bet privalo geriau nei iki šiol panaudoti turimas lėšas. Ateities uždaviniams pinigų yra. Šiais mėnesiais Bendrija svarsto 2014-2020 metų ES biudžeto finansinį planą, apimantį vieną trilijoną eurų. Privalome pasistengti, kad ši milžiniška suma būtų gerai suplanuota, nukreipiant lėšas į augimą ir užimtumą skatinančias priemones, į inovacijas ir konkurencingumo didinimą. Tuo pačiu lėšų panaudojimas privalo būti stipriau nei anksčiau kontroliuojamas ir susiejamas su pamatuojamais kriterijais. Turi būti įrodyta, kad kiekvienas iš ES biudžeto skirtas euras buvo panaudotas veiksmingai.

2. Nepanaudotų ES lėšų investavimas. Iš biudžeto struktūrinių ir sanglaudos fondų dar nepanaudota 80 mlrd. eurų, kurie nėra skirti jokiems konkretiems projektams. Europos Komisija kartu su valstybėmis narėmis privalo šias lėšas greitai ir veiksmingai investuoti į naują plėtrą siekdama didesnio konkurencingumo.

3. Geresnis priėjimas prie investicinio kapitalo. Kai kuriose valstybėse jau pastebima, kad nors jų vyriausybės ir paklojo teisingą kelią, blogų kreditų naštos slegiamas bankų sektorius dar negali iki galo atlikti savo vaidmens ekonomikoje. Todėl įmonės negali imtis protingų, augimą skatinančių investicijų. Europos investicijų banko dėka mes turime instrumentą, kurį privalome geriau ir tikslingiau naudoti, kad mažos ir vidutinės įmonės lengviau prieitų prie investavimui skirtų lėšų.

4. Infrastruktūros projektų skatinimas. Stringanti bankų sektoriaus "kraujotaka" kelia problemų ir didesniems Europos infrastruktūros projektams. Mūsų keliai ir geležinkelis, mūsų energetikos ir telekomunikacijų tinklai - didžiausi Europos ekonomikos koziriai. Jie lemia mūsų gyvenimo standartą, kurį galėsime išlaikyti tik tada, jei Europos ūkis augs. Aukščiausio lygio infrastruktūra atveria naujų augimo perspektyvų, nes sudomina privačius investuotojus. Pasitelkti privatų kapitalą turime ir plėtodami sienas peržengiančią Europos infrastruktūrą.

5. Vidaus rinkos sukūrimas. Devintąjį ir dešimtąjį dešimtmečiais įsigaliojus keturioms laisvėms prasidėjo milžiniškas augimas. Šiuo metu vidaus rinkos išplėtimas naujuose laukuose vėl siūlo naujų galimybių, kurios apima ir suskaitmenintą ekonomiką bei internetinę prekybą. Jos liečia ir energetikos sektorių bei stiprina mažas ir vidutines įmones, nes mažina biurokratiją ir palengvina priėjimą prie rizikos kapitalo. Kad ekonomika dar labiau augtų, privalome stiprinti ir Europos sienas peržengiantį mobilumą. Jaunų žmonių užimtumas ir drauge jų ateities perspektyvos - turėtų tapti prioritetu.

6. Laisvos prekybos stiprinimas. Trys ketvirtadaliai pasaulio ekonomikos yra už ES sienų, daugiau nei 80 proc. ūkio augimo fiksuojama už ES ribų. Todėl Bendrija turi padirbėti, kad Dohos programa (Dohoje priimtas veiksmų planas - red.) būtų sėkmingai įgyvendinama, sudarant daugiau laisvos prekybos sutarčių su senaisiais ir naujaisiais pasaulio galios centrais.

Jei visa tai vykdysime ir birželį Europos Taryboje bus patvirtintas naujas Augimo paktas, ekonomikos augimą bus galima užtikrinti be naujų skolų. Mūsų dar laukia ilgas kelias iš krizės. Bet jei nuosekliai konsoliduosime jėgas ir vykdysime reformas, jei kūrybingai išnaudosime savo galimybes, netrukus išvysime augimo daigus, o iš krizės Europa išeis ekonomiškai sustiprėjusi ir daug sveikesnė nei anksčiau.

Jei norime įveikti krizę, Europa privalo būti vieninga. Mums reikia stiprios valios, kad globaliame pasaulyje įsitvirtintume kaip Europos kultūrų bendrija.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"