Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Europa apimta terorizmo siaubo

 
2015 11 20 6:00
Romoje papildomai dislokuota 700 pareigūnų. Čia siekiama užtikrinti saugumą traukinių stotyse, prekybos centruose, šalia bažnyčių, aikštėse ir kitose susirinkimo vietose.
Romoje papildomai dislokuota 700 pareigūnų. Čia siekiama užtikrinti saugumą traukinių stotyse, prekybos centruose, šalia bažnyčių, aikštėse ir kitose susirinkimo vietose. Reuters/Scanpix nuotraukos

Teroro išpuoliai nesiliauja drebinę pasaulį. Prieš savaitę Paryžiuje surengtos žudynės supurtė Europos saugumo pamatus. Didžiųjų miestų gyventojai nerimauja, kad gali tapti kitu teroristų taikiniu.

Teroristų atakos Europos sostinėse nėra naujiena. Po 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių Vašingtone ir Niujorke su didelio masto teroro žiaurumais susidūrė ir didieji Europos miestai: Madridas, Londonas, Oslas, dabar – Paryžius.

Vakar Prancūzijos premjeras Manuelis Vallsas perspėjo, kad jo šaliai gresia teroro atakos, per kurias gali būti panaudoti cheminiai arba biologiniai ginklai. Jis taip pat paragino kitas Europos Sąjungos šalis skubiai imtis priemonių, kad būtų plačiai dalijamasi informacija apie oro linijų keleivius.

Prancūzijos įstatymų leidėjai nubalsavo trims mėnesiams pratęsti nepaprastąją padėtį, paskelbtą šalyje po niokojančių džihadistų atakų Paryžiuje. Be to, policininkams ketinama leisti nešiotis ginklą ne tarnybos metu. Policijos vadams išsiuntinėtose instrukcijose nurodoma, kad pareigūnams būtų leista panaudoti ginklus teroro atakos atveju – su sąlyga, kad pareigūnai ryšėtų specialų policijos raištį. Taip siekiama išvengti painiavos.

Atkreipė pasaulio dėmesį

Po JAV žvalgybos tarnybos įspėjimo Italija sustiprino savo saugumą./AFP/scanpix nuotrauka
Po JAV žvalgybos tarnybos įspėjimo Italija sustiprino savo saugumą./AFP/scanpix nuotrauka

Afrikos, Azijos ir Artimųjų Rytų miestai patiria gerokai daugiau teroristų atakų. Vakaruose jos dažniau yra sužlugdomos – ypač tos, kuriose dalyvauja daug asmenų. Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos saugumo tarnybos vien tik nuo birželio mėnesio išaiškino maždaug septynis teroristinius sąmokslus. Paprastai saugumo tarnybos žino apie Sirijoje veikiančias grupeles, kurios radikalizuoja žmones, ir įdėmiai seka jų veiklą.

Ekspertai nedrįsta prognozuoti, kiek dar Europoje truks islamistų keliamas chaosas. Jie tik teigia pastebintys, kad „Islamo valstybės“ (IS) kovotojai nukreipė dėmesį nuo valstybės kūrimo Vidurio Rytuose į globalias žudynes. Šiais metais grupuotės nariai trijuose žemynuose pražudė daugiau kaip 800 gyvybių. IS keliamas sąmyšis sulaukia didžiulės tarptautinės bendruomenės reakcijos.

Kai kurių ekspertų manymu, užsienio pajėgų Sirijoje vykdomi antskrydžiai gerokai susilpnino islamistus, todėl dabar jie mėgina parodyti savo galią rengdami vieną už kitą įspūdingesnius teroro aktus. Džihadistai įspėjo Europos valstybes, kad jos neįstengs sustabdyti tolesnių atakų. Apie neramumus kone kasdien pranešama vis kitose Europos šalyse.

Kita – Italija?

JAV žvalgybos tarnybos duomenimis, kitu teroristų taikiniu gali tapti Italija. Tai patvirtina anglų kalba leidžiamas IS internetinis leidinys „Dabiq“ ir socialinių tinklų informacija.

Didžiausias pavojus esą gresia Šv. Petro bazilikai Vatikane, Milano arkikatedrai ir garsiajam operos teatrui „La Scala“. Atakų taikiniais taip pat gali tapti bažnyčios, sinagogos, restoranai, teatrai ir viešbučiai. Kaip įtariama, išpuolius gali bandyti vykdyti penki arabų kilmės asmenys, kurie veikiausiai jau yra šalyje.

Italijos užsienio reikalų ministras pažymėjo, kad po Paryžiaus visa Europa turi būti pasiruošusi, tačiau perspėjo žiniasklaidą nekelti nereikalingos panikos. Jo teigimu, islamistams tai didžiausia siekiamybė.

Romoje papildomai dislokuota 700 pareigūnų. Čia siekiama užtikrinti saugumą traukinių stotyse, prekybos centruose, šalia bažnyčių, aikštėse ir kitose susirinkimo vietose. Saugumas taip pat sustiprintas pasienyje ir oro uostuose.

Dar griežtesnių saugumo priemonių šalis ketina imtis artėjant Bažnyčios jubiliejaus renginiams, kurie prasidės Vatikane gruodžio 8 dieną. Šia proga tikimasi sulaukti milijonų katalikų piligrimų. Baiminantis teroro išpuolių tą dieną virš Romos bus draudžiama leisti bepilotes skraidykles. Be to, prie Šv. Petro aikštės bus įrengti patikrinimo punktai.

Pokštai apie sprogmenis

Vakar lėktuvas, skraidinęs 161 keleivį iš Lenkijos į Egiptą, buvo priverstas neplanuotai nutūpti Bulgarijos rytuose. Buvo gauta žinia apie laineryje neva esančią bombą. Iš Varšuvos į Raudonosios jūros kurortą Hurgadą skrendančiame lėktuve vienas iš keleivių – apie 60 metų vyras – pareiškė, kad laineryje esama sprogmenų. Keleiviai buvo evakuoti iš lėktuvo, o Bulgarijos saugumo pajėgos kruopščiai patikrino lainerį. Vyras, dėl kurio kaltės kilo šis incidentas, buvo sulaikytas. Vėliau paaiškėjo, kad pareiškimas buvo melagingas, o tai pareiškęs keleivis vartojo alkoholį. Bulgarijos premjeras piktinosi keleiviu, bet pridūrė, kad oro uostui šis pokštas bent jau buvo naudingos pratybos.

Šią savaitę panika kilo ir Danijos sostinėje. Kopenhagos tarptautiniame oro uoste pareigūnai sulaikė du vyrus, kurie tviteryje kalbėjosi apie viename iš jų lagaminų neva padėtą bombą. Dėl to iš vieno terminalo buvo evakuoti žmonės. Trumpam buvo nutrauktas priemiestinių traukinių eismas į oro uostą ir iš jo. Po kelių valandų terminalas buvo vėl atidarytas. Kaip vėliau informavo policijos atstovas, vyrai tik juokavo tarpusavyje. Po įvykių Paryžiuje Danijos policija padidino grėsmės lygį šalyje iki antrojo.

Europos saugumo tarnybos šiuo metu yra paskelbusios aukšto lygio parengtį, tad pareigūnai reaguoja į menkiausią grėsmės galimybę.

Europoje – islamistų gaudynės

Šią savaitę Prancūzijoje ir Belgijoje buvo rengiami reidai, kurių tikslas – ne tik surasti Paryžiaus žudynių kaltininkus, bet ir išardyti klestinčias džihadistų buveines. Vakar prancūzų prokurorai patvirtino, kad per trečiadienį Prancūzijos sostinės šiauriniame priemiestyje surengtą policijos reidą buvo nukautas Paryžiaus atakų sumanytojas – Abdelhamidas Abaaoudas. Marokiečių kilmės Belgijos džihadistas ir vienas iš džihadistų judėjimo IS vadeivų buvo atpažintas pagal pirštų atspaudus. Policija surengė operaciją, gavusi informacijos apie pokalbius mobiliaisiais telefonais, žvalgybos duomenų ir liudininkų parodymų. Anksčiau manyta, kad šis 28 metų IS kovotojas yra išvykęs į Siriją. Jis esą šiemet pabėgo iš gimtosios Belgijos, kai saugumo tarnybos išardė jo ankstesnę ekstremistų kuopelę.

Savaitės viduryje incidentas supurtė Balkanų valstybę Bosniją ir Hercegoviną. Ten vienas vyras nužudė du ginkluotųjų pajėgų narius netoli kareivinių Sarajevo pakraštyje. Dešimtys policijos specialiųjų pajėgų pareigūnų buvo pasiųsti į įvykio vietą šalia vieno lažybų punkto viename sostinės priemiestyje. Sprukdamas užpuolikas apšaudė viešojo transporto autobusą, sužeidė karį, vairuotoją ir du keleivius. Kai pareigūnai apsupo numanomą žudiką jo name, įtariamasis susisprogdino. Šis 34 metų vyras tikriausiai buvo vienos islamistų grupuotės narys.

Švedijos policija šią savaitę ieškojo vyro, kuris planavo teroro išpuolį. Po Paryžiuje įvykdytų pražūtingų teroro atakų šioje šalyje paskelbta aukšto lygio parengtis. Pasirodė žinučių, kad tas įtariamasis yra irakietis, kovojęs Sirijoje.

Terorizmo aukų gausėja

Šią savaitę Australijoje įsikūręs Ekonomikos ir taikos institutas paskelbė, kad pasaulyje per teroro atakas pernai žuvusių žmonių skaičius padidėjo. 2014 metais teroristai nužudė 32 658 žmones, o 2013-aisiais tokių aukų buvo 18 111. Už pusę tų mirčių yra atsakingas Nigerijoje veikiantis islamistų judėjimas „Boko Haram“ ir Sirijoje bei Irake įsikūrus IS grupuotė. 78 proc. pernai per tokias atakas žuvusių žmonių sudarė aukos Afganistane, Irake, Nigerijoje, Pakistane ir Sirijoje. Irakas nuo terorizmo nukentėjo labiausiai: šalyje per metus žuvo beveik 10 tūkst. žmonių.

Vakarų šalyse išpuolių rizika buvo daug mažesnė. Jose tokias atakas dažniausiai vykdo vadinamieji vieniši vilkai, skatinami politinio ekstremizmo, nacionalizmo ir religinės viršenybės jausmo, o ne islamo fundamentalizmo. Iš Vakarų šalių daugiausia terorizmo incidentų patyrė Didžioji Britanija. Jie dažniausiai buvo susiję su airių respublikonų sukarintomis organizacijomis Šiaurės Airijoje.

Instituto vadovo teigimu, Paryžiaus incidentas rodo, kad IS turi pajėgumų surengti Europoje kruopščiai suplanuotų ir pražūtingų atakų. Užsieniečiai kovotojai, išvykę kautis į Iraką ir Siriją, gali tapti didele grėsme. Baiminamasi, kad iš Sirijos grįžtantys kovotojai bus apmokyti karinės taktikos. Dabar grupuotės nariai labiau taikosi į šalių piliečius.

Ekspertai negali pasakyti, ar IS grėsmė galėtų išnykti per ateinančius dvejus metus. Pastarieji įvykiai Europoje rodo, kad terorizmo grėsmė žemyne padidėjo. Anot ekspertų, tokio masto aktai, kokie įvykdyti Paryžiuje, yra reti.

Studijoje taip pat nurodoma, kad terorizmo ekonominė žala 2014 metais siekė 52,9 mlrd. JAV dolerių. Nuo 2000 metų ji padidėjo dešimteriopai.

Remiantis įvairiais šaltiniais, nuo 2011 metų į tas šalis išvyko 25–30 tūkst. užsieniečių kovotojų. Interpolas šiuo metu turi duomenų tik apie maždaug 5,8 tūkst. įtariamų užsieniečių teroristų kovotojų iš maždaug 50 šalių.

Parengė GINTARĖ GRIGALAVIČIŪTĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"