Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

ES tiksi migracijos bomba

 
2013 12 06 6:00
telegraph.co.uk nuotrauka

Pasiturinčios Europos šalys – Didžioji Britanija, Vokietija, Austrija, Olandija – su nerimu laukia artėjančių metų pradžios. Sausio 1 dieną Europos Sąjungoje (ES) bus panaikinti įsidarbinimo apribojimai – iki šiol jie buvo taikomi naujų Bendrijos narių, Bulgarijos ir Rumunijos, piliečiams.

Pasiturintys europiečiai baiminasi, kad į jų klestinčias valstybes suplūs kone visi vargingų ES periferijų gyventojai. Savo šalyse nesugebantys pragyventi bulgarai ir rumunai, anot konservatyvių Vakarų Europos politikų, masiškai trauks ieškoti laimės į puikiais atlyginimais ir dosnia socialinės apsaugos sistema viliojančias Vakarų Europos valstybes.

Problema subrendo

Tokie britų, vokiečių ir kitų šalių konservatorių nuogąstavimai nėra laužti iš piršto. Tiek bulgarai, tiek rumunai į Vakarų Europą migravo ir anksčiau. Iki 2007 metų dauguma šių šalių pilietybę turinčių atvykėlių pasiturinčiose ES valstybėse dirbo nelegaliai ir neturėjo jokių privilegijų. Situacija šiek tiek pasikeitė 2007-aisiais, kai Bulgarija ir Rumunija tapo Bendrijos narėmis.

images6.com nuotrauka
images6.com nuotrauka

Pasiturinčios ES šalys neskubėjo atverti durų naujoms narėms ir nusprendė tai daryti pamažu. ES buvo įteisintas vadinamasis pereinamasis laikotarpis. Iki 2014 metų Rumunijos ir Bulgarijos gyventojai Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje ir keliose kitose pasiturinčiose ES valstybėse gauna leidimą dirbti tik laikinus, sezoninius darbus. Be apribojimų gali dirbti tie Pietryčių Europos kraštų piliečiai, kurie patys susikuria darbo vietas. Darbo leidimo negavę atvykėliai neturi teisės naudotis ir šalių socialinės rūpybos bei pašalpų sistemomis.

Tačiau jau po kelių savaičių, nuo sausio 1-osios, ES narės nutrauks suvaržymus – bulgarai ir rumunai galės įsidarbinti ar gauti pašalpas tokiomis pat sąlygomis kaip ir kitų Bendrijos narių gyventojai.

Vaikosi pašalpų

Iki šiol apribojimai padėjo britams, vokiečiams, taip pat kitoms ES narėms suvaldyti socialinių migrantų srautus. Iki 2011-ųjų panašūs suvaržymai kai kuriose Bendrijos šalyse buvo taikomi ir Lietuvai, o iki 2020 metų juos jaus ir naujausios ES narės Kroatijos gyventojai. Tačiau lig šiol nė viena ES valstybė nepasižymėjo tokiu korupcijos ir skurdo lygiu, koks vyrauja Bulgarijoje ir Rumunijoje. Politikai baiminasi, kad panaikinus joms apribojimus pasiturinčios šalys patirs kur kas daugiau problemų nei paprastai.

Konservatyvūs politikai ypač pabrėžia vadinamojo socialinio turizmo bangą, kuri užplūs valstybes kartu su migrantų srautais. Jų teigimu, dauguma atvykėlių iš neturtingų Pietryčių Europos šalių naudosis socialinėmis privilegijomis, tačiau prisidėti prie valstybės gerovės neskubės. Daugelis jų jau šiandien siekia ne sąžiningai užsidirbti, bet tiesiu taikymu renkasi paprastesnį kelią - stoja į pašalpų gavėjų eiles. Taip elgdamiesi migrantai juos priimančias valstybes smukdo tiek ekonomiškai, tiek moraliai.

Rems paliktus vaikus

Dažnas užsidirbti atvykęs bulgaras ir rumunas vaikus palieka gimtinėje, nes išlaikyti juos skurdžiame krašte kainuoja gerokai mažiau. Daugelio Vakarų Europos valstybių socialinės rūpybos sistema užtikrina paramą šalyje dirbantiems tėvams. Nuo kitų metų rumunams ir bulgarams atsivers galimybė siųsti kur kas dosnesnes pinigų sumas namie paliktiems vaikams.

romaniadacia.com nuotrauka
romaniadacia.com nuotrauka

Tai sukuria dvi svarbias problemas. Visų pirma, migrantus priimanti valstybė turi išlaikyti joje net negyvenančius asmenis – namie likusius vaikus. Ši problema tiek Bulgarijai, tiek Rumunijai jau dabar tampa vis labiau aktuali. Išvykę užsidirbti tėvai palieka savo atžalas prižiūrėti seneliams ar kitiems giminaičiams. Šalyse be tėvų globos auga vadinamųjų euronašlaičių karta. Ta pati problema aktuali ir Lietuvai. Tačiau naujos galimybės tik sustiprins skurdesnių ES narių gyventojų motyvaciją palikti vaikus namie, o gerovę jiems kurti užsienyje.

Vokietijos krikščionių demokratų partijos narys Guentheris Kringsas įsitikinęs, kad “leidimas laisvai migruoti socialinių privilegijų besivaikantiems asmenimis skatina neteisingą migracijos motyvaciją ES viduje”.

Siūlo pratęsti

Praėjusią savaitę Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas paskelbė, kad nuo sausio 1 dienos šalyje įsigalios naujos taisyklės, ribojančios migrantų galimybes gauti pašalpas. Pagal naująją tvarką atvykėliai iš ES valstybių galės jų prašyti ne iš karto, o tik praėjus trims mėnesiams. Bedarbio pašalpa, anot premjero, bus mokama ne ilgiau kaip pusę metų. Jeigu praėjus šiam laikotarpiui migrantas neturės realių galimybių įsidarbinti, jis nebegalės likti Didžiojoje Britanijoje.

“Jei atvykę žmonės neranda darbo, o juo labiau - net neieško jo, tokie asmenys turės grįžti ten, iš kur atvažiavo”, – premjerui pritarė Londono meras Borisas Johnsonas.

Panašios pozicijos ketina laikytis ir bulgarų bei rumunų migracijos kontrolės klausimui vis daugiau dėmesio skiriančios Vokietijos, Austrijos ir Olandijos konservatyviosios politinės jėgos.

Nesprendžia problemos esmės

Sėkmingai išlaviruoti tarp ES įstatymų subtilybių tikrai bus nelengva. Tokie draudimai kertasi su ES ginamomis antidiskriminacinėmis vertybėmis ir jomis paremtais teisiniais nuostatais. Nei Didžioji Britanija, nei Vokietija, nei kuri kita ES valstybė negalės ilgai taikyti kitokių standartų atvykėliams iš Bulgarijos ir Rumunijos.

Po vienu, ES, stogu gyvenantys asmenys nuolat judės ten, kur geriau – kur didesni atlyginimai, kokybiškesnė sveikatos apsauga, dosnesnė pašalpų sistema, geresnis lavinimasis. Nesprendžiant klausimo, kaip būtų galima sumažinti vienoje Bendrijoje egzistuojančius milžiniškus skirtumus, dabartiniai apribojimai problemos Bendrijos mastu tikrai nepanaikins. Jokios barikados nei britams, nei vokiečiams, nei austrams ilgainiui nebepadės.

Parengė GABIJA LUKŠAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"