Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

ES prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų naudojimą

 
2013 10 29 6:00
Kol kas ES nėra bendrų šaunamųjų ginklų įsigijimo ir laikymo taisyklių.
Kol kas ES nėra bendrų šaunamųjų ginklų įsigijimo ir laikymo taisyklių. AFP/Scanpix nuotrauka

Panaudojus šaunamąjį ginklą kasmet ES žūva tūkstantis žmonių. Teisėsaugos institucijų pareigūnams vis sunkiau susekti ir konfiskuoti neteisėtai laikomus ginklus, dažnai kontrabanda įvežamus į ES iš kitų šalių. Be to, Bendrijos valstybėse galioja ne vienodi įstatymai, reglamentuojantys šaunamųjų ginklų leidimų jiems laikyti išdavimą, pardavimą, saugojimą ir deaktyvavimą. Atėjo metas veikti: Europos Komisija pateikė pasiūlymus, kaip sumažinti šaunamųjų ginklų naudojimą.

Kas savaitę sužinome apie naujus smurto veiksmus, įvykdytus naudojant šaunamuosius ginklus. Todėl keista, kad nekyla diskusijų apie neteisėtą jų laikymą ir kontrabandą Europoje. Dažniau girdime kalbų apie šaunamųjų ginklų paplitimą Amerikoje, nors iš tiesų turėtume labiau domėtis tuo, kas vyksta pas mus. Europoje dar reikia labai daug nuveikti, kad būtume tikri, jog pistoletai, revolveriai, šautuvai ir puolamieji ginklai nepateks į nusikaltėlių rankas.

Griežtos taisyklės

Daugelyje mūsų šalių laikomasi senų teisėto šaunamųjų ginklų naudojimo tradicijų. Turiu omenyje šaudymo sportą arba medžioklę. Reikia gerbti šias tradicijas, bet būtina ir spręsti problemą, ką daryti su tūkstančiais Europoje neteisėtai laikomų ginklų. ES užregistruota daugiau kaip pusė milijono prarastų arba pavogtų šaunamųjų ginklų, kurių buvimo vieta nežinoma. Lietuva irgi susiduria su šia problema. Praėjusiais metais Lietuvoje padaryti 53 nusikaltimai naudojant šaunamąjį ginklą. O šiemet šalyje jau užfiksuota bent 20 šaunamųjų ginklų ir sprogmenų vagysčių.

Dauguma ES valstybių turi gerai veikiančius teisės aktus, susijusius su šaunamaisiais ginklais. Visoje Europoje galioja griežtesnės negu daugelyje kitų pasaulio šalių taisyklės. Jomis siekiama užtikrinti, kad šaunamieji ginklai nepatektų į netinkamas rankas. Be to, imtasi tam tikrų ES lygio veiksmų: tarkime, visiškai uždrausta parduoti automatinius šautuvus civiliniam naudojimui.

Reglamentavimas skiriasi

Iš esmės daugiausia problemų kyla dėl skirtingų ES valstybių įstatymų. Pavyzdžiui, neturime bendrų taisyklių, kaip šaunamuosius ginklus žymėti serijos numeriais. Dėl to juos daug sunkiau atsekti. Vienose ES šalyse reikalaujama juos laikyti saugyklose, kitose tokių reikalavimų nėra. Be to, labai skiriasi atskirų valstybių narių nacionaliniai įstatymai, reglamentuojantys, kaip dezaktyvuoti nebenaudojamus šaunamuosius ginklus ir kokius gaminius priskirti kopijoms ar kolekcionavimo objektams, kuriems netaikomi šaunamųjų ginklų laikymo ribojimai. 2011 metais Lježe žudikas naudojosi gausiomis savo sukauptų ginklų, įskaitant skirtus kariniam naudojimui ir kolekcionavimo objektus, atsargomis. Maža to, kraupias žudynes Tūsuloje, Kauhajokyje (Suomija), Kambrijoje (Anglija) ir Alfene prie Reino (Olandija) surengę žudikai buvo nestabilios psichikos asmenys, turėję leidimus laikyti šaunamąjį ginklą. Vinendene (Vokietija) paauglys paėmė iš tėvų miegamojo nesaugiai laikomą pistoletą ir nušovė 15 žmonių.

Panašios tragedijos rodo, kaip svarbu priimti geresnes, nuoseklesnes taisykles. Europos Komisijos komunikate nurodomi galimi ES lygmens veiksmai siekiant apriboti smurtinį šaunamųjų ginklų naudojimą.

Vienodos bausmės

Komisija išnagrinės, ar reikia visoje Europoje priimti aiškias taisykles, kokie šaunamieji ginklai gali būti naudojami civiliniams tikslams ir kam leisti turėti tokius ginklus ar jais prekiauti. Šiuo metu esama pavojaus, kad nusikaltėliai stengsis įsigyti jų šalyse, kurių teisės aktai nėra labai griežti. Be to, būtina išnagrinėti, kokie nuosprendžiai už smurtinį šaunamųjų ginklų naudojimą skiriami teismuose. Kaip pasiekti, kad visoje Europoje šaunamojo ginklo serijos numerio klastojimas ar gadinimas, norint apsunkinti pastangas jį atsekti, būtų paskelbtas neteisėtu? Kokie veiksmai turėtų būti pripažinti ginklų kontrabanda ir neteisėta jų gamyba? Nustačius už tai visoje ES vienodas mažiausias laisvės atėmimo bausmes, būtų galima užtikrinti, kad visose šalyse tokie nusikaltimai bus vertinami rimtai.

Naujos problemos

Didėja ir kita bėda – nusikaltėliai paprastu paštu siunčia nebeeksploatuojamų ginklų dalis, o pirkėjai patys susirenka iš jų ginklus. Šioje srityje reikia griežtesnių bendrų standartų, kad sunaikinti skirti šaunamieji ginklai nebebūtų grąžinami atgal į rinką.

Be to, būtina gerinti policijos ir muitinės tarnybų bendradarbiavimą bei tarpvalstybinį keitimąsi informacija apie apyvartoje esančius neteisėtai laikomus ginklus. Šią vasarą priėmus svarbų ES Ministrų Tarybos sprendimą, ateinančius ketverius metus tai bus vienas svarbiausių nacionalinių ir bendrų ES valstybių narių prioritetų.

Kyla ir naujų problemų, susijusių su technologijomis. Viena jų – galimybė pagaminti ginklų dalis naudojant 3D spausdintuvus. Asmenys, siekiantys neteisėtai įsigyti ginklų, taiko vis sudėtingesnius metodus, ir mes privalome nuo jų neatsilikti.

Europiečiai pritaria pokyčiams

Optimizmą skatina tai, kad dauguma europiečių pripažįsta - reikia veikti. Eurobarometro apklausos duomenimis, 53 proc. Lietuvos ir 53 proc. visos Europos gyventojų sako norintys, jog būtų priimti griežtesni reikalavimai dėl galimybių turėti šaunamuosius ginklus, juos pirkti arba parduoti. Be to, 58 proc. europiečių pritaria tam, kad visoje Europoje galiotų bendri būtiniausi šaunamųjų ginklų teisės standartai. Taigi mūsų pradedamą diskusiją apie tai, ką reikia nuveikti, visuomenė palaiko.

Atėjo laikas nuspręsti, kaip modernizuoti šaunamųjų ginklų įstatymus visoje Europoje. Pasiūlytus veiksmus apsvarsčius ES valstybėms narėms, Europos Parlamentui ir suinteresuotoms šalims, Europos Komisija galės pateikti konkrečias rekomendacijas dėl teisėkūros. Visų valstybių – žinoma, ir Lietuvos – vyriausybių atstovams bei Europos Parlamento nariams reikėtų prisidėti, kad šis klausimas taptų ypač svarbia darbotvarkės dalimi. Negalime leisti, kad šaunamųjų ginklų kontrolė Europoje būtų politiškai nepastebima. Metas susitvarkyti savo namus.

Autorė yra už vidaus reikalus atsakinga EK narė

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"