Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Elžbieta II – nepavaldi laikui

 
2016 04 21 6:00
Jos Didenybė viešpatauja ilgiau kaip 63 metus.
Jos Didenybė viešpatauja ilgiau kaip 63 metus. Reuters/Scanpix nuotrauka

Šiandien Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II mini 90 metų jubiliejų. Monarchė didelės šventės su fejerverkais neplanuoja: pavaikštinės už Vindzoro pilies teritorijos, vakare uždegs pirmąjį simbolinį švyturį (jų šalyje ir pasaulyje nušvis daugiau kaip 1000), o vėliau vakarieniaus namie su šeima. Pompastiką monarchė paliks kitam savo gimtadieniui.

Jos Didenybė yra toks svarbus asmuo, kad kasmet švenčia po du gimtadienius: tikrąjį, balandžio 21-ąją, ir vieną oficialų, birželio mėnesį, kai tikėtina, jog per paradą bus sausa ir saulėta.

Santūri jubiliejaus pradžia

Įprastas Elžbietos II santūrumas nesutrukdė šalies žiniasklaidai kiek pakvaišti dėl būsimo jubiliejaus. ITV jau parodė šventinį dokumentinį filmą „Mūsų karalienė 90-ies“. Žurnalas „Tatler“ ne tik išspausdino karalienės nuotrauką viršelyje, kuriame paprastai puikuojasi jaunatviškos garsenybės, bet ir išleido specialų priedą jos garbei.

Vakar Elžbieta II paminėjo Karališkojo pašto 500 metų sukaktį. Kartu su vyru Philipu lankėsi Vindzoro pašte. Monarchė apžiūrėjo jos gimtadienio proga išleistus naujus pašto ženklus. Vienam rinkiniui buvo panaudota pernai daryta nuotaikinga nuotrauka, kuriai pozavo net keturių kartų atstovai: karalienė Elžbieta II, princas Charlesas, princas Williamas ir mažasis princas George'as. Pašto darbuotojai kilmingiems svečiams ne tik parodė, kaip rūšiuojami laiškai, bet ir sudainavo dainą.

Šiandien populiaraus kulinarinio televizijos projekto nugalėtoja Nadiya Jamir Hussain įteiks monarchei apelsininį gimtadienio tortą. Moteris prisipažino, kad labai jaudinasi ir nebegali žiūrėti į orkaitę.

Rytoj Elžbieta II Vindzoro pilyje iškilmingai priims JAV prezidentą Baracką Obamą su žmona Michelle.

Įspūdingai sukakčiai paminėti skirti renginiai truks ilgiau kaip šešias savaites.

Gegužės 12–15 dienomis Vindzoro pilies teritorijoje pasirodys daugiau kaip 1,5 tūkst. artistų. Čia vyks įspūdingi spektakliai ir koncertai. Tomis dienomis bus itin daug dėmesio skiriama monarchės meilei žirgams. Lapkritį pasirodę bilietai buvo išpirkti vos per kelias valandas.

Birželio 10 dieną Šv. Pauliaus katedroje Londone vyks padėkos ceremonija, skirta oficialiam karalienės gimtadieniui paminėti. Beje, tądien monarchės sutuoktiniui princui Philipui sukaks 95 metai, bet jis sakė nenorįs jokių viešų iškilmių.

Birželio 11 dieną – oficiali karalienės jubiliejaus šventė. Londono centre vyks tradicinis vėliavos nešimo paradas. Rytą Elžbieta II riedės prabangia karieta nuo Bakingamo rūmų iki savo asmeninės raitos sargybos, ši karalienę pasitiks įspūdingu pasirodymu. Popiet visa karališkoji šeima pasirodys rūmų balkone ir stebės parodamąjį lėktuvų skrydį.

Į birželio 12 dieną organizuojamą šventę planuojama pakviesti 10 tūkst. svečių. Šventės dieną netoli Bakingamo rūmų esančioje gatvėje ketinama pastatyti nuo užkandžių bei gėrimų lūžtančius stalus. 7,5 tūkst. vietų vakarėlyje yra saugomos karalienės labdaros fondų ir kilmingų šeimų atstovams, 1,5 tūkst. – oficialiems renginio partneriams, o likusios 1000 vietų – paprastiems britams. Tai pirmas kartas Karalystės istorijoje, kai į valdovės gimtadienį galės patekti ir nekilmingų piliečių.

Palengva atsivėrė visuomenei

Kai 25-erių jaunutė Elžbieta tapo karaliene, šalies vyriausybei vadovavo Winstonas Churchillis. Didžioji Britanija tuo metu jau stojosi ant kojų po Antrojo pasaulinio karo. Šalyje vis dar buvo stiprus klasių pasidalijimas, žudikai – kariami, homoseksualumas – baudžiamas, nebuvo greitkelių ir prekybos centrų. Per daugiau kaip šešis dešimtmečius Didžioji Britanija labai pasikeitė. Tokia pat išliko tik Elžbieta II, dažnai apibūdinama kaip tvirta, nepajudinama, pareiginga valdovė.

Karališkosios šeimos biografas Robertas Lacey sakė, kad valdymo pradžioje niekas nebūtų patikėjęs, jog karalienė per oficialų renginį galėtų pašmaikštauti. Jis turėjo omenyje 2012-ųjų Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją, kai Elžbieta II su superagentą Džeimsą Bondą įkūnijančiu Danieliu Craigu „iššoko“ iš sraigtasparnio. Tiesa, šį triuką atliko į karalienę panaši aktorė kaskadininkė.

Britų monarchija atsivėrė visuomenei palengva. 1969-aisiais pasirodė pirmasis dokumentinis filmas apie karališkąją šeimą. Jis buvo tikra sensacija, nes paprastiems žmonėms leido žvilgtelėti į valdovų gyvenimą. Juostą pamatė trys ketvirtadaliai britų. Tačiau kritikai aiškino, jog tai griauna iki tol saugotą monarchijos paslaptingumą.

Netrukus atsirado ir kita naujovė – karališkosios šeimos narių pasivaikščiojimas tarp žmonių. Šią tradiciją jie parsivežė iš viešnagės Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Ekspertų teigimu, tai ne tik simbolizavo klasių panaikinimą, bet ir inicijavo artimesnį valdovų ryšį su gyventojais.

Nuosmukio laikotarpis

Britų monarchijos populiarumas labiausiai smuktelėjo dešimtąjį dešimtmetį. Tuo laikotarpiu žlugo trijų iš keturių karalienės atžalų santuokos. Garsiausios buvo princo Charleso ir Dianos Spencer skyrybos. Pasirodė itin atvira knyga, kurioje princesė Diana papasakojo apie savo nelaimingą santuoką.

1992-aisiais gaisras smarkiai nuniokojo karalių vasaros rezidenciją – Vindzoro pilį. Tais pačiais metais karališkoji šeima pradėjo mokėti mokesčius. Ypač nesėkmingi jiems buvo 1997-ieji. Rugpjūtį Paryžiuje žuvo britų labai mylima princesė Diana. Tuo metu visuomenę itin papiktino karalienės abejingumas. Monarchai visokiais būdais stengėsi pataisyti savo įvaizdį.

1997 metais Elžbieta II atsisveikino su taip mėgstama jachta „Britannia“. 2002-ųjų birželį valdovė leido surengti pirmus viešus koncertus Bakingamo rūmų sode. Karališkuosiuose sodo vakarėliuose apsilankė daugiau kaip milijonas žmonių. 2012 metais Elžbieta II pasiekė savo populiarumo viršūnę – net 90 proc. šalies gyventojų buvo palankiai nusiteikę jos atžvilgiu.

Didelė viršininkė

Pastaraisiais metais ne vienos Europos monarchijos karalius ar karalienė užleido sostą jaunesniajai kartai. 2013 metų sausį prieš savo 75-ąjį gimtadienį taip pasielgė Nyderlandų karalienė, o 2014-aisiais – Ispanijos karalius.

Pernai rugsėjį Elžbieta II tapo ilgiausiai kada nors valdžiusia Didžiosios Britanijos monarche. Jos Didenybė soste viešpatauja ilgiau kaip 63 metus. Bakingamo rūmai pabrėžia, kad monarchės ilgaamžiškumas yra vertybė, ir ji atlieka svarbų stabilizuojamą vaidmenį.

Elžbieta II yra sakiusi, kad šalies valdymas yra darbas visam gyvenimui. Jos Didenybė neketina paisyti šiuolaikinių tendencijų. Tai reiškia, kad 67-erių princas Charlesas taip pat yra rekordininkas – ilgiausiai laukiantis sosto įpėdinis.

„Karalienė yra mano močiutė, bet taip pat ji yra didelė viršininkė“, – neseniai atviravo princas Williamas. Elžbieta II kol kas nerodo ketinimų atsisakyti sosto, bet darbotvarkė pamažu lengvinama. 67 metų sosto įpėdinis princas Charlesas ir du jo sūnūs perima vis daugiau oficialių monarchės pareigų, pradedant tokiais įprastais renginiais kaip palatos atidarymas ligoninėje ir baigiant reikšmingesnėmis – dalyvavimu Sandraugos valstybių vadovų susitikime.

Praėjusią savaitę paviešinti tyrimų bendrovės „Ipsos-MORI“ atliktos apklausos rezultatai rodo, kad monarchija šiuo metu populiari kaip niekad – šią santvarką remia 76 proc. apklaustųjų. Be to, padaugėjo manančiųjų (61 proc.), kad Elžbieta II turėtų valdyti iki gyvos galvos.

Keisčiausios Elžbietos II gautos dovanos

1. 1972 metais Prancūzijos prezidentas Georges'as Pompidou padovanojo neįprastą medinį vyno šaldytuvą, kuris atrodė tarsi milžiniškas žiogas.

2. Kai karalienė 1982-aisiais viešėjo Ramiojo vandenyno Kiribačio saloje, ji gavo grėsmingai atrodantį kardą, pagamintą iš kokosinių palmių medienos ir ryklio dantų.

3. Per ilgą viešpatavimą Elžbieta II būtų galėjusi atidaryti savo žvėryną. Vokietija dovanojo kanarėlę, Brazilija – jaguarų ir tinginių, Kanada – du juodus bebrus, Seišeliai – porą vėžlių. Didžiausias buvo aštuntąjį dešimtmetį Kamerūno vyriausybės dovanotas septynerių metų dramblys Jumbo.

4. Karalienė garsėja savo meile korgių veislės šunims. Nenuostabu, kad lankydamasi viename Australijos Balarato mieste ji gavo gabalėlį šunų muilo „Timid Joe“, greitai naikinančio blusas ir kitus parazitus. Jį naudojo kalnakasiai, kurie XIX amžiuje gyveno palapinėse kartu su savo keturkojais.

5. Jos Didenybė iš Kanados yra parsivežusi daug ledo ritulio ritulių. Vieną jų padovanojo toje šalyje populiarios sporto šakos žvaigždė Maurice“as Richardas, įmušęs 325-ąjį įvartį ir pasiekęs pasaulio rekordą.

6. Kas kartą Elžbietai II nuvykus į Fidžį, vietiniai vadai įteikia jai banginio dantį, kuris labai vertinamas visuomenėje.

7. 1947-aisiais Australija tuomet dar būsimai valdovei dovanų nusiuntė 500 skardinių konservuotų ananasų. Tai buvo vestuvių dovana.

8. Norėdama paminėti Elžbietos II deimantinį valdymo jubiliejų, Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija bevardę Antarktidos teritoriją pavadino karalienės garbei.

9. Jos Didenybė yra aistringa žirgų mylėtoja. Ji ne tik jodinėja, stebi žirgų lenktynes, bet ir domisi šių gyvūnų veislėmis. Turbūt vieną keisčiausių dovanų ji gavo per savo vizitą Airijoje. Žirgų savininkė Christina Patino pasiūlė vienai iš karališkojo žirgyno kumelių nemokamai susitikti su jos auginamu eržilu. Toks „pasimatymas“ paprastai kainuoja apie 5 tūkst. svarų.

10. Jei karalienei kada nors tektų sprukti Temze, ji visada galėtų tam panaudoti maorių kanoją, kurią jai padovanojo Naujosios Zelandijos vyriausybė.

11. Jos Didenybė taip pat yra gavusi kaubojiškų batų porą, akinius nuo saulės ir 7 kg krevečių.

Parengė GINTARĖ GRIGALAVIČIŪTĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"