Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Egiptas po revoliucijos: nei duonos, nei laisvės, nei teisingumo

 
2013 08 20 6:00
Čia rėkia M.Mursi šalininkai, tačiau lygiai tokios pačios aistros verda ir kitoje barikadų pusėje.
Čia rėkia M.Mursi šalininkai, tačiau lygiai tokios pačios aistros verda ir kitoje barikadų pusėje. Reuters/Scanpix nuotrauka

Po kruvino savaitgalio Egipte tvyro neapykanta ir įniršis. Armija apslopino neramumus, tačiau žmonių širdys kunkuliuoja laukiniu pykčiu. Kol kas lieka neaišku, ar šalis išvengs visiško chaoso.

Egipto kariai šaudė į orą, kad apramintų minią, kuri puolė nuverstojo prezidento Mohamedo Mursi šalininkus, kai šie po vieną buvo išvedami iš Al-Fath mečetės Kaire, kur jie visą naktį buvo apsupti saugumo pajėgų. Vis dėlto vienas vyras iš minios sugebėjo pro kareivius lazda smogti vienam sulaikytajam. Kiti rėkė šūkius, nukreiptus prieš M.Mursi Musulmonų broliją.

Įtūžio ir keršto atmosfera tvyro visame Egipte, žmonės abiejose pusėse elgiasi it laukiniai žvėrys. Sostinės gatvės virto mirtinu M.Mursi šalininkų ir tų, kurie palaiko jį nuvertusių kariškių veiksmus, mūšio lauku. Įvykių liudytojai sako, kad konfliktas daugeliu atvejų supriešino kaimyną su kaimynu mieste, turinčiame daugiau nei 18 mln. gyventojų. Per pastarąsias keturias dienas Kaire žuvo daugiau kaip 450 žmonių, ir tai sudaro apie pusę visų aukų šalyje per savaitę trukusį smurtą. Šimtai žuvo Egipto saugumo pajėgoms praėjusį ketvirtadienį puolant du M.Mursi šalininkų sėdimuosius protestus Kaire. 36 kalinių, islamiškų jėgų atstovų, žūtis viename Egipto kalėjime sekmadienį kilus riaušėms papildė aukų skaičių, kuris dabar jau viršija 1000. Taip pat sužinota, kad vakar paryčiais kovotojai atakavo iš pasalų du policijos mikroautobusus šiaurės Sinajuje ir nukovė 24 pareigūnus apšaudę juos iš raketinių granatsvaidžių.

Sostinė virto karo lauku

Savaitgalį Kaire virė gatvių mūšiai tarp saugumo pajėgų ir ginkluotų civilių bei M.Mursi šalininkų ir protestuotojų. Žmonės atvirai šaudė vieni į kitus iš automatų ir pistoletų pagrindinėse sostinės sankryžose. Daugelis gyventojų sėdėjo užsidarę namuose, bijodami artintis prie langų ir balkonų, užsirakinę daugiabučių laiptines. Metro stotys prie protestų vietų buvo uždarytos, kariniai tankai prižiūrėjo, kad būtų laikomasi kariškių paskelbtos nepaprastosios padėties, kuri suteikė saugumo pajėgoms plačias teises suiminėti ir areštuoti žmones. Didmiestis, paprastai kunkuliuojantis dieną ir naktį, per 11 komendanto valandų, prasidedančių nuo septynių vakaro, skendi keistoje ramybėje, kurią pertraukia tik šūvių papliūpos. Paprastai transporto užgrūstos gatvės ištuštėjusios. Civiliais drabužiais apsirengę policininkai stovi prie kelių užtvarų ir apieško žmones bei automobilius. Egipto valdžia įspėjo gyventojus nelaužyti komendanto valandos. Valdžia ketina uždrausti gatvėse savanorius, kurie kuria liaudies komitetus ir vykdo savavališką veiklą.

Kai kuriuose kvartaluose gyvenamieji namai išvarpyti kulkų, ant šaligatvių - stiklo šukės, išlupti suoliukai, matyti suniokotų automobilių. Kai kuriose bakalėjos parduotuvėse jau trūksta prekių, duona akimirksniu nušluojama nuo lentynų, žmonės kaupia vandenį ir konservus. Sekmadienį bankai atsidarė tik trims valandoms prieš tai keturias paras apskritai nedirbę. Kai kurie krautuvininkai grotomis stiprina duris ir klijuoja laikraščius ant vitrinų, kad apsisaugotų nuo vagių žvilgsnių, nes per neramumus buvo apiplėšta daug parduotuvių.

Būriai policininkų ir tankai stovi prie pagrindinės mečetės, kur Musulmonų brolijos šalininkai norėjo sukurti naują protesto stovyklą. Armijos veiksmų šalininkai pripažįsta, kad saugumo pajėgos padarė didžiulę klaidą, kai valydamos protestuotojų stovyklas nužudė tiek daug žmonių, bet tas žūtis priskiria Dievo valiai. Daugelis egiptiečių kartoja tą patį: tai ne protestuotojai, o gerai apmokytų teroristų grupė; jie ne islamistai, o teroristai. Egipto valdžia jau puoselėja planus ir vėl uždrausti Musulmonų broliją, kuri ilgus dešimtmečius valdant H.Mubarakui buvo uždrausta ir persekiojama.

Islamistai nesugebėjo valdyti

Tai, kaip įvykiai klostosi Kaire, turės lemiamą reikšmę visam Egiptui - ar šalis, dar neseniai buvusi vienu stabiliausių Artimųjų Rytų kampeliu, sugebės nenusiristi į visišką chaosą. Kiek daugiau nei prieš dvejus metus padėtis Kaire buvo visiškai kitokia. Nors ir tuomet vyko neramumai, buvo plėšimų ir komendanto valanda, egiptiečiai buvo didžia dalimi vieningi, siekdami nuversti 30 metų valdžiusį H. Mubaraką. Visi tikėjosi, kad bus įgyvendintas revoliucijos šūkis "Duonos, laisvės ir socialinio teisingumo!". Kai pernai mažu skirtumu M.Mursi laimėjo prezidento rinkimus, jis išėjo į Tahriro aikštę ir atlapojęs švarką pademonstravo, kad kulkų neperšaunama liemenė jam nereikalinga. Tačiau nei M.Mursi, nei jo Musulmonų brolija nesugebėjo valdyti šalies nei ekonominiu, nei politiniu požiūriu, neįtraukė į sprendimų priėmimą kitų frakcijų. Politinis susiskaldymas gilėjo, ekonomika ritosi žemyn. Dabar tie, kurie pritaria armijos veiksmams, o tarp jų yra ir balsavusiųjų už M.Mursi, sako, kad jį nušalinusi armija išgelbėjo Egiptą nuo Sirijos scenarijaus. Jie kritikuoja Vakarus, kurie tai pavadino perversmu.

Stipri armija

Egiptas turi didžiausią visame regione armiją, kuri jau ne kartą suvaidino lemiamą vaidmenį naujausioje šalies istorijoje. Ši armija kasmet gauna 1,3 mlrd. dolerių paramą iš Amerikos, be to, dar plačiai užsiima ir komercine veikla, tokia kaip amunicijos, mineralinio vandens ir mašinų gamyba.

Su Egipto armija glaudžius ryšius patyliukais palaiko Izraelis, atidžiai stebintis raidą šioje šalyje ir būgštaujantis, kad gilėjanti krizė nepakirstų jų bendros kovos su islamistais Sinajaus pusiasalyje. Svarbiausia Izraeliui išsaugoti 1979 metų istorinę taikos sutartį su Egiptu, ji vaidina lemiamą vaidmenį garantuojant saugumą regione.

H.Mubarakas netrukus išeis į laisvę

Atrodo, nėra Egipte nekenčiamesnio žmogaus, kaip nuvestasis prezidentas H.Mubarakas, jau du metus trūnijantis kalėjime. Tačiau jo advokatas vakar paskelbė, kad prokurorams panaikinus kaltinimus korupcija 85 metų buvęs lyderis per kelias dienas išeis į laisvę. H.Mubarakas buvo suimtas po perversmo, o paskui per televiziją dažnai buvo transliuojami arabus pakerėję reportažai, kuriuose jis buvo rodomas kaltinamųjų narve. Jame atsidūrė dėl įvairių kaltinimų, tarp jų - netyčinio ir tyčinio šimtų taikių protestuotojų nužudymo per protestus 2011 metų sausio 25-31 dienomis, taip pat korupcijos. Praėjus daugiau nei vieneriems metams nuo teismo pradžios, vienintelis likęs pagrindas laikyti H.Mubaraką nelaisvėje buvo jam pateikti kaltinimai dar vienoje korupcijos byloje, bet jie, pasak advokato Fareedo el-Deebo, netrukus bus panaikinti, teliko paprasta administracinė procedūra, kuri turėtų užtrukti ne ilgiau kaip 48 valandas. Pasak advokato, H.Mubarakas turėtų būti paleistas iki savaitės pabaigos. Šaltinis teisme nurodė, kad buvęs šalies vadovas už grotų praleis dar dvi savaites, kol teismo pareigūnai priims galutinį sprendimą jo išskirtinėje byloje.

Pernai H.Mubarakui ir jo vidaus reikalų ministrui teismas skyrė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už tai, kad jie neužkirto kelio protestuotojų žudynėms per sukilimą. Peržiūrėjęs H.Mubarako apeliaciją dėl jam skirto įkalinimo iki gyvos galvos, teismas nurodė žudynių bylą nagrinėti iš naujo, tačiau dėl šių kaltinimų H.Mubarakas neprivalės likti už grotų. Daugiau nei tris dešimtmečius Egiptą valdęs H.Mubarakas laikomas pietiniame Kairo priemiestyje esančiame Toros kalėjime, kuriame kalinami ir Musulmonų brolijos lyderiai, suimti per liepą prasidėjusius neramumus.

Parengė VILJAMA SUDIKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"