Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Daugiapartinis Kazachstano parlamentas

 

Beveik dvi savaitės praėjo nuo Kazachstano parlamento rinkimų, kuriuos įtikima persvara laimėjo prezidento Nursultano Nazarbajevo vadovaujama partija 'Nur Otan' ('Tėvynės šviesa). Ji surinko 80,99 proc. rinkėjų balsų.

Tokį rezultatą buvo nesunku numatyti šalyje, kurioje gana stabili ekonominė padėtis, o absoliuti dauguma žmonių sąmoningai palaiko "valdžios partiją". Tačiau šįkart neapsieta ir be tam tikrų netikėtumų. Opozicinė partija "Ak Žol" ("Šviesus kelias"), atstovaujanti smulkiajam ir vidutiniam verslui, gavo 7,47 proc. balsų. Labai nedaug nuo jos atsiliko Kazachstano komunistų liaudies partija (7,19 proc.). Abi šios politinės jėgos įveikė nustatytą 7 proc. barjerą ir pateko į Kazachstano parlamento žemuosius rūmus (Mažilisą).

Mažilise posėdžiauja 107 deputatai. Devynis jų renka Kazachstano liaudies asamblėja, sudaryta iš tautinių bendrijų atstovų. Kiti parlamento žemųjų rūmų nariai renkami per visuotinius demokratinius rinkimus. Dar prieš penkerius metus valdančioji partija buvo vienintelė, sugebėjusi įveikti 7 proc. barjerą, o šįmet situacija gerokai pasikeitė ir Mažilise jau posėdžiaus trijų partijų atstovai. Todėl neabejotina, kad naujasis daugiapartinis Kazachstano parlamentas - tai nuoseklaus ir užtikrinto Kazachstano politinės sistemos demokratėjimo ženklas.        

Žinoma, valdančioji partija "Nur Otan" ir jai vadovaujantis prezidentas N.Nazarbajevas neprarado žmonių pasitikėjimo - tai matyti iš rinkimų rezultatų. Kita vertus, balsavimas rodo ir tai, kad į parlamentą nepateko nė viena ekstremistinė, neadekvati, net prievartinius veikimo būdus propaguojanti politinė jėga. Jas politinėje paraštėje paliko patys gyventojai, pasisakę už stabilumą, valstybės gerovę ir į Mažilisą atvedę opozicines partijas, pasirengusias tapti konstruktyvia, efektyviai veikiančia opozicija.

Kai prieš penkerius metus vyko parlamento rinkimai ir juos laimėjo "Nur Otan", surinkusi net 88 proc. balsų, partija, vienintelė patekusi į Mažilisą, buvo sulaukusi nemažai kritikos. Tradiciniai "Nur Otan" rėmėjai yra valstybės tarnautojai, stambusis verslas. Be to, vienpartinis parlamentas daugiapartinės politinės sistemos sąlygomis nėra geriausia išeitis. Tačiau kaip reikėjo pasielgti, jei antrąją vietą užėmusi Nacionalinė socialdemokratų partija gavo vos 4,54 proc. balsų ir net nepriartėjo prie nustatytos 7 proc. ribos? Būtent tokią valią išsakė gyventojai per 2007-ųjų parlamento rinkimus ir jos nepaisyti demokratinės sistemos sąlygomis nebuvo jokių galimybių.

Beje, tuomet didžiuma tarptautinių stebėtojų neužfiksavo didesnių rinkimų tvarkos pažeidimų. Tik ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro (ODIHR) stebėtojai buvo pažėrę priekaištų, tačiau tai - jokia naujiena. Ši organizacija tradiciškai kritiškai vertina rinkimų procesus visose posovietinės erdvės šalyse.  

Šįkart parlamentiniai rinkimai Kazachstane vyko gana sudėtingomis sąlygomis. Viena vertus, tai buvo neeiliniai rinkimai. Kai kurioms partijoms sprendimas paleisti parlamentą buvo netikėtas ir, galimas daiktas, užklupo jas nepakankamai pasirengusias. Kita vertus, parlamento rinkimai įvyko praėjus vos 9 mėnesiams nuo neeilinių prezidento rinkimų, kuriuos didžiule balsų persvara laimėjo N.Nazarbajevas, ligtolinis valstybės vadovas ir partijos "Nur Otan" lyderis.

Įvykių Žanaozene įtaka rinkimams

Neabejotina, kad tragiški įvykiai Kazachstano vakaruose esančiame Žanaozene paveikė padėtį prieš rinkimus. Nedideliam, maždaug 120 tūkst. gyventojų turinčiam naftininkų miesteliui streikai - ne pirmiena. Vienas iš tokių streikų, prasidėjusių dar 2011-ųjų vasarą, atvedė prie masinio darbuotojų atleidimo. Eilinis darbo ginčas virto rimtu konfliktu, išsiliejusiu į masines riaušes, per kurias 17 žmonių žuvo ir daugiau kaip šimtas buvo sužeista. Sąmoningai ir apgalvotai išprovokuota minia nusiaubė miestelį, sudegino daugybę pastatų, suniokojo automobilių, padarydama per 20 mln. dolerių nuostolių. Tačiau nemaloniausia, kad visa tai nutiko gruodžio 16-ąją, Kazachstano nepriklausomo valstybingumo 20-ųjų metinių dieną, kai visa šalis pakiliai ir šventiškai minėjo reikšmingą sukaktį.

Suprantama, įvykiai Žanaozene (antrą riaušių dieną mieste buvo paskelbta nepaprastoji padėtis) sukėlė kritikos bangą, ypač pasižymėjo opozicinės partijos. Tačiau buvo galima pastebėti ir kitokių tendencijų. Štai Nacionalinės socialdemokratų partijos, kuri itin radikaliai kritikuoja valdžią, nuolat deklaruoja savo solidarumą su "pažemintaisiais ir nuskriaustaisiais", narių skaičius po įvykių Žanaozene ėmė dramatiškai tirpti, nes dalis buvusių socialdemokratų įsiliejo į "Ak Žol" gretas. Taip atsitiko todėl, kad daugeliui tapo aišku: visi Nacionalinės socialdemokratų partijos tvirtinimai, esą ji pajėgi efektyviai tarpininkauti naftininkams ir naftos įmonių vadovybei (beje, kaip teigė vietos valdžia, jokių derybų ar tarpininkavimo apskritai nebuvo), tėra tuščios deklaracijos. Tai labai sumenkino socialdemokratų įvaizdį ir prisidėjo prie prasto partijos pasirodymo per rinkimus.      

Komunistai ir islamistai

Komunistų liaudies partija, kuri orientuojasi į socialiai pažeidžiamiausius visuomenės sluoksnius, pensininkus, bedarbius, pradėjo aktyviai veikti dar artėjant neeiliniams prezidento rinkimams. Krizinių procesų akivaizdoje komunistams pavyko praplėsti savo elektoratą, pritraukti dalį valstybės tarnautojų, studentų, rajonų gyventojų ir pasiekti neblogų rezultatų rinkimuose.

Partija "Ak Žol" dar visai neseniai buvo gana amorfinis politinis darinys. Tačiau pasikeitimai jos vadovybėje, patikslinta programa, orientavimasis į smulkiojo ir vidutinio verslo problemas leido "Ak Žol" padaryti svaigų šuolį į politinį olimpą ir tapti antra pagal mandatų skaičių partija parlamente.

Dar viena politinė organizacija, anot tarptautinių ekspertų, turėjusi neblogų šansų pakliūti į parlamentą, buvo išbraukta iš balsavimo biuletenių. Tai partija "Ruchanijat" ("Dvasia"). Rinkimų išvakarėse ji tebuvo viena iš partijų, propagavusių žaliąsias idėjas. Nacionalisto ir patrioto Muchtaro Šachanovo įsiliejimas į "Ruchanijat" gretas gerokai padidino jos žinomumą, ypač Kazachstano vakarinėje ir pietinėje dalyje, kur stipresnės islamiškos nuotaikos. Beje, ši organizacija daug dėmesio skyrė reklamai, todėl ji gana sparčiai populiarėjo. Tačiau jau prasidėjus rinkimų kampanijai "Ruchanijat" gretose įsiplieskė skandalas. Paaiškėjo, kad partijos suvažiavimo, per kurį buvo tvirtinami kandidatų sąrašai, dokumentai - suklastoti. Įvertinusi visas aplinkybes Vyriausioji rinkimų komisija priėmė sprendimą "Ruchanijat" pašalinti iš rinkimų kovos.

Daugiapartiškumas - jau faktas

Bet kokiu atveju tiek parlamento rinkimai, tiek pasirengimas jiems akivaizdžiai pademonstravo, kad daugiapartiškumas Kazachstane - įvykęs faktas. Pagrindinės partijos nėra proginės, įkurtos tik prieš rinkimus, - jos jau tapo reikšmingu politinio gyvenimo veiksniu. Su išlygomis galima sakyti, kad dabar Kazachstane veikia keturios pagrindinės politinės jėgos: centristines pozicijas užimanti N.Nazarbajevo "Nur Otan", politinio spektro dešinėje esanti ir smulkiojo bei vidutinio verslo interesams atstovaujanti "Ak Žol", kairioji Komunistų liaudies partija ir radikaliai opozicinė Nacionalinė socialdemokratų partija. Dvi iš jų, "Ak Žol" ir komunistai, pateko į Kazachstano parlamentą ir turi galimybę dalyvauti formuojant vykdomąją valdžią.

Daugumos stebėtojų nuomone, parlamento rinkimai Kazachstane, nors ir buvo tam tikrų netolygumų, atitiko visus tarptautinius standartus. Kazachstanas turi daugiapartinį parlamentą, ir tai dar vienas reikšmingas žingsnis nuoseklaus šalies demokratėjimo kelyje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"