Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Danai moka gyventi

 
2011 09 17 0:00

Nuo tada, kai Gallupo institutas pradėjo matuoti, kiek kiekvienoje visuomenėje žmonės patenkinti savo gyvenimu, mūsų kaimynai danai jau 40 metų užima pirmąsias vietas.

Toje mažoje karalystėje esama visko: žmonės serga, miršta, pavyduliauja, skiriasi, žudosi, būna visuotinių streikų ir politinių skandalų, nužudymų, per finansų krizę bankrutavo šimtai firmų. Bet danai patenkinti gyvenimu. Matau skaitytojo ironiškai patemptą lūpą: "Niekai. Duok man krūvą pinigų, gerą namą ir aš būsiu laimingas."

Būtent tai ir išsiaiškinkime. Esame ypatingi, nors gal to ir nepastebime. Visi mes vargo pelės. Ir tie, kurie dabar turtingi, ir tie, kurie ne. Visi pradėjome nuo to paties. Visą mūsų istoriją vargą vargome, visada trūko materialių dalykų. Manėme, kad jei turėsime stogą virš galvos, ką pavalgyti, kuo apsirengti ir ką apsiauti, pasieksime laimės viršūnę. Laisvės sąvoka buvo miglota, nė nemanėme, kad laisvė išvis įmanoma. Mūsų siekis patenkinti materialius poreikius išliko ir šiandien. Bėgam, sukamės kaip voverės rate ir nematom, kad tas kelias niekur neveda, laimės neatneša.

Kuo danai kitokie?

Jie viską pradeda nuo mokyklos. Danijos mokyklose orientuojamasi į kiekvieną mokinį atskirai. Tai ne tik skatina norą įgyti žinių, bet ir sudaro sąlygas mokiniui turėti savo nuomonę. Dar XIX šimtmečio viduryje tokiai mokyklai pagrindus padėjo pastorius Severynas Grundtvigas. Jis nuveikė ir kitą svarbų darbą - įkūrė "liaudies universitetus", visiems prieinamas mokyklas. Jų tikslas - pažadinti kaimo jaunimo, baigusio pradinę mokyklą, sąmonę. Šie "universitetai" supažindina su savo tautos istorija, mitologija, juose dainuojamos šiauriečių dainos. Pietauti mokytojai sėda kartu su mokiniais, vienas į kitą kreipiasi vardu. Tokiose mokyklose pažymiai nerašomi ir nereikia laikyti egzaminų.

Paprastos elgesio taisyklės

Nedaug žinome ir apie skandinavišką moralės kanoną Janteloven. Jokia vyriausybė ir joks parlamentas jo iš viršaus nenuleido, jis atėjo iš literatūros, iš rašytojo Akselio Sandemose kūrybos. Ir visai neseniai - 1933 metais. Kanono taisyklės stulbinamai paprastos:

* Niekas neturi teisės jaustis esąs geresnis už kitus (tai ir tapo danų visuomenės bei elgesio pagrindu).

* Nemanyk, kad ką nors reiški.

* Nemanyk, kad esi protingesnis už kitus.

* Nemanyk, kad mus gali ko nors pamokyti.

* Nemanyk, kad tavo problemos svarbesnės už mūsų problemas.

* Neturi teisės juoktis iš kitokio požiūrio.

Skamba kaip savotiškas katekizmas, bet toks mąstymas padėjo sukurti teisingą visuomenę - žmogiško veido kapitalizmą. Janteloven kodeksas sulygina silpnuosius su stipriaisiais, turtinguosius su gyvenančiaisiais iš socialinės paramos. Bet danai nestato talento ant vienos lentos su vidutinybe. Vidutinybė turi pranašumų, ji remiama. Tai nėra labai gerai - jauni danai būriais emigruoja į užsienį daryti karjeros.

Atsimenate Hanso Christiano Anderseno pasaką apie bjaurųjį ančiuką? Juk H.C.Andersenas - danas. Iš bjauraus ančiuko gali išaugti gulbė - tai daniškas požiūris. Jų karalienė Margarita II kartą sveikindama su Naujaisiais metais pasakė: "Labai didžiuojamės savo kuklumu. Bet tai savotiška didybės manija."

Kitas danų gyvenimo principas - solidarumas. Kiekvienas danas pasakys, kad laimingam gyvenimui būtinas solidarumas. 78 proc. danų nelygybę laiko didžiausia visuomenės blogybe. Kitose šalyse taip mano tik 30 procentų. Taip danai galvoja nuo seno. Jų patarlė sako: "Tau nebus gerai, jei kaimynui seksis blogai." Tam pritaria rimti viso pasaulio sociologai ir psichologai. Jei visuomenėje atsiranda pavydo, negali būti jokios santarvės, jokios teisės, net jokios laisvės.

Nuo vaikystės danas mokomas savarankiškumo, jam sakoma, kad nereikia su kitais dalytis savo problemomis. Tabu - išnešti šiukšles iš namų, viešai skalbti baltinius. Tačiau toks problemų užgniaužimas turi ir neigiamų padarinių - jis tampa vienatvės priežastimi.

Danai šią problemą mėgina spręsti savotiškai. Danija - pasaulio rekordininkė pagal nevyriausybinių organizacijų skaičių. Šalyje, turinčioje tik 5,5 mln. gyventojų, veikia 300 tūkst. sąjungų, draugijų ir susivienijimų. Kiekvienas gyventojas vidutiniškai priklauso 7 visuomeninėms organizacijoms, o kas trečias dirba kokį nors savanorišką darbą. Toks gyvenimo būdas gerai veikia visus. Susitinka panašių pažiūrų žmonės, visi tampa socialiai aktyvūs.

Kai mūsiškiai atsiduria Danijoje, nors ir išmoksta kalbą, net kasryt duše ima praustis bei vaikus į vietos mokyklą siunčia, vis tiek nepritampa. Kažkas kliudo. Danais netampa. Danai laimingiausi pasaulyje ne todėl, kad gyvena turtingai. To turto žmonės ne kažin kiek turi. O todėl, kad gyventojai pasitiki vieni kitais. Danai net sutarčių dažnai nepasirašinėja - užtenka rankom sukirsti.

Yra ir kita laimingo gyvenimo priežastis. Danai žino, kad tarp valstybės ir jos piliečių susiklostė teisingi santykiai. Rusijos žurnalas "Ogoniok" baisiausiai nustebęs rašo, kad vyriausybe pasitiki 98 proc. šalies gyventojų. O kaip nepasitikės? Danija viena mažiausiai korumpuotų valstybių.

Vikingų palikuonys

Jei kam pasirodys, kad danai - teliukai, pienu maitinami, siūlau dar kartą susimąstyti. Danai ilgus amžius buvo pagrindinė vikingų gentis. Europoje ir aplink ją paliko gilų pėdsaką. Dauguva, Neva, Prėgliumi, kartais Nemunu jie pasiekdavo Dnieprą ir savo eldijomis nusileisdavo iki Juodosios jūros ir iki Konstantinopolio. Alpių papėdėje jie įkūrė Lombardiją (pavadinimas kilo nuo jų ilgų barzdų - longo bardo). Kaip prietiltį įkūrė Talino tvirtovę (pavadinimas kilo iš žodžių "dan" - danų, truputį švepluojant išėjo "tan", o "link" reiškia miestą, Danų miestą). Estai žino to pavadinimo kilmę, tik nenoriai prisimena.

Kiti danai užvaldė Prancūzijos vakarinę dalį, kuri iki šiol vadinama Normandija, šiauriečių kraštas, nors yra vakaruose. Dar kita grupė užpuolė Angliją ir į sostą pasodino savo karalių. Iš kalbų mišinio - lotynų, prancūzų, keltų ir šiaurės germanų, t.y. danų - gimė žodingoji anglų kalba.

Smarkūs žmonės. Jie turi daug pasaulinio garso mokslininkų, rašytojų, menininkų. Kai Lietuva paskelbė nepriklausomybę, Danija iškart po Islandijos ją pripažino, nors Kremlius grasino, svaidė žaibus ir perkūnus.

Žinau, paklausite - o kodėl pas mus ne taip? Atsakymas paprastas - mes dar ne tokie. Piliečiai, jų charakteris ir gyvenimo būdas nulemia valstybę, o ne priešingai. Kokie žmonės, tokia ir valstybė. Šlykštitės korupcija? Tai prisiminkite, kada davėte kyšį. Nepatinka netvarka? O kiek kartų per savaitę pats nesilaikote taisyklių? Svajojate apie žmonių solidarumą? Puiku. O kada pastarąjį kartą padėjote svetimam žmogui nepaisydamas, kad pats patyrėte nuostolių?

Mūsų žmoniškumą sugniuždė ilgas Azijos viešpatavimas. Danai to niekada nepatyrė. Bet Azijos įtaka jau pradeda nykti iš mūsų kaulų. Mūsų anūkai tikrai gyvens kaip skandinavai.

Nes visi kiti keliai ne tokie geri.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"