Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

D. Trumpas beveik užsitikrino respublikonų kandidato poziciją

 
2016 05 04 9:00
Reuters/Scanpix nuotrauka

Politikos autsaideris Donaldas Trumpas antradienį beveik neabejotinai užsitikrino paskyrimą Respublikonų partijos kandidatu į JAV prezidento postą, iškovojęs svarią pergalę Indianoje ir pašalinęs iš kovos savo pagrindinį varžovą Tedą Cruzą, todėl jam atsiveria kelias į tikėtiną akistatą lapkritį su demokratų favorite Hillary Clinton.

D.Trumpui dar reikia apie 200 delegatų, kad oficialiai užsitikrintų paskyrimą, bet T.Cruzo sprendimas užbaigti savo kampaniją pašalino paskutinę didelę kliūtį.

„Tedas Cruzas – nežinau, ar jis mane mėgsta ar nemėgsta, – bet jis buvo išties velniškas varžovas“, – D.Trumpas atsiliepė apie savo paskutinį atkaklų varžovą, kurį anksčiau vadino „melagiu Tedu“.

D.Trumpas savo pergalės kalboje, kuri buvo kur kas mažiau pompastiška negu įprasta, pažadėjo laimėti lapkritį vyksiančius visuotinius rinkimus ir dar kartą patikino, kad jam Amerika bus svarbiausia.

„Imsimės Hillary Clinton“, – milijardierius nekilnojamojo turto magnatas sakė džiūgaujantiems savo šalininkams, susirinkusiems dangoraižyje „Trump Tower“ Niujorke atšvęsti pergalės.

„Mes laimėsime lapkritį, tai bus didelis laimėjimas, tai bus Amerika pirmiausia“, – pareiškė Niujorko magnatas.

Tuo tarpu Vermonto senatorius Bernie Sandersas (Bernis Sandersas) Indianoje išplėšė pergalę iš H.Clinton, nors pirminių rinkimų šioje valstijoje baigtis nesulėtins buvusios valstybės sekretorės žygio į paskyrimą Demokratų partijos kandidate.

Prieš antradienį vykusį balsavimą H.Clinton jau buvo užsitikrinusi 92 proc. delegatų, kurių balsų jai reikia, kad būtų išrinkta savo partijos vėliavneše.

„Žinau, kad Clinton kampanija mano, jog ši kampanija jau baigta. Jie klysta“, – pasiduoti neketinantis B.Sandersas sakė duodamas interviu antradienio vakarą.

Tačiau H.Clinton jau sutelkė dėmesį į visuotinius rinkimus.

Dabar ji ir D.Trumpas pasiners į šešis mėnesius truksiančią kovą dėl prezidento posto, o nuo šių varžybų baigties priklauso Amerikos imigracijos įstatymų, sveikatos apsaugos sistemos ir karinės politikos pasaulyje ateitis.

„Tiesiog per didelė rizika“

Nors H.Clinton žengia į visuotinius rinkimus turėdama reikšmingą persvarą tarp mažumų ir moterų, demokratai žadėjo nenuvertinti D.Trumpo ir nedaryti tos pačios lemtingos klaidos, kurią ilgai darė jo varžovai respublikonai.

Iš anksto apžvelgdamas H.Clinton žinią, kurią ji ketina siųsti prieš visuotinius rinkimus, jos įtakingas patarėjas Johnas Podesta (Džonas Podesta) sakė, kad D.Trumpas kelia „tiesiog per didelę riziką“, kad jam būtų leista tapti prezidentu.

Respublikonų lyderiai daug mėnesių laikė jį antraeiliu kandidatu ir tikėjosi, kad rinkėjai susitelks į labiau tradicinės pakraipos pretendentus.

Vis dėlto D.Trumpas sugebėjo išnaudoti respublikonų rinkėjų gilų pasipiktinimą partijos lyderiais ir įveikė keliolika kur kas daugiau politinės patirties turinčių varžovų.

Respublikonų partijos pirmininkas Reince'as Priebusas (Rainsas Pribesas) paskelbė, kad lenktynės jau baigėsi, savo „Twitter“ žinutėje sakydamas, kad D.Trumpas bus „Didžiosios senosios partijos“ (Grand Old Party) numanomas kandidatas.

„Donaldas Trumpas bus numanomas @GOP kandidatas, mes visi turime susivienyti ir susitelkti į @HillaryClinton nugalėjimą“, – parašė R.Priebusas, kuris vadovauja Respublikonų nacionaliniam komitetui (RNC).

Iš tiesų D.Trumpo pirmąja nelengva užduotimi taps pastangos suvienyti Respublikonų partiją, skeptiškai vertinančią jo kandidatavimą.

Kai kurie respublikonų lyderiai dabar jau palankiau vertina nekilnojamojo turto magnatą, bet kiti žadėjo niekada už jį nebalsuoti ir laiko jį grėsme partijos išlikimui.

Nebraskos senatorius Benas Sasse'as (Benas Sasas), dažnai pabrėždavęs, kad negalėtų palaikyti D.Trumpo, antradienį rašė „Twitter“ buvęs klausinėjamas, ar balsavimo Indianoje rezultatai pakeitė jo požiūrį.

„Atsakymas paprastas: ne“, – pažymėjo B.Sasse'as.

Respublikonai, tokie kaip B.Sasse'as, nerimauja dėl D.Trumpo požiūrio į emigraciją ir užsienio politiką, taip pat dėl jo ekscentriškos asmenybės.

Kelios valandos prieš paskelbiant jo pergalę Indianoje, D.Trumpas paskelbė nepagrįstą pareiškimą, esą T.Cruzo tėvas matomas vienoje 1963 metais padarytoje nuotraukoje su prezidento Johno F.Kennedy (Džono F.Kenedžio) žudiku Lee Harvey Oswaldu (Li Harviu Osvaldu). Milijardierius citavo pranešimą, kurį pirmasis paskelbė bulvarinis savaitraštis „National Enquirer“.

„Rinkėjai pasirinko kitą kelią“

Dar prieš paskelbiant galutinius rinkimų Indianoje rezultatus kai kurie konservatyvių pažiūrų lyderiai planavo trečiadienį surengti pasitarimą dėl galimybės iškelti nepriklausomą kandidatą, kuris varžytųsi su D.Trumpu rudenį.

Viena nepriklausoma grupė, mėginanti sustabdyti D.Trumpą, užsiminė, kad susitelks į pagalbą respublikonams kitose lenktynėse. Politinių konsultantų grupės „Never Trump“ („Trampas – niekada“) patarėjas Rory Cooperis (Roris Kuperis) sakė, kad jo grupė padės apsaugoti „dabar pareigas užimančius respublikonų veikėjus ir žemesnes pozicijas sąraše užimančius kandidatus, pabrėždama jų vertybių ir principų skirtumus nuo (propaguojamų) Trumpo ir apsaugodama nuo (vienai partijai palankios) rinkimų bangos.“

Balsavimas Indianoje buvo laikomas paskutiniu šiaudu, galinčiu išgelbėti T.Cruzą, itin konservatyvių pažiūrų Teksaso senatorių. Jis šioje valstijoje surengė agresyvią kampaniją ir užsitikrino jos gubernatoriaus palaikymą. T.Cruzas taip pat buvo paskelbęs, kad jo kandidate į viceprezidento postą taps verslininkė Carly Fiorina (Carli Fiorina), anksčiau šiais metais pasitraukusi iš kovos dėl teisės užimti Baltuosius rūmus.

T.Cruzas laikėsi įsikibęs vilties, kad jis gali sutrukdyti D.Trumpui surinkti 1 237 delegatų balsus, reikalingus jo netrikdomam paskyrimui partijos kandidatu. Tokiu atveju būtų susiklostęs retas ginčijamojo suvažiavimo scenarijus, kai kandidatas nėra išrenkamas per pirmąjį delegatų balsavimą, o daugelis delegatų įgyja teisę tolesniuose turuose balsuoti savo nuožiūra.

„Mes visa tai palikome (mūšio) lauke Indianoje“, – pareiškė T.Cruzas, skelbdamas, kad stabdo savo kampaniją.

„Nuo pačios pradžios aš sakiau, kad tęsiu kovą tol, kol bus įgyvendinamas kelias į pergalę. Šį vakarą turiu apgailestaudamas tarti, kad kelias, kaip atrodo, yra nulemtas“, – Teksaso senatorius pareiškė savo šalininkams Indianapolyje.

„Atidavėme jai viską, ką pajėgėme, bet rinkėjai pasirinko kitą kelią“, – nusiminusiems klausytojams pridūrė ultrakonservatyvių pažiūrų senatorius, kuris antradienio rinkimų išvakarėse tikino nesitrauksiąs iš lenktynių, kad ir kaip pakryptų padėtis Indianoje.

Dabar Ohajo gubernatorius Johnas Kasichas (Džonas Keisikas) yra vienintelis tęsiantis kovą D.Trumpo varžovas respublikonų stovykloje. Tačiau jis yra laimėjęs tik vienus pirminius rinkimus – savo valstijoje – ir turi beveik 900 delegatų mažiau negu D.Trumpas.

J.Kasichas savo „Facebook“ žinutėje rašė: „Šio vakaro rezultatai nepakeis gubernatoriaus Kasicho kampanijos planų. Mūsų strategija buvo ir lieka tokia pati – užsitikrinti paskyrimą (kandidatu) per atvirą suvažiavimą.“

Tik apie pusė respublikonų pirminių rinkimų dalyvių Indianoje sakė esantys patenkinti arba optimistiškai vertinantys kurio nors iš pasilikusių pretendentų galimybes užimti prezidento postą, rodo balsavusių rinkėjų apklausos. Tačiau daugelis sakė, kad jie tikriausiai palaikys bet kurį veikėją, tapusį partijos kandidatu.

Entuziastingi šalininkai

H.Clinton irgi dar turi palenkti į savo pusę entuziastingus demokratu socialistu besiskelbiančio B.Sanderso šalininkus, kurie Indianoje įveikė buvusią valstybės sekretorę ir pirmąją šalies ponią 52,5 proc. prieš 47,5 proc. balsų.

Vermonto senatorius subūrė ištikimų gerbėjų ratą, ypač tarp jaunimo, o demokratai deda dideles viltis į šios grupės palaikymą per visuotinius rinkimus.

Nors B.Sandersas perėmė iniciatyvą, senatorius pripažino, kad svarbiausia bus įtikinti vadinamuosius partijos superdelegatus palaikyti jį, o ne buvusią valstybės sekretorę.

Superdelegatai yra Demokratų partijos veikėjai, turintys teisę palaikyti savo pasirinktą pretendentą, kad ir kaip būtų balsavusios jų valstijos. H.Clinton palaikančių superdelegatų šiuo metu yra beveik 18 kartų daugiau B.Sanderso šalininkų.

Balsavusių rinkėjų apklausos, atliktos viešosios nuomonės tyrimo agentūros „Edison Research“, rodo, kad septyni dešimtadaliai Indianos demokratų džiaugtųsi arba bent būtų patenkinti, jeigu prezidento postą užimtų B.Clinton arba B.Sandersas. Dauguma jų sakė, kad lapkritį palaikys bet katrą iš šių kandidatų.

B.Sandersas, antradienį laimėjęs nedidele balsų persvara, užsitikrino bent 43 iš 83 Indianos delegatų palaikymą. H.Clinton dabar turi bent 2 202, o B.Sandersas – 1 400 delegatų. Šiuos skaičius sudaro delegatai, įpareigoti balsuoti už kurį nors iš pretendentų pagal pirminių rinkimų ir bendruomenių sueigų balsavimo rezultatus, taip pat savo nuomonę jau pareiškę superdelegatai.

D.Trumpą šiuo metu palaiko bent 1 047 delegatai. T.Cruzas pasitraukė iš lenktynių turėdamas 565 delegatus, o J.Kasichas jų turi tik 152.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"