Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

D.Medvedevas - mafijai ne autoritetas

 
2008 07 12 0:00
D.Medvedevas mafijos pagarbos nepelnė.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
D.Medvedevas mafijos pagarbos nepelnė.
AFP/Scanpix nuotrauka

Po Ispanijos teisėtvarkos surengtos operacijos, per kurią buvo sulaikyti trys Rusijos mafijos vadeivos, paaiškėjo, kad Rusijos mafija nesiskaito su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu ir net abejoja, ar jis apskritai turi valdžią.

Ispanijoje vykdant operaciją kodiniu pavadinimu "Trijulė" buvo suimti trys Rusijos mafijos vadeivos Genadijus Petrovas, Aleksandras Malyševas ir Vitalijus Izgilovas (ketvirtajam Sergejui Kuzminui pavyko pasprukti). Policija turėjo jų pokalbius telefonu, per kuriuos jie drąsiai aiškino, kad turi užtarėjų tarp aukštų Rusijos valdžios pareigūnų. Įtikinėdami ispanų verslininkus rusai minėjo jų pavardes, kaip būsimų sandorių garantą. Dabartinio Rusijos prezidento D.Medvedevo jie nepaminėjo nei kaip laiduotojo, nei kaip tiesioginio partnerio, tačiau kai pokalbiuose nuskambėdavo jo vardas, apie Rusijos prezidentą būdavo atsiliepiama nelabai pagarbiai. Rusijos mafijozai paprastai jį vadindavo Vladimiro Putino marionete, nors tarpusavio pokalbiuose teigiamai vertino, kad V.Putinas ir D.Medvedevas pasikeitė vaidmenimis. Mafijozų nuomone, tai garantuoja jiems neliečiamybę ir tolesnį klestėjimą.

Operacija "Trijulė"

Ispanijos Centrinės kovos su narkotikais ir organizuotu nusikalstamumu valdybai (UDYCO) kartu su Vyriausiuoju kriminalinės paieškos komisariatu ir Pilietinės gvardijos informacijos tarnybos, atlikę bendrą operaciją sulaikant Rusijos mafijozus, sužinojo daug "delikačių" faktų, kurie dabar gali pakenkti Ispanijos ir Rusijos santykiams. Policijai gavus mafijos vadeivų telefono pokalbių įrašus, paaiškėjo, kad sudarinėdami abejotinus sandėrius savo garantais jie vadino ne tik Rusijos vyriausybę, bet ir karines žinybas, o įtikinėdami pašnekovus, nebijojo minėti jų pavardžių. Su savo užtarėjais mafijozai susisiekdavo, nors ir netiesiogiai.

Po metus Ispanijoje trukusio tyrimo paaiškėjo, kad mafijozai be skrupulų papirkinėdavo aukščiausiąją Rusijos valdžią ir net užtikrindavo Rusijos kariškių saugumą. Tardytojai išsiaiškino, kad kai vienas aukšto rango rusų karininkas turėjo skristi į Kaukazą, kur viena separatistų grupuotė grasino jį nužudyti, jis savo kelionę atidėliojo tol, kol gavo mafijos "leidimą", t. y. po derybų su separatistų grupuotės lyderiais mafijozai susitarė, kad įsakymas likviduoti generolą bus atšauktas.

Bylai vadovaujantis Ispanijos Nacionalinio teismo rūmų Penktojo skyriaus tardytojas Baltazaras Garsonas, daug prisidėjęs prie operacijos sėkmės, dabar bijo tarptautinio atgarsio, kurį gali sukelti ši operacija. Kad nenutekėtų informacija ir būtų apsaugoti liudininkai, šios bylos tyrimą Ispanijos prokuratūra įslaptino.

Žinoma tik, kad policijai pavyko pasiklausyti įtariamųjų - iš pradžių septynių, o paskui ir daugiau - pokalbių telefonu, nuo kurių tardytojams "pasišiaušė plaukai". Iš jų paaiškėjo, kokią didžiulę valdžią turėjo suimti mafijos bosai, kokius jie palaikė ryšius ne tik Rusijoje, bet ir buvusioje SSRS. Mafijozai kalbėjosi apie žmogžudystes, ginklų ir narkotikų prekybą, savo įtaką, prievartavimą, papirkinėjimą ir neteisėtus sandėrius, kobalto ir tabako kontrabandą, užpuolimus siekiant įbauginti, grasinimus ir t. t. Visai tai veiklai vadovavo Ispanijoje įsikūrę Rusijos mafijos vadeivos, kurie persikėlė į Pirėnus 1996 metais, kad galėtų veikti laisviau.

Iš pokalbių paaiškėjo ir tai, kad mafijozai bijojo ne ispanų policijos, nes nežinojo, kad ji juos seka, o savo šalies specialiųjų tarnybų. Mat paskutiniu metu jie buvo patekę Rusijos valdžios nemalonėn ir juos persekiojo KGB.

Kadangi Rusijos valdžia taip pat nieko nežinojo apie ispanų pradėtą tyrimą, todėl dabar KGB piktinasi, kad mafijos vadeivų sulaikymo operacija surengta be Rusijos žinios ir į ją nė karto nebuvo kreiptasi pagalbos.

Privilegijuoti mafijozai

Savo pokalbiuose Gambovo-Malyševo grupuotės (šiandien šios dvi grupės, tarpusavyje kariavusios paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, susivienijo, sudarydamos "strateginį aljansą") vadeivos nuolat užsimena, kad dabartinis Rusijos 43 metų prezidentas yra gerai pažįstamas su jų draugais iš Sankt Peterburgo, gimtojo tiek jų, tiek V.Medvedevo miesto.

Tarp "bendrų draugų" tyrėjai išskyrė "garsų vardą" žmogaus, kuris priskiriamas prie įtakingiausių Rusijos žmonių, nors iš tų pokalbių nepaaiškėjo, kad būta tiesioginių Rusijos politikų ir mafijozų ryšių. Tačiau pokalbiuose minimas Rusijos Dūmos pirmininkas ir Ilja Traberis, praėjusiame dešimtmetyje artimai susijęs su aukščiausia Sankt Peterburgo valdžia ir laikraščio "Nezavisimaja Gazeta" teigimu, manipuliavęs šio miesto gubernatoriumi.

I.Traberis kartu su Malyševu ir dabartiniu Tambovo grupuotės lyderiu Vladimiru Kumarnu (dabar sėdi kalėjime), įkūrė kuro bendrovę PTK. I.Traberis visada būna tarp rusų verslininkų, pasirašančių verslo sutartis Graikijoje. Toje šalyje jis jau pateko teisėtvarkos akiratin. Prieš Traberį pradėtas tyrimas ir Prancūzijoje po to, kai jis nusipirko keletą ištaigingų vilų Žydrojoje pakrantėje. Prancūzijos spauda jį tiesiai šviesiai vadina "vienu iš Putino draugų". Dar žinoma, kad šis žmogus, turintis "Antikvaro" pravardę, yra labai įtakingas Sankt Peterburgo uoste ir buvo vienas iš kuro bendrovės "Venko", kurios degalinės nusėjusios visą į Suomiją vedančią autostradą, įkūrėjų.

Bylą tiriantys Ispanijos prokurorai teigia, kad buvo dar vienas vertas dėmesio šios garsios mafijozinės grupuotės personažas - Ildaras Mustafinas, kuris kiek anksčiau suimtas Alikantėje. Jis taip pat sulaikytas Nacionalinio teismo rūmų tyrėjo B.Garsono įsakymu. I.Mustafinas buvo tiesiogiai susijęs su mafijozų vadeivomis ir buvo savotiškas "laidininkas" Rusijos valdžios viršūnėje.

Veikla užsienio šalyse

Vienas iš svarbiausių I.Mustafino darbų buvo tvarkyti Malyševo ekonominius ir verslo reikalus Rusijoje. Todėl jis kartu su Ruslanu Tarkovskiu ir Surenu Zotovu (jie jau vaikštinėja laisvi Rusijoje) kasdien atsiskaitydavo savo šefui. I.Mustafinas net turėjo tų pačių bendrovių akcijų, tik žinoma, mažiau nei grupuotės lyderis. Per pastaruosius 7 metus šis veikėjas išplovė 10 mln. eurų (345 mln. litų).

Ispanijos laikraštis ABC apibūdina Mustafiną kaip "savo vadovybės įsakymų vykdytoją, analogišką kompanijos vyriausiajam valdytojui. Jis neformuoja strateginių tikslų, nepriima sprendimų, bet yra susipažinęs su visomis smulkmenomis, todėl laikytinas svarbiausia šios nusikalstamos organizacijos grandimi". Mustafinas reguliariai susitikinėjo ir su Michailu Rebo, jau suimtu Vokietijoje, kai tos šalies pareigūnai surengė operaciją gaudydami su Malyševu susijusius pinigų plovėjus.

Mustafinas buvo susitikęs ir su Tambovo grupuotės galva bei geru Malyševo draugu Genadijumi Petrovu, kuris priklausė Kipre veikiančiai nusikalstamai finansinei organizacijai ir palaikė ryšius su ketvirtuoju pagal svarbą grupuotės lyderiu Vitalijumi Izgilovu. "Jis vienintelis žino visus gudrius darbelius, kurie buvo atskleisti per operaciją "Trijulė", - rašo laikraštis ABC, priduriantis, kad Izgilovo sulaikymas buvo vienas svarbiausių Ispanijos teisėtvarkos tikslų.

Ispanai teigia, kad šis personažas turėjo ypatingų ryšių. Jis galėjo prieiti prie aukščiausios Rusijos ir Sankt Peterburgo valdžios pareigūnų. Dėl to jis visuomet turėdavo išskirtinės informacijos apie konkursus valstybiniam užsakymui gauti, ypač jei tie užsakymai siejosi su infrastruktūros gerinimu ir prekybos laivyno modernizavimu. Geriausiai tuos ryšius įrodo I.Mustafino paskyrimas Rusijos Federacijos vicekonsulu Vašingtone 2002 metais, nors amerikiečiai šios informacijos oficialiai nepatvirtino.

Rusijos mafijozinės struktūros gaudavo daugiamilijoninius valstybinius užsakymus, nors neturėjo nei specialistų, nei darbininkų jiems įvykdyti. Tik gavę valstybės užsakymą (o jie jį gaudavo visada, kai tik užsimanydavo, kas paaiškėjo iš pokalbių, kuriuose minimi pirmieji Rusijos asmenys) jie sudarydavo subkontraktus darbams atlikti. Būtent taip mafija gavo ir patį stambiausią savo užsakymą - nutiesti autostradą Sibire. Be to, mafijai buvo patikėta tiesti kelius Suomijoje ir trasą Maskva-Sankt Peterburgas nuošalesnėmis vietomis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"