Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Briuselyje nugriaudėjo sprogimai

 
2016 03 22 9:42
Reuters/AFP/SIPA/Scanpix nuotraukos

Sprogimai antradienį sudrebino Briuselio Zaventemo oro uostą ir miesto metro. Atsakomybę dėl daugybę aukų pareikalavusių teroro išpuolių prisiėmė „Islamo valstybė“. 

20.00. Belgijos policija paskelbė pranešimą apie ieškomą pabėgusį įtariamąjį, siejamą su antradienį buvusiu sprogdinimu Briuselio oro uoste, kur žuvo mažiausia 14 žmonių.

Per televiziją CCTV parodytas beveik prieš pat sprogimus užfiksuotas įtariamojo atvaizdas – akiniuotas vyras ožiška barzdele, vilkintis baltą striukę, užsidėjęs juodą skrybėlę, stumiantis vežimėlį su didžiuliu juodu lagaminu .

Kiti du greta jo vežimėlius su panašiu bagažu stumiantys tamsiaplaukiai vyrai, kaip manoma, susisprogdino. Abu jie mūvėjo po juodą pirštinę ant kairės rankos.

Belgijos pareigūnai sako, kad antradienio rytą pagrindinėje oro uosto salėje sprogo dvi bombos, mažiausiai vienas šių sprogimų buvo savižudiškas.

Trečioji, nesprogusi bomba buvo rasta vėliau, sakė regiono gubernatorius.

„Į pastatą buvo įneštos trys bombos, iš kurių viena nesprogo“, – sakė Lodewijkas De Witte, Flamandų Brabanto provincijos gubernatorius per spaudos konferenciją oro uoste.

Jis dar paaiškino, kad policiją trečiąjį sprogmenį susprogdino kontroliuojamu būdu.

Oro uoste esančios videokameros užfiksavo teroro išpuolį galimai įvykdžiusius asmenis.
Oro uoste esančios videokameros užfiksavo teroro išpuolį galimai įvykdžiusius asmenis.

19.15. Europos Sąjungos 28 valstybių vadovai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame sakoma, kad išpuoliai Briuselyje buvo ataka prieš demokratiją, ir žadama kovoti su terorizmu „visomis būtinomis priemonėmis“.

Per išpuolius Briuselio oro uoste ir miesto centre esančioje metropoliteno stotyje žuvo mažiausiai 35 žmonės ir dar maždaug 200 buvo sužeisti.

„Europos Sąjunga gedi šios dienos teroro atakų Briuselyje aukų. Tai buvo išpuolis prieš mūsų atvirą demokratinę visuomenę“, – sakoma ES valstybių ir institucijų vadovų pareiškime.

„Europos Sąjunga ir jos valstybės narės tvirtai solidarizuojasi su Belgija ir yra pasiryžusios kartu atremti šią grėsmę visomis būtinomis priemonėmis“, – nurodoma jame.

„Pastarasis išpuolis tik sustiprina mūsų ryžtą ginti europietiškas vertybes ir toleranciją nuo nepakančiųjų atakų. Mes būsime vieningi ir tvirti kovoje su neapykanta, smurtiniu ekstremizmu ir terorizmu“, – skelbiama dokumente.

19.00. Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pasmerkė mirtinus išpuolius Briuselyje, pavadino juos „niekingais“ ir pareikalavo, kad kaltieji būtų teisiami.

„Niekingos atakos smogė šiandien Belgijos širdyje Europos Sąjungos centre, – sakoma jo tarnybos paskelbtame pranešime. – Generalinis sekretorius tikisi, kad atsakingieji už tai bus greitai atiduoti teismui“.

Ban Ki-moonas pareiškė „nuoširdžiausią užuojautą“ nukentėjusiems ir solidarumą su Belgijos žmonėmis ir vyriausybe.

Generalinis sekretorius „yra įsitikinęs, kad Belgijos ir Europos nenutrūkstamas laikymasis žmogaus teisių, demokratijos ir taikaus sambūvio principų bus tvarus atsakas į neapykantą ir smurtą“, – sakoma JT pranešime.

18.15. Džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) prisiima atsakomybę už mirtinas antradienio atakas Briuselyje, kur žuvo maždaug 35 žmonės, paskelbė savo tinklalapyje naujienų agentūra, susijusi su džihadistais.

„Islamo valstybės kovotojai surengė virtinę sprogimų sprogstamaisiais diržais ir įtaisais, taikydamiesi į oro uostą ir centrinę metro stotį Belgijos sostinės Briuselio centre, šalyje, kuri dalyvauja tarptautinėje koalicijoje prieš Islamo valstybę“, – nurodė naujienų agentūra „Aamaq“.

18.10. Po antradienio teroro išpuolio Briuselyje Belgijos oro bendrovė „Brussels Airlines“ atšaukė trečiadienio skrydį į Vilnių.

Lietuvos oro uostų Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovė Indrė Baltrušaitienė BNS pranešė, kad „Brussels Airlines“ Vilniuje turėjo nusileisti po pietų ir vėliau grįžti į Briuselį. Toks pat skrydis turėtų vykti ir ketvirtadienį, tačiau dėl jo bus sprendžiama trečiadienį vakare.

Ketvirtadienį taip pat numatytas Latvijos oro linijų „airBaltic“ skrydis iš Briuselio į Vilnių ir atgal bei Airijos pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ skrydis į Charleroi (Šarlerua) oro uostą, kuris yra apie 70 kilometrų į pietus nuo Briuselio.

16:25. Po išpuolių Briuselyje atsakingų už saugumą įstaigų koordinacinė taryba antradienį paragino didinti budrumą. „Tiesiog rekomendacija dabar yra tokia – institucijoms pasikelti budrumo lygį, kadangi Europos Sąjungoje tie dalykai dabar yra daromi, visose šalyse“, – žurnalistams antradienį sakė Valstybės apsaugos departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis.

„Mes daugiau čia žiūrime į masines žmonių susitelkimo vietas. (...) Įvykiai Briuselyje rodo, kad tai yra vis dėlto tokios vietos, kurios yra pirmieji taikiniai“, – pridūrė jis.

Pasak D.Jauniškio, rekomendacija galioja tiek valstybės, tiek privačioms įstaigoms, tačiau pastarųjų atstovai dėl didesnio budrumo lygio spręs patys. Tuo metu dėl didesnio budrumo lygio teisėsaugos pareigūnų saugomuose objektuose jau susitarta.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis teigia, kad visuomenė turėtų išlikti rami.

„Žmonėms reikia būti ramiems, nepanikuoti, bet kaip ir kiekvienu tokiu atveju, pamačius kažkokį įtartiną daiktą, asmenį (...) tiesiog nedelsiant informuoti policiją ir patiems nesiimti spręsti tos problemos, tiesiog pasitikėti tarnybomis“, – sakė ministras.

Institucijoms raginant didinti budrumą, VSD nesiūlo Vyriausybei kelti terorizmo grėsmės šalyje lygio. Pasak departamento vadovo, tam nėra priežasčių.

„Jeigu mes matytume, kad tai yra kažkokios indikacijos, ar atvykstantys žmonės, apie kuriuos yra labai aiški informacija, be jokios abejonės, matydami tam tikrus įvykius ar pasiruošiamuosius darbus, be jokios abejonės, tada būtų siūlymas Vyriausybei kelti (grėsmės lygį)“, – kalbėjo D.Jauniškis.

16.20. Lietuvos ambasada Belgijoje antradienio popietę pranešė neturinti duomenų, kad sprogimų Briuselyje metu būtų nukentėję lietuviai ir teigia šiuo klausimu bendradarbiaujanti tiek su Belgijos Užsienio reikalų ministerija, tiek su vietos lietuvių bendruomene.

„Buvo skambučių žmonių, ieškančių vieni kitų – artimieji, kurie žino apie skridusius per Briuselį iš kitos šalies, jeigu su jais nepavyksta susisiekti, teiraujasi, ar nesikreipė į ambasadą. (...) Bet mes nuolat esame ryšyje su belgų Užsienio reikalų ministerija, kuri yra davusi centralizuotą kontaktą, per kurį galima susižinoti, ar tuose oficialiuose nukentėjusiųjų sąrašuose nėra vienos ar kitos šalies piliečių. Tai iš Belgijos Užsienio reikalų ministerijos informacijos apie nukentėjusius lietuvius kol kas neturime“, – BNS iš Briuselio telefonu sakė Lietuvos ambasadorius Gediminas Varvuolis.

Pasak ambasadoriaus, Belgijoje esantiems ir dėl antradienio tragedijos išvykti negalintiems ar kitose kebliose situacijose atsidūrusiems lietuviams gelbsti Belgijos lietuvių bendruomenė.

„Bandome per bendruomenę jiems padėti – Belgijoje yra gana aktyvi lietuvių bendruomenė. Ji pati taip pat aktyviai šiuo klausimu bendrauja“, – sakė jis.

G.Varvuolio teigimu, 13 valandą vietos laiku atnaujinus rekomendacijas vis dar patariama nepalikti esamos buvimo vietos, taip pat rekomenduojama bendrauti trumposiomis žinutėmis arba per socialinius tinklus.

„Pasitaiko mobilaus ryšio sutrikimų būtent dėl didelio apkrovimo tinklo“, – kalbėjo G.Varvuolis.

Jis teigė, kad galutinė informacija apie tai, ar antradienio išpuoliai palietė lietuvius, paaiškės ne anksčiau kaip paskelbus galutinį žuvusiųjų skaičių, kuris dabar dar nėra iki galo tikslus.

16.17. Briuselio oro uoste antradienį per du atskirus sprogimus žuvo 14 žmonių, sužeista daugiau kaip 90, pranešė ugniagesių tarnybos atstovas naujienų agentūrai AFP.

„Sužeistųjų yra 96, negyvųjų – 14. Šie skaičiai matyt keisis; tikimės vakare turėti jau galutinius skaičius“, – sakė atstovas.

Briuselio meras anksčiau pranešė, kad per trečią sprogimą – metropoliteno stotyje, žuvo apie 20 žmonių, sužeisti 106.

Bendras aukų skaičius dabar yra toks: mažiausiai 34 žuvusieji ir daugiau kaip 196 sužeistieji.

15.15. Reaguojant į išpuolius Briuselyje, antradienį Valstybės saugumo departamente (VSD) šaukiamas atsakingų už saugumą institucijų koordinacinės tarybos posėdis.

„Posėdžio metu bus pasikeista aktualiausia informacija apie išpuolius Briuselyje“, – BNS sakė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Pasak jo, tarybą sudaro atstovai iš VSD, Užsienio reikalų ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Policijos departamento, Vadovybės apsaugos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei Krašto apsaugos ministerijai pavaldaus Antrojo operatyvinių tarnybų departamento.

14.45. Tūkstantmetis sunitiškojo islamo centras Al Azharo universitetas antradienį pareiškė, kad išpuoliai Briuselyje „prieštarauja tolerantiškiems islamo mokymams“, ir paragino tarptautinę bendruomenę stoti prieš terorizmo „epidemiją“.

„Al Azharas griežtai smerkia šias teroro atakas. Šie siaubingi nusikaltimai prieštarauja tolerantiškiems islamo mokymams“, – sakoma Kaire įsikūrusio universiteto pareiškime.

„Jeigu tarptautinė bendruomenė nesusivienys prieš šią epidemiją, išklydėliai nesiliaus vykdę tuos siaubingus nusikaltimus prieš nekaltuosius“, – nurodoma jame.

14:12. Belgijos premjeras Charles'is Michelis pareiškė, kad Briuselis antradienį tapo „aklų, nuožmių ir bailių“ atakų taikiniu, kai per sprogdinimus viename oro uoste ir metropoliteno stotyje driokstelėjo trys sprogimai, užmušę arba sužeidę dešimtis žmonių.

„Tai tragedijos diena, juoda diena“, – sakė Ch.Michelis kalbėdamas per nacionalinę televiziją.

„Dvi atakos buvo įvykdytos šį rytą Zaventamo oro uoste ir Malbeko metropoliteno stotyje – aklos, nuožmios, bailios atakos“, – Ch.Michelis sakė per nacionalinę televiziją.

„Esama daug žuvusiųjų ir daug sužeistųjų – kai kurie jų sužeisti sunkiai“, – pridūrė premjeras.

Ch.Michelis sakė, kad „nutiko tai, ko bijojome“, ir pažymėjo, jog pareigūnai nuogąstauja, jog gali būti surengta daugiau išpuolių.

Kaip nurodė premjeras, „mes suvokėme, kad susidūrėme su tragišku momentu. Turime likti ramūs ir parodyti solidarumą“.

Pareigūnai perspėjo, kad šie išpuoliai gali būti islamo ekstremistų kerštas už penktadienį įvykdytą Salaho Abdeslamo, pagrindinio įtariamojo dėl lapkričio 13-osios atakų Paryžiuje, areštą Briuselyje.

Europos saugumo pareigūnai jau kelias savaites nerimavo, kad gali būti įvykdyta nauja didelė ataka, ir buvo perspėję, kad džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) aktyviai ruošiasi smogti. S.Abdeslamo areštas padidino tą nerimą: tyrėjai sakė, kad kai kurie kiti asmenys, susiję su Paryžiuje 130 žmonių gyvybių nusinešusiais išpuoliais, tikriausiai tebėra laisvėje.

Dėl antradienį įvykdytų atakų atsakomybės kol kas niekas neprisiėmė.

13.40. Briuselyje antradienį įvykdytos atakos, tapo smūgiu „visai Europai“, pareiškė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as.

„Per atakas Briuselyje buvo smogta visai Europai“, – sakoma F.Hollande'o pranešime, kuriame Europa raginama imtis „gyvybiškai svarbių žingsnių, atsižvelgiant į grėsmės rimtumą“.

13.25. Belgija sustiprino saugumo priemones šalies branduolinėse jėgainėse po antradienį įvykdytų mirtinų išpuolių sostinėje Briuselyje, pranešė naujienų agentūra „Belga“.

„Stebėjimas sustiprintas, taip pat sustiprintos saugumo priemonės branduolinėse jėgainėse, – sakoma agentūros pranešime. – Transporto priemonės tikrinamos ten budinčių policininkų ir karių.“

Vasarį pareigūnai, tiriantys lapkritį Paryžiuje įvykdytas teroro atakas, vieno svarbaus įtariamojo namuose rado vaizdo įrašą, kuriame matomas vienas aukšto rango Belgijos branduolinės energetikos pareigūnas.

13.20. Briuselio viešojo transporto atstovas spaudai Guy Sablonas pranešė, kad per sprogimą metropoliteno stotyje 15 žmonių žuvo, o dar 55 buvo sužeisti.

„Mintimis esame su aukomis ir jų šeimomis. Kol kas 15 žuvusiųjų, 55 sužeisti (preliminariai)“, – savo „Twitter“ paskyroje nurodė STIB.

Pagerbdamas teroro aukas operatorė taip pat pajuodino savo logotipą.

13.15. Mažiausiai vieną iš sprogimų, sukrėtusių Briuselio tarptautinį oro uostą, sukėlė sprogdintojas mirtininkas, pranešė Belgijos federalinis prokuroras.

„Įvyko du sprogimai išvykimo zonoje; iš jų vieną tikriausiai sukėlė mirtininkas sprogdintojas“, – prokuroras Fredericas Van Leeuwas sakė per bendrą spaudos konferenciją su premjeru Charles'u Micheliu.

Federalinis prokuroras pridūrė, kad visi trys sprogimai „buvo teroristiniai išpuoliai“.

12.50. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pasmerkė antradienį Briuselio oro uoste ir vienoje metropoliteno stotyje įvykdytus sprogdinimus, sakydamas, kad buvo surengtos pasibaisėtinos „teroro atakos“.

„Esu pasibaisėjęs dėl šį rytą įvykdytų sprogdinimų Zavantemo oro uoste ir Briuselio Europos rajone, kurie nusinešė nekaltų žmonių gyvybes, o daug kitų sužeidė“, – sakoma D.Tusko pranešime.

Belgijos pareigūnai anksčiau nurodė, kad per abi numanomas atakas žuvo bent 21 žmogus.

„Šios atakos – tai dar vienas teroristų nuopuolis, tarnaujant neapykantai ir smurtui, – pabrėžė D.Tuskas. – Reiškiu nuoširdžiausią užuojautą aukų šeimoms ir draugams.“

„ES institucijos naudojasi Briuselio svetingumu ir Belgijos vyriausybės bei liaudies dosnumu. Europos Sąjunga atsidėkos solidarumu ir vykdys savo pareigą, kad padėtų Briuseliui, Belgijai ir visai Europai kovoti su terorizmo grėsme, su kuria visi susiduriame“, – sakoma trumpame D.Tusko pranešime.

12.30. Briuselyje per „didžiulius“ sprogimus oro uoste ir metropoliteno stotyje žuvo mažiausiai 21 žmogus, pranešė Belgijos sostinės ugniagesiai.

Briuselio ugniagesių tarnybos atstovas Pierre'as Meysas sakė naujienų agentūrai AFP, kad per dvigubą sprogdinimą viename Belgijos sostinės oro uoste žuvo 11 žmonių.

Tuo tarpu „Malbeko metropoliteno stotyje, kur įvyko didžiulis sprogimas, žuvo apie 10 žmonių“, pridūrė jis.

„Dauguma sužeistųjų jau evakuoti. Padėtis įvykio vietoje gana chaotiška“, – sakė P.Meysas.

Pareigūnas pridūrė, kad aukų skaičius oro uoste yra „preliminarus“.

„Nugriuvo pakabinamos lubos su daug nuolaužų, todėl gali būti daugiau aukų“, – sakė jis.

11.45 Prancūzija ir Didžioji Britanija antradienį paskelbė aukščiausio lygio saugumo parengtį savo oro uostuose, tarp jų Paryžiaus Charles'o de Gaulle'o ir Londono Getviko, po sprogdinimų viename Briuselio oro uoste ir metropolitene, pranešė pareigūnai.

Charles'o de Gaulle'o oro uoste gausios saugumo pajėgos siunčiamos į visus aštuonis terminalus, taip pat į jo dvi geležinkelio stotis; griežčiau tikrinami iš Briuselio atvykstantys traukiniai, vienas šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP.

11.30 Po sprogimų oro uoste ir metro stotyje Briuselyje gyventojai paliko viešąjį transportą ir vaikšto pėsčiomis, sako Belgijos lietuvių bendruomenės pirmininkas ir Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo patarėjas Arnoldas Pranckevičius.

„Žmonės stengiasi vengti ir metro, ir autobusų. Visi stengiasi eiti pėsčiomis, vengia didesnių sankryžų, ilgesnio sustojimo“, – BNS telefonu iš Briuselio antradienį pasakojo A.Pranckevičius.

Jo manymu, išpuoliai Briuselyje yra koordinuota ataka prieš Briuselį kaip Europos Sąjungos (ES) sostinę: „Susprogdintos stotys yra visiškai Europos kvartale ir oro uostas yra simbolis ne tik globalizacijos, bet ir tarptautinių ryšių bei Europos atvirumo su likusiu pasauliu“.

Pasak jo, tie išpuoliai daugiausiai pavojaus kėlė ES institucijose dirbantiems žmonėms, kurie daug keliauja oro linijomis bei metro. A.Pranckevičius teigė pats Zaventemo oro uostu besinaudojantis itin dažnai, kartais ir kelis kartus per savaitę.

Sprogimų metu jis dalyvavo darbo pusryčiuose su dešimtimi ES ir Rusijos ambasadorių.

„Kalbėjomės būtent apie saugumo, terorizmo, migracijos iššūkius. Tai iš tikrųjų, tokia juoda ironija“, – sakė jis.

11.20. Europos Komisija, ES vykdomoji institucija, savo darbuotojams nurodė neiti į gatvę ar likti namuose po to, kai mažiausiai vienas sprogimas sudrebino metropoliteno stotį, esančią netoli Belgijos sostinės ES institucijų rajono.

„ES institucijos dirba kartu, kad užtikrintų darbuotojų ir patalpų saugumą. Prašom likti namuose ar pastatų viduje“, – savo oficialioje „Twitter“ paskyroje nurodė biudžeto komisarė Kristalina Georgijeva, kuri kuruoja darbuotojų ir saugumo reikalus.

11.15. Briuselio metropoliteno Malbeko stotyje, esančioje netoli Europos Sąjungos institucijų, antradienį nugriaudėjo sprogimas, pranešė liudininkai ir metropoliteno darbuotojai.

Sprogimas Malbeko stotyje driokstelėjo tuojau po 8 val. Grinvičo (10 val. Lietuvos) laiku, per rytinį eismo piką. Televizijos reportažuose matėsi iš įėjimo į stotį virstantys juodi dūmai.

Vienas naujienų agentūros AP žurnalistas matė kelis žmones, kuriems buvo sužaloti veidai po sprogimo toje Briuselio metropoliteno stotyje. Jis taip pat matė bent du žmones, nešamus neštuvais.

32 metų Alexandre'as Bransas, šluostydamasis kraują nuo veido, pasakojo: „Metro (traukinys) važiavo iš Melbeko stoties, kai driokstelėjo labai garsus sprogimas. Visus apėmė panika. Metropolitene buvo daug žmonių.“

Metropoliteno bendrovė vėliau pranešė, kad traukinių eismas stabdomas, o visos stotys uždaromos.

Šis incidentas įvyko tuojau po dvigubo sprogdinimo šalia Briuselio esančiame Zaventemo oro uoste.

Evakuota ir uždaryta Briuselio centrinė traukinių stotis, visa Briuselio metro ir autobusų sistema, sutriko ES institucijų darbas.

10.40. Sprogimų oro uoste metu žuvo bent 17 žmonių, o dar kelios dešimtys buvo sužeisti, pranešė televizija „Euronews“, cituodama gelbėtojų informaciją.

10.30. Belgijoje paskelbta aukščiausio lygio kovos su terorizmu parengtis, pranešė vidaus reikalų ministras Janas Jambonas.

Tuo tarpu Belgijos naujienų agentūra „Belga“ nurodė, kad prieš sprogimus, driokstelėjusius po 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku, girdėjosi šūviai ir šūksniai arabų kalba.

Daugelyje žiniasklaidos pranešimų sakoma, kad sprogimų epicentras buvo prie oro bendrovės „American Airline“ keleivių registracijos vietos oro uosto išvykimo salėje.

Briuselio metropolitenas antradienį buvo uždarytas po to, kai jo stotyje, esančioje netoli Europos Sąjungos institucijų, nugriaudėjo sprogimas /nextquotidiano.it nuotraukos
Briuselio metropolitenas antradienį buvo uždarytas po to, kai jo stotyje, esančioje netoli Europos Sąjungos institucijų, nugriaudėjo sprogimas /nextquotidiano.it nuotraukos
Briuselio metropolitenas antradienį buvo uždarytas po to, kai jo stotyje, esančioje netoli Europos Sąjungos institucijų, nugriaudėjo sprogimas /nextquotidiano.it nuotraukos
Briuselio metropolitenas antradienį buvo uždarytas po to, kai jo stotyje, esančioje netoli Europos Sąjungos institucijų, nugriaudėjo sprogimas /nextquotidiano.it nuotraukos

Neaišku ar nukentėjo lietuviai

Per Briuselio oro uostą, kuriame antradienį nugriaudėjo sprogimai, keliauja daug užsieniečių, informacijos apie tai, ar jame buvo lietuvių, kol kas laukiama, BNS sakė Lietuvos ambasadorius Belgijoje Gediminas Varvuolis

„Dabar aiškinamės tuos klausimus, tikrai nėra lengva – yra sukurtas krizių centras, bus bendras numeris, juo bandysime aiškintis. Šiuo metu į oro uostą, aišku, niekas patekti negali ir kažkaip, matyt, belgų valdžia centralizuotai bandys tą informaciją apdoroti ir po to ambasados galės gauti informaciją, nes tikrai užsieniečių per Briuselio oro uostą tikrai labai daug keliauja ir, manau, visos ambasados šiuo metu yra susirūpinusios tuo pačiu“, – telefonu iš Briuselio BNS sakė ambasadorius.

Evakuojami žmonės iš traukinių. nextquotidiano.it nuotraukos
Evakuojami žmonės iš traukinių. nextquotidiano.it nuotraukos

Jis nesiryžo prognozuoti, kada ši informacija galėtų paaiškėti.

Pasak G.Varvuolio, Belgijos sostinė pastarosiomis dienomis jau gyveno įtampoje dėl teroristinės grėsmės, o šis įvykis neabejotinai yra neeilinis ir sukrečiantis.

„Sprogimas oro uoste visada yra baisus įvykis, tikrai neeilinis įvykis ir atitinkamai valdžios reakcija greičiausiai bus neeilinė. Briuselis, aišku, tą tokį etapą pergyvena kovos su terorizmu – visai neseniai buvo sulaikytas dar likęs gyvas Paryžiaus atakų vienas iš dalyvių, tai, aišku, spekuliacijos yra, kad čia su tuo susiję, bet tuos ryšius nustato teisėsauga, šiuo metu laukiame žinių iš pačios belgų valdžios“, – kalbėjo G.Varvuolis.

„Briuselio oro uostas yra tikrai didelis tarptautinis oro uostas, turintis nemažai transatlantinių, kitų tolimų skrydžių. Tikrai, tai yra labai didelis oro uostas“, – pridūrė ambasadorius.

Skrydžių iš Lietuvos nenumatyta

Į Briuselio oro uostą, kuriame įvyko sprogimai, skrydžių iš Lietuvos antradienį nėra numatyta. Dėl trečiadienio ir ketvirtadienio skrydžių galimo atšaukimo informacijos kol kas nepateikiama.

Lietuvos oro uostų atstovė spaudai Indrė Baltrušaitienė BNS sakė, jog trečiadienį po pietų Vilniuje yra suplanuotas „Brussels Airlines“ lėktuvo skrydis iš Belgijos oro uosto į Vilnių ir jo grįžimas atgal. Toks pat skrydis turėtų vykti ir ketvirtadienį. I.Baltrušaitienė teigė, jog daugiau informacijos apie šių skrydžių likimą bus žinoma vėliau.

Ketvirtadienį taip pat numatytas Latvijos oro linijų „airBaltic“ skrydis iš Briuselio į Vilnių ir atgal bei Airijos pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ skrydis į Charleroi oro uostą, kuris yra apie 70 kilometrų į pietus nuo Briuselio.

Šalies vadovai pareiškė užuojautas

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą Belgų Karaliui Philippe dėl tragiškų įvykių Briuselyje.

„Šie brutalūs, nusikalstami ir aukų nesirenkantys išpuoliai yra niekaip nepateisinami. Kartu su visais Belgijos draugais ryžtingai smerkiame bet kokį terorizmą ir reiškiame palaikymą ir vienybę su Jūsų šalimi ir jos piliečiais“, – sakoma Prezidentės užuojautoje.

Aukų šeimoms ir artimiesiems šalies vadovė palinkėjo ištvermės ir stiprybės, o Belgijai – susitelkimo įveikiant šių įvykių padarinius.

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė savo ir Seimo vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą Belgijos Karalystės Senato Pirmininkei Christine Defraigne ir Belgijos Karalystės Atstovų Rūmų Pirmininkui Siegfriedui Bracke dėl kruvinų teroristinių išpuolių prieš taikius žmones Briuselyje.

„Esame be galo sukrėsti šio niekuo nepateisinamo demonstratyvaus žiaurumo, pareikalavusio taikių žmonių gyvybių. Griežtai smerkiame įvykdytus kruvinus teroro aktus. Liūdime kartu su Jumis bei aukų artimaisiais ir linkime tvirtybės Jūsų tautai šiuo itin sunkiu metu“, – teigiama išsiųstose Lietuvos Respublikos parlamento vadovės užuojautose.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pareiškė užuojautą Belgijos premjerui Charles'iui Micheliui, Belgijos ir kitų šalių žmonėms dėl žuvusiųjų sprogimų metu Briuselyje.

„Reiškiu gilią užuojautą žuvusiųjų šeimoms, artimiesiems, visiems Belgijos ir kitų šalių žmonėms, kuriuos palietė ši skaudi tragedija. Linkiu susitelkimo šią sunkią netekties valandą, sveikatos ir stiprybės sužeistiesiems“, – sako Vyriausybės vadovas.

Premjeras A. Butkevičius solidarizuojasi su Belgijos visuomene šiuo sunkiu visai Europos Sąjungai momentu ir dar kartą pabrėžia, jog bet koks terorizmo aktas yra beprasmė ir smerktina priemonė politiniams tikslams siekti.

Po sprogimų antradienį Briuselio oro uostas buvo uždarytas.

.

bbc.com nuotrauka
bbc.com nuotrauka

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"