Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Britanijoje užaugusius afganų jaunuolius deportuoja į tėvynę

 
2015 07 21 11:26
Kabulas.
Kabulas. kleberly.com nuotrauka

Daugelio vaikų, kurie iš Afganistano vieni nelegaliai atvyksta į Didžiąją Britaniją, britai neišsiunčia atgal, nors atmeta jų prieglobsčio prašymus. Tad jie užauga globojami britų šeimų, kol sulaukia 18 metų – tada Britanija juos deportuoja į jų gimtąją šalį.

Kol Europos Sąjungos šalių vadovai ginčijasi, kiek pabėgėlių iš Afrikos privalo suteikti prieglobstį kuri ES narė, bbc.com pasakoja, kas nutinka Britanijoje užaugusiems Afganistano vaikams pabėgėliams, kai jie tampa pilnamečiai.

Britiškos manieros Kabule

Najibas nervingai žingsniuoja Kabulo gatvėmis. Jam tik 20 metų ir jis dabar visiškai vienišas vienoje iš pavojingiausių pasaulio šalių. Ant kiekvieno gatvės kampo būriuojasi iki dantų ginkluoti kareiviai, saugantys viešuosius ir vyriausybės pastatus. Mieste per pastarąsias savaites įvyko ne vienas Talibano teroristų išpuolis, kone kasdien kur nors sprogsta bombos. Virš miesto patruliuoja armijos sraigtasparniai.

Rodos, jam, afganistaniečiui, tai turėtų būti įprasta. Bet Najibas čia toks pat svetimas kaip bet kuris užsienietis. Jis užaugo Jungtinėje Karalystėje.

Najibas kilęs iš Lashkar Gaho, Helmando provincijos sostinės pietvakarių Afganistane. Prieš dešimt metų, kai jo tėvas ir brolis dingo, Najibo mama, bijodama dėl sūnaus gyvybės, surado agentus, kurie suorganizavo vaiko pabėgimą iš karo alinamos šalies. Jis keletą mėnesių keliavo, įveikė kalnus tarp Pakistano ir Irano. Jam tada tebuvo 11 metų.

Najibas pasiekė Jungtinę Karalystę. Didžiąją dalį vaikystės jis praleido šioje šalyje – užaugo netoli Leamingtono Spa kurorto, globėjos Lindos namuose.

Bet prieš 2 metus Britanijos imigracijos tarnyba deportavo 18 metų sulaukusį Najibą atgal į Afganistaną.

„Aš nepriklausau šiai bendruomenei, ne čia įgijau išsilavinimą, nežinau jų kultūros. Britanija yra mano namai“, - sako vaikinas.

Najibas vis dar šukuojasi kaip britų januoliai, nepamiršta britiškų manierų ir dėvi stilingus marškinius, džinsus bei sportbačius. Neįmanoma atrodyti labiau britiškam.

Bet Najibas sako, kad tai ir yra problema – Talibanas puldinėja vakariečius ir žudo žmones, kurie dirba Britų vyriausybei ir tuos, kurie čia atvyko iš Jungtinės Karalystės ar JAV – jiems čia itin pavojinga

Priglaudžia laikinai

Afganistanas. Deportuoti vaikai./ bbc.co.uk nuotrauka
Afganistanas. Deportuoti vaikai./ bbc.co.uk nuotrauka

Nuo 2006 metų 5500 Afganistano vaikų pasiekė Jungtinę Karalystę atkeliavę be tėvų ir prašė prieglobsčio. Daugiau nei 80 proc. jų prašymai buvo atmesti.

Tačiau vietoj to, kad tuoj pat išsiųstų juos atgal, Britanijos imigracijos tarnyba pasiūlė jiems laikinai pagyventi Jungtinėje Karalystėje, dažniausiai pas globėjus. Bet tik kol jiems sukaks 18 metų.

Išauklėti ir išlavinti kartu su britų vaikais, sulaukę pilnametystės jie turi savo noru palikti Britaniją arba iš jos deportuojami atgal į karo draskomą Afganistaną, kurį dažnas menkai teprisimena ir kur dažno niekas iš artimųjų nebelaukia.

Didžioji dauguma nelegaliai į Jungtinę Karalystę iš Afganistano be tėvų ir globėjų atvykusių vaikų yra berniukai. Siųsti mergaites vienas į Europą per daug pavojinga.

Kabule šimtai karo našlių ir našlaičių klūpodami gatvėse prašo išmaldos ir maisto. Būriai jaunų afganų ieško darbo. Šalyje nedarbas siekia 40 proc. Karas čia nesiliauja dešimtmečius.

Najibas ketina iš čia ištrūkti – nešinas tik savo kuprine su menka manta jis iškeliauja prie sienos ir planuoja nelegaliai grįžti į Jungtinę Karalystę. Jis pasiryžęs įveikti tą pačią 4000 mylių kelionę, kurią jau įveikė vaikystėje.

„Paliksiu Afganistaną ir keliausiu į kitą šalį kaip pabėgėlis. Aš čia nieko neturiu. Netgi jeigu mane vėl išsiųs atgal, aš vis bandysiu išvažiuoti iš Afganistano“, – sako jis.

„Buvo neteisinga jį išsiųsti iš Britanijos atgal į Afganistaną, tie vaikai – tik pėstininkai politiniame procese“, – skundžiasi jo globėja Linda vartydama albumą, kuriame suklijuotos Najibo nuotraukos – pirma diena vietos mokykloje, visos Kalėdos ir gimtadienio šventės, kurias jie praleido kartu. „Jis tik vienas iš to skaičiaus deprtuotųjų, kurie minimi norint gauti politinės naudos, kai sakoma „mes išsiuntėme daug tų žmonių atgal“. Kaip galima pateisinti sprendimą išsiųsti jauną vienišą žmogų į šalį, kurios jis beveik neprisimena, kai jis jau susikūrė gyvenimą čia?“, – sako ji.

Dar vienas afganų vaikas, buvęs prieglobsčio prašytojas, nuo 14 metų užaugo Jungtinėje Karalystėje patikėtas Lindos globai ir dabar taip pat laukia deportacijos bet kurią dieną. Tai Faisalas, jam dabar 19 metų. Jis galėtų apskųsti sprendimą dėl savo deportacijos, bet nė nebando, pamatęs kas atsitiko Najibui. Netoli globėjos namų savo draugo bute jis nakvoja ant grindų ir kas kelios dienos bėga ir slepiasi vis kitoje vietoje. „Aš labai bijau, kad imigracijos tarnyba mane pačiups“, – sako jis ir per balkoną apžiūri gatvę.

Lemtingas gimtadienis

Tiriamosios žurnalistikos biuro duomenis, Britianijos imigracijos tarnyba per pastaruosius kelerius metus nuo 2011 metų deportavo daugiau negu 600 prieglobsčio prašiusių vaikų atgal į Afganistaną, kai jie užaugo. Dar beveik 500 laukia toks pat likimas.

Kasmet Britanija suteikia laikiną prieglobstį tūkstančiams pabėgėlių vaikų iš Afganistano, Sirijos, Irano, Libijos ir Irako. Jie skatinami susikurti gyvenimą Britanijoje, bet tas jų gyvenimas apverčiamas aukštyn kojomis vidurnaktį, kai jiems sukanka 18 metų.

Jie išplėšiami iš įprasto nuo vaikystės gyvenimo, dažnai su antrankiais specialiais užsakomaisiais reisais išgabenami iš juos užauginusios, išmokslinusios, prieglobstį jiems teikusios šalies į pamirštą, pavojingą kraštą, ir su menkomis lėšomis paliekami ten, kur jie dažnai nebeturi nei jokių artimųjų ar pažįstamų žmonių, nei pastogės.

Pabėgėlių gynėjai kaltina Britanijos vidaus reikalų ministerijos imigracijos tarnybą dėl Afganistano vaikų teisių pažeidimo: esą jų prieglobsčio prašymai atmetami turint vienintelį ketinimą – jie registruojami, apgyvendinami britų namuose, o kai tampa piilnamečiai, lengvai surandami pagal turimą registrą ir deportuojami kaip nelegalūs imigrantai. Taip šimtais sumažinami oficialūs nelegalių imigrantų skaičiai.

Juliette Wales iš Kento pabėgėlių tinklo, bandė padėti šimtams jaunų afganistaniečių apskųsti jų deportavimą apeliacine tvarka. „Baisu matyti vaikus, kurie mano esantys saugūs, kurie labai stengiasi, sunkiai dirba ir lanko koledžus, o sulaukę 18 metų deportuojami iš šalies ir visko netenka“, –apgailestauja ji.

Pabėgti arba užsimiršti

Nasseras, dabar 23 metų, 8 metus gyveno Jungtinėje Karalystėje, šiaurės Londone. Jis turėjo merginą, būrį draugų ir baigė studijas.

Dabar jis slepiasi mažame, nešvariame išnuomotame kambaryje Kabulo priemiestyje, deportuotas iš Britanijos tik prieš 4 dienas. „Jaučiu, kad tuoj išprotėsiu. Ką aš čia veikiu?“, – klausia jis, aiškiai persigandęs grįžęs į miestą, kurio nematė nuo 11 metų.

Dėl karo jis prarado ryšius su savo šeima. „Ką aš čia darysiu visiškai vienas?“ – sako jis.

Nasseras bijo išeiti iš savo kambario nuo atvykimo dienos ir mano, kad čia gyventi neįmanoma ir pavojinga.

Britanijos imigracijos tarnyba neseka, kas atsitinka jos departuotiems žmonėms, kai jie prievarta atvežami į Kabulį. Bet jais domisi žmonių teisių gynėjai. Pagal jų stebėtus 200 buvusių vaikų prieglobsčio prašytojų, matyti, kad šie dažniausiai turi du pasirinkimus – arba pabėgti iš Afganistano į Europą, arba pabėgti nuo realybės vartojant narkotikus.

Po tiltu per upę Kabule gyvena 300 nuo heroino priklausomų benamių, tarp jų yra ir 23 metų Ahmedas. Jis 8 metus gyveno Mančesteryje, bet buvo deportuotas į Kabulą ir dabar čia gyvena su mama jau 18 mėnesių. „Šiandien prižadėjau mamai, kad tai bus paskutinė diena, kai vartoju narkotikus“, – sako jis. Bet prisipažįsta, kad tai pažadas, kurį davė jau daug kartų. „Tai numalšina skausmą, taip aš pabėgu nuo tikrovės. Mano gyvenimas liko Mančesteryje, bet ne čia. Meldžiu Dievo, kad mane iš čia ištrauktų“, –atsidūsta jis.

Parengė Rokas ČERNIAUSKAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"