Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Britai švenčia istorinį jubiliejų

 
2012 06 02 6:05

Karūną ant galvos Jungtinės Karalystės monarchė Elžbieta II užsidėjo lygiai prieš 60 metų, būdama vos 27-erių. Per šiuos dešimtmečius karalienė užsitarnavo visuotinę pagarbą už savo nepalaužiamą atsidavimą tautai ir pareigai.

Šį savaitgalį Jungtinėje Karalystėje vyks pagrindinės deimantinio jubiliejaus iškilmės. Tokia istorine proga - už Elžbietą II ilgiau karaliavo tik karalienė Viktorija - britams suteiktos precedento neturinčios dvi laisvos dienos po savaitgalio. Prognozuojama, kad rytoj stebėti laivų parado Temzėje susirinks milijonas žiūrovų.

Be formalių švenčių - priėmimų ir koncertų, britai rengs ir neformalius vakarėlius, mėgindami atkurti 1977 metais švęsto sidabrinio jubiliejaus dvasią. Vietinės savivaldybės yra gavusios per 8 tūkst. prašymų leisti sustabdyti eismą gatvėse ir rengti ten puotas.

Pirmi žingsniai

Per 60 valdymo metų karalienė Elžbieta II matė, kaip Jungtinė Karalystė iš karo nualintos, silpstančios imperinės galios virto šiuolaikine valstybe. Ir nors monarcho griežto žodžio prireikia vis rečiau, karališkoji šeima Jungtinėje Karalystėje išlieka ypač gerbiama. Pati Elžbieta II per šiuos metus atlaikė daugybę neramumų - nuo asmeninių iki viešų, tačiau ji visą laiką stengėsi žengti koja kojan su besikeičiančiais laikais.

Elžbieta Aleksandra Marija gimė 1926 metais. Tai buvo pirmasis Jorko hercogo ir hercogienės vaikas. Iki 1937 metų ji net nebuvo laikoma galima įpėdine. Jos tėvas karaliumi Jurgiu VI tapo tada, kai vyresnysis brolis skandalingai atsisakė sosto. Apie tai pastaraisiais metais sukurti du filmai - "Karaliaus kalba" ("The King's Speech") ir "W.E".

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui Elžbieta ėmė tyliai ruoštis valdyti valstybę. Londonas buvo bombarduojamas, o Vindzoro pilyje gyvenančią būsimą monarchę įvairiausių dalykų mokė ekscentriškas mokytojas Henry Martenas, išgarsėjęs tuo, kad savo namuose laikė varną.

Pirmą kartą viešumoje Elžbieta pasirodė 1940 metais. Tuomet 14-metė sakė kalbą per radiją vaikams, kuriuos karas atplėšė nuo namų. Šis laikotarpis, suirutė valstybėje jai suteikė tam tikros laisvės. 1945 metais ji keturias savaites tarnavo britų savanorių moterų armijoje, išmoko vairuoti ir prižiūrėti karines mašinas.

Kai Europa paskelbė pergalę, uniformuota Elžbieta prisidėjo prie džiūgaujančios minios priešais Bakingamo rūmus. Po karo į gimtinę grįžo ir jaunas gražus leitenantas Philipas. Įsimylėjėliai susituokė Vestminsterio abatijoje 1947-aisiais. Kraštui, kurio gyventojai vis dar neturėjo ko valgyti ir buvo pamiršę mėsos bei saldumynų skonį, mirtinai reikėjo kokios nors šventės. Po metų gimė sūnus Charlesas. Jurgis VI jau buvo ligotas, tad Elžbieta prisiimdavo vis daugiau oficialių pareigų. 1952 metais, kai Elžbieta ir Philipas buvo išvykę į Keniją, atskriejo žinia apie tėvo mirtį.

1953 metais jauna mergina tapo Jungtinės Karalystės karaliene. Jos karūnavimo ceremoniją per televizorių stebėjo daugiau nei pusė iš 36 mln. britų, trečdalis jų transliacijos klausėsi per radiją. Po karūnavimo Elžbieta daug keliavo, priimdavo užsienio svečius, lankėsi anglių kasyklose, taktiškai ir vadovaudamasi puikia intuicija valdė šalį. 1964 metais ji ketvirtą kartą tapo motina: prie Charleso, Anne ir Andrew prisidėjo Edwardas. Tačiau motinystė nesulėtino aktyvios karalienės tempo.

Kaip žuvis vandenyje

Po trijų valdymo dešimtmečių Elžbieta II jautėsi kaip žuvis vandenyne. Viskas sekėsi - sūnus Charlesas pradėjo kariškio karjerą, duktė Anne ištekėjo. Monarchė daug keliavo, priiminėjo aukšto lygio svečius. Jos sidabrinio valdymo jubiliejaus neužtemdė net žlugusi sesers santuoka ir Didžiosios Britanijos tautų sąjungos valstybių abejonės dėl monarchijos.

1981 metais įvyko dar vienos karališkosios vestuvės: sosto įpėdinis Charlesas vedė Dianą Spencer. Ceremoniją per televiziją stebėjo milijonai žmonių. Turbūt nedaug žiūrovų nutuokė, kad ši santuoka žymi paties neramiausio karalienės valdymo laikotarpio pradžią. 

1992-aisiais, minint 40-ąsias Elžbietos II valdymo metines, Bakingamo rūmuose vyravo liūdnos nuotaikos. Žlugo trys karališkosios santuokos: princesė Anne išsiskyrė su Marku Philipsu, Charlesas ir Diana nutraukė santuoką dėl princo neištikimybės, princo Andrew žmona Sarah Ferguson buvo nufotografuota nuoga su amerikiečių finansų ekspertu. Lyg to būtų negana, Vindzoro pilį nusiaubė gaisras, o britai pakėlė triukšmą, kad už restauraciją karalienė mokėtų iš savo kišenės, nesinaudotų mokesčių mokėtojų pinigais.

"1992-ieji nėra tie metai, kuriuos prisiminčiau su didžiausiu malonumu. Kaip sakė vienas iš daugelio žurnalistų, jie virto annus horribilis", - vėliau sakė Elžbieta II. Dėl šių rūpesčių jos istorinis susitikimas su Nelsonu Mandela kiek nublanko, o kritikai dar labiau paleido gerkles, kai 1997 metais žuvo princesė Diana. Britų karališkoji šeima buvo kaltinama abejingumu ir nutolimu. Karalienė net nenusilenkė prie Dianos karsto, kai laidojimo kolona ėjo pro Bakingamo rūmus. Tačiau Elžbietai II pavyko susitaikyti su tautiečiais, kai kiek vėliau susitiko su mylimos princesės gedinčiais britais ir pripažino, kad iš Dianos gyvenimo "yra ko pasimokyti".

Paskui karalienės populiarumas vėl ėmė augti. Nors ji ir dabar neduoda interviu bei nereiškia savo asmeninės nuomonės, viešumoje ji kur kas dažniau šypsosi ar juokiasi nei anksčiau. Britų akimis, karališkoji šeima tapo švelnesnė, prieinamesnė ir šiuolaikiškesnė. 2005 metais monarchė net palaimino princo Charleso ir jo ilgametės mylimosios bei meilužės Camillos Parker Bowles vedybas. Pastaruosius metus karalienė daug laiko skyrė šventėms. 2006 metais griausmingai atšvęstas jos 80-asis gimtadienis, pernai susituokė anūkas princas Williamas su nekilminga Kate Middleton.

Tebūnie monarchija

Tik mažiau nei penktadalis monarchės pavaldinių norėtų, kad Jungtinė Karalystė atsikratytų karališkosios valdžios. Ši proporcija nesikeičia jau keletą dešimtmečių. 1969 metais respublikos idėją palaikė 18 proc. britų, 1993 metais - 18 proc. britų, 2002 metais - 19 proc., 2011 metais - 18 procentų. Trys ketvirtadaliai gyventojų norėtų, kad Jungtinė Karalystė išliktų monarchija. Visuomenės apklausų organizatoriai tvirtina, kad tai "turbūt pati stabiliausia tendencija, kokią kada nors esame tyrinėję". 

Nors skeptikai retkarčiais paburba apie brangų monarchų išlaikymą, juos turėtų nuraminti šie skaičiai: Elžbietos II ir jos karališkosios šeimos "prekės ženklas" įvertintas 44 mlrd. svarų. Bakingamo rūmų gyventojai turi papuošalų ir nekilnojamojo turto už 18,1 mlrd. svarų, tačiau didžiąją jų vertės dalį - 26,4 mlrd. svarų - sudaro numanoma nauda Jungtinės Karalystės ekonomikai. Paprastai tariant, tarptautinė žiniasklaida, rašanti apie Elžbietą II ir jos artimuosius, nemokamai reklamuoja valstybę ir traukia turistus. Tuo metų jų išlaikymas, palyginti su gaunamu pelnu, yra tiesiog menkniekis - vos 7,6 mlrd. svarų per metus.

Elžbietai II jau 86 metai, tad pats laikas susimąstyti apie jos įpėdinį. Pirmasis eilėje į sostą yra 63-ejų princas Charlesas, tačiau karalienės sūnaus populiarumas bėgant metams mažėjo. Kai kuriems britams princas Williamas atrodo kur kas geresnis kandidatas: 40 proc. jų norėtų, kad jis ir pakeistų senelę. Tiesa, 51 proc. britų vis dar ištikimi tradicijoms ir pirmenybę atiduoda Charlesui.

AR ŽINOJOTE, KAD...

...karalienė gimė po Cezario pjūvio 1926 metų balandžio 21 dieną 2 val. 40 min. ryto. Tačiau oficialiai jos gimtadienis Anglijoje švenčiamas birželį

...karalienė turi asmeninį batų pranešiotoją

...jos kiekvienas drabužis turi vardą, pavyzdžiui, viena geltona suknelė vadinama "vėdrynu". Drabužiai kataloguojami taip, kad vieną kartą apsivilkusi kostiumėlį per susitikimą su JAV prezidentu Baracku Obama to paties nevilkėtų kitą kartą

...pirmąjį elektroninį laišką karalienė parašė 1976 metais iš britų kariuomenės bazės

...tik penki monarchai per Jungtinės Karalystės istoriją valdė ilgiau nei 50 metų. Tai karalienė Viktorija (63 metai), karalius Jurgis III (59 metai), karalius Henrikas III (56 metai), karalius Edvardas III (50 metų) ir Škotijos karalius Džeimsas VI (58 metai)

...kiekvieną rytą karalienė pradeda arbatos puoduku. 7 val. 30 min. į jos miegamąjį atnešamas "rytinis padėklas" su sidabriniu arbatinuku, vandens ąsotėliu, pienu ir sausainių lėkštute jos šunims

...nenuilstanti skaitytoja Elžbieta II dievina P.D.Jameso, Agathos Christie, Dicko Franciso detektyvus

...pirmą kartą futbolo stadione karalienė apsilankė 1953 metais, tuomet vyko Anglijos futbolo čempionato finalas. 1996 metais Vemblio stadione ji su vyru Philipu ir 93 tūkst. žiūrovų stebėjo, kaip Anglija žaidžia Pasaulio taurės finale

...karalienė rankinėje nešiojasi vaikų dovanotus talismanus - miniatiūrinius šunis ir žirgus - bei šeimos nuotraukas

...kartą Elžbieta II atleido savo liokajų už tai, kad jos korgius jis girdė viskiu

...per priėmimus karalienė siunčia ženklus savo padėjėjams rankine. Jei ji nori nuo vakarienės stalo kilti po penkių minučių, krepšį padeda ant stalo. Jei monarchei pabosta su kuo nors kalbėtis, ji tai parodo perkeldama rankinę nuo vienos rankos ant kitos

...karalienė įsimylėjo princą Philipą 1939 metais, kai jai buvo 13-ka. Su 18-mečiu Dartmuto Karališkojo laivyno koledžo kadetu ji pradėjo susirašinėti po apsilankymo mokykloje su tėvais. Kalbama, kad meiliai kreipdamasis į žmoną princas ją vadina "kopūstėliu" ir "dešrele".

BBC, "Newsweek", "Forbes", LŽ  

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"