Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Benediktui XVI reikia poilsio

 
2013 02 12 8:24
Benediktas XVI prisipažino, kad jam "neužtenka dvasios ir kūno jėgų" vadovauti 1,2 mlrd. pasaulio katalikų. / Reuters/Scanpix nuotrauka
Benediktas XVI prisipažino, kad jam "neužtenka dvasios ir kūno jėgų" vadovauti 1,2 mlrd. pasaulio katalikų. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Vakar netikėtai popiežius Benediktas XVI paskelbė, kad vasario 28 dieną atsistatydins, nes dėl savo amžiaus nebegali toliau vadovauti Šventajam Sostui.

Ši žinia smogė kaip perkūnas iš giedro dangaus. Kita vertus, to buvo galima tikėtis, nes kardinolas Josephas Ratzingeris buvo pataręs savo sunkiai sergančiam pirmtakui Jonui Pauliui II atsistatydinti. 2010 metais duotame interviu popiežius taip pat užsiminė, kad gali atsistatydinti, jeigu nebegalės eiti savo pareigų. Tad Benediktas XVI liko ištikimas sau.

Apie savo pasitraukimą pontifikas pranešė pats asmeniškai kalbėdamas lotyniškai per vakar vykusią Vatikano kardinolų konsistoriją, kurioje buvo tartasi dėl Orano kankinių kanonizacijos. Popiežius pasakė, kad šiuolaikiniame, taip sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kurį krečia svarbūs tikėjimą liečiantys klausimai, norint valdyti Šv. Petro laivą ir skelbti Evangeliją reikia daug dvasios ir kūno jėgų, o jo sveikata per kelis pastaruosius mėnesius taip pablogėjo, kad esąs priverstas prisipažinti, jog nebegali "adekvačiai vykdyti" jam tekusios misijos.

"Suvokdamas visą šio žingsnio rimtumą ir būdamas visiškai laisvas pareiškiu, kad atsisakau eiti Romos vyskupo, šv. Petro įpėdinio, pareigas, kurias man skyrė kardinolai 2005 metų balandžio 19 dieną. 2013 metų vasario 28 dieną 20 valandą Romos Šv. Petro sostas bus laisvas. Todėl tie, kurių kompetencijai priklauso konklavos, kad būtų išrinktas Aukščiausiasis pontifikas, sušaukimas, turi to imtis, - sakė Benediktas XVI, o savo kalbą baigė tokiais žodžiais: - Brangūs broliai, nuoširdžiai dėkoju jums už visą meilę ir bendrą darbą, kuriuo mane palaikėte mano tarnystėje. Prašau atleisti už tai, ko nepadariau. Dabar paveskime Šventąją Bažnyčią mūsų Aukščiausiojo piemens, mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus globai ir melskime Jo Šventąją Motiną Mariją, kad ji padėtų tėvams kardinolams savo motinišku rūpesčiu išrenkant naują Aukščiausiąjį pontifiką. O dėl manęs, tai norėčiau ir toliau atsidavęs tarnauti Šventajai Dievo Bažnyčiai, skirdamas savo gyvenimą maldai."

Popiežius paaiškino, jog taip pasielgti paskatino suvokimas, kad jam trūksta jėgų eiti savo pareigas. Šį balandį Benediktui XVI sukaks 86 metai, ir tai, kad jo jėgos vis labiau senka, pastebėjo visi. "Jį slegia amžius", - yra pasakęs popiežiaus vyresnysis brolis 89 metų monsinjoras Georgas Ratzingeris, kuris dar praėjusiais metais aiškino, jog kelionių metu Benediktas XVI taip smarkiai pavargsta, kad vos gali paeiti. Kiek anksčiau Georgas buvo sakęs, kad dar 2005 metais popiežius patyrė du nedidelius insultus, kad jį kamuoja aukštas kraujospūdis ir artritas. Minint popiežiaus 85-ąjį gimtadienį, Benediktas XVI prašė susirinkusių Šv. Petro aikštėje tikinčiųjų melsti, kad "Viešpats suteiktų man jėgų vykdyti patikėtą misiją". Pernai kovą nuvykęs į Meksiką ir Kubą, popiežius pirmą kartą viešai pasirodė pasiramsčiuodamas lazdele, nors Vatikane privačioje aplinkoje ja naudojosi jau anksčiau. Tais pačiais metais pontifikas ėmė naudotis ir mobilia platforma per ceremonijas net tada, kai reikėdavo nueiti nedidelį atstumą. Po pernai įvykusios kelionės į Meksiką ir Kubą gydytojas rekomendavo Benediktui XVI daugiau nesileisti į keliones per Atlantą, tačiau šių metų liepą buvo planuojama jo kelionė į Braziliją. Dabar jau aišku, kad ji neįvyks, nes popiežius nusprendė trauktis.

Šis precedento dabartinėje Katalikų Bažnyčios istorijoje neturintis įvykis reiškia, kad Benediktas XVI taps pirmu per beveik 600 metų atsistatydinusiu popiežiumi. Pastarąjį kartą Šventasis Tėvas tai buvo padaręs 1415 metais. Tai buvo liūdnas periodas Bažnyčios istorijoje, nes grėsė skilimas. Tuometis pontifikas Grigalius XII pažadėjo, kad jei Bažnyčia išliks vieninga, jis pasitrauks, jei tą padarys ir jo varžovas popiežiumi pasiskelbęs Benediktas XIII. Šį kartą Katalikų Bažnyčiai joks pavojus negresia, nes Benediktas XVI ir jo pirmtakas Jonas Paulius II padarė labai daug jos autoritetui sustiprinti, todėl nusipelnė pagarbos ir dėkingumo už aštuonerius metus trukusį vadovavimą Katalikų Bažnyčiai.

Benediktas XVI, anksčiau vadintas Josephu Ratzingeriu, gimė 1927 metų balandžio 16 dieną katalikų dominuojamoje Bavarijoje. Būdamas paauglys jis svajojo apie tarnystę Dievui, tačiau likimas lėmė, kad tapo Hitlerjugendo nariu, bet likus keliems mėnesiams iki Antrojo karo pabaigos buvo paimtas į kariuomenę, o netrukus pateko į amerikiečių nelaisvę. Paleistas J.Ratzingeris studijavo teologiją ir filosofiją, paskui 1951 metais, beveik tuo pat metu, kaip ir jo vyresnysis brolis Georgas, buvo įšventintas į kunigus. Dėstydamas Vokietijos aukštosiose mokyklose J.Ratzingeris susipažino ir susidraugavo su Karoliu Wojtyla. Pastarąjį išrinkus Romos popiežiumi Jonu Pauliumi II, tapo jo patikėtiniu ir draugu. Būtent kardinolas J.Ratzingeris aukojo šv. Mišias per Jono Pauliaus II laidotuves Vatikane, o netrukus pakeitė jį Šv. Petro soste ir tapo seniausiu popiežiumi nuo Klemenso XII laikų. 

Benedikto XVI kadencija nebuvo lengva, nes Katalikų Bažnyčią krėtė skandalai - nuo pedofilijos iki korupcijos, tačiau jai vadovavo ramiai ir oriai. Katalikai liberalai į jį žvelgė atsargiai ir kritikavo, kad neprisideda prie dialogo su musulmonais, žydais ir kitais krikščionimis. Katalikai konservatoriai gyrė, nes jiems patiko Benedikto XVI pastangos atkurti tradicinį katalikų tikėjimą. Šis popiežius garsėjo kaip akademikas, tačiau kartu mokėjo parodyti pasauliui savo švelnumą (jis jautriai skambindavo Mozartą, o būdamas kardinolas rūpinosi benamėmis Romos katėmis). Buvo kalbama, kad Benediktas XVI Vatikane jaučiasi vienišas, tačiau jis mokėjo veikti labai ryžtingai. Popiežius nė girdėti nenorėjo apie celibato panaikinimą ar moterų įšventinimą į kunigus. Kaip šiuos svarbius Bažnyčiai klausimus spręs jo įpėdinis, parodys ateitis.

Manoma, kad per Velykas Katalikų Bažnyčia jau turės naują vadovą, nes konklavą naujam popiežiui išrinkti planuojama sušaukti praėjus 15-20 dienų po Benedikto XVI atsistatydinimo.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"