Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Bendradarbiavimas padeda išspręsti problemas

 

Sėkmingai veikianti Ukrainos ir Lietuvos tarpvyriausybinė prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisija tapo svarbia dviejų šalių santykių plėtros dalimi.

Ukrainos ir Lietuvos prekybiniai ir ekonominiai santykiai turi savo istoriją, kuri akivaizdžiai demonstruoja jų sėkmę ir pozityvią dinamiką. Jau paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje prekybos apyvarta tarp abiejų šalių išaugo nuo 200-300 mln. iki 600-700 mln. dolerių, o 2008 metais buvo pasiektas net savotiškas rekordas, nes prekybos apyvarta sudarė 1 mlrd. 250 mln. dolerių. Ir nors 2009 metais per finansų ir ūkio krizę prekybos apimtis sumažėjo per pusę, 2010-aisiais vėl pastebėtas prekybinių santykių suaktyvėjimas ir prekybos atsigavimas. Pernai prekių apyvarta vėl perkopė 1 mlrd. dolerių, todėl prognozuojame, kad suvedus šių metų rezultatus Ukrainos ir Lietuvos prekybos apimtis gerokai viršys milijardą.

Plėtojant mūsų šalių prekybinius ir ekonominius ryšius svarbus vaidmuo tenka Ukrainos ir Lietuvos tarpvyriausybinei prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisijai. Ekonominio bendradarbiavimo prioritetai rodo, kad svarbiausios Komisijos darbo kryptys tebėra prekybinis ir ekonominis bei investicinis bendradarbiavimas, bendradarbiavimas transporto ir energetikos srityse, daug dėmesio skiriama ir aktualiems mokslo bei švietimo, technologijų bei inovacijų, pramonės, agropramoninio komplekso, standartizacijos, metrologijos, vartotojų teisių gynimo, socialinės ir sveikatos apsaugos klausimams, taip pat regioninio bendradarbiavimo plėtrai.

Gruodžio 4-5 dienomis Kijeve buvo surengtas jau keturioliktas Tarvyriausybinės komisijos posėdis. Jo metu atvirai ir naudingai diskutuota apie tolesnio bendradarbiavimo plėtrą, protokole užfiksuoti pasiekti susitarimai. Iš dalies buvo susitarta skatinti abipusės prekybos ir paslaugų masto augimą, padėti gerinti ryšius tarp abiejų valstybių verslo struktūrų, teikiant joms praktinės pagalbos įgyvendinti verslo projektus, rengiant verslo forumus, konferencijas bei parodas.

Komisija pabrėžė, kad būtina gilinti ir investicinį bendradarbiavimą. Abiem šalims įdėjus daug pastangų šį balandį buvo pasirašytas Ukrainos ir Lietuvos valstybinių investicinių agentūrų savitarpio supratimo memorandumas. Tikimės, kad jo įgyvendinimas sustiprins investicinį bendradarbiavimą.

Kijeve buvo pažymėta, kad Ukrainoje sėkmingai dirba tokie Lietuvos investuotojai kaip bendrovės "BT Invest", Vakarų medienos grupė, "Hanner", "Arvi", "Kalvis" ir kitos. Šiuo metu svarstoma, kaip pritraukti į Ukrainos rinką Lietuvos žemės ūkio produkcijos bei medienos perdirbėjus, naudojančius šiuolaikines europines technologijas ir turinčius darbo patirties Europos Sąjungos (ES) rinkoje.

Komisijoje nepagailėta laiko aptariant pagreitį įgaunančio ir turinčio didžiulį potencialą kombinuoto transporto traukinio "Viking" efektyvumą. Siekiant padidinti krovinių vežimą kryptimi Baltijos jūra-Juodoji jūra ir dar toliau - iki Viduržemio jūros regiono, stengiamasi į šį projektą įtraukti ir Turkiją. Tad šiais metais buvo surengta nemažai susitikimų, konferencijų ir traukinio "Viking" prezentacijų Odesoje, Batumyje bei Stambule. Teigiamai įvertintas ir "Viking" tinklalapis internete. Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacija, kuriai priklauso 185 valstybės, jau patvirtino, kad iki 2021 metų bus užregistruotas "Viking" prekės ženklas, paliekant galimybę jį pratęsti dar 10 metų. Intensyviai plintant internetui, šio tinklalapio funkcionavimas turėtų svariai prisidėti prie efektyvaus traukinio darbo.

Remiantis sėkmingu projekto "Viking" įgyvendinimu ir Ukrainos eurointegracinės politikos bei Asociacijos sutarties su ES pasirašymo kontekste gyvai buvo diskutuota ir apie transeuropinį transporto koridorių tarp Baltijos ir Juodosios jūrų.

Ukrainai svarbu, kad Lietuva dalyvautų tiesiant Eurazijos naftos transporto koridorių, taip pat kad jis būtų įtrauktas į ES Rytų partnerystės programą. Suprasdama šio projekto svarbą mūsų valstybėms energijos iš diversifikuotų šaltinių tiekimo kontekste, Ukraina palaikė Lietuvą, kai ši nusprendė dalyvauti darbo grupėje, turinčioje suderinti šio projekto nuostatų įgyvendinimą.

Abi šalys patvirtino, kad yra suinteresuotos ir Ukrainos elektros energijos tiekimo į Lietuvą projekto įgyvendinimu. Šiuo metu vyksta dvipusės konsultacijos tariantis dėl kainos, taip pat trišalės konsultacijos dėl elektros energijos perdavimo per Baltarusijos teritoriją.

Posėdžio dalyviai susitarė ir dėl bendradarbiavimo stiprinimo branduolinio saugumo srityje, išsakydami bendrą poziciją, kad atominės energetikos projektai, įtraukiant į juos ir trečiąsias šalis, turi atitikti tarptautinius standartus ir būti įgyvendinami griežtai laikantis tarptautinių susitarimų reikalavimų.

Susitarta ir dėl tolesnio tarpregioninio prekybinio ir ekonominio bendradarbiavimo skatinimo, iš dalies tam panaudojant tarpregioninio bendradarbiavimo tarp sričių, apygardų ir atskirų Ukrainos bei Lietuvos miestų pasirašytose sutartyse numatytas galimybes ir mechanizmus. Ukraina tikisi, kad Lietuva užims aktyvesnę poziciją siekiant greičiau perrašyti sutartis tarp Ukrainos sričių ir Lietuvos Respublikos, kurios tapo negaliojančios po administracinės reformos Lietuvoje.

Atsižvelgiant į tai, kad labai svarbu remiantis Ukrainos ir ES asociacijos sutartimi pasirašyti susitarimą dėl laisvosios prekybos tarp Ukrainos ir ES, buvo pažymėta, kad eurointegracijos srityje labai naudingas Ukrainos ir Lietuvos bendradarbiavimas. 2013 metų antrą pusmetį, kai Lietuva pirmininkaus Bendrijai, svarbiausiu renginiu taps ES ir Rytų partnerystės šalių viršūnių susitikimas, per kurį ketinama pasirašyti ir Asociacijos sutartį.

Reziumuojant galima daryti išvadą, kad Kijeve įvykęs Komisijos posėdis buvo produktyvus ir naudingas stiprinant Ukrainos ir Lietuvos prekybinius ir ekonominius bei mokslinius ir techninius santykius. Dėl jo koordinacinio vaidmens abiem pusėms pavyksta laiku išspręsti visus aktualius bendradarbiavimo klausimus ir priimti kompetentingus sprendimus dėl tolesnės jo plėtros. Manau, kad ir ateityje Komisija pasitarnaus naudingo Ukrainos ir Lietuvos ekonominio bendradarbiavimo, paremto abiejų valstybių strateginės sąveikos pragmatiniu turiniu, plėtrai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"