Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Belgai siūlo, kad Europa būtų viena valstybė

 
2012 08 10 8:24
Belgijos užsienio reikalų ministras D.Reyndersas Europą mato kaip vieną valstybę. /AFP/Scanpix nuotrauka
Belgijos užsienio reikalų ministras D.Reyndersas Europą mato kaip vieną valstybę. /AFP/Scanpix nuotrauka

Europos Sąjunga privalo plėtotis federacijos link - turėti  didesnį nei dabar biudžetą, Europos Komisija - virsti Europos vyriausybe, o Europos finansų ministerija turėtų leisti bendras Europos obligacijas. Taip ES ateitį regi Belgijos užsienio reikalų ministras Didier Reyndersas.

Savo pasiūlymui pagrįsti ministras paskelbė straipsnį, kurį pavadino "Palengva, bet užtikrintai Europos Sąjungos federacijos link", ir jame neslepia, kad yra užkietėjęs federacinės Europos šalininkas.

"Tik federaliniai mechanizmai gali užtikrinti, kad europiniu lygiu priimami sprendimai bus demokratiniai ir veiksmingi, kartu gerbiantys Bendrijai priklausančių valstybių valią bei jos nacionalinių institucijų valdžią", - rašo D.Reyndersas ir teigia, kad šis jo straipsnis - tai visos Belgijos balsas diskusijoje dėl Europos ateities, o ji prasidėjo keturiems ES vadovams - Europos prezidentui Hermanui van Rompuy, Europos Komisijos pirmininkui Jose Manueliui Barroso, Europos centrinio banko prezidentui Mario Draghi ir euro zonos grupės vadovui Jeanui Claude'ui Junckeriui - paskelbus vadinamąjį Raudonąjį raportą, kuriame prašoma iki šių metų gruodžio pateikti pasiūlymus, kokia kryptimi turi plėtotis ES.

Viena Europa

D.Reyndersas teigia, kad tolesnė Europos integracija turi vesti į federaciją, bet tai nereiškia, kad iš įvairių valstybių ar regionų bus atimta jų kompetencija.

"Federacinės struktūros tikslas - ne centralizacija, priešingai - visi viešųjų organų uždaviniai bus priimami atsakingiausiu valdžios lygmeniu, vadovaujantis subsidiarumo principais", - rašo ministras. Tokia federacinė Bendrija turėtų savo dispozicijoje atitinkamai didesnį biudžetą, kuris būtų sudaromas visoms ES narėms į jį pervedant 1 proc. savo BVP. "Net jei lyginsime jį su Jungtinėmis Valstijomis, tai bus rizikinga, nes Amerikos federalinio biudžeto apimtis - 22 proc. Jungtinių Valstijų BVP", - pabrėžia ministras. Jis taip pat priduria, jog mažai tikėtina, kad biudžetas galėtų būti padidintas artimiausiais metais.

Viena vyriausybė

Federacijai būtina atitinkama struktūra, todėl Belgijos užsienio reikalų ministras mano, kad Europos Komisija turi evoliucionuoti "Europos vyriausybės link tikrąja šio žodžio prasme". Jos vadovą turėti išrinkti Europos Parlamentas, bet komisarų čia turėtų būti mažiau nei dabar. Dabartinis sprendimas - vienai valstybei vienas komisaras - neleidžia padidinti Europos Komisijos veiksmingumo ir įtakingumo, nes neįmanoma susitelkti į visai Europai rūpimus klausimus.

D.Reyndersas teigia, kad įstatymų leidžiamoji valdžia turėtų atitekti dvejiems rūmams. Vienuose būtų tiesiogiai atstovaujami ES piliečiai - tai Europos Parlamentas, kituose rūmuose posėdžiautų valstybių narių atstovai. "Dabartinė Ministrų Taryba turėtų evoliucionuoti į Valstybių rūmus", - rašo Belgijos užsienio žinybos vadovas.

Viena skola

Belgas teigia, kad tokioje federacinėje struktūroje vyriausybės turi kelti bendrus uždavinius Europos biudžeto, ekonomikos ir visuomenės lygmeniu, kad būtų išvengta vidinių prieštaravimų ir nepakenkta Bendrijai ekonominiu ir monetariniu požiūriu savo deficitiniu biudžetu arba makroekonominės pusiausvyros nebuvimu.

"Belgijos patyrimas rodo, kad pusiausvyros radimas tarp Europos federalinės vyriausybės ir jai priklausančių valstybių bus labai delikati užduotis", - rašo D.Reyndersas. Kaip tinkamiausią būdą jai įgyvendinti ministras nurodo H.van Rompuy pasiūlytą sprendimą, kad šalys galėtų leisti skolos obligacijas viršydamos šiuo metu nustatytą lygį (t. y. 60 proc. BVP) tik tuomet, jei prieš tai būtų gavusios atitinkamų Europos institucijų leidimą. Toks "Eurolendas" galėtų kištis ir į valstybių narių nacionalinį biudžetą reikalaudamas, kad jis būtų sudaromas laikantis nustatytų taisyklių.

Kartus su didėjančia atsakomybe ir kontrole Europos lygmeniu turėtų stiprėti ES solidarumas. Viena jo formų - ES biudžetas, iš kurio būtų remiama skurdžiausių regionų plėtra, kartu sukuriant "Eurolendo" gelbėjimo fondą, tokį kaip Europos stabilizavimo mechanizmas. "Galų gale ta evoliucija didesnės bendro biudžeto atsakomybės kryptimi gali privesti prie bendrų euroobligacijų, kurias leistų bendra finansų institucija, o jai vadovautų Europos finansų ministerija. Žinoma, tai tolima perspektyva, bet tam jau pradėta rengtis", - baigia savo straipsnį Belgijos ministras.

diplomatie.belgium.be, LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"