Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Bavarija finansuos "Mein Kampf" leidimą

 
2012 04 30 6:04

Federalinės Vokietijos Bavarijos žemės valdžia ketina finansuoti akademinį Adolfo Hitlerio knygos 'Mein Kampf' leidimą.

Nepatogus paveldėtas turtas

Pamatinės nacių knygos "Mein Kampf" ("Mano kova") leidybos teisės priklauso Bavarijos žemei. Okupacinė JAV valdžia 1947-aisiais Bavarijai perdavė nacių leidyklos turtą ir teises, tarp jų - ir Miuncheno gyventojo Adolfo Hitlerio. 

Kitaip, nei įprastai manoma, Vokietijoje "Mein Kampf" nėra uždrausta. Tačiau bavarai, naudodamiesi Autorių teisių įstatymu, iki šiol draudė bet kokį šios knygos spausdinimą. Viena naujausių teisinių bylų - žemės byla prieš Vokietijos rinkoje dirbantį britų leidėją Peterį McGee, ketinantį žurnale perspausdinti ištraukas iš knygos.

Tačiau, praėjus 70 metų po autoriaus mirties, teisių į jo kūrybą įstatymas nebesaugo; Vokietijoje šitą knygą nuo 2016 metų galės spausdinti bet kas.

Išleis, kad netaptų populiari

Numatytam akademiniam leidimui žemės valdžia skirs pusę milijono eurų. Pagal sumanymą tai bus viso fiurerio dvitomio leidimas su plačiais moksliniais komentarais ir šaltinių nuorodomis. Leidinys bus skirtas pirmiausia studentams, bet planuojamas ir striukesnis jo variantas moksleiviams.

Komentaruose, kaip žadama, bus atskleisti A.Hitlerio įkvėpimo šaltiniai ir įrodomas jo minčių nepagrįstumas.

Išleisdama į rinką šį leidinį prieš pat nutrūkstant jos autoriaus teisėms Bavarijos valdžia tikisi sumažinti komercinį veikalo patrauklumą ir taip sumažinti būsimus knygos tiražus. Taip pat, suprantama, ir jos galimą neigiamą poveikį visuomenei.

Nuomonės išsiskyrė

Atrodo, kad tokį paradoksalų ir drąsų sprendimą Bavarijos valdžia - kaip ir visos valdžios įpratusi vengti aštrių kampų - priėmė dėl istorikų spaudimo. Knygos leidimą rengs Miuncheno šiuolaikinės istorijos institutas. Ši įstaiga yra kompetentinga pristatyti ir komentuoti aptariamą epochą. Tarp instituto veikalų - ir dvylikos tomų akademinis A.Hitlerio kalbų, užrašų ir įsakymų dar prieš jam ateinant į valdžią, tarp 1925-1933 metų, leidimas. Skelbiama, kad prie būsimojo "Mein Kampf" leidimo jau triūsia trys instituto istorikai ir jų talkininkai.

Vokietijos visuomenė šią užmačią vertina greičiau palankiai. Šalies žydų bendruomenės pirmininkas Dietrichas Graumannas pritaria akademiniam leidiniui, jei jau vis tiek knygos perleidimų stabdyti nebebus įmanoma; JAV žydų bendruomenės vadovas, priešingai, laikosi skeptiškos nuomonės. Nepritaria leidimui ir Vokietijos kairieji.

Ilga, nuobodi, populiari

A.Hitleris parašė "Mein Kampf" kalėjime, kur jis buvo uždarytas po nepavykusio nacių 1923 metų pučo. 700 puslapių knyga dviem tomais išėjo 1925 ir 1926 metais. Iki 1945-ųjų Vokietijoje iš viso buvo išleista apie 10 mln. jos egzempliorių. Nuo 1936 metų ją įteikdavo per tuoktuves jaunavedžiams, vėliau buvo lengvi "fronto" leidimai kareiviams. Dar prieš karą ji buvo išversta į pagrindines Europos kalbas.

Populiari ji buvo greičiau tik Vokietijoje. Žiniomis ir morale apsisunkinti nelinkusiam biurgeriui ji vulgaria kalba aiškino Vokietijos nelaimių priežastis ir siūlė tariamus sprendimus. Geresnį skonį ir kitokios patirties turintys skaitytojai apie knygą atsiliepdavo kritiškai. Italijos fašistas Benito Mussolini, pats buvęs žvitrios plunksnos žurnalistas, ją pavadino tiesiog nuobodžia.

Pomirtinė fiurerio kelionė į Rytus

"Main Kampf" uždrausta tik nedaugelyje pasaulio šalių. Pavyzdžiui, JAV knyga legaliai leidžiama angliškai ir, specialistų vertinimu, kasmet nuperkama apie 60 tūkst. jos egzempliorių. Internete ji prieinama bemaž kiekviena populiaresne kalba. Šiemet pasirodė "Mein Kampf" popierinis leidimas į albanų kalbą.

Knyga sparčiai populiarėja musulmoniškuose kraštuose. 2005 metais Turkijoje per tris mėnesius buvo išpirkta 100 tūkst. egzempliorių. Paskui prekyba buvo privalomai nutraukta.

Musulmoniškose šalyse skaitytojams patrauklus knygoje propaguojamas antisemitizmas. Be to, arabų "gatvė" yra antiamerikietiška. A.Hitleris, kažkada gerokai įvaręs baimės anglosaksams, jai atrodo patrauklus herojus.

Izraelyje knyga pirmą kartą išleista 1995-aisiais; suprantama, dėl kitų motyvų nei arabų šalyse.

Savita meilė vokiečiams

Vokietijos spauda rekomenduoja vykstantiems į musulmonų kraštus tautiečiams nesigirti, kad yra vokiečiai. Mat jie ten gali sulaukti nors ir meilaus, bet kiek nejaukaus vietinių dėmesio. Žurnalistas aprašė istoriją, kai Islamabade pakistanietis kirpėjas, siekdamas įtikti klientui, apkirpo jį kaip A.Hitlerį. Kai klientas rūgščiai pastebėjo, jog tapo panašus į fiurerį, kirpėjas ėmė džiaugsmingai linksėti: "Tikrai, pavyko labai puikiai!" 

Indijoje, Irane, Pakistane vokiečių turistams vietiniai dažnai primena, kad visi jie yra bendros arijų kilmės, ten populiarus svastikos nacių variantas (juoda svastika baltame rate raudoname fone).

Tokį palankų požiūrį formuoja tų šalių švietimo sistema ir masinės informavimo priemonės. Vargu ar būtina pabrėžti, kad vietinių įsivaizduojami vokiečiai nedaug bendro turi su dabartiniais vokiečiais.

Antrasis žygis į Rusiją sėkmingesnis

Fiurerio raštai nemenko populiarumo sulaukė ir Rusijoje. Tarp 1992 ir 2010 metų, kol knyga buvo uždrausta, išėjo keli jos leidimai Rusijoje ir bent vienas Ukrainoje. "Mein Kampf" populiari tarp rusų neonacių.

Tas populiarumas neturėtų stebinti. Nors "Mein Kampf" nieko gero apie rusus nerašoma, nors kovodama su A.Hitleriu Rusija neteko milijonų žmonių, daugelis jos idėjų atliepia rusų nacistų pažiūroms. Pirmiausia, "rasės grynumo" svarbos mintis, išreikšta knygoje. Rusija yra imigracijos šalis, joje stiprus antiimigracinis sąjūdis. Kaip ir arabams, rusams gali imponuoti, kad fiureris gerai aplamdė šonus anglosaksams - antiamerikietiškos nuostatos šalyje gajos. Galų gale knygoje A.Hitlerio "germanus" pakeitus "slavais" visa kita nacistinei sąmonei prilimpa kaip čia buvę.

Leidėjams pinigai nekvepia

Kad Bavarijos valdžia pagrįstai būgštauja dėl leidėjų moralės lankstumo, rodo ir Rusijos pavyzdys. Tos šalies leidykla "Alt" išleido sąsiuvinius su Stalino portretu ant viršelio. Rusijoje tai legalu.

Ir vokiečių sprendimas, jeigu jis nebus peržiūrėtas, kažin ar sumažins komercinių leidinių patrauklumą. Ekstremistai "Main Kampf" knygą pirks ne tam, jog sužinotų istoriją, o kad perskaitę rastų jau susiformavusių pažiūrų patvirtinimą, kad išplėstų savo argumentaciją. Juolab kad gal trigubai išsipūtęs akademinis leidimas tikrai bus brangesnis už patogų kelioninį minkštais viršeliais.

Tačiau valdžios paskelbtoji "Mein Kampf" laida, manau, reikalinga Vokietijos visuomenei. Nacijos moralė negali apsiriboti vien išoriniais draudimais, juo labiau tokiu suktu draudimu kaip "autorių teisės". Susigrąžinę į apyvartą akademiškai parengtą šį niūrų veikalą vokiečiai gaus priešnuodį kartu su neišvengiamais nuodais.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"