Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Baltijos šalys ir JAV sukirto rankomis dėl bendradarbiavimo

 
skaties.lv nuotraukos

Šiandien Rygoje susitikę trijų Baltijos šalių prezidentai ir JAV viceprezidentas Joe Bidenas dar kartą patvirtino strateginę partnerystę ir įsipareigojo labiau stiprinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse.

15:36

Lietuvos, Latvijos, Estijos prezidentai Dalia Grybauskaitė, Raimundas Vėjuonis, Toomas Hendrikas Ilvesas ir JAV viceprezidentas Joe Bidenas paskelbė jungtinę deklaraciją, kurioje numatyta įvairiapusiškai stiprinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse.

Vertinamos Amerikos pastangos Dokumente teigiama, kad atsižvelgiant į neprognozuojamą saugumo aplinką, JAV, Lietuva, Latvija ir Estija įsipareigoja stiprinti bendradarbiavimą ir pastangas užtikrinti saugumą bei stabilumą regione.

Kaip patvirtinta NATO viršūnių susitikime Varšuvoje, didžiausia Aljanso atsakomybė yra saugoti ir ginti mūsų teritoriją ir gyventojus, kaip tai numatyta NATO sutarties 5-ajame straipsnyje. Primenama, kad NATO reaguoja į pasikeitusią saugumo padėtį stiprindamas buvimą rytinėje Aljanso dalyje. „Baltijos šalys vertina šiuos NATO žingsnius, taip pat – ženklų ir matomą JAV buvimą regione, kuris pademonstravo mūsų kolektyvinį solidarumą ir įsipareigojimą ginti visus sąjungininkus“, – pažymima dokumente.

Sieks tinkamo gynybos finansavimo Esminiu kolektyvinės gynybos elementu jungtinėje deklaracijoje įvardijamas nacionalinio atsparumo stiprinimas, įskaitant mūsų galimybes apsiginti nuo hibridinių ir kibernetinių grėsmių, gerinant civilinį pasirengimą ir skatinant kritinės infrastruktūros apsaugą. Taip pat pabrėžiama, kad privalu sutelkti dėmesį į JAV, kaip sąjungininkės, teikiamą pagalbą saugumo srityje ir atgrasymo priemones, įskaitant JAV Europos patikinimo iniciatyvą. Baltijos šalys taip pat įsipareigoja investuoti į savo saugumą ir pasiekti būtiną gynybos finansavimą. Nerašyta NATO taisyklė numato, kad Aljanso šalys krašto apsaugai turi skirti bent 2 proc. savo bendrojo vidaus produkto (BVP).

Reguliarūs susitikimai Deklaracijoje Baltijos šalių vadovai ir JAV viceprezidentas paskelbė apie planus reguliariai susitikinėti tam, kad aptartų bendrus ir individualius gynybos bei saugumo prioritetus, didžiausią dėmesį skiriant sausumos, oro ir jūros gynybai, sienų saugumui, nacionaliniam atsparumui ir transnacionalinėms grėsmės. Taip bus siekiama pagerinti tarpinstitucinį ir regioninį bendradarbiavimą.

Žadama, kad JAV, Lietuva, Latvija ir Estija tęs bendradarbiavimą kibernetinės gynybos, energetinio saugumo ir kritinės infrastruktūros apsaugos srityse. Deklaracijoje teigiama, kad toks daugiašalis bendradarbiavimas stiprins NATO, skatins regioninį bendradarbiavimą, stabilumą, saugumą bei prisidės prie įvairiapusiškos Europos gerovės.

Europoje – trys vizitai

Iš Rygos J. Bidenas vyks į Ankarą, kur susitiks su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu, premjeru Binaliu Yildirimu bei aptars dvišalius JAV ir Turkijos santykius, kitus svarbius klausimus. Savo vizitą Europoje J. Bidenas baigs Stokholme. Čia JAV viceprezidentas susitiks su Švedijos premjeru Stefanu Lofvenu, taip pat dalyvaus susitikime, kuriame bus svarstomi su energetiniu saugumu susiję klausimai.

D. Grybauskaitė Rygoje: tikime JAV įsipareigojimais

Lietuvos Prezidentė D. Grybauskaitė pareiškė, kad Baltijos šalys tiki JAV įsipareigojimais NATO sąjungininkėms. Anot jos, labai svarbu, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos vadovai bei JAV viceprezidentas Joe Bidenas šiandien susitiko dar kartą patvirtinti savo ilgametę strateginę partnerystę.

„Mes tikri, kad nepaisant to, kokie pasikeitimai bus JAV po prezidento rinkimų, šios šalies įsipareigojimai NATO, Baltijos regionui išliks“, – šiandien Rygoje žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Baltijos šalių prezidentų ir JAV viceprezidento susitikime aptartos priemonės, kaip sustiprinti mūsų regiono apginamumą, saugumą, kaip atgrasyti galimas grėsmes. „Iš esmės esame patenkinti, pasirengę dar kartą patvirtinti savo strateginę partnerystę. Tai geriausia žinia, kurią galime perduoti savo žmonėms“, – prieš susitikimą su kolegomis iš Latvijos ir Estijos bei J. Bidenu sakė D. Grybauskaitė.

lrp.lt nuotraukos
lrp.lt nuotraukos

T. H. Ilvesas: privalome ginti savo vertybes

Kadenciją baigiantis Estijos prezidentas T. H. Ilvesas teigia, kad šiuo metu Europai, JAV yra svarbu parodyti, kad mūsų partnerystė yra stipri ir mes toliau ginsime bendras vertybės.

Šiandien Rygoje vyksiančiame Baltijos šalių ir JAV viceprezidento J. Bideno susitikime T. H. Ilvesas akcentavo, kad Vakarų bendruomenei būtina demonstruoti solidarumą ir ginti bendras vertybes: laisvę, įstatymų viršenybę, demokratiją. Jas Vakarai turi ginti įvairiuose frontuose: tiek kovoje prieš terorizmą, tiek prieš agresiją.

„Turime bendrą tikslą kovoti už savo vertybes ir daryti tai, kur yra būtina, visomis būtinomis priemonėmis. Mes niekada neabejojome 5-uoju NATO straipsniu“, – pabrėžė Estijos prezidentas prieš Baltijos valstybių lyderių ir JAV viceprezidento J. Bideno susitikimą, kuriame aptariamos priemonės, kaip didinti mūsų regiono saugumą, stiprinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse.

14:30

Latvijoje su Baltijos šalių prezidentais susitinkantis J. Bidenas šiandien žurnalistams tvirtino, kad į Rygą atvyko aptarti NATO viršūnių susitikime Varšuvoje priimtų sprendimų, taip pat ekonominių klausimų. „Noriu labai aiškiai pasakyti visiems Baltijos šalių žmonėms: mes, JAV, prisiėmėme šventą garbę NATO sutarčiai ir jo 5-ajam straipsniui. Mes laikysimės žodžio. Mes niekada nepaneigėme nei vieno įsipareigojimo, kurį prisiėmėme“, – Rygoje žurnalistams pareiškė J. Bidenas.

Jis pakomentavo ir respublikonų kandidato į JAV prezidentus Donaldo Trumpo pareiškimus, esą jam stojus prie Amerikos vairo, NATO partnerėms duoti įsipareigojimai ginti jas agresijos atveju nebūtų besąlygiškai vykdomi. „Tai, kad girdite kažką iš kitos partijos kandidato į JAV prezidentus, nederėtų priimti rimtai. Nemanau, kad jis netgi supranta tai, kas yra 5-asis NATO straipsnis. Tai yra tęstinis, neįveikiamas susitarimas abiem JAV politinėms partijoms išlaikyti savo įsipareigojimą NATO, kuris buvo pakartotas Varšuvoje. Rūpestis dėl to, jog JAV gali to kratytis, yra visiška netiesa“, – patikino J. Bidenas. Tuo pačiu primindamas, kad NATO ketina stiprinti savo buvimą Aljanso Rytuose, prie Rusijos sienos. „Esame šimtu procentų pasišventę savo NATO įsipareigojimams, ypatingai – 5-ąjį NATO straipsnį“, – tvirtino jis.

Rugpjūčio 23-čiąją Baltijos šalys mini Molotovo-Ribentropo pakto ir jo slaptųjų protokolų, kuriais stalininė Sovietų Sąjunga ir nacistinė Vokietija neteisėtai pasidalino Europą ir panaikino Baltijos šalių nepriklausomybę, metines. J. Bidenas prisiminė 1989 metus, kai Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių žmonės susikibo rankomis į Baltijos kelią. JAV viceprezidentas prisiminė šią, kaip pavadino, istorinę dieną. „Tai buvo įelektrinantis momentas. Jūs padarėte didžiulį progresą nuo to laiko“, – sakė J. Bidenas.

lrp.lt nuotrauka
lrp.lt nuotrauka

14:12

Jungtinių Valstijų viceprezidentas J. Bidenas antradienį pareiškė, kad Baltijos šalys neturi pagrindo abejoti JAV įsipareigojimais NATO, ir paragino nesureikšminti respublikonų kandidato į JAV prezidentus Donaldo Trumpo pastabų.

„Jungtinėse Valstijose tarp abiejų politinių partijų yra tvirtas sutarimas išlaikyti įsipareigojimus NATO“, – sakė J.Bidenas po susitikimo su Baltijos šalių prezidentais Rygoje.

lrp.lt nuotrauka
lrp.lt nuotrauka

...

Tai ne pirmas kartas, kai J. Bidenas griežtai kritikuoja D.Trumpo nuostatas Rusijos atžvilgiu.

D. Trumpas, paklaustas, ar JAV gintų Baltijos šalis nuo Rusijos, yra sakęs, kad sprendimą priimtų įvertinęs, ar šalys vykdo savo įsipareigojimus.

Jo kritikai, daugiausia – demokratų kandidatės Hillary Clinton rėmėjai, teigė, kad taip D. Trumpas gali paskatinti Rusijos agresyvius veiksmus.

11:17

Latvijos premjeras tikisi JAV viceprezidento garantijų dėl saugumo

Latvijos premjeras Maris Kučinskis pareiškė, kad tikisi garantijų dėl Latvijos saugumo iš JAV viceprezidento Joe Bideno, kuris šiandien atvyko su vizitu į Rygą.

Su J. Bidenu bus aptarti saugumo ir ekonomikos klausimai, M. Kučinskis antradienį sakė interviu nacionalinės Latvijos televizijos ryto žinių laidoje.

„Tikiuosi gauti garantijas, kad esame saugūs, kad su Jungtinėmis Valstijomis esame strateginiai partneriai ir kad mūsų nepamiršo“, – sakė Latvijos premjeras.

11:15

JAV yra Latvijos sąjungininkė

Joe Bidenas pareiškė, kad Vašingtonas yra Latvijos sąjungininkas.

Kaip savo „Twitter“ žinutėje rašo Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius, į Rygą atskridęs J. Bidenas pareiškė: „Mes esame sąjungininkai!“ ir pridūrė, kad JAV palaikymas Latvijai yra nesvyruojantis.

„Puiki dienos pradžia“, – šį pareiškimą komentavo E. Rinkevičius.

J. Bidenas ir jo vadovaujama delegacija į Rygos tarptautinį oro uostą atskrido dviem lėktuvais, nurodė naujienų agentūra LETA.

Pirmasis lėktuvas su užrašu „Jungtinės Amerikos Valstijos“ nusileido apie 8 val., o antrasis nutūpė maždaug 15 minučių vėliau. Prieš nusileidžiant šiems lėktuvams jokiems kitiems laineriams nebuvo leidžiama tūpti arba kilti.

Oro uoste J. Bideną pasitiko E.Rinkevičius ir JAV ambasadorė Latvijoje Nancy Pettit.

Amerikiečių delegacijos paimti atvažiavo juodų limuzinų kolona.

J.Bidenas išlipo iš lėktuvo apie 8 val. 30 minučių. Jis pasisveikino su E.Rinkevičiumi, o vėliau buvo išvežtas kortežo.

Kaip nurodo LETA, Latvijos sostinėje prieš šį vizitą imtasi griežtesnių saugumo priemonių, o kai kuriose gatvėse apribotas eismas.

Susitinka su prezidentais

Šiandien kadenciją baigiantis Jungtinių Amerikos valstijų viceprezidentas Joe Bidenas Rygoje susitinka su Baltijos šalių prezidentais. Susitikime dalyvauja Latvijos ir Estijos Prezidentai Raimundas Vėjuonis ir Toomas Hendrikas Ilvesas, taip pat Lietuvos respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

lrp.lt nuotrauka
lrp.lt nuotrauka

Lietuvos prezidentės spaudos tarnyba praneša, jog susitikimas rengiamas JAV viceprezidento iniciatyva. Jame ypatingas dėmesys bus skiriamas saugumo situacijai regione, nacionalinio Lietuvos, Latvijos ir Estijos atsparumo karinei agresijai, jei tokia kiltų, stiprinimui. Taip pat bus aptarta, kokiomis priemonėmis ir forma JAV galėtų prisidėti atremiant Baltijos šalims kylančias grėsmes.

Rygoje ketinama priimti bendrą Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų politinę deklaraciją, kurioje pabrėžiama šių valstybių strateginės partnerystės svarba užtikrinant regiono, NATO ir globalųjį saugumą.

Jungtinės Amerikos Valstijos – strateginė Lietuvos, Latvijos ir Estijos gynybos sąjungininkė, patvirtinusi, jog Baltijos šalių saugumas yra šios valstybės nacionalinis interesas, rašoma išplatintame pranešime spaudai. Savo išsakytas saugumo garantijas JAV patvirtino konkrečiais veiksmais: aktyviai prisideda stiprindamos Aljanso rytinį flangą, į Baltijos šalis pratybų siunčia rotacines kuopas ir regione dislokuos brigadą karių ir modernią karinę techniką.

Susitikimas vyks per 27-ąsias Baltijos kelio metines, kai Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmonės, smerkdami Europą padalijusį Ribentropo-Molotovo paktą, vieningai susiėmė už rankų ir išreiškė tvirtą valią atkurti savo šalių laisvę. Minėdami šią progą trijų Baltijos šalių Prezidentai kartu JAV viceprezidentu padės gėlių prie Latvijos Laisvės monumento. Ceremonijos metu bus giedami Lietuvos, Latvijos, Estijos ir JAV valstybiniai himnai.

Rygoje taip pat numatoma JAV viceprezidento Josepho Bideno paskaita Latvijos nacionalinėje bibliotekoje, kurioje dalyvaus Lietuvos vadovė kartu su Latvijos ir Estijos Prezidentais.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"