Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Baltijos Berlusconi

 
2011 07 05 0:00
Oligarchas A.Lembergas - populiariausias šalies politikas.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Oligarchas A.Lembergas - populiariausias šalies politikas.
Užsienio spaudos nuotrauka

Galingiausias Latvijos žmogus yra ne premjeras Valdis Dombrovskis, o Ventspilio meras, oligarchas Aivaras Lembergas. Skurdžiųjų gynėjas aštria retorika pliekia vyriausybės darbą ir tarptautines institucijas, bet nepamiršta sau į kišenę krautis ir milijonų grynųjų.

Jau beveik metus Latvija bunda iš ekonominės krizės košmaro. Nors šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) krito 25 proc., o biudžetas buvo aštriai apkarpytas, jos ekonomika vėl auga. Ir staiga, atgijus vilčiai, valstybė nugrimzdo į politinę suirutę. Kai korupcijos mastas tapo nevaldomas, prezidentas Valdis Zatleras nusprendė - pakaks. Paleisdamas Saeimą jis pareiškė, kad parlamento nariai atstovauja ne tautai, o savo interesams. Prezidento kantrybės taurę perpildė tai, kad Saeima nutarė nutraukti antikorupcinį tyrimą prieš vieną turtingą ir įtakingą parlamentarą. Tiesa, V.Zatlero sprendimas dėl paleidžiamo parlamento dar turi būti patvirtintas liepos 23 dienos referendumu. Pirmalaikiai parlamento rinkimai vyktų rugsėjį, tačiau premjero V.Dombrovskio "Vienybė" yra visiškai sutrupėjusi. Centro dešiniesiems gali tekti ieškoti paramos prorusiškame Santarvės centre. Kai kurių apžvalgininkų vertinimu, tokia sąjunga gali būti neišvengiama, ji stabilizuotų vyriausybę.

Priėmęs sprendimą dėl parlamento prezidentas V.Zatleras baigė savo kadenciją ir netrukus įgaliojimus perduos buvusiam bankininkui, oligarchui Andriui Berziniui. Liepos 8 dieną pareigas pradėsiantis eiti A.Berzinis yra jaunesniosios koalicijos partnerės Žaliųjų ir Ūkininkų partijų sąjungos narys. Šiai politinei jėgai didžiulę įtaką daro kitas oligarchas A.Lembergas. Tai jis trauko virveles Latvijos politinėje scenoje, o premjerui V.Dombrovskiui tenka antraeilis vaidmuo ir ribota judėjimo laisvė.

Pirmasis šalyje

Kukliai atrodantis Ventspilio meras A.Lembergas visuomet plačiai šypsosi. Jo šeima - turtingiausia Latvijoje. Nuo 2009 metų A.Lembergas tąsosi po teismus, kuriuose narpliojamos bylos dėl kyšininkavimo, pinigų plovimo, mokesčių vengimo. Jis įtariamas prisidėjęs prie abejotinų privatizavimo sandėrių, slapta kontroliuojantis naftos gabenimo verslą ir slepiantis šimtus milijonų eurų tokiose neutraliose valstybėse kaip Šveicarija, Liuksemburgas, Bahamos ir Antilai. Tačiau šie kaltinimai žmonėms nė motais - A.Lembergas tebėra populiariausias šalies politikas.

"Baudžiamosios bylos nedavė jokių vaisių, kriminaliniai tyrimai gėdos neužtraukė - rinkėjams tai paprasčiausiai nerūpi. Koalicijoje tas žmogus turi galią blokuoti skyrimus, kurie jam nepatinka", - pasakojo Latvijos universiteto politologas Nilsas Muižniekas. Kitas politologas iš "Polidus" tyrimų centro Valtas Kalninis buvo dar atviresnis: "Tai pats įtakingiausias asmuo visoje politinėje arenoje. Jis kontroliuoja vyriausybę. V.Dombrovskis greičiausiai yra tik antras."

Tačiau A.Lembergas net neturi vyriausybėje jokio posto. Ventspilio merą remia net 88 proc. miesto gyventojų, o vietinė partija "Už Latviją ir Ventspilį" yra viena iš keturių Žaliųjų ir Ūkininkų sąjungos grupuočių. Tačiau jo rankos siekia toliau negu vietos partija ar sąjunga. Anot politologų, A.Dombrovskiui bendradarbiavimas su žaliaisiais ir ūkininkais surišo rankas, tai akivaizdžiai matyti iš vyriausybės nesugebėjimo įveikti korupcijos.

V.Dombrovskio centro dešinės bloko "Vienybė" narė Lolita Cigane yra viena garsiausių parlamentarių, kovojančių su korupcija. "Koalicijos partnerių nuomonė kardinaliai išsiskyrė renkant ombudsmeną, Aukščiausiojo Teismo teisėją, sprendžiant klausimą dėl nelegalaus politinių partijų finansavimo", - apie vidinius ginčus vyriausybėje kalbėjo L.Cigane. Tuomet žalieji ir ūkininkai pereidavo į opozicijos pusę, todėl "Vienybei" buvo sunku įgyvendinti savo rinkimų programą.

Didėjant nedarbui latviai emigruoja, gyventojų skaičius mažėja. Visuomenės nuomonės apklausose V.Dombrovskio partija nukrito į trečiąją vietą, todėl nauji rinkimai jauniausiam Europos ministrui pirmininkui nieko gero nežada. Atrodo, premjerui trūksta šalies ateities vizijos, o jos prireiks netrukus, kai Tarptautinis valiutos fondas (TVF) nebediktuos savo sąlygų.

V.Dombrovskio "Vienybė" lygiai taip pat susiskaldžiusi kaip ir visa tauta. "Būtent dėl to tokie gudruoliai kaip A.Lembergas gauna savo dalį, ir ji šiuo metu didesnė, negu tie žmonės nusipelno, - dėstė Inesa Voika, antikorupcinės organizacijos "Delna" vadovė. - Visuomenė išgyvena pereinamąjį laikotarpį. Vienas trečdalis gyventojų vertina įstatymo viršenybę ir nori švarios politikos. Kitas trečdalis palaiko A.Lembergą. O dar vienas trečdalis žmonių arba bijo rusų, arba jaudinasi, kad Rusija jais nesirūpina."

Simpatijas pelnė demagogija

A.Lembergui latvių simpatijas padėjo užkariauti populistinė retorika. Pavyzdžiui, tarptautines paskolas jis pavadino TVF, Europos Sąjungos (ES), Švedijos šantažu. Tvirtindamas, kad užsieniečiai nustatė krašto ekonominę, socialinę, sveikatos apsaugos politiką, A.Lembergas tarsi atkartojo nusivylusių latvių kalbas. "Mums melavo. Derybos slaptos, žmonės neinformuoti. Tai panašu į Molotovo-Ribbentropo paktą, sudarytą 1939 metais tarp Hitlerio ir Stalino", - sakė A.Lembergas. Iš tokių kalbų užsieniečiai juokėsi, krašto politikai kraipė galvas, o skurdžiau gyvenantys žmonės, kuriuos biudžeto apkarpymai dar labiau nuskurdino, joms pritarė. "A.Lembergas - puikus demagogas. Jis kaip Silvio Berlusconi. Po vienų televizijos debatų girdėjau, kaip žmonės sau primena: būkime atsargūs, nepriimkime šių kalbų už gryną pinigą!" - teigė V.Kalninis.

Tačiau A.Lembergas ne tik kalbomis panašus Italijos premjerą. Jis - turtingiausias ir galingiausias šalies politikas. Ventspilio meras teisiamas dėl įtarimų korupcija, jį supa gražios moterys, jis kontroliuoja didelę dalį žiniasklaidos ir finansuoja pergalingą savo miesto futbolo komandą. A.Lembergas mano, kad tarptautinių institucijų paskolomis norėta išsaugoti švedų bankus Latvijoje. Pasak jo, tai akivaizdus neokolonializmas, vykdomas skurdžiausios visuomenės dalies sąskaita. "Valstybė ir vyriausybė tarnauja finansinei oligarchijai, tuo metu turtingos šalys išnaudoja skurdžiąsias, pirmiausia "išplaudamos" smegenis, o tada atsiveždamos aborigenų iš užkariautų kraštų, kad šie atliktų purviniausius ir sunkiausius rankų darbus", - aiškino multimilijonierius.

Rinkėjai nesuvokia

2005 metais A.Lembergo oficialios pajamos siekė 10 mln. eurų, pernai - vos 324 tūkst. eurų (vidutinis latvių atlyginimas - 500 eurų per mėnesį). Pasipylus kaltinimams dėl ekonominių nusikaltimų ir apgavysčių, A.Lembergas ėmė elgtis kaip S.Berlusconi: pareiškė, kad kaltintojai neturi faktų, kad tokios kalbos yra politinių priešų darbeliai, kuriems vadovauja George'as Sorosas, norintis sunaikinti nekaltą žmogelį. "Mane išteisino du teismai, kitus irgi atlaikysiu", - įsitikinęs Latvijos oligarchas.

I.Voikos teigimu, A.Lembergo šalininkai nejaučia ryšio tarp jo susigrobtų pinigų ir skurdo, kuriame skendi nemaža dalis visuomenės: "Žmonės atitrūkę nuo tikrovės. Jie giria išdailintą Ventspilį ir sako, kad Latvija atrodytų kaip Ventspilis, jei valdytų A.Lembergas. Kiti mero šalininkai racionalesni, bet ciniški, nes žino, kad A.Lembergas yra korumpuotas. Tačiau jie tiki, jog politika gali būti tik dviejų rūšių - "vogti ir nesidalyti" bei "vogti ir dalytis". Todėl A.Lembergas tiems asmenims arčiau širdies, nes jis dalijasi."

Latviškas "WikiLeaks" atitikmuo pietiek.com (liet. "pakaks") paviešino daugybę teismo dokumentų iš A.Lembergo bylos. Pasirodė, kad ilgus metus sklandę įtarimai yra tiesa. Ventspilio meras Latvijos politikams mokėdavo dosnias "stipendijas", o už tai vyriausybėje ir parlamente gaudavo paramą tiems įstatymams, kurie būdavo parankūs jo verslui. A.Lembergo konkurentai Londono Aukščiausiajame teisme siekia, kad verslininkas kompensuotų didžiulius nuostolius, kuriuos patyrė Latvijos krovinių kompanija, kai jis ir kitas oligarchas, buvęs premjeras Andris Škelė, nutarė bendrovę privatizuoti. Latvijos apžvalgininkai deda daug vilčių į šį teismą ir tikisi, kad tai bus paskutinis A.Lembergo mūšis.

Rodikliai blogėjo

Kovos su korupcija biuras pasiklydo purvinuose Latvijos politiniuose vandenyse ir tarpusavio rietenose. Vis dėlto gegužės pabaigoje biuras susitelkė ir atliko 42 reidus, daugiausia susijusius su trimis galingiausiais šalies oligarchais. Po šių reidų pradėti tyrimai dėl pinigų plovimo, kyšininkavimo, mokesčių vengimo, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Neką geresnė padėtis ir žiniasklaidos srityje. Vieną didžiausių Latvijos dienraščių "Netkariga Rita Avize" žmonės vadina tiesiog "Lembergo Times". Tuo metu "Dieną" valdo kontroversiško politiko ir oligarcho Ainaro Šleserio verslo partneris, o "Latvijas Avize" priklauso A.Lembergo oponentams. Kai "Diena" atiteko naujiesiems savininkams ir ją paliko geriausi žurnalistai, atsirado kokybiškas žurnalas IR bei tiriamasis portalas pietiek.com, atskleidęs daug korupcijos atvejų.

Užklupus krizei dar labiau vengiama mokėti mokesčius. 2010 metais šešėlinė ekonomika sudarė 38,1 proc. BVP. Sveikatos apsaugos sektoriuje korupcija niekaip neišnyksta. Policininkus ir muitininkus gundo kyšiai, nes jų atlyginimai sumažėjo. Vietiniai tarnautojai, ypač tie, kurie susiję su žemės pardavimu ir statybų leidimais,

taip pat linkę į korumpuotus ryšius.

Prasidėjus ekonomikos krizei padidėjo ir korupcijos mastas. 2008-2010 metais korupcijos indeksas pagal dešimtbalę sistemą nukrito nuo 5 iki 4,3 balo. Tarp visų ES narių Latvija yra 23-ia, ją aplenkė net Turkija. Aukščiausią vietą užima Danija (9,3 balo). "Kai BVP mažėja, pareigūnai turi mažiau išteklių, todėl kyla pagunda naudotis tarnybine padėtimi. Be to, žmonės nebenori rizikuoti savo pajamomis vien dėl tokių principų kaip švaresnė vyriausybė", - sakė I.Voika.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"