Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Balsavimas už „Brexit“ apnuogino britų rasizmą

 
2016 08 02 6:00
Nigelas Farage"as šaukia priešais plakatą: "Mes norime susigrąžinti savo šalį".
Nigelas Farage'as šaukia priešais plakatą: "Mes norime susigrąžinti savo šalį". AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos

Neapykanta, pastarąjį mėnesį suskaldžiusi britų visuomenę, buvo reiškiama į Velso laikraščius siunčiamais laiškais, raginančiais „nešdintis į Lenkiją“, turtingų londoniečių atsisakymu, kad juos aptarnautų padavėjai užsieniečiai, šunų ekskrementais, sugrūstais į pašto dėžutės, ir net visai mažų vaikų puldinėjimu. Per kelias savaites po referendumo dėl narystės Europos Sąjungoje (ES) tokių incidentų Didžiojoje Britanijoje užfiksuota daugiau kaip 500.

Šis visą šalį apėmusios neapykantos paveikslas atsiskleidė, kai laikraščiui „The Independent“ buvo sudaryta išskirtinė galimybė susipažinti su socialinės žiniasklaidos portalų „PostRefRacism“, „Worrying Signs“ ir „iStreetWatch“ duomenų baze. Šios grupės apkaltino premjerę Theresą May prisidėjus kuriant „priešišką aplinką“, kuri nutiesė kelią po referendumo pratrūkusiam rasizmui.

Kritikuodami T. May, kaip vidaus reikalų ministrės, veiklą, ypač jos pritarimą reklaminei akcijai, per kurią užrašai ant autobusiukų skelbė imigrantams: „Važiuokite namo arba būsite areštuoti“, pranešimo „Rasizmas ir ksenofobija po referendumo“ autoriai teigia: „Jei priešiška aplinka įtvirtinama politiškai, nėra ko stebėtis, kad ji įsišaknija kultūroje.“ Jie priminė, kad 2012 metais vidaus reikalų ministrė T. May viename interviu laikraščiui sakė: „Mūsų tikslas sukurti Didžiojoje Britanijoje tikrai nepakančią aplinką nelegaliai migracijai.“ Tai ir buvo įgyvendinama 2013 metų liepą, kai šešiuose Londono rajonuose ėmė važinėti tie autobusiukai.

Siekis pažaboti nelegalią imigraciją turėtų būti vienas svarbiausių visos Europos uždavinių, tačiau britai arba neišgirdo žodžio „nelegali“, arba nenorėjo jo girdėti. Išnagrinėjus neapykantos incidentus paaiškėjo, kad maždaug ketvirtadalyje jų vartoti žodžiai „važiuokite namo“ arba „išvykite“. Akivaizdu, kad pratrūkę incidentai yra pasitraukimo iš ES kampanijos, kurios dėmesio centre buvo imigracija, tąsa, ir Davido Camerono vyriausybė, kurioje dirbo T. May, prisidėjo kuriant nepalankų klimatą.

„Po referendumo ji atsisakė suteikti ES piliečiams teisinį statusą, kad jie galėtų pasilikti Jungtinėje Karalystėje. Dėl to, kad ji to nepadarė, vaikams mokyklų koridoriuose ir gatvėse, kur jie gyvena, liepiama važiuoti namo. Nors T. May žadėjo suvienyti šalį, savo veiksmais ją suskaldė, – sakė šešėlinis vidaus reikalų ministras Andy Burnhamas. – Tai ne ta Didžioji Britanija, kurią mes pažįstame. Tai nėra „šalies susigrąžinimas“. Tai Didžiosios Britanijos pavertimas visiškai kitokia vieta nei ta, kurią pažįstame ir mylime.“

Grasina vaikams ir kitoms mažumoms

Policija paskelbė, kad neapykantos nusikaltimų padaugėjo 57 proc. per keturias dienas po referendumo ir 42 proc. daugiau jų užfiksuota per paskutines dvi birželio savaites, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Duomenų bazė rodo, kad po birželio 23 dienos referendumo nebuvo nė vieno kampelio Jungtinėje Karalystėje, kuris nebūtų paliestas rasizmo, įskaitant rajonus, aiškiai pasisakiusius už narystę ES. 76 proc. šių incidentų buvo žodiniai, o 14 proc. atvejų susiję su grasinimais arba tiesioginiu fiziniu smurtu.

Naujoji britų premjerė Theresa May kaltinama nutiesusi kelią rasizmui, kai būdama vidaus reikalų ministrė prisidėjo kuriant priešiškumo atmosferą.
Naujoji britų premjerė Theresa May kaltinama nutiesusi kelią rasizmui, kai būdama vidaus reikalų ministrė prisidėjo kuriant priešiškumo atmosferą.

Oksfordo – miesto, kuriame daugiau kaip 70 proc. rinkėjų balsavo už pasilikimą ES, ligoninės gydytojui lenkui buvo pasakyta „nešdintis, iš kur atėjus“. Pastarosiomis dienomis daug kur Glazge pasirodė neonacistinių ženklų. Jouvilyje, Somersete, iš vieno lenko buvo pareikalauta įrodyti, kad jis moka angliškai, o paskui jis buvo tiek sumuštas, kad dėl akies sužeidimo liko potencialiai neįgalus.

Vaikų – tiek kaip aukų, tiek kaip užpuolikų – dalyvavimas incidentuose ataskaitos autorių apibūdinamas kaip viena labiausiai nerimą keliančių ir mažiausiai tikėtų tendencijų.

Pustrečių metų lenkei mergaitei, su mama vaikštinėjančiai parke Kroidone, piečiau Londono, maždaug šešiasdešimtmetis senelis pareiškė: „Mes balsavome trauktis, tad kodėl, po velnių, tu neišvažiuoji namo? Niekas tavęs čia nenori.“

Tonton Dyne, Somersete, dešimtmetis rėžė vokiečių kalbos mokytojai: „Neketinu daryti to, ką man liepia sumauta užsienietė.“

Rasizmą išreiškė ne tik žmonės, kuriuos galima priskirti prie nusivylusių ar socialiai išstumtųjų. Brangiame Meifero restorane Londone tą dieną, kai buvo paskelbti referendumo rezultatai, pergalę šventę „Brexit“ šalininkai atsisakė būti aptarnaujami italo ir pareikalavo padavėjo anglo. Viename internetu pateiktame užsakyme geram Londono restoranui buvo reikalavimas: „Prašyčiau padavėjo brito. Nesiųskite prie mano stalo jokių europiečių.“

Vienas didžiausią nerimą keliančių incidentų, kuriuos ištyrinėjo „The Independent“, aspektų – jog kai kurie rasistai rengiasi išplėsti savo puldinėjimus į kitas mažumų grupes.

Užfiksuotas atvejis, kai Londono Drury Leino gatve žygiavo minia, skanduodama: „Iš pradžių išvysime lenkus, o tada gėjus!“ Rumunės lesbietės užpuolimą Oksforde aktorė Juliet Stevenson palygino su įtampa ketvirtojo dešimtmečio nacių Vokietijoje.

Vyriausybės priemonės

Portalų ataskaitos vadovaujanti autorė Priska Komaromi sakė, kad referendumo debatai ir rezultatas sudarė kai kuriems žmonėms įspūdį, jog nebėra gėdinga pareikšti rasinę neapykantą, kurią jie taip ilgai jautė. Tokie žmonės dabar mano, kad visi jiems pritaria. Pasak P. Komaromi, politikai ir žiniasklaida daugelį metų kūrė rasistinius jausmus kurstančią aplinką. Islamofobinė panika po truputį įsigalėjo Jungtinės Karalystės žiniasklaidoje bei politikoje po rugsėjo 11-osios teroro atakų JAV. Tai atskleidė ir Londono mero rinkimų kampanija, per kurią Zacas Goldsmithas mėgino nupiešti galiausiai meru išrinktą iš Pakistano kilusį Sadiqą Khaną kaip užsislaptinusį ekstremistą.

P. Komaromi kaltina „Brexit“ kampaniją, ypač akcentavusią, jog reikia susigrąžinti imigracijos kontrolę, migrantų demonizavimu ir angliškumo, kuris yra tik baltaodis ir krikščioniškas, nukreiptas prieš kiekvieną, kuris yra kitoks, idėjos puoselėjimu. Tuo pasižymėjo pagrindiniai „Brexit“ šalininkai Michaelas Gove'as ir Borisas Johnsonas, bet užvis labiau Jungtinės Karalystės Nepriklausomybės partijos (UKIP) lyderis Nigelas Farage'as ir jo plakatai – „akivaizdžiausi migrantų, ypač pabėgėlių, dehumanizavimo pavyzdžiai“.

Nors 51 proc. užpuolikų paminėjo referendumą dėl ES, labiausiai puolama etninė grupė buvo iš Pietų Azijos, o ne Europos kilę žmonės. Maždaug penktadalis prieš azijiečius nukreiptų išpuolių buvo islamofobiniai.

Ataskaita apie rasizmą po referendumo pasirodė naujajai britų vyriausybei pristačius Veiksmų prieš neapykantos nusikaltimus planą. Į jį įeina ir 2,4 mln. svarų sterlingų fondas sinagogų, mečečių ir bažnyčių saugumui garantuoti. „Neapykanta bet kokiai bendruomenei, rasei ar religijai neturi vietos mūsų įvairiapusėje visuomenėje. Esame Didžioji Britanija, nes mus vienija tokios vertybės kaip demokratija, žodžio laisvė, abipusė pagarba ir galimybės visiems“, – sakė naujoji vidaus reikalų ministrė Amber Rudd. Ji pabrėžė, jog jos pirmtakės T. May priemonės buvo nukreiptos tik į nelegalius, o ne į legalius migrantus, todėl visiškai neteisinga sakyti, kad ministerija prisidėjo kuriant nepakantumo aplinką imigrantams. „Tačiau britų visuomenė iš mūsų tikisi ryžtingų veiksmų užkertant kelią piktnaudžiavimui imigracija ir neleidžiant nelegaliai čia atvykti ir gyventi. Todėl 2014 ir 2016 metais papildėme naujomis taisyklėmis imigracijos įstatymus“, – pažymima vidaus reikalų ministerijos pareiškime. Ministerija pabrėžė, jog netoleruos žmonių puldinėjimų dėl jų tautybės, etninės kilmės ar odos spalvos, todėl imasi priemonių, kad neapykantos nusikaltimai būtų išnaikinti.

"Pabėgėliai nelaukiami" - skelbė plakatas Doveryje.
"Pabėgėliai nelaukiami" - skelbė plakatas Doveryje.

Tai prasidėjo po referendumo

* Gatvėse reikalauta praeivių įrodyti, kad jie moka angliškai

* Svastikos pasirodė Šefilde, Plimute, Lesteryje, Londone, Glazge

* Užpuolimai, padegimai ir į duris mesti arba pro pašto angas sugrūsti šunų ekskrementai

* Kūdikiai rasistiškai užgaulioti kartu su jų mamomis, 14 proc. incidentų dalyviai buvo vaikai, kaip aukos arba užpuolikai

* Glazge vyras nuplėšė skarelę merginai nuo galvos sakydamas: „Tokioms šiukšlėms kaip tu laikas pradėti klausyti baltojo vyro“

* Londono gatve žygiavo minia skanduodama: „Pirma išvysime lenkus, tada gėjus!“ – panašiai kaip ketvirtojo dešimtmečio nacių Vokietijoje

Parengė Viljama Sudikienė

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"