Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

B.Obamos metinis pranešimas: apie O.bin Ladeno ir M.Gadhafio žūtis, Iraną ir gamybą

 
2012 01 25 9:54

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį skaitydamas savo metinį pranešimą atkreipė dėmesį į tarptautinio teroristų tinklo 'al Qaeda' vadovo Osamos bin Ladeno ir nuversto Libijos lyderio Muamaro Gadhafio žūtį, siekdamas pabrėžti savo pasiekimus užsienio politikoje ir rinkimų metais nuginkluoti varžovus respublikonus.

Skelbdamas metinį pranešimą "Dėl padėties Sąjungoje", vyriausiasis JAV ginkluotųjų pajėgų vadas leido aiškiai suprasti, kad tradicinis respublikonų kontrargumentas, esą demokratams prezidentams prastai sekasi gynybos politikoje, nepasiteisins 2012 metais.

"Pirmąkart nebėra amerikiečių, besikaunančių Irake. Pirmąkart per du dešimtmečius Osama bin Ladenas nebekelia grėsmės šiai šaliai", - pareiškė prezidentas, pradėdamas kovą dėl savo perrinkimo.

"Dauguma "al Qaeda" aukštųjų vadų buvo nugalėti. Talibano momentas buvo palaužtas, o kai kurie kariai iš Afganistano pradėjo grįžti namo", - sakė B.Obama.

Kreipdamasis į uniformas dėvinčius kariškius, tarp kurių buvo JAV kariuomenės štabų vadai, B.Obama gyrė jų pasiekimus, kurie esantys "Amerikos ginkluotųjų pajėgų narsos, nesavanaudiškumo ir komandinio darbo liudijimas".

Itin simboliškai kviesdamas tapti vieningais politiškai susipriešinusioje Amerikoje, B.Obama pareiškė, kad vėliava su JAV karinio jūrų laivyno specialiųjų pajėgų (SEAL) dalinio, likvidavusio "al Qaeda" lyderį, narių vardais yra "turtas, kuriuo labiausiai didžiuojuosi".

"Kai kurie jų galbūt yra demokratai. Kai kurie - galbūt respublikonai. Tačiau tai nesvarbu. Tai nebuvo svarbu ir (Baltųjų rūmų) Operatyvinių pasitarimų kabinete... Tą dieną svarbiausia buvo misija. Nei vienas negalvojo apie politiką", - aiškino prezidentas, turėdamas omenyje O.bin Ladeno likvidavimo operaciją.

Tačiau šioje karingoje patriotinėje žinioje taip pat buvo paslėptas perspėjimas B.Obamos perspėjimas respublikonams verčiau nemėginti mesti jam iššūkio dėl pasiekimų užsienio politikoje, likus mažiau nei dešimčiai mėnesių iki lapkričio 6 dieną vyksiančių prezidento rinkimų.

Nors B.Obamos administracija per pastaruosius trejus metus pasiekė kai kurių aiškių laimėjimų užsienio politikoje, į Baltuosius rūmus taikantys respublikonai vis tiek šabloniškai tvirtino, jog demokratas prezidentas yra silpnas šioje srityje, tęsdami tradiciją, siekiančią demokrato Jimmy Carterio administracijos ir Irano įkaitų krizės laikus.

Laimėjęs pirminius rinkimus Pietų Karolinoje ir sustiprinęs savo pozicijas kovoje dėl respublikonų kandidato titulo, buvęs Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas metė didžiausią įžeidimą: "Prezidentas Obama yra toks silpnas prezidentas, jog dėl jo Jimmy Carteris atrodo stiprus."

N.Gingricho pagrindinis varžovas tarp respublikonų - buvęs Masačusetso gubernatorius Mittas Romney - ne kartą kaltino B.Obamą nesugebant duoti atkirčio didžiausiam Amerikai iškilusiam pavojui: Irano siekiui pasigaminti branduolinių ginklų.

Prezidentas kartu su Europos Sąjunga (ES) sugriežtino sankcijas prieš Irano naftos eksportą ir bankų sektorių, siekiant priversti šiitišką respubliką sustabdyti urano sodrinimą, kuris, kaip baiminasi Vakarų šalys, padeda įgyvendinti slaptą Teherano siekį apsirūpinti atominiais ginklais.

Savo metiniame pranešime "Apie padėtį Sąjungoje" B.Obama tvirtino, kad taikus šios krizės sprendinys vis dar įmanomas, tačiau pareiškė neatsiribosiantis nuo jokių priemonių.

Skaitydamas pranešimą, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama vidinėms JAV ekonomikos problemoms, B.Obama taip pat rado laiko pagirti autoritarinio Libijos lyderio M.Gadhafio nuvertimą ir perspėjo Sirijos prezidentą Basharą al Assadą, kad jo režimo dienos suskaičiuotos.

"Prieš metus Gadhafis buvo vienas iš ilgiausiai pasaulyje išsilaikiusių diktatorių - žudikas amerikiečių krauju suteptomis rankomis. Šiandien jo nebėra, - pažymėjo prezidentas. - Taip pat neabejoju, kad Sirijoje al Assado režimas greitai supras, kad pokyčių jėgų negalima nukreipti atgal ir kad žmonių orumas negali būti atimamas."

Nors neaišku, kaip toliau klostysis įvykiai Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje, B.Obama sakė toliau "stosiantis prieš smurtą ir bauginimus" bei palaikysiantis Arabų pavasario idealus.

"Kaip ši neįtikėtina transformacija pasibaigs - tebėra neaišku. Tačiau mes esame daug prisidėję prie jos baigties, - pažymėjo B.Obama. - Mes palaikysime politiką, kuri veda į stiprias ir stabilias demokratijas ir atviras rinkas, nes tironija negali prilygti laisvei."

Taikus Irano problemos sprendimas vis dar įmanomas

B.Obama antradienį pareiškė, kad vis dar įmanomas taikus sprendimas tarptautinės bendruomenės priešpriešoje su Iranu dėl Teherano branduolinių ambicijų, tačiau taip pat neatmetė karinės intervencijos galimybės.

Iš B.Obamos žodžių buvo galima suprasti, kad galimybių išspręsti šią krizę taikiai mažėja, kai Iranas pagrasino uždaryti Ormūzo sąsiaurį - svarbią naftos eksporto magistralę - spaudžiamas griežtinamų tarptautinių sankcijų.

Tarptautinė bendruomenė peržengė savo nesutarimus ir dabar vieningai svarsto, kaip pažaboti Irano branduolines ambicijas, B.Obama sakė abejų JAV Kongreso rūmų nariams, skelbdamas savo metinį pranešimą "Apie padėtį Sąjungoje".

Prezidentas nurodė, kad tokia vienybė buvo pasiekta "diplomatijos galia", stengdamasis užglaistyti faktą, kad Rusija ir Kinija tebesipriešina sankcijų griežtinimui.

"Šis režimas yra labiau izoliuotas negu bet kada anksčiau; jo lyderiai susidūrė su niokojančiomis sankcijomis, ir kol jie kratosi savo atsakomybės, šis spaudimas nesiliaus, - pabrėžė B.Obama. - Tegul nekyla jokių abejonių: Amerika pasiryžusi neleisti Iranui apsirūpinti branduoliniais ginklais, ir aš neatsisakysiu jokių priemonių, kad pasiekčiau šį tikslą."

"Tačiau taikus šio klausimo sprendimas tebėra įmanomas ir daug geresnis, - pridūrė jis. - Jeigu Iranas pakeis savo kursą ir vykdys savo įsipareigojimus, jis galės sugrįžti į tautų bendruomenę."

Demokratas B.Obama šią kalbą pasakė likus mažiau nei 10 mėnesių iki prezidento rinkimų, o jo priešininkai respublikonai akcentuoja silpną šalies vadovo poziciją Irano atžvilgiu.

Pernai lapkritį Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) pateiktoje ataskaitoje sakoma, kad agentūrai susidaręs bendras įspūdis, jog Teheranas "užsiėmė veikla, atitinkančia branduolinio sprogstamojo užtaiso kūrimą".

Iranas šią ataskaitą atmetė kaip nepagrįstą.

Nuo to laiko JAV ir Europos Sąjunga (ES) sugriežtino sankcijas, nukreiptas prieš Irano naftos pramonę ir centrinį banką, siekiant priversti šiitišką respubliką sustabdyti urano sodrinimą, kuris, kaip baiminasi, tėra uždanga mėginimams pasigaminti atominių bombų.

Iranas tvirtina sodrinantis uraną tik dėl taikių tikslų.

Šios šalies lyderiai perspėjo galintys uždaryti Ormūzo sąsiaurį, jeigu dėl griežtinamų Vakarų šalių sankcijų būtų sustabdytas Irano naftos eksportas.

JAV gynybos sekretorius Leonas Panetta praeitą savaitę pareiškė, kad jo šalis "visiškai pasiruošusi" bet kokiai konfrontacijai su Iranu dėl strategiškai svarbaus sąsiaurio, tačiau tikisi, kad šis ginčas bus išspręstas taikiai.

Nors Iranas užsiminė norintis grįžti prie derybų, kurios paskutinį kartą vyko prieš metus Turkijoje, šešios galingosios šalys, dalyvaujančios sprendžiant Irano branduolinės programos problemą, dar nesulaukė tinkamo atsako, nurodė ES.

Šiame procese dalyvauja JAV, Kinija, Rusija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija.

B.Obama ragina atgaivinti gamybą Amerikoje

B.Obama antradienį pasiūlė iš esmės perorientuoti šalies ekonomiką ir atgaivinti jos gamybos potencialą po to, kai darbo vietos gamybos sektoriuje buvo perleidžiamos kitoms šalims, tokioms kaip Kinija.

Stengdamasis atgaivinti nusilpusią JAV ekonomiką, kurti darbo vietas ir sutvirtinti pagrindą savo perrinkimui ateinantį lapkritį, B.Obama pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turi galimybę atsikovoti gamybos pajėgumus varžovų, įskaitant Kiniją, ir vėl sugrąžinti gerą vardą prekiniam ženklui "Made in USA".

"Šį vakarą noriu kalbėti, kaip judėsime į priekį ir išdėstyti ekonomikos, kuri būtų sukurta ilgai gyvuoti, metmenis", - B.Obama sakė Kongresui, pristatydamas savo metinį pranešimą "Apie padėtį Sąjungoje".

"Šie metmenys prasideda nuo gamybos Amerikoje", - pabrėžė jis.

Prezidentas siūlo naujas priemones, turinčias padėti sustiprinti gamybos potencialą Jungtinėse Valstijose ir atimti paramą iš tų, kurie perkelia darbo vietas iš Amerikos į užsienį.

Tarp šių priemonių - mokesčių lengvatos daugiau investuojantiems ir kuriantiems darbo vietas šalies viduje, parama gamybos sektorių stiprinančiam švietimui ir mokslui, taip pat sustiprinta apsauga nuo subsidijuojamų importo prekių ir piratinės produkcijos. Prezidentas pažymėjo, jog daugelis šių priemonių turi tapti atsvara Kinijos potencialui.

"Laikas liautis skatinti verslą, kuris perkelia darbo vietas į užsienį, ir pradėti skatinti bendroves, kurios kuria darbo vietas čia, Amerikoje, - aiškino B.Obama. - Mano žinia verslo lyderiams paprasta: paklauskite savęs, ką galite nuveikti, kad sugrąžintumėte darbo vietas į savo šalį, ir jūsų šalis padarys viską, ką galime, kad jums pasisektų."

Kovodamas dėl išlikimo savo poste, B.Obama siekia iš naujo pažadinti entuziazmą dėl potencialo ekonomikoje, kuri tebešlubuoja, praėjus 30 mėnesių po gilios recesijos, kai darbo šiuo metu neturi 13 mln. amerikiečių.

"Dar gerokai anksčiau prieš ištinkant recesijai darbo vietos ir gamyba pradėjo palikinėti mūsų krantus, - pažymėjo jis. - Mes negalime susigrąžinti kiekvienos darbo vietos, palikusios mūsų krantus. Tačiau dabar tampa brangiau daryti verslą tokiose vietose kaip Kinija. Tuo tarpu Amerika yra produktyvesnė."

Prezidentas priminė, kad jo paties motina, dirbusi gamykloje, kurioje per Antrąjį pasaulinį karą buvo surenkami bombonešiai, buvo "dalis darbo jėgos, kuri gamino geriausius pasaulyje gaminius".

Tačiau pastangos atkurti JAV pasididžiavimą savo gamyba ir paversti šį sektorių galinga darbo vietas gausinančia mašina ekonomikoje, kurioje dominuoja paslaugų sektorius, bus itin sunki užduotis, pabrėžė B.Obama.

Nuo Antrojo karo pabaigos, kai gamybos sektorius JAV darbo rinkoje sudarė beveik 40 proc., ši dalis nuolat mažėjo, kol pasiekė 9 proc., o tuo pat metu paslaugų sektorius klestėjo.

Be to, prekių importas itin išaugo, ir tai buvo naudinga kitų šalių ekonomikoms ir darbininkams, ypač Kinijoje ir kitose Azijos šalyse, o JAV prekybos deficitas didėjo.

Pasibaigus recesijai 2009 metų birželį, JAV gamybos sektoriuje darbo vietų skaičius augo sparčiau negu paslaugų sektoriuje. Tačiau faktiniai skaičiai tebėra maži: iš viso buvo sukurta tik 1,3 mln. naujų darbo vietų, iš jų 199 tūkst. - gamyboje.

Padrąsintas savo administracijos sėkmės stengiantis atgaivinti JAV automobilių gamybos sektorių po jo griūties 2008 metais, B.Obama siekė atkartoti šį modelį kitose pramonės šakose.

Tačiau kai kurios svarbios šakos, tokios kaip saulės baterijų ir vėjo jėgainių gamyba, toliau kėlėsi į Kiniją ir kitas šalis.

Dienraštis "The New York Times" praeitą savaitę rašė, kad velionis bendrovės "Apple" vadovas Steve'as Jobsas praeitų metų pradžioje aiškiai pareiškė B.Obamai, kad mobiliųjų telefonų "iPhone" ir planšetinių kompiuterių "iPad" gamybos niekaip nebūtų įmanoma perkelti į Jungtines Valstijas.

Dalį savo pastangų B.Obama siekia nukreipti kovai su, jo administracijos nuomone, grobuoniškais verslo metodais, įkurdamas naują instituciją, kuriai būtų pavesta užkirsti kelią nesąžiningai konkurencijai.

"Nesėdėsiu rankų sudėjęs, kai mūsų varžovai žaidžia ne pagal taisykles, - B.Obama sakė savo metiniame pranešime. - Neteisinga, kai kita šalis leidžia piratauti mūsų filmus, muziką ir programinę įrangą. Nesąžininga, kai užsienio gamintojai įgyja prieš mus pranašumą, nes jie yra smarkiai subsidijuojami."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"