Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Aukų skaičius Rygoje auga: žuvo mažiausiai 51 žmogus

 
2013 11 21 19:47
AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos

Sugriuvusiame Rygos prekybos centre „Maxima“ žuvusiųjų skaičius toliau didėja ir jau pasiekė 49, pranešė policija. Tragiško incidento aukų daugėja su kiekviena valanda. Paskutinį išgelbėtą žmogų greitosios pagalbos tarnyba išvežė į ligoninę ryte, o po to griuvėsius naršantys gelbėtojai neberado nė vieno išgyvenusiojo tragediją.

Vyriausybė nuo šeštadienio paskelbė trijų dienų nacionalinį gedulą. Šeštadienį bus pagerbti visuotine tylos minute žmones, žuvę per daugiausiai gyvybių pareikalavusį nelaimingą atsitikimą nuo šalies nepriklausomybės atkūrimo 1991 metais.

Kiek buvo žmonių - nežinia

Rygos priemiestyje Zuolitūdėje esančio prekybos centro „Maxima“ dalis stogo užgriuvo ant pirkėjų ir darbuotojų apie 18 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, kai parduotuvėje buvo daug po darbo apsipirkti atvažiavusių žmonių.

Gelbėtojai nuskubėjo į nelaimės vietą, tačiau daug jų patys nukentėjo, kai įgriuvo dar viena stogo dalis.

„Viskas griuvo: sienos, stogas – viskas“, – viena incidento liudininkė, vardu Jana, sakė televizijai LNT.

„Nežinau, kas nutiko kasininkėms – jeigu sėdi, niekaip negali suspėti laiku ištrūkti“, – pridūrė ji.

Policija atsisakė bent apytikriai nurodyti, kiek žmonių nelaimės metu galėjo būti prieš dvejus metus pastatytame prekybos centre. Baiminamasi, kad tarp jų galėjo būti paauglių, nes netoliese yra vidurinė mokykla.

Tarp aukų yra trys ugniagesiai, kurie žuvo mėgindami gelbėti žmones po pirmosios stogo griūties.

„Didžiuojuosi savo tėčiu – jis žuvo gelbėdamas kitus, negalvodamas apie save“, – sakoma mergaitės, vardu Katrina, kuriose tėvas buvo tarp aukų, žinutėje, kuri buvo paskelbta socialiniame tinkle „Twitter“ ir vėliau pakartota ugniagesių gelbėtojų tarnybos paskyroje.

Apie 200 gelbėtojų, kuriems padėjo kariai, rausėsi nuolaužose visą naktį.

Ugniagesių vadas Oskaras Abuolinis nurodė: „Dirbame visomis pajėgomis, tačiau pastate padėtis labai pavojinga – atrodo tikėtina, kad turėsime dirbti visą dieną.“

Tarp nukentėjusiųjų nėra lietuvių

Lietuvos ambasados Latvijoje duomenimis, tarp žmonių, kurie nukentėjo Rygoje įgriuvus prekybos centro "Maxima" stogui, Lietuvos gyventojų nėra.

BNS penktadienį tai patvirtino ambasados Rygoje atstovė.

Latvijos Užsienio ministerijos atstovas penktadienį informavo, kad tarp tragedijos aukų tikriausiai yra vienas Armėnijos pilietis.

Tiriamos trys versjios

Latvijos valstybinė policija tiria tris versijas dėl ketvirtadienį Rygoje įvykusios prekybos centro „Maxima“ stogo griūties, policijos vadovas Intas Kuzis sakė penktadienį per spaudos konferenciją po krizių valdymo komiteto posėdžio.

Viena iš versijų susijusi su prekybos centro projektu ir pastato priežiūra, kita – su pačiu pastatu, o pagal trečią nagrinėjamas faktas, kad ant stogo, kur buvo įrenginėjama žalioji erdvė, buvo sukrauta daug sunkių statybinių medžiagų.

Policija turi informacijos, kad prekybos centre priešgaisrinė signalizacija įsijungė dar prieš įgriūvant stogui. Pareigūnai aiškinasi, ar nebuvo pastato valdytojai aplaidumo reaguojant į pavojaus signalą.

I.Kuzis sakė, jog prireikus policija gali iškviesti užsienio ekspertus, kurie tirtų griūties priežastis.

Konstatavo, kad pavojaus nėra

Žmonės nebuvo evakuoti iš prekybos centro "Maxima" Rygoje prieš įgriūvant jo stogui, nes ji suveikė komplekso rūsyje ir specialistai konstatavo, kad pavojaus nėra.

Tai pareiškė bendrovės "Maxima Latvia" generalinis direktorius Gintaras Jasinskas, komentuodamas ketvirtadienio vakaro tragediją.

"Maxima" penktadienį pranešė, kad tikrina visą informaciją, susijusią su priešgaisrinės signalizacijos įsijungimu.

"Mes žinome, kad tą dieną parduotuvėje kelis kartus įsijungė priešgaisrinė signalizacija, pirmą kartą tai įvyko 16.21 val. Tokio tipo signalizacija reaguoja į padidėjusią temperatūrą, ugnį, dūmus, dulkes. Ji suveikė ne parduotuvės patalpose, o komplekso rūsyje, kur buvo vykdomi statybos darbai", - teigiama "Maximos" pranešime.

Pasak jo, parduotuvės apsaugos darbuotojai patikrino zoną, nurodytą pulte ir 16.30 val. kreipėsi į šio komplekso priešgaisrinės sistemos būklę prižiūrinčią įmonę.

"Į įvykio vietą atvykęs kompanijos „Vesman“ atstovas patikrino patalpas ir neradęs ugnies ar dūmų šaltinio, konstatavo, kad pavojaus nėra. Dėl šios priežasties evakuacija nebuvo vykdoma", - teigia "Maxima".

Savo darbuotojams bei pirkėjams, nukentėjusiems per stogo griūtį, bendrovė planuoja išmokėti kompensacijas.

Žuvusiųjų skaičius didės

Ugniagesių ir gelbėtojų tarnyba apskaičiavo, kad ketvirtadienį vakare įgriuvo maždaug 500 kv.m stogo, kuris griūdamas sugriovė ir dideles aukštų sienų dalis bei kone visas fasado vitrinas.

Didelės gelbėtojų pajėgos, dalyvaujant kariams ir dresuotiems šunims, penktadienį ryte toliau ieškojo gyvų žmonių sugriuvusiame prekybos centre tankiai gyvenamame Latvijos sostinės rajone. Tragedijos vietoje dirbo keturi dideli kranai.

Gelbėtojai kartas nuo karto išjungia visą savo įrangą ir prašo dingusių žmonių giminaičių skambinti jiems, kad galėtų išgirsti skambančius mobiliuosius telefonus, sakė gelbėtojų atstovė Viktorija Šembelė.

Pasak jos, darbai vyksta lėtai, nes ir nuolaužų krūvos, ir išlikusi stogo dalis yra tarsi kortų namelis, galintis lengvai griūti toliau, jeigu bus pajudintos ar pakeltos ne tos dalys.

Gelbėtojai nežino, kiek žmonių dar gali būti po nuolaužomis, bet mano, kad žuvusiųjų skaičius didės.

Gelbėjimo operacija vyksta lėtai

Paryčiais nufilmuotuose reportažuose matėsi apgriuvusi „Maxima“ parduotuvę įsikūrusi rajone, apstatytame pilkais sovietinės epochos pastatais. Ugniagesių ir greitosios pagalbos automobiliai buvo apsupę prekybos centrą, kurio stogas įgriuvo ketvirtadienio vakarą, kai pastate buvo daugybė po darbo apsipirkti užsukusių žmonių.

Pastatas, kurio ilgis yra apie 500 metrų, buvo apšviestas prožektoriais, o gelbėtojai plušėjo, valydami nuolaužas.

Kelios dešimtys žmonių lūkuriavo netoli apgriuvusio pastato, laukdami žinių apie savo artimuosius. Kol kas nežinoma, kiek žmonių liko įstrigę po griuvėsiais.

„Ten liko mano žmona. Apie ją nėra jokios informacijos – ar ji žuvusi, ar gyva. Kai tik paskambinu, nebūna jokios informacijos“, – sakė Igoris Umanovas.

Gelbėtojams darbuojantis jau 15 valandų, vyras sakė tikintis, kad jo žmona tebėra gyva.

Gelbėtojai periodiškai sustabdydavo darbus, mėgindami išgirsti gyvų galėjusių likti žmonių balsus arba mobiliųjų telefonų skambučius, nurodė Latvijos televizija.

Vienas „Maxima“ atstovas sakė, kad buvo sužeisti penki parduotuvės darbuotojai, iš kurių du buvo hospitalizuoti, tačiau dar trys nebuvo rasti.

Prekybos centras, kurį nuomoja "Maxima", buvo pastatytas bendrovės RE&RE pagal bendrovės "Homburg" projektą. Pastatas buvo užbaigtas 2011 metų pabaigoje ir pelnė architektūros premiją.

Pastato stogas įgriuvos ketvirtadienį apie 18 valandą. Ant ugniagesių, atvykę į incidento vietą, užgriuvo kitos prekybos konstrukcijos.

Prekybos centras, kurį nuomoja "Maxima", buvo pastatytas bendrovės RE&RE pagal bendrovės "Homburg" projektą. Pastatas buvo užbaigtas 2011 metų pabaigoje ir pelnė architektūros premiją.

Latvijos premjeras Valdis Dombrovskis pranešė penktadienį sušauksiąs skubų vyriausybės krizių valdymo posėdį dėl tragedijos sostinės prekybos centre "Maxima", kuriame įgriuvus stogui, negalutiniais duomenimis, žuvo keturi žmonės, dešimtys žmonių sužeista, kai kurie iš jų - sunkiai.

Saugumo signalas skambėjo prieš pusvalandį

Į nelaimės vietą Zuolitudės rajone atvykęs vyriausybės vadovas sakė, jog bus tariamasi dėl to, kaip padėti tragiško incidento aukoms ir jų artimiesiems.

Vidaus reikalų ministras R.Kozlovskis žiniasklaidos atstovams patvirtino, jog ant prekybos stogo vyko statybos darbai, pridurdamas, kad kalbėti apie tragedijos priežastis kol kas anksti.

Policija iškėlė baudžiamąją bylą dėl stogo įgriuvimo Rygoje esančiame prekybos centre "Maxima" ir gali iškelti bylą šio prekybos tinklo vadovybei, penktadienį praneša naujienų portalas mixnews.lv, remdamasis Vidaus reikalų ministerijos vadovu R.Kozlovskiu.

Pasak ministro, prekybos centro, įsikūrusio sostinės Zuolitudės rajone, vadovybė galbūt neįvertino padėties rimtumo ir laiku nesureagavo į saugumo signalą, kuris nuskambėjo likus pusvalandžiui iki tragedijos.

R.Kozlovskis pažymėjo, kad šita informacija dar bus tikrinama.

Tragedija - dėl žmogaus kaltės

Žmonių gyvybių pareikalavusią Rygoje įsikūrusio prekybos centro „Maxima“ stogo griūtį nulėmė žmogaus klaida, penktadienį pareiškė R.Kozlovskis.

Duodamas interviu visuomeninei televizijai, jis sakė: „Aišku, kad šį kartą, deja, viskas įvyko dėl žmogaus klaidos. Nebuvo jokios audros arba žemės drebėjimo, tačiau pastatas sugriuvo ramiu metu. Tai reiškia, kad šiuo atveju yra kažkieno kaltė.“

R.Kozlovskis kėlė prielaidą, kad galėjo būti padaryta pažeidimų projektuojant arba statant prekybos centrą.

„Bet kokių teroro aktų galimybė atmetama, ir akivaizdu, kad kažkas nesilaikė statybos reikalavimų“, – pažymėjo ministras.

Pasak R.Kozlovskio, ši tragedija paskatins daugiau dėmesio skirti statybų priežiūrai. „Vienas iš uždavinių bus patikrinti ir įvertinti, kaip laikomasi statybos reikalavimų. Dėl šio įvykio iškelta baudžiamoji byla“, – nurodė jis.

Nepakankama darbų priežiūra

Rygos meras Nilas Ušakovas penktadienį pareiškė, jog prekybos centro „Maxima“ griūtį tikriausiai nulėmė nepakankama statybos darbų priežiūra.

„Labiausiai tikėtina prekybos centro „Maxima“ stogo griūties priežastis yra statybos saugumo taisyklių pažeidimai – konkrečiai, vykdant parduotuvės stogo apželdymo darbus“, – N.Ušakovas sakė Latvijos nacionaliniam transliuotojui LNT.

Pasak mero, statybinės medžiagos buvo sukrautos ant stogo tarp laikančiųjų konstrukcijų, o ne virš jų.

„Nėra pagrindo manyti, kad nebuvo galima išduoti leidimo to objekto statybai. Tiktai kyla klausimas, kiek kokybiškai buvo vykdoma statybų priežiūra – už tai atsako užsakovai ir statytojai“, – pažymėjo N.Ušakovas.

Meras pridūrė, kad „žalieji stogai“ Latvijos architektams nėra naujovė ir kad tokie stogai yra kuriami visame pasaulyje.

„Daugelyje pasaulio miestų ant pastatų stogų būna baseinai arba sraigtasparnių nusileidimo aikštelės. (Šiuo atveju) esmė – saugumo taisyklių pažeidimas“, – sakė jis.

„Homburg“ atstovybė Lietuvoje nelaimės nekomentuoja

Kanados kapitalo bendrovės „Homburg Group“ antrinė įmonė Lietuvoje „Homburg valda“ atsisako komentuoti nelaimę Rygoje, kur ketvirtadienį bendrovei priklausančiame pastate įgriuvo stogas.

„Šiuo metu visi vadovai yra išvykę į Latviją. Kol kas nieko nekomentuosime, kol nebus aiškios nelaimės aplinkybės“, - BNS teigė „Homburg valda“ atstovė Donata Gaučytė.

Kompanijos „Homburg Group“, kuriai priklauso Rygoje esantis pastatas, valdybos narys Jamesas Torpey teigė, kad projektuojant ir statant Rygos prekybos centrą „Maxima“ buvo laikomasi visų reikalavimų.

Ambasadorius Vilniuje: tai antra nelaimė po "Estonia" katastrofos

Kelias dešimtis gyvybių nusinešusi nelaimė Rygoje įgriuvus prekybos centro stogui yra antras toks skaudus įvykis Latvijai po kelto "Estonia" katastrofos, sako šios šalies ambasadorius Vilniuje Martinšas Virsis.

"Mums tai labai sunki situacija. Man atrodo, tai antras atvejis po "Estonia", kai žuvo tiek daug Latvijos piliečių. Gal net didesnė (nelaimė - BNS)", - penktadienį po susitikimo su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene žurnalistams sakė ambasadorius.

1994 metais nuskendus keltui "Estonia" žuvo 17 Latvijos gyventojų. Tuomet iš viso žuvo per 700 žmonių.

Ambasadoriaus teigimu, dar nėra oficialios pozicijos dėl nelaimės Rygoje priežasčių, visos versijos yra viešos, jas galima perskaityti interneto svetainėse.

"Matyt, problema susijusi su statybos darbais, kurie vyko virš parduotuvės", - teigė M.Virsis.

Jis sakė, kad Latvijai svarbi Lietuvos vadovų ir visų žmonių reiškiama užuojauta dėl šio įvykio. Užuojautą dėl nelaimės penktadienį pareiškė Lietuvos prezidentė, Seimo pirmininkė ir premjeras.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"