Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Aukščiausiojoje Radoje – nauja dauguma

 
AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos

Ukrainos parlamentas vėlų ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad karinės pajėgos turi sugrįžti į kareivines, o vadinamosios 'antiteroristinės operacijos' privalo būti sustabdytos.

8:15 Ukrainos sveikatos ministerija praneša, kad per pastarųjų dienų kruvinus susirėmimus žuvo 77 žmonės.

8:05 Ukrainos diplomatai šalies užsienio reikalų ministerijos "Facebook" paskyroje paskelbtame pareiškime pasmerkė bet kokius svarstymus apie valstybės skilimo galimybę. Jie taip pat paragino padaryti viską, kad kraujo praliejimas liautųsi. Pranešime teigiama, kad tautą galėtų suvienyti Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga pasirašymas.

8:00 Kyivpost.com praneša, kad žuvusiųjų skaičius ketvirtadienį siekė mažiausiai 49 asmenis. Nuo antradienio iš viso žuvo mažiausiai 75 žmonės.

00:20 Pranešama, kad opozicijos lyderiai - Vitalijus Klyčko, Olegas Tiahnybokas ir Arsenijus Jaceniukas - išvyko derėtis su prezidento Viktoru Janukovyčiumi bei Lenkijos, Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrais.

23:30 Ukrainos Aukščiausioje Radoje byrant Regionų partijos frakcijai susiformavusi nauja dauguma priėmė sprendimą, kad kariuomenės daliniai privalo grįžti į kareivines. Taip pat nuspręsta, kad ginklai nebegali būti naudojami prieš Ukrainos piliečius, o "antiteroristinės operacijos" privalo būti sustabdytos.

Be kitų nutarimų, taip pat priimtas sprendimas, kad turi būti nutrauktos visos opozicijos aktyvistų bylos, o sulaikytieji - paleisti. Aukščiausiosios Rados priimtame teisės akte teigiama, kad gatvių eismo ir viešojo transporto blokados privalo būti nutrauktos, o teisė skelbti nepaprastąją padėtį turi būti palikta tik parlamentui.

21:45 Opozicijos šaltiniai kariuomenės štabe praneša, kad į Kijevą nusiųsti 2 tūkst. karių. Jų teigimu, greitai galima tikėtis Maidano valymo. Tačiau taip pat skelbiama, kad didžioji dalis karių nenori kovoti prieš savo bendrapiliečius.

21:40 Svetainė internews.ua praneša, kad Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas prasitarė, esą Viktoras Janukovyčius kalbėdamas su Europos šalių ministrais sutiko, kad dar šiais metais įvyktų priešlaikiniai prezidento rinkimai.

20:55 (BNS) Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad dėl sankcijų įvedimo Ukrainos atstovams sutarusi Europos Sąjunga (ES) padarė viską, ką šiuo metu galėjo.

Sprendimą dėl sankcijų priėmė ketvirtadienį Briuselyje susitikę ES užsienio reikalų ministrai.

„Šiuo metu ES padarė viską, ką galėjo, bet noriu irgi pabrėžti, kad tai, ką nusprendėme, ir tas sąrašas, kuris gims netrukus, nėra baigtinis“, - BNS ketvirtadienio vakarą sakė ministras L.Linkevičius.

Anot jo, sutarta dėl vizų neišdavimo, sąskaitų ES šalyse įšaldymo.

„Politinis sprendimas priimtas apskritai įvesti tikslines sankcijas - ne šaliai, o asmenims, kurie atsakingi už saugumo situaciją ir atsakingi už įvykdytus prievartos aktus ir kitus žmogaus teisių pažeidimus (...). Politikos saugumo komitetas rytoj ryte parengs sąrašą, kuriems asmenims bus taikomos sankcijos dėl vizų neišdavimo ir dėl bankų sąskaitų įšaldymo“, - teigė L.Linkevičius.

„Taip pat priimtas sprendimas atšaukti licencijas įrangai, kuri gali būti naudojama - nebūtinai dabar naudojama, bet gali būti naudojama - represijoms prieš taikius gyventojus“, - pridūrė jis.

Be to, pasak L.Linevičiaus, dėl suvaržymų už saugumo situaciją atsakingiems asmenims sutarę ministrai nusprendė palengvinti judėjimą piliečiams.

„Nusprendėme palengvinti vizų išdavimo tvarką piliečiams. Vizų kodekso lankstumus išnaudojant tikrai bus priimami sprendimai mažinti mokesčius už vizas ir galbūt tam tikrais atvejais apskritai išduoti nemokamas vizas. Tai turėtų tikrai ženkliai palengvinti Ukrainos piliečiams galimybę patekti ne tik į ES šalis, bet apskritai į Europą, nes paprastai prie tos tvarkos, kurią nustatome ES, prisijungia ir kitos Europos šalys", - dėstė ministras, nurodęs, kad šis sprendimas turėtų būti techniškai realizuojamas artimiausiu metu.

L.Linkevičius išreiškė viltį, kad asmeniniame gyvenime ar versle sankcijų pasekmes pajutę asmenys „turėtų pradėti elgtis kitaip“.

„Matome tikrai dramatišką, tragišką situaciją ir todėl mūsų veiksmai turi būti adekvatūs", - teigė ministras.

Jo teigimu, prie dabartinės situacijos privedė nebaudžiamumo atmosfera, dialogo nebuvimas.

„Nuoširdus ir visą apimantis dialogas nevyko ilgą laiką, tai buvo viena iš priežasčių, kodėl šita situacija paūmėjo. Nebaudžiamumo atmosfera vyravo ir čia atsakomybė tikrai tenka valdžiai, konkrečiai personaliai - prezidentui. Ir mes toliau reikalaujame vis tik ištirti tuos atvejus, tuos faktus, kurie yra žinomi, tačiau neaiškūs kaltininkai - aš kalbu apie žmonių dingimą, galimus kankinimų atvejus, žudymus pagaliau", - sakė L.Linkevičius.

20.20 (BNS) Aiškėja, kokių sankcijų prieš Ukrainos valdžią imsis ES.

Pasak vieno ES diplomato, konkretus asmenų, kuriems taikytinos sankcijos, sąrašas bus sudaromas „priklausomai nuo konkrečių įvykių“. Sankcijos tikrai bus taikomos, sakė jis ir pridūrė, kad buvo „priimtas politinis įsipareigojimas sankcijoms“ ir tam pritarė visų 28 ES narių užsienio reikalų ministrai.

Į minimą sąrašą ketinama įtraukti asmenis, kurie atsakingi už žmogaus teisių pažeidimus, smurtą, perdėtą jėgos panaudojimą. Tokio sąrašo sudarymas turėtų prasidėti penktadienį, sakė šaltinis.

Kaip nurodo naujienų agentūra „Reuters“, sutarti apribojimai įsigalios artimiausiomis dienomis. Jie bus taikomi asmenims, įsakiusiems ar sumaniusiems smurto veiksmus Kijeve, kur žuvo daugiau kaip 60 žmonių.

Siūlymai uždrausti ginklų eksportą buvo atmesti.

„ES nusprendė skubiai įšaldyti sąskaitas ir uždrausti išduoti vizas asmenims, kurie atsakingi už smurtą ir perdėtą jėgos panaudojimą Kijeve“, – parašė savo paskyroje tinkle „Twitter“ Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas.

Anot Italijos užsienio reikalų ministrės Emmos Bonino, ES šalys taip pat sutarė pasiūlyti medicinos pagalbą ir vizas sužeistiesiems bei disidentams.

20.15 Pranešama, kad Maidane žuvo dar vienas žurnalistas - Ihoras Kostenka. 22 metų geografijos studentas, kilęs iš Ternopilio regiono, dirbo leidinio "Sportanalityka" redakcijoje.

20:00 Europos Sąjunga ketvirtadienį nutarė skelbti draudimą keliauti ukrainiečiams, kurių „rankos suteptos krauju“, ir įšaldyti jų sąskaitas, pranešė Italijos užsienio reikalų ministrė Emma Bonino.

Ji pasakė, kad Ukrainos krizę svarsčiusių ES užsienio reikalų ministrų posėdyje Briuselyje sutarta, kad sankcijos bus paskelbtos „labai greitai, artimiausiomis valandomis“.

Anot E.Bonino, ES šalys taip pat sutarė pasiūlyti medicinos pagalbą ir vizas sužeistiesiems bei disidentams

Sprendimas skelbti sankcijas priimtas suderinus su trimis dabar Kijeve esančiais ES pasiuntiniais - Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrais: Laurent'u Fabiusu, Franku Walteriu Steinmeieriu ir Radoslawu Sikorskiu.

Minėti trys ministrai per kelias valandas Kijeve susitiko su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi bei trimis opozicijos lyderiais.

Pasak ES diplomatų, ministrai Briuselyje taip pat susitarė sustabdyti kovos su riaušėmis įrangos eksportą į Ukrainą.

19.30 Socialinio tinklo "Facebook" paskyroje EuroMaidanPR cituojamas pranešimas, esą V.Janukovyčius paskambino Vladimirui Putinui tartis dėl politinio prieglobsčio. Taip pat teigiama, kad Ukrainos vadovo sūnų šeimos neseniai išskrido iš Donecko oro uosto.

Yanukovych phoned Putin to ask for the political asylum. Meanwhile, the families of the sons of Yanukovych have just flew away from Donetsk.

18:05 Europos Sąjunga (ES) svarstys visus įmanomus atsakus į Ukrainoje susiklosčiusią padėtį, sakė ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton prieš Užsienio reikalų tarybos susitikimą.

17:55 (BNS) Ukrainos protestuotojai sostinėje įkaitais paėmė 67 vidaus pajėgų pareigūnus, ketvirtadienį pranešė šalies Vidaus reikalų ministerija.

Kiek anksčiau ministerija nurodė, kad riaušių policijos pajėgos „Berkut“ buvo apginkluotos koviniais ginklais, siekiant sutramdyti kruvinus protestus, per kuriuos nuo antradienio žuvo mažiausiai 50 žmonių.

„Siekiant išlaisvinti įkaitus, pareigūnai turi teisę panaudoti savo ginklus“, – sakoma ministerijos pareiškime, kuris skelbiamas jos svetainėje.

Pasigesta dar trijų vidaus reikalų pareigūnų, nurodoma jame.

17:20 Ukrainos opozicijos duomenimis, Kijeve ketvirtadienį per protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimus žuvo daugiau nei 60 žmonių, pranešė Nacionalinio pasipriešinimo štabo medicinos tarnybos vadovas, opozicinės nacionalistų partijos „Svoboda“ („Laisvė“) deputatas Sviatoslavas Chanenka, rašo naujienų agentūra BNS.

Tuo tarpu Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad žuvusiųjų yra 35.

„Preliminariais duomenimis šiandien, 2014 metų vasario 20 dieną, iki 15 val. 20 min. žuvo daugiau nei 60 žmonių... Naudojamos paprastosios kovinės ir šarvamušės kulkos, šaudoma siekiant nužudyti. Daugiausia žuvusiųjų ir sužeistųjų – Instituto gatvėje prie Laisvės (buvusių Spalio) rūmų, viešbučio „Ukraina“, Michailovo gatvėje prie viešbučio „Kazackij“. Taip pat sunkiai į kaklą sužeista savanorė medikė“, – cituodama S.Chanenką pranešė „Svoboda“.

Parlamentaras taip pat nurodė, kad protestuotojams „pavyko mobilizuoti“ greitosios medicinos pagalbos tarnybą.

„Bendromis pastangomis mums ir greitosios pagalbos brigadoms pavyko užtikrinti sužeistųjų pervežimą į gydymo įstaigas. Mūsų mobiliosios brigados, medicinos punktai ir Raudonojo kryžiaus atstovai teikia pagalbą nuketėjusiems kovinių veiksmų zonoje. Medicininės pagalbos prašymų skaičius labai greitai auga, vyksta medikų mobilizavimas“, – sakė S.Chanenka.

Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) anksčiau oficialiai patvirtino septynių žmonių žūtį per susirėmimus ketvirtadienį priešpiet.

„Operatyviniais duomenimis, iš paaštrėjusių susirėmimų vietos Kijeve nuo 6 iki 12 val. vasario 20 dieną medicinos pagalbos iš greitosios medicinos pagalbos brigadų paprašė 60 žmonių; penki iš jų buvo hospitalizuoti, kitiems medicinos pagalba buvo suteikta vietoje. Mirė septyni žmonės, iš jų du – VRM pareigūnai“, – sakoma pranešime, išplatintame SAM tinklalapyje.

Taip pat nurodoma, kad nuo vasario 18 d. iki vasario 20 d. 12 val. į greitosios pagalbos medikus kreipėsi 505 nukentėjusieji, iš jų 292 buvo hospitalizuoti.

„Nuo susirėmimų pradžios iki šiol žuvo 35 žmonės, 9 iš jų – sveikatos apsaugos įstaigose“, – pažymima SAM pranešime.

16:15 Protestuotojai praneša, kad šiandienos aukų skaičius jau pasiekė 60.

16:05 Panika Kijeve plinta. Daugelis parduotuvių užsidarė ir paskelbė nedirbsiančios rytoj. Ilgos eilės nusidriekė prie bankomatų, kuriuose jau baiginėjasi grynieji pinigai. Anksčiau laiko užsidarė daugelio bankų poskyriai.

15:55 Europos Sąjunga parengė rezoliucijos projektą, kuriame siūloma paskelbti Ukrainai ginklų embargą. Rezoliucijos projekte taip pat siūloma taikyti sankcijas konkretiems asmenims, tačiau lieka neaišku, apie kokias sankcijas kalbama ir tuo pat metu pripažįstama, kad nėra ir minėtų asmenų sąrašo. Diplomatiniuose sluoksniuose kalbama ir apie tai, kad V.Janukovyčiui greičiausiai nebus taikomos jokios sankcijos.

15:50 Ligoninėje mirė snaiperio pašauta medikė savanorė Olesia Žukovskaja.

15:15 Vokietijos kanclerė A.Merkel paragino V.Janukovyčių priimti ES siūlymą tarpininkauti derybose su opozicija. Tuo pat metu Rusijos užsienio reikalų ministras apkaltino "Ukrainos ekstremistus ir radikalus" bandant sukelti pilietinį karą.

15:10 Pasklidus gandams apie tai, kad Kijeve bus sustabdyta visa prekyba kuru, degalinėse nusidriekė automobilių eilės. Gyventojai taip pat masiškai kaupia maisto atsargas "karo atvejui". Baimindamiesi naujų susirėmimų, kijeviečiai stengiasi iš centro ir dešiniojo Dnepro kranto rajonų persikelti į kitą upės pusę. Keliuose susidarė spūstys.

15:10 Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad aukų skaičius išaugo iki 35. Protestuotojai sako, kad žuvusiųjų - 50.

15:05 Atsistatydino prezidento įgaliotinis vaikų teisėms Jurijus Pavlenko. Jis pasmerkė milicijos veiksmus ir pareiškė negalįs atlikti savo darbo - ginti protestuose dalyvaujančių vaikų teisių.

14:35 Protestuotojai pranešė, kad jų savigynos grupės "išvalė" visas galimas snaiperių pozicijas "Ukrainos" viešbučio rajone. Kijeve sklando gandai, kad valdžia ketina įvesti nepaprastąją padėtį.

14:30 Lvivo srityje esantys Saugumo tarnybos, Vidaus reikalų sistemos ir kariuomenės struktūros paskelbė pereinančios į protestuotojų pusę ir aukščiausia savo valdžia pripažino Lvivo srities parlamentą.

14:00 Kijevo meras Volodimiras Mekejenka išstojo iš "Regionų partijos" ir išsakė paramą protestuotojams. Tuo pat metu 10 Rados deputatų - "regionalų" - paskelbė deklaraciją, kurioje taip pat pasmerkė teisėsaugos veiksmus ir paragino kuo greičiau surengti Rados posėdį.

13:55 JAV prezidentas Barackas Obama, dalyvaudamas Šiaurės Amerikos viršūnių susitikime, išsakė aštrią kritiką V.Putinui, už Rusijos poziciją Ukrainos ir Sirijos įvykių atžvilgiu. JAV prezidentas sakė, kad šių šalių žmonės kovoja už elementarias savo teises, tokias, kaip žodžio ir susirinkimų laisvė, tačiau V.Putinas apie šias teises mano kitaip.

13:50 Naujausiais duomenimis, snaiperių aukomis jau tapo bent 15 protestuotojų.

13:40 Protestuotojai praneša, kad juos remiantys VRM pareigūnai perdavė opozicijai visus duomenis apie vyriausybinių ryšių dažnius ir kodus.

13:10 Viena iš Maidano gydytojų Olga Bogomolec pranešė, kad vos per vieną valandą snaiperiai nušovė 13 žmonių. 11 aukų tapatybė nustatyta, jų vardai skelbiami ukrainietiškoje internetinėje žiniasklaidoje. Protestuotojai taip pat paskelbė į kaklą sužeistos medikės nuotrauką - snaiperiai nepaiso nei raudonojo kryžiaus ženklo, nei žiniasklaidos vilkimų liemenių su užrašais "PRESS".

13:05 Protestuotojai raginami trauktis iš Gruševskio gatvės, nes gauta informacija apie ten šaudančius snaiperius. Pasak aktyvistų pranešimų "Facebook" tinkle, žuvo net keliasdešimt protestuotojų. Dauguma jų nušauti.

12:45 Užgorodo milicija ir "Berkutas" stojo į protestuotojų pusę.

12:15 Evakuotas Ukrainos vyriausybės pastatas.

12:10 Pasak neįvardinamo šaltinio Ukrainos VRM, Kijevo centre seniai esantys "Berkuto" pareigūnai keičiami naujomis, pailsėjusiomis pajėgomis, kurios ginkluotos koviniais ginklais. Tuo pat metu Gruševskio gatvėje pastebėti sunkvežimiai su kareiviais.

12:05 Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas žiniasklaidai pareiškė, kad ES nuomone, V.Janukovyčius turi skelbti priešlaikinius rinkimus.

11:30 Savigynos žvalgai pranešė sugavę keletą "tituškų", kurie buvo ginkluoti Kalašnikovo automatais.

11:25 Kaip praneša gazeta.ua, Kijevo centre, prie viešbučio "Kozacki" snaiperis šaudo į protestuotojus. Jau nukauti 8 žmonės.

10:55 Reaguodama į vakarykščius įvykius Kijeve, Ukrainos slidininkė Bogdana Maciocko atsisakė tęsti pasirodymą Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse.

10:50 Instituto gatvėje protestuotojai vėl kaunasi su milicija. Iš ten į protestuotojų lauko ligonines nuolat nešami sužeistieji, medikų komandos siunčiamos link priešakinių barikadų.

10:45 Protestuotojams pranešama, kad rengiama valdžios provokacija, jie raginami neišeiti už barikadų, nes "tituškos" ir milicija šaudo kvoiniais ginklais.

10:20 Gruševskio gatvėje protestuotojų savigynos pajėgoms pasidavė keliasdešimt Vidaus kariuomenės pareigūnų.

10:05 Aukščiausioje Radoje paskelbta skubi darbuotojų evakuacija.

10:00 Skelbiama, kad milicijos pajėgų atsitraukimas - taktinis manevras, kuriuo siekiama "ištempti" protestuotojų savigynos pajėgas. Protestuotojai mano, kad tai - ženklas laukti naujo puolimo. Nepriklausomybės aikštės prieigose pastebėtas didelis "tituškų" būrys. Manoma, kad jis puls protestuotojų užnugarį, kai puolimą pradės milicija.

09:40 Protestuotojai teigia nustūmę milicijos pajėgas tolyn nuo Nepriklausomybės aikštės. Šiuo metu tvirtinamos barikados aikštėje.

09:35 Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, susitikęs su Vokietijos kanclere Angela Merkel, pareiškė, kad dėl tragiškų įvykių Ukrainoje europiečiai turėtų kaltinti ne šalies valdžią, o opoziciją.

Šturmo metu nuo vieno iš karininkų uniformos buvo nuplėštas Rusijos VRM antsiuvas.
Šturmo metu nuo vieno iš karininkų uniformos buvo nuplėštas Rusijos VRM antsiuvas.

08:45 Protestuotojai parodė Rusijos Vidaus reikalų ministerijos antsiuvą, kurie jie teigia nuplėšę nuo vieno juos puolusio karininko uniformos. "Šį Rusijos VRM antsiuvą, su dvigalviu ereliu ir trispalve, žmonės nuplėšė nuo karininko šturmo metu. Tai - realus įrodymas ir tai turi žinoti visas pasaulis", - keliomis kalbomis sakė protestuotojai

08:40 Ternopolyje "Berkutas" perėjo į protestuotojų pusę. Minios sveikinami pareigūnai, bučiuodami Bibliją, iškilmingai davė priesaiką Ukrainos žmonėms.

Ternopolio "Berkutas" duoda priesaiką Ukrainos žmonėms./gazeta.ua nuotrauka
Ternopolio "Berkutas" duoda priesaiką Ukrainos žmonėms./gazeta.ua nuotrauka

08:35 JAV į "juoduosius sąrašus" įtraukė 20 Ukrainos valdininkų.

08:30 Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis susirėmimų metu jau žuvo 28 žmonės. Taip pat pranešama apie beveik 500 sužeistųjų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"