Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Ar žydai turi bėgti iš Europos?

 
2011 01 05 0:00
Labiausiai Nyderlandų gyventojus musulmonus erzina žydai ortodoksai.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Labiausiai Nyderlandų gyventojus musulmonus erzina žydai ortodoksai.
AFP/Scanpix nuotrauka

Garsaus Nyderlandų politiko Fritso Bolkesteino pasiūlymas žydams verčiau emigruoti iš šalies sukėlė didelį rezonansą visoje Europoje. Vėl imta svarstyti, ar toks likimas iš tiesų laukia šios nuolat persekiojamos tautos.

77 metų F.Bolkesteinas, gražiai pražilęs vyras, gali didžiuotis puikia politiko karjera. Jis - buvęs Nyderlandų prekybos ir gynybos ministras, 1999-2004 metais atsakingas už vidaus rinką, mokesčius ir muitų sąjungą Europos Sąjungos (ES) komisaras. Tačiau ir sulaukęs 77-erių F.Bolkesteinas nenori trauktis iš politikos. Nuo gruodžio 6 dienos jo vardas nuolat skamba Vakarų žiniasklaidoje. Šis nestandartiniais posakiais garsėjantis Nyderlandų dešiniųjų liberalų atstovas pasakė, jog žydai turi suprasti, kad jiems Nyderlanduose nėra ateities, todėl jie turi patarti savo vaikams vykti į Ameriką ar Izraelį.

Kilus skandalui pasirodė pranešimų, kad Nyderlandų parlamentas numato surengti posėdį F.Bolkesteino pasakytai frazei aptarti, kartu apsvarstant ir pagarsėjusio islamo kritiko Geerto Wilderso pareiškimus. O pats F.Bolkesteinas dienraščiui "De Pers" bandė aiškinti, kad jis neteisingai cituojamas, kad jis turėjęs galvoje tik "sąmoninguosius žydus", t. y. žydus, kurie atpažįstami pagal šukuoseną ir apsirengimą, nes tokiems iš tiesų reikėtų susirūpinti dėl savo ateities Nyderlanduose.

Nevienareikšmė reakcija

Kalbėdamas per televiziją F.Bolkesteiną bandė teisinti Amsterdamo rabinas Menno ten Brinkas. Jis aiškino, jog šis politikas iškėlė didelę problemą, kurios jau nebegalima neigti, tik jis pasiūlęs netinkamą sprendimą. Neliko nuošalyje ir Amsterdamo mečetes vienijančios organizacijos atstovas Khalilas Aitblalas. Šis pareiškė, jog minėtą problemą privalo spręsti visa visuomenė.

Šveicarijoje F.Bolkesteiną palaikė ir žinomas šalies žurnalistas Thomas Widmeris, apie jį parašęs ne vieną straipsnį. T.Widmeris

mano, kad olandų politikas pesimistiškai vertina ligšiolinius kovos su antisemitizmu planus, todėl pataria žydams emigruoti, nes Palestinos ir Izraelio konfliktas tik stiprės. "Nematau greito sprendimo, o ir antisemitizmas neišnyks", - teigė žurnalistas.

Nyderlanduose į kilusią diskusiją įsitraukė ir visoje Europoje pagarsėjęs islamo kritikas G.Wildersas (dažnai lyginamas su vokiečiu Thilo Sarrazinu), kurį F.Bolkesteinas pasikvietė į savo frakciją prieš 20 metų, kol šis dar nebuvo sukūręs savo Laisvės partijos. G.Wildersas nepritarė ES ekskomisaro mintims. Jis aiškino, kad iš Nyderlandų turi emigruoti marokiečiai, kurie kalti dėl kilusio antisemitizmo, kartu nepagailėdamas kritikos ir islamui. Tačiau kairiųjų žaliųjų frakcijos pirmininkė Femke Halsema viešai paklausė, ar F.Bolkesteinas kartais nekuoktelėjo, o jos partijos kolegė Cora van Nieuwenhuizen pareiškė: "Suprantu jo susirūpinimą, bet mes negalime sėdėti rankas sudėję ir nieko nedaryti."

Ar turime aukoms patarti bėgti?

Suformulavęs tokį klausimą, šveicarų žurnalistas T.Widmeris ėmė svarstyti, ar Nyderlanduose žydams iš tiesų nesaugu. "Pernelyg didelę neapykantą jiems jaučia arabai ir marokiečiai, o arabų satelitinė televizija dar labiau ją kursto", - aiškino jis, siūlydamas imtis priemonių prieš neapykantos kurstytojus, o ne raginti aukas bėgti.

Jau seniai kritikavęs musulmonus T.Widmeris plačiau supažindino tautiečius su F.Bolkesteino, politikų ir teisininkų giminės palikuonio, biografija bei veikla. Šis politikas turi kelis aukštojo mokslo diplomus, yra studijavęs matematiką, fiziką, filosofiją, senąją graikų kalbą ir filologiją, teisę, politikos mokslus (būdamas Europos Parlamento narys Eugenijus Gentvilas politika besidominčius lietuvius yra supažindinęs su F.Bolkesteino paslaugų direktyva - aut.). Jis papasakojo, kaip kartą tuometiniam ES komisarui viešint Šiaurės Prancūzijoje, kur jo šeima turi namą, vietos elektrinė išjungė jam šviesą, taip "trumpam nubausdama" F.Bolkesteiną už tai, kad jis kritikavo Prancūziją, kuri bijodama konkurencijos neįsileido pigios elektros energijos iš Rytų Europos.

F.Bolkesteinas pasisakė ir prieš Turkijos priėmimą į ES, nes, jo nuomone, islame yra vertybių, kurios nesuderinamos su europietiškomis. Jau prieš keliolika metų šis politikas teigė, jog Nyderlandai pernelyg tolerantiškai elgiasi su musulmonais. Jam užkliuvo Konstitucijos straipsnis, religinėms bendruomenėms suteikiantis teisę turėti savo mokyklas. Politikas aiškino, jog tai sukurs getų praktiką.

F.Bolkesteinas buvo koneveikiamas kaip rasistas ir dešinysis ekstremistas. Tačiau šveicarų žurnalistas teigia, kad būtų buvę geriau, jeigu į šio politiko kritiškas mintis būtų atsižvelgta anksčiau. Šiandien Nyderlanduose gyvena 16 mln. žmonių, iš jų - 800 tūkst. musulmonų. Miestuose yra kvartalų, kur tvarkomasi pagal šariato įstatymus, nes toną juose duoda islamo fundamentalistai. Tokiuose miestuose rinkimus laimi islamo nekenčiantys kandidatai. T.Widmerio teigimu, F.Bolkesteinas anksčiau nei kiti suprato, kaip viskas klostysis. "Kas per stipriai lenkia šaką, rizikuoja, kad ji visu smarkumu tvos atgal", - rašo jis, stebėdamasis F.Bolkesteino ateities įžvalga. "Bet kai dėl žodžių, kad dabar Olandijos žydams reikėtų išvykti, tai jie skamba keistai", - mano žurnalistas.

Izraelio nuomonė

Ronnie Naftaniel, Izraelio informacijos ir dokumentacijos centro CIDI atstovė, taip pat nesmerkė F.Bolkesteino, nes jis jau prieš pusantrų metų dėstė tokias mintis vienoje jų centro išleistoje knygoje. R.Naftaniel nuomone, F.Bolkesteino žodžius reikėtų vertinti kaip kreipimąsi į politikus, kaip perspėjimą, nes jis sako: "Pagaliau ką nors darykite!" CIDI atstovė nesureikšmina ir raginimo žydams išvykti, o jo perspėjimu labai džiaugiasi.

CIDI duomenimis, 2009 metais antisemitinių išpuolių Nyderlanduose padaugėjo 55 proc., nes sustiprėjo konfliktas Artimuosiuose Rytuose.

Ypač kenčia žydai ortodoksai, gyvenantys imigrantų kvartaluose vakariniame Amsterdame. Beje, ten užaugo ir islamą kritikavusio režisieriaus Theo van Gogho žudikas. Šiuose kvartaluose dykinėjantys marokiečių paaugliai ir chuliganai dažnai iškoneveikia ir apspjaudo pro šalį einančius žydus ortodoksus. Kad chuliganus būtų galima sulaikyti nusikaltimo vietoje, jau šiais metais Amsterdame ketinama panaudoti "persirengėlį žydą". Taip daryti pasiūlė vieno tokio mikrorajono meras Ahmedas Marcouchas, pats imigrantas, šiuo metu dar ir atstovaujantis socialdemokratams Hagoje.

A.Marcouchas ne kartą šiurpo klausydamas žydų pasakojimų apie patyčias, kurias jie patiria eidami į sinagogą. Vieni sutiktieji juos pamatę iškelia ranką, sušukdami "Heil Hitler!", kiti žydus palydi šiurpiais žodžiais: "Hitleris keliolika dar pamiršo." Kartais pavymui metama moneta, taip pabrėžiant tariamą žydų godumą pinigams. Tai žinodamas, meras mano, jog "persirengėlis žydas" padėtų policininkams sulaikyti taip besielgiančius asmenis.

Be to, yra ir paslėpto antisemitizmo, kuris pastebimas elektroninėse žinutėse ir laiškuose. CIDI centro užsakymu atlikus tyrimą paaiškėjo, kad gerą pusę antisemitinės neapykantos kupinų žinučių parašė pagyvenę Nyderlandų senbuviai.

Tačiau Izraelyje yra ir kitaip manančiųjų. Portalas heute-in-israel ("šiandien Izraelyje") neslepia paniekos F.Bolkesteinui. Jame įdėtas nepasirašytas straipsnis, pavadintas "Was ist Frits Bolkestein?" ("was" vokiškai reiškia tai, kas anglams "what, o rusams - "čto" - aut.). Jame padarytos keturios išvados:

1. F.Bolkesteinas turi galvoje apskritai visus žydus. Žydo lauktų mirties nuosprendis net ir tada, jei imigrantų iš Maroko kvartale jis pasirodytų vilkėdamas olandų policininko uniformą.

2. Tai, kad žodžiai apie žydų išvarymą buvo ištarti Nyderlanduose, šalyje, kuri dar neseniai buvo rodoma tautų sutarimo pavyzdžiu, turi didžiulę simbolinę reikšmę.

3. Liaudies partija už laisvę ir demokratiją, kuriai priklauso F.Bolkesteinas, nėra skustagalvių ar islamistų sambūris. Tai klasikinė liberali konservatorių partija, kas rodo, kad visuomenė palaiko tokį žydams duotą patarimą.

4. Politikas paragino žydus išvykti iš šalies susirūpinęs, kad jau artimiausioje ateityje Nyderlandų valstybė nepajėgs apsaugoti savo piliečių nuo antisemitinių islamistų išpuolių - "tai oficiali demokratinės konstitucinės valstybės kapituliacija prieš islamą".

Pasak straipsnio autoriaus, F.Bolkesteinas nėra nei žydų priešas, nei draugas. Jis - puikiausias eurabiško Dhimmi pavyzdys (Dhimmi - nemusulmonai, kurie nuo VIII amžiaus turėdavo pasirašyti sutartį su užkariautojais musulmonais - aut.), norintis išspręsti islamo problemą spręsdamas žydų klausimą, be to, manantis, jog išvykus žydams musulmonai bus labiau patenkinti, o olandai gyvens saugiau.

Autorius diplomatiškai teigia, kad F.Bolkesteino pasiūlymas Nyderlandams nepadės ir kad politikas nepasvarstė, kur turės bėgti olandai, kai iš šalies bus pabėgę visi žydai. Straipsnis baigiamas žiauriu konstatavimu: "Pritariame ponui Bolkesteinui tik dėl galutinės išvados, nes ir mes ne kartą esame sakę, kad dėl minėtųjų tendencijų žydai Vokietijoje bei Europoje, deja, neturi ateities. Bet, priešingai nei 1933-iaisiais, dabartinė katastrofa labiau paliestų Europą nei žydus."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"