Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Ar ji bus antroji Jackie Kennedy?

 
2008 09 13 0:00
Šeimos laimė verandoje: Johnas F.Kennedy ir Jackie su vaikais Johnu ir Caroline savo namų verandoje. Po 45 metų panašiai pozuoja ir Obamų šeima.<br>LŽ archyvo nuotraukos
Šeimos laimė verandoje: Johnas F.Kennedy ir Jackie su vaikais Johnu ir Caroline savo namų verandoje. Po 45 metų panašiai pozuoja ir Obamų šeima.
LŽ archyvo nuotraukos

Michelle Obama - patikimas savo vyro, siekiančio JAV prezidento posto, ramstis. Atvira, sąžininga ir kritiška žmona, naujas reiškinys politikoje, greitai pelnė publikos simpatijas. Dabar amerikiečiai svarsto, ar Michelle, jei jos vyras laimės rinkimus, bus lemta tapti antrąja Jacqueline Kennedy.

Supratusi, kad viešumoje negali būti savimi, Michelle išmoko sėkmingai rinkti rinkėjų balsus ir finansinę paramą vyrui, važinėdama po šalį ir kalbėdama žmonėms. Stiprų pirmąjį įspūdį daro jau vien jos ūgis - 1,8 metro. Ji moka įtikti paprastiems amerikiečiams karštai kalbėdama apie Amerikos smukimą, piliečių garbę ir orumą, skurdą ir lygias teises. Kandidato į prezidentus žmoną kelionėse lydi 8 slaptosios tarnybos agentai ir 6 nuolatiniai demokratų rinkimų štabo darbuotojai, fiksuojantys kiekvieną jos sakinį ir stebintys kiekvieną žingsnį. Iš pradžių M.Obama skundėsi nekenčianti tokių renginių, dabar ji sako, kad mielai padeda vyrui.

Tobulėja tiesiog akyse.

M.Obamos kalbos kaskart darosi tobulesnės. Rinkimų kovos pradžioje ji kėlė siaubą rinkimų strategams pasakodama, kad jos vyras knarkia, rytais jam iš burnos sklinda nemalonus kvapas, kad jis puskojines numeta svetainėje ir kad palieka duoną sudžiūti. Toks atvirumas žavėjo tik šios poros gerbėjus, manančius, kad tokios pastabėlės rodo šeimos stiprumą.

Michelle darė ir kitokių klaidų. Pasitaikydavo, kad ji tiesiai prieš kamerą Ameriką pavadindavo "tiesiog vulgaria" arba pareikšdavo, kad jos juodaodį vyrą gali nušauti pakeliui į degalinę. Ji sakydavo viską, kas ateidavo į galvą, pavyzdžiui: "Galėčiau išdraskyti akis Billui Clintonui." Užtat dabar iš jos lūpų skamba tokie žodžiai: "Padarysiu viską, ko iš manęs pareikalaus tėvynė." Žodžiu, M.Obama virsta tipiška politiko žmona, nes strategai siekia įkalti į galvas rinkėjams, kad Obamos - "visiškai normali amerikiečių šeima", kad Michelle yra motina patriotė ir laiminga žmona.

"Kai Barackas rimtai nusprendė norįs būti prezidentas, mano reakcija

buvo - jokiu būdu. Politika man buvo šiurkštus, prastas verslas, bet vėliau susimąsčiau apie pasaulį, kuriame augs mano dukros, ir supratau, kad turiu aukoti viską, ko tik reikės, kad jis taptų prezidentu", - šiandien kalba M.Obama. Dažnai kelionėse po šalį ją lydi 71 metų motina Marian Robinson, kartu su publika klausanti dukros kalbų. Michelle kaskart kokia nors pastabėle atkreipia susirinkusiųjų dėmesį ir į motiną, tai vienas iš rinkimų scenarijaus akcentų.

Per pokalbių šou ji dalijasi patiekalų receptais ir kalba apie elegantiškas sukneles, kurias nusipirko per išpardavimą. Išdidūs tėvai fotografuojasi su mielomis dukrelėmis - 10-mete Malia ir 7 metų Sasha, skambinančiomis pianinu ar čiauškančiomis apie tėvų duodamus kišenpinigius. Michelle, patvirtindama, kad Obamos - "paprasta amerikiečių šeima", susižavėjusi pasakoja, kad jai pavyko nusipirkti nukainoto tualetinio popieriaus, kad skaito populiarų bulvarinį laikraštį "US" ir su draugėmis žiūri serialą "Seksas ir miestas", o Barackas nuolat kartoja, kokia Michelle "nuostabi, atsidavusi motina" ir kaip ji "tiki Amerikos svajone".

Kaip bus su karjera?

Michelle - karjeros moteris. Ji vadovavo universiteto klinikai ir uždirbdavo 300 000 dolerių per metus, kai jaunas senatorius B.Obama Vašingtone dar suko galvą, kaip reikėtų pakabinti dušo užuolaidą. Demokratų kandidato žmona keliasi 4.30 val. ryto, mankštinasi, šeštą žadina vaikus ir nuolat stengiasi sugrąžinti į žemę savo savimylą vyrą, nepamiršdama Valentino dienos proga nusiųsti padėkos atvirukų jo apsauginių žmonoms.

Michelle - nepaprasta moteris, mano Obamų draugai. Jos skrydis juos stebina labiau nei Baracko karjera, nors respublikonai ją mano esant Obamos silpnąja vieta, nes ji juoda kaip pietinių valstijų vergai, iš kurių kilo jos šeima. Per pirminius rinkimus jos odos spalva labiausiai padėjo įtikinti skeptiškai nusiteikusius juodaodžius rinkėjus, norėjusius balsuoti už Hillary Clinton, tačiau dabar bijoma, kad tas juodumas gali atbaidyti skeptiškuosius baltaodžius rinkėjus.

Michelle pradėta pulti dar pavasarį. Internete sukosi jos garsiojo posakio "Pirmą kartą per savo suaugusį gyvenimą pajutau pasididžiavimą savo šalimi" vaizdo įrašai, nors toliau ji paaiškina, kad didžiuojasi Amerika ne tik todėl, kad jos vyrui taip sekasi, bet "todėl, kad tikiu, jog mūsų žmonės trokšta pokyčių. Aš taip norėjau, kad mūsų šalis judėtų šia kryptimi". Tačiau ji tebevadinama tulžinga ir nepatriotiška, Obamos "karčiąja puse".

M.Obama nori būti pavyzdys milijonams jaunų moterų ir puošti žurnalų viršelius, bet apklausos rodo, kad kadaise depresijos kankinama, priklausoma nuo tablečių vaškinės figūros Cindy McCain ją lenkia. Žemesniosios klasės juodaodė M.Obama, įstengusi nusipirkti namą ir mėgstanti ekologiškus produktus, priskiriama elitui, o alaus imperijos milijonų paveldėtoja baltaodė C.McCain laikoma paprasta amerikiete.

Elegancijos etalonas

Vis dėlto ne baltoji Cindy, o juodoji Michelle šiandien vadinama naująja Jacqueline Kennedy, nes yra elegantiška, stilinga ir žavi. Tokie palyginimai itin patinka B.Obamos strategams, nes teigiama, kad po aštuonerių George'o W.Busho buvimo Baltuosiuose rūmuose ir Biblijos skaitymo metų amerikiečiai pasiilgo jaunos, gaivios pirmosios šeimos ir XXI amžiui atstovaujančios pirmosios ledi. Žurnalas "Vanity Fair" jau du kartus buvo išrinkęs Michelle "geriausiai besirengiančia Amerikos moterimi", todėl visi žino, kad ji mūvi "Gap" kelnes, kartais avi pasiutiškai brangius Jimmy Choo batelius, kad dievina Armani ir nekenčia pėdkelnių, nes "jos nuolat plyšta vos patrauki". Kai neseniai viename pokalbių šou Michelle pasirodė ryškia gėlėta suknele, kurią už 148 dolerius nusipirko per internetą, per kelias dienas visos šios suknios buvo išpirktos visoje šalyje.

Griežtas A raidės formos kirpimas, pabrėžtas liemuo, uždengti keliai, ryškios spalvos, nuogi pečiai - toks M.Obamos stilius. Šias sukneles jai siuvanti dizainerė Maria Pinto iš Čikagos šiandien neatsigina klienčių. Michelle mėgsta prie suknios užsisegti stambių dirbtinių perlų vėrinį arba perjuosti liemenį juodu lakiniu dizainerio Azzedine'o Alaia sukurtu diržu. Tačiau tokie apdarai netinka bendraujant su rinkėjais, nes žmonės nori girdėti, kokiomis kukliomis sąlygomis ji augo.

Svarbiausia - sunkiai dirbti

Michelle LaVaughn Robinson su dviem vyresniais broliais ir tėvais gyveno kukliame namelyje pietiniame Čikagos rajone, kur dominavo juodaodžiai. Motina buvo namų šeimininkė, o tėvas dirbo valstybinėje vandentiekio sistemoje ir priklausė Demokratų partijai. Paskui jis susirgo išsėtine skleroze, buvo iš dalies paralyžiuotas, bet, kol galėjo, dirbo.

Savo vaikais Robinsonai labai rūpinosi. Michelle lankė prestižinę mokyklą kitame miesto gale ir gerai mokėsi. Tėvai stengėsi įskiepyti vaikams, kad gyvenime reikia sunkiai dirbti ir laikytis griežtų taisyklių. Dabar Michelle to paties moko savo dukras. Malia iki šiol tiki Kalėdų Seneliu, "nes man mama tikrai nenupirktų tiek daug dovanų", o Michelle brolis Craigas tvirtina nepažįstas kito taip sunkiai dirbančio žmogaus.

Michelle studijavo Prinstone, elitiniame baltųjų universitete Rytų pakrantėje. Tarp daugiau nei 1100 pirmakursių buvo tik 94 juodaodžiai. Jos pirmosios kambario draugės tėvai, sužinoję apie Michelle odos spalvą, pareikalavo, kad jų dukra būtų perkelta kitur. "Kurso draugai, sutikę mane universiteto miestelyje, nesisveikindavo", - prisimena Michelle. Gal dėl to jos diplominio darbo tema buvo "Juodaodžiai studentai baltųjų universitete". Savo gyvenimo tikslą ji tada nusakė taip: "siekti integracijos į baltųjų kultūrą ir socialinę struktūrą, kuri, deja, man leidžia gyventi tik jos pakraščiuose". B.Obamos komanda stengėsi, kad kuo ilgiau apie tai nebūtų žinoma, nes nenorėjo, kad odos spalva taptų viena iš rinkimų kampanijos temų.

Vėliau Michelle baigė Harvardo teisės mokyklą, dirbo advokate garsioje Čikagos Sidley Austino kanceliarijoje, bet greitai advokatės darbas jai nusibodo. Laimė, 1988 metais pasirodė jaunas praktikantas Barakas Obama, taip pat baigęs Harvardą. Apie jį kolegės kalbėjo: protingas, mielas ir žavus. Michelle patiko dar aukštesnis už ją gerų manierų garbėtroška, kuris jos nebijojo, nes kanceliarijos vyriausiasis juristas Newtonas Minow buvo paprašęs patyrusios Michelle pasirūpinti naujoku.

Barackui patiko griežta advokatė, kuri iš pradžių atmesdavo visus jo siūlymus susitikti. N.Minow, kadaise buvęs Johno F.Kennedy patarėjas ir Michelle darbo vadovas, šiandien yra Baracko patarėjas. Porelė savo meilę slėpė tol, kol kolegos užtiko juos burkuojančius viename koncerte. Porelė susituokė 1992 metais.

Mirus tėvui, Michelle atsisakė prestižinio advokatės darbo ir perėjo į Čikagos meriją. Vėliau ji vadovavo organizacijai, ieškančiai darbo neįgaliems jaunuoliams. 2000 metais B.Obamai nusprendus kelti kandidatūrą į Kongresą, santuokai iškilo pavojus. Michelle pareiškė, kad Barackas galvoja tik apie save.

"Dar ir dabar jie abu dalyvauja Čikagos politiniame gyvenime ir gyvena 1,65 mln. vertės name su raudonmedžio lentynomis ir rūsiu, kuriame telpa 1000 butelių vyno", - šaipėsi žurnalas "The New Yorker". Na, o respublikonai nuolat primena rinkėjams, kad Obamos turi ekonomę ir per metus 10 000 dolerių išleidžia savo dukrų pomėgiams tenkinti.

Parengė Rima KRUPENKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"