Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Ar įmanoma sustabdyti „Islamo valstybę“

 
LŽred@lzinios.lt
2014 08 21 6:00
Džihadistai švenčia kalifato įkūrimą Sirijos Rakos mieste, kurį paskelbė sostine.
Džihadistai švenčia kalifato įkūrimą Sirijos Rakos mieste, kurį paskelbė sostine. Reuters/Scanpix nuotrauka

'Islamo valstybės' (IS) kovotojai ir jų pirmtakai pastaraisiais metais išžudė daugybę Sirijos gyventojų. Pilietiniame kare jau žuvo per 160 tūkst. žmonių. Tačiau tik dabar, kai konfliktas išplito į Iraką, tarptautinė bendruomenė ėmėsi rimtų priemonių džihadistams pažaboti.

Atrodo, kad pasaulio lyderiams prireikė pamatyti vaizdus iš Irako, kad suprastų tikrąjį padėties siaubą. Pasaulį apskriejo nuotraukos, vaizduojančios, kaip iš savo namų bėga jezidai, vienos keisčiausių pasaulio religijų sekėjai, kaip jie, užspeisti kalnuose, mirdami iš troškulio maldauja pagalbos. Tik šis genocidas pastūmėjo tarptautinę bendruomenę veikti. Galingosios pasaulio valstybės greitai susivienijo kovai su IS – kol kas žiauriausia ir daugiausia pasiekusia džihadistų grupuote.

Pastarosiomis savaitėmis IS kovotojams gana lengvai pavyko išvaryti pešmergus – kurdų autonominio regiono karius – iš savo teritorijų. Kai kuriais atvejais kurdų pajėgos, anksčiau laikytos stipriausiomis Irake, net nesipriešino.

Vakarų šalys dabar bendrai priima sprendimus, kurie dar neseniai būtų atrodę neįmanomi. Pavyzdžiui, didžiosios Europos valstybės ketina siųsti ginklų kurdams, kuriuos laiko bene vieninteliais patikimais sąjungininkais neramiame regione. Tuo tarpu Jungtinės Valstijos, kurios vos prieš porą metų išvedė iš šalies paskutinius savo karius, pasiuntė į Iraką specialiąsias pajėgas ir naikintuvų. Deja pastarosiomis savaitėmis jiems teko bombarduoti savo pačių ginkluotę, kuria anksčiau aprūpino Irako armiją ir kuri pateko į IS kovotojų rankas.

Manoma, kad Sirijoje veikia 6-8 tūkst. IS kovotojų, o Irake kartu su sąjungininkų grupuotėmis – apie 15 tūkstančių. Tarp šių kovotojų 2-3 tūkst. gali būti europiečiai.

Gyvenimas kalifate

Sirijos Rakos mieste IS paskelbtas kalifatas jau tapo realybe. Visos miesto moterys privalo dengti veidus hidžabais, o dėvėti kelnes joms griežtai uždrausta. Vagims čia tenka atsisveikinti su plaštakomis, kalifato priešininkai viešai nukryžiuojami arba jiems nukertamos galvos. Vėliau šių egzekucijų vaizdai skelbiami socialiniuose tinkluose. Vis dar dirbančios kirpyklos privalo užtamsinti moterų veidus ant plaukų dažų dėžučių, o per vestuves negali groti muzika. Turguose ožkos ir avys turi būti pridengtos, kad jų genitalijas pamačiusiems vyrams nekiltų nedorų minčių.

Prarasti gyvybę čia rizikuoja kiekvienas žmogus, jei bus pastebėtas gatvėje tuo metu, kai musulmonai privalo melstis. Džihadistai mieste nevaldomi žudo, kankina gyventojus ir verčia šeimas tekinti dukteris už atvykstančių iš užsienio kovotojų.

Užkariavusi Mosulą IS gavo prieigą prie beveik pusės milijardo dolerių grynaisiais pinigais. Be to, grupuotė pardavinėja naftą, išgaunamą valdomose srityse. Ji taip pat kontroliuoja vandens bei elektros tiekimą gyventojams ir renka mokesčius. Islamistai savo valdomų teritorijų gyventojams net moka socialines išmokas. Regionuose, kuriuos užima IS, grupuotė paprasčiausiai ir toliau moka atlyginimus valstybės tarnautojams, darbininkams.

Vice.com žurnalistui Medyan Dairieh tris savaites buvo leista gyventi Rakos mieste – IS kalifato sostinėje. Kovotojai patys kontroliavo, ką jam galima pamatyti ir nufilmuoti. Vizito rezultatas – 45 minučių dokumentinis filmas, kartais labiau panėšėjantis į propagandą, tačiau kalifato fanatizmas jame matyti iš pirmo žvilgsnio. Paaugliai čia rodomi šaukiantys į kamerą ir skelbiantys karą bedieviams.

Filme rodomas ir moralės policijos patrulis. Jis giriasi, kad visame mieste neįmanoma rasti alkoholiu prekiaujančios parduotuvės, o pravažiuodamas pro visą kūną užsidengusią moterį įspėja, kad einant nedera kilstelti žeme besivelkančio apdaro krašto, nes gali pasimatyti nuoga koja.

IS iškilimas

Per pastaruosius kelerius metus IS pamažu iškilo kaip didžiausia teroristinė grėsmė pasaulyje. Tačiau analitikai mano, kad jos įsigalėjimo vis dėlto buvo galima išvengti. Jų manymu, islamistams iškilti Sirijoje ir Irake įtakos daugiausia turėjo du veiksniai. Pirmas – pilietinis karas Sirijoje. Jis leido kovotojams iš Irako ir kitų pasaulio šalių įgyti patirties karo lauke, padėjo jiems rasti rėmėjų ir suteikė priežastį kovoti. Pavėluota tarptautinės bendruomenės reakcija į Sirijos konfliktą taip pat suvaidino savo vaidmenį.

Tačiau be Irako sunitų paramos organizacija tikrai nebūtų išaugusi taip smarkiai. Metų metus jie buvo stumiami į šalį šiitų premjero Nouri al-Maliki vyriausybės, o daugelis vis dar nostalgiškai prisimena sunito Saddamo Husseino valdymo metus. Praėjusią savaitę N. al-Maliki pagaliau atsistatydino. Jo paskirtas įpėdinis Haidaras al-Abadi taip pat šiitas, tačiau šalies sunitų genčių lyderiai paskelbė, kad yra pasiruošę su juo derėtis. Jeigu sunitams ir šiitams pagaliau pavyktų susišnekėti, tai suvaidintų svarbų vaidmenį kovoje su "Islamo valstybe“. Deja, apžvalgininkai įspėja, kad politinių pastangų gali nepakakti.

Organizacijos, kuri vėliau tapo IS, istorija prasidėjo dar prieš JAV invaziją į Iraką. Kiek vėliau jordanietis, vadinantis save Abu Musabu al-Zarqawi, pradėjo vykdyti šokiruojančius išpuolius prieš šiitus bandydamas išprovokuoti religinį karą. Jis oficialiai atsiskyrė nuo „Al-Qaedos“. Net grupuotės lyderis Osama bin Ladenas kritikavo jordaniečio valdomą teroristų grupuotę už žiaurumą. A. M. al-Zarqawi vyrai dėl absurdiškų savo taisyklių kelė nerimą ir sunitų sąjungininkams. Pavyzdžiui, jie draudė valgyti ledus, o turguje neleido pardavinėti agurkų, mat jie gali sukelti nepadorių minčių.

2010 metais grupuotės vadovavimą perėmė Abu Bakras al-Baghdadi. Jis transformavo organizaciją ir tapo kalifu. Ekspertai sako, kad jis padvigubino grupuotės veiksmingumą ėmęs ją valdyti profesionaliau ir metodiškiau. Jo autoritetas taip pat didesnis nei ankstesnių lyderių. Naujasis kalifas, skirtingai nei, pavyzdžiui, O. bin Ladenas, turi įgijęs religinį išsilavinimą ir yra islamo teologijos mokslų daktaras.

Pasipriešinimas ir propaganda

Nors džihadistai aktyviai propaguoja kalifatą, toli gražu ne visi sunitai Sirijoje juos sutinka išskėstomis rankomis ir sveikina kaip išvaduotojus. Net ir kalifato sostinėje Rakoje matyti šiokių tokių pasipriešinimo ženklų. Liepos viduryje fundamentalistai už tariamą neištikimybę pasmerkė mirčiai užmėtant akmenimis dvi moteris. Liudininkai sakė, kad dauguma gyventojų, kuriems buvo įsakyta susirinkti į miesto parką, atsisakė dalyvauti egzekucijoje. Džihadistai turėjo patys įvykdyti paskirtą bausmę.

Nors IS pavyko pritraukti daug islamistų Irake, to nepasisekė padaryti Sirijoje. Propagandiniuose vaizdo įrašuose, skirtuose Sirijos gyventojams, daugiausia matyti vyrai, kalbantys Šiaurės Afrikos arba Saudo Arabijos akcentu. Būtent iš šių regionų atvykę kovotojai užima aukščiausias pozicijas IS viršūnėje ir Sirijoje bando įvesti šariato teismus.

Toks sekėjų stygius yra viena iš priežasčių, kodėl socialiniai tinklai yra tokie svarbūs IS propagandai. Grupuotės šalininkai mėgaujasi jų žiauria reputacija ir internete dalijasi nukryžiavimų ar žudynių nuotraukomis. Organizacija net skelbia savo žurnalą PDF formatu, tikėdamasi pritraukti daugiau kovotojų iš viso pasaulio į savo kalifatą.

Atrodo, kad šios pastangos duoda vaisių – parama džihadistams auga net Vakaruose. Pastarosiomis savaitėmis IS vėliavų buvo galima pastebėti protestuose Paryžiuje ir Briuselyje, o praėjusią savaitę ji buvo iškelta prie vieno namo Naujajame Džersyje, Jungtinėse Valstijose. Tuo tarpu judrioje Oksfordo gatvėje Londone islamistai dalijo lankstinukus apie IS, džiaugdamiesi, kad kalifatas pagaliau įkurtas ir ragindami žmones prie jo prisidėti.

Pasirodo, kalifatas patrauklus ne vien vyrams. Fanatikės, trokštančios ištekėti už džihadistų, taip pat aktyviai jį propaguoja. Viena tinklaraštininkė, vadinanti save kalifato imigrante, internete skelbia savo bei juodai apsirengusių „seserų“ nuotraukas ir ragina skaitytojas sekti jos pėdomis. Savo tinklaraštyje moteris klausia: "Kas gali nenorėti auginti atžalos, kuri, jeigu Dievas panorės, taps didžiojo Islamo atgimimo dalyve?“

Tinklaraštininkė moterims, kurias įtikina dėtis prie kalifato, teikia ir praktinių patarimų: "Čia galima rasti daugybę dalykų. Tačiau apdarų, batų ir panašiai geriau atsivežti iš Vakarų. Drabužių yra ir čia, tik... jų kokybė labai prasta.“

Ekspertai ramina, jog kol kas IS nerodo jokių ženklų, kad galėtų įvykdyti didelį išpuolį Vakaruose. Tačiau kai kurie pažymi, kad tai galėtų būti kitas jų žingsnis. Šiaip ar taip, IS jau pavyko pasiekti viską, ką kitados buvo įvykdžiusi „Al-Qaeda“, išskyrus ataką užsienyje.

Parengė MILDA BARONAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"