Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Anarchija: Kryme sulaikytas JT pasiuntinys

 
AFP/Reuters/Scanpix nuotraukos

Daugelis Ukrainos kariuomenės dalinių yra atkirsti nuo pasaulio. Ginkluoti asmenys Kryme sulaikė JT specialųjį pasiuntinį. Ukrainos pareigūnai teigia, kad Rusija bando paslėpti savo karius nuo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos stebėtojų.

22.10 JT specialusis pasiuntinys Robertas Seri, kuriam šiandien Kryme prorusiškos jėgos sutrukdė vykdyti stebėtojo misiją, išvyko į Kijevą. Kaip teigė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynimo tarybos sekretorius Andrejus Parubijus, incidentas bus detaliai ištirtas ir įvertintas. "Net Somalio piratai negrobia derybininkų, - žmonių, kurie atvyko su stebėjimo ir derybų misija", - sakė jis.

21.30 Rusijos Juodosios jūros laivyno vadui viceadmirolui Aleksandrui Vitko Ukrainos generalinė prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą. A.Vitko norima patraukti baudžiamojon atsakomybėn už "valstybės išdavimo kurstymą" ir "diversijos organizavimą".

21.10 NATO peržiūrės santykius su Rusija, pranešė NATO generalinis sekretorius Rasmussenas. Anot generalinio sekretoriaus, NATO nutarė suintensyvinti santykius su Ukraina. "Rytoj susitiksiu su A.Jaceniuku, kad išreikšti mūsų palaikymą", - sakė Rasmussenas.

20.00 Ukrainos pasienio tarnyba informavo, kad Pasienio tarnybos generolas Michailas Kovalis, kuris buvo pagrobtas Jaltoje, susisiekė su tarnyba ir pranešė esąs sveikas.

Anksčiau buvo pranešta, jog M.Kovalį, netoli Ukrainos pasienio tarnybos jūrų apsaugos dalinio, pagrobė apie 40 neatpažintų asmenų

19.30 Ukrainos URM praneša, kad neatpažinti ginkluoti asmenys Kryme sulaikė Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus spaicialųjį pasiuntinį Robertą Seri. Automobilį, kuriuo R.Seri važiavo Simferopolyje, užblokavo neatpažinti uniformuoti asmenys ir pasakė, kad jie yra gavę įsakymą palydėti jį į oro uostą. Specialiajam pasiuntiniui atsisakius "palydos", jam nebuvo leista važiuoti toliau.

Ukrainos žiniasklaidos teigimu, praėjus kuriam laikui, JT atstovą pavyko išlaisvinti. Pastatą, kuriame buvo pasiuntinys, apsuptyje laikė pusšimtis žmonių su Rusijos ir Krymo vėliavomis, skandavo prorusiškus šūkius neleisdami niekam praeiti. Tačiau vėliau pavyko padaryti "gyvą koridorių" ir R.Keri galėjo grįžti į jį vežusį mikroautobusą. JT pasiuntinys nutarė nutraukti savo misiją ir po incidento su ginkluotais vyrais išvyko į oro uostą

19.10 Prorusiškai nusiteikusių aktyvistų minia trečiadienį vėl perėmė vietos vyriausybės pastatą rytiniame Donecko mieste, praėjus kelioms valandoms po to, kai juos iš pastato išstūmė milicija.

Maždaug 200 protestuotojų į pastatą pateko pro paradines duris, nepaisant ten buvusių gausių milicijos pajėgų, po visą dieną trukusių protestų prieš prieš jų išvarymą iš vietos administracijos pastato, kurį buvo užėmę nuo pirmadienio.

Trečiadienį ant pastato buvo iškelta Ukrainos vėliava, kuri pakeitė nuo šeštadienio virš jo plevėsavusį Rusijos simbolį.

Doneckas yra vienas iš rytinų ir pietų Ukrainos miestų, kuriuose šeštadienį įsiplieskė prorusiškų aktyvistų demonstracijos, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gavo parlamento leidimą pasiųsti ginkluotąsias pajėgas į kaimyninę šalį.

Kijevas tvirtina, kad šias demonstracijas organizuoja Maskva, norėdama pateisinti savo karinę intervenciją.

18.45 Estijos užsienio reikalų misterija (URM) patvirtino, kad šiandien internete išplatintas Estijos UR ministro Urmas Paeto pokalbis telefonu su ES diplomatijos vadove Catherine Ashton yra autentiškas.

Minimas pokalbis, kuriame spėjama, kad į Maidaną šaudžiusius snaiperius nusamdė opozicija, įvyko vasario 26 dieną po U.Paeto vizito į Ukrainą tuoj po kruvinų įvykių Kijeve, kai smurtas jau liovėsi.

„Verta itin didelio apgailestavimo tai, kad toks pasiklausymas apskritai buvo. Šį pokalbį šiandien įdėjo (internete) neatsitiktinai“, – taip, anot URM spaudos tarnybos, sakė U.Paetas.

Tinkle „Youtube“ trečiadienį pasirodė vaizdo įrašas, kuriame, kaip spėjama, girdėti pokalbis telefonu tarp Estijos užsienio reikalų ministru U.Paeto ir ES užsienio politikos vadovės C.Ashton. Buvo aptariama, kas užsakė Maidane šaudžiusius snaiperius.

U.Paetas svarstė, kad snaiperiai Maidane šaudė ir į protestavusius žmones, ir į tvarkos sergėtojus. Jis kalbėjo apie į šaltinį, kuris patvirtino, jog nukentėjusieji abiejose pusėse buvo sužeisti iš to paties ginklo.

„Žmones abiejose pusėse nukovė tie patys snaiperiai“, – cituoja U.Paetą „Postimees“.

Toliau nerimaujama dėl to, kad naujoji koalicija nenori išsiaiškinti, kas iš tikrųjų dėjosi Maidane.

„Labai jaudina tai, kad naujoji koalicija nenori ištirti, kas iš tikrųjų įvyko. Darosi vis labiau suprantama, kad už snaiperių stovėjo ne Janukovyčius, o kažkas iš naujosios koalicijos“, – sakė U.Paetas, kuris dar pridūrė, kad, jeigu kruopštus tyrimas nebus atliktas iš karto, naujoji vyriausybė diskredituos pati save pačioje užuomazgoje.

Anot Rusijos televizijos „Russia Today“, šį pokalbį telefonu užrašė ir pateikė internete Ukrainos specialiosios tarnybos, kurios tebesančios ištikimos nuverstajam prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

Pasak „RIA Novosti“, minėtame pokalbyje U.Paetas rėmęsis medike Olga Bogomolec ir priėjęs išvados, kad snaiperius Maidane nusamdė kažkas iš opozicijos lyderių.

Laikraščiui „Postimees“ U.Paetas sakė nieko negirdėjęs apie šio pokalbio nutekėjimą ir kol kas negalįs komentuoti to įrašo.

18.05 Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu trečiadienį pareiškė, kad Kryme darytos nuotraukos, kuriose užfiksuoti kariuomenės automobiliai su rusiškais registracijos numeriais ir vaizdo įrašas, kuriame ginkluotas vyras tvirtina esąs rusas, yra „provokacija“ ir „nesąmonė“.

S.Šoigu atsakinėjo į klausimus dėl Kryme darytų nuotraukų, kuriose matyti rusų kariuomenės naudojami visureigiai su rusiškais registracijos numeriais, taip pat dėl vaizdo įrašo, kuriame šalia Ukrainos karinės bazės Rusijos pasienyje patruliuojantis ginkluotas vyras sako: „Mes esame Rusijos piliečiai“.

„Žinoma, kad tai yra provokacija“, – apie nuotraukas pareiškė S.Šoigu, kurį cituoja naujienų agentūra „ITAR-TASS“.

Paklaustas apie vaizdo įrašus, kuriuose ginkluoti kariai prisistato esą rusai, S.Šoigu atkirto trumpai: „Ne, žinoma ne, visiška nesąmonė“.

Į pateiktą klausimą, iš kur vietos savigynos grupuotėmis Rusijos vadinamos pajėgos galėjo gauti automobilių „Lince“ ir „Tigr“, kuriuos naudoja Rusijos kariuomenė, S.Šoigu atsakė: „Neturiu supratimo!“

Ukrainos žinių portalas UkrStream.tv antradienį tinkle YouTube paskelbė vaizdo įrašą, kuriame maskuojamąją uniformą vilkintis vyriškis su šalmu kalba rusiškai: „Mes esame Rusijos piliečiai... Mes vykdome saugumo operaciją, kad nebūtų teroristų atakų“.

Tas patas vaizdo įrašas buvo paskelbtas trečiadienį naujienų agentūros „Interfax“ tinklalapyje.

Rusijoje leidžiamas opozicijos žurnalas „The New Times“ antradienį savo tinklalapyje įdėjo nuotrauką, kurioje matyti visureigis „Tigr“ su rusiškais registracijos numeriais; šią nuotrauką padarė Ukrainos naujienų agentūros fotografas.

Kitame rusiškame tinklalapyje, gazeta.ru, antradienį pateiktas reportažas, kad „Simferopolio prieigose Čistenkoje kaime yra 30 šarvuočių „Lince““.

Tinkle YouTube yra ir daugiau vaizdo įrašų, kuriose užfiksuoti Krymo keliais važiuojantys šarvuočiai su rusiškais registracijos numeriais.

16.55 Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad jo šalis remia Ukrainos teritorinį vientisumą ir pasisako už taikų padėties sprendimą.

Tai jis pasakė kalbėdamasis telefonu su buvusiu Ukrainos vadovu Leonidu Kučma.

Anot L.Kučmos atstovų, A.Lukašenka pažadėjo išsakyti tokią poziciją ir trečiadienį Maskvoje vyksiančiame Baltarusijos, Rusijos ir Kazachstano prezidentų susitikime.

16.35 Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) trečiadienį pranešė nerekomenduojanti vykti į Krymą.

"Atsižvelgiant į pastarųjų dienų situaciją Ukrainoje, URM rekomenduoja atidėti nebūtinas keliones į Krymą ir rytinius šalies regionus.

Vykstant į šalį rekomenduojama imtis papildomų atsargumo priemonių, būti atsargiais masinio susibūrimo vietose, sekti visuomenės informavimo priemonių pranešimus", - rašoma ministerijos pranešime.

15.50 Ukrainos karinio laivyno daliniai Kryme tebėra atkirsti nuo pasaulio po to, kai prorusiški radikalai išjungė elektros ir vandens tiekimą bei užblokavo įėjimą į karinius dalinius.

Giminaičiai trečiadienį bandė atnešti maisto kariams, uždarytiems Sevastopolio Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalinyje. Tačiau "protestuotojai" jų neįleido, įžeidinėjo karių žmonas ir vaikus, atnešusius maistą ir švaros priemones. Kai kuriems žmonėms net neleista prisiartinti prie užblokuoto pastato vartų, kai kurie jų buvo sumušti.

Taip pat pranešama, kad nuo pasaulio atskirtas ir Ukrainos karo laivas "Ternopil". Jo kapitono teigimu, vandens keliai, kurie prieš tai naudoti tiekti laivo įgulai maistą, dabar blokuojami ginkluotų vyriškių.

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu prieš tai trečiadienį sakė, kad Kryme nėra jokių Rusijos kariuomenės dalinių, išskyrus Juodosios jūros laivyną.

15.30 NATO ir Europos Sąjunga kartu tarsis apie Ukrainos krizės sprendimo būdus. Pirmą kartą istorijoje trečiadienį bendrą neformalų posėdį žada surengti Šiaurės Atlanto taryba ir Europos Sąjungos Politikos ir saugumo komitetas.

14.40 Buvusi JAV diplomatijos vadovė Hillary Clinton lygina Rusijos politiką su nacionalsocialistinės Vokietijos veiksmais. Viena rimčiausių pretendenčių pakeisti Baracką Obamą Jungtinių Valstijų prezidento poste apie tai kalbėjo už uždarų durų per labdaringus pietus Kalifornijos valstijoje.

Pasak H.Clinton, Rusijos sprendimas išdavinėti rusiškus pasus Ukrainos gyventojams primena nacionalsocialistinio režimo Vokietijoje pirmųjų metų politiką, kad Adolfas Hitleris siekdamas savo tikslų stiprino vokiečių mažumą kaimyninėse valstybėse. Tačiau H.Clinton taip pat kartu pažymėjo neturinti įrodymų, kad "V.Putinas savo veiksmuose būtų tiek pat iracionalus kiek A.Hitleris."

14.30 Rusijos agresijai Kryme abejinga neliko ir Ukrainos Bažnyčia. Kaip teigiama Visos Ukrainos Bažnyčių tarybos pareiškime, Rusijos kariuomenės įvedimas kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir visam pasauliui. Bažnyčia ragina Rusiją nesikišti į Ukrainos vidaus reikalus. Pabrėžiama, kad Rusijos valdžia turi suprasti savo atsakomybę prieš Dievą ir žmoniją dėl galimų nepataisomų karinio konflikto pasekmių.

Bažnyčios teigimu, Ukrainos žmonės rusams jaučia broliškus jausmus ir nenori priešpriešos kurstymo. Bažnyčia taip pat dar kartą pakartojo, kad pripažįsta naujosios Ukrainos valdžios legitimumą ir kreipiasi į tarptautinę prašydama padaryti viską, kad Ukrainoje būtų išsaugota taika, šios šalies suverenitetas ir teritorinis vientisumas.

14.25 Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Andrijus Parubijus pasakė, kad Rusija bando pakeisti savo karių buvimo Kryme vietas, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) misija negalėtų užfiksuoti jų buvimo fakto.

"Akivaizdu, kad vadinamieji savigynos būriai buvo tik priedanga. Svarbiausi veiksmai buvo atlikti specialiųjų pajėgų ir Rusijos kariškių. Jie to net neslepia bendraudami su mūsų kariais", - sakė A.Paribijus trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje.

"Klausimas, ar ten yra Rusijos kariai, mums nekyla. Žinoma, yra. Ir jie stovi visai šalia mūsų dalinių. Bet praėjusią naktį, kai paaiškėjo, kad ESBO misija atvyks į Krymą, jie bandė perkelti dalinius taip, kad liktų tik tie daliniai, kurie yra Juodosios jūros laivyno dalis, kai tuo tarpu dalinius, kurie buvo atsiųsti iš Rusijos, bandoma partraukti atgal į bazes, kad ESBO neužfiksuotų jų buvimo", - pasakojo Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius.

13.55 Europos Sąjungos paramos Ukrainai paketo dydis gali siekti 11 mlrd. eurų (38 mlrd. litų). Paramos planus Briuselyje pristatė Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

3 mlrd. eurų būtų skirta tiesiogiai iš ES biudžeto, kitą dalį skirtų Europos investicinis bankas bei Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.

13.30 Ukrainos pasienio tarnybos vado pavaduotojas Pavelas Šišulinas informavo, kad Kryme 8 pasieniečių užkardos yra blokuojamos rusų karių, o Kerčėje pasieniečiai turi dirbti žiūrėdami į Rusijos armijos kareivių automatų vamzdžius.

P.Šišulinas pranešė, kad Ukrainos pasieniečiai ties įvažiavimais į Krymą įrengė postus, kuriuose kontroliuojami į abi puses vykstantys asmenys ir kroviniai.

12.45 Kijeve internetą ir televiziją tiekianti bendrovė "Lanet" sustabdė trijų Rusijos televizijos kanalų transliacijas. Bendrovė savo interneto svetainėje pranešė, kad nebetransliuos kanalų RTR-Planeta, NTV Mir bei Pirmojo kanalo.

"Lanet" teigimu, šie trys kanalai pažeidžia Ukrainos įstatymus, skleidžia propagandą, skatina karą, sėja susipriešinimą ir neapykantą.

Šie kanalai yra transliuojami ir daugelio Lietuvos kabelinės televizijos tiekėjų.

12.15 Ukrainos vyriausybė vykdo ir vykdys visus savo socialinius įsipareigojimus Krymo Autonominės Respublikos gyventojams, trečiadienį vykstančiame šalies vyriausybės posėdyje sakė premjeras Arsenijus Jaceniukas.

"Per dvi pastarąsias dienas pervedėme į Krymo Autonominės Respublikos teritoriją 60 mln. grivinų (16,6 mln. litų) socialinėms ir kitokioms išlaidoms padengti. Ukrainos vyriausybė ir toliau vykdys visus socialinius įsipareigojimus ukrainiečiams, kurie gyvena šioje autonomiškoje teritorijoje", - kalbėjo premjeras.

Jo teigimu, nepaisant milžiniško Krymo įsiskolinimo už energijos tiekimą, vyriausybė tiekimo nenutraukia. A.Jaceniukas taip pat pažymėjo, kad dėl Rusijos vykdomos Krymo okupacijos regiono pajamos iš turizmo nepasieks planuotos sumos, todėl reikės didinti valstybės subsidijas.

12.05 Trečiadienį Ukrainos kvietimu stebėti situacijos Kryme išvyko du Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo Ginklų kontrolės skyriaus inspektoriai, praneša Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Iki kito trečiadienio jie dalyvaus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėjimo misijoje ir prisidės prie veiksmų, kuriais siekiama mažinti įtampą Ukrainoje, kilusią dėl Rusijos karinių veiksmų zonoje, kurioje taikomos pasitikėjimą ir saugumą stiprinančios priemonės.

Į Ukrainos kvietimą atsiųsti į Krymą iki dviejų karinių stebėtojų atsiliepė 17 ESBO valstybių: Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, JAV, Lenkija, Norvegija, Vokietija, Jungtinė Karalystė, Slovakija, Danija, Kanada, Vengrija, Suomija, Švedija, Šveicarija ir Japonija.

Kaip praneša KAM, karinių stebėtojų veiklai Kryme specialaus ESBO mandato nereikia. Ši tarptautinė stebėjimo misija vyks pagal Vienos dokumento 3 straipsnio nuostatas, numatančias galimybę valstybei narei savanoriškai kviesti inspektorius į teritoriją, kurioje galimai vykdoma įtarimus tarptautinei bendrijai kelianti karinė veikla.

11.25 Rusijos kariuomenė Kryme yra nustebusi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atkaklumu, sako Ukrainos oro pajėgų pulkininkas Serhijus Vyšnevskis. Jo teigimu, rusai tikėjosi visiškai kitokios įvykių Kryme eigos.

"Vaiar keletą kartų kalbėjau su Rusijos Juodosios jūros laivyno atstovu. Jis išreiškė susižavėjimą mūsų karių drąsa ir atkaklumu, pridurdamas, kad jie (rusai - red.) nesitikėjo tokios įvykių eigos", - pasakojo S.Vyšnevskis.

Jo teigimu, rusų moralinis spaudimas Ukrainos daliniams tęsiasi. "Dalinių vadai praneša, kad Rusijos karininkai ir Krymo valdžia nuolat siūlo mūsų kariškiams sudėti ginklus ir pereiti į "Krymo žmonių" pusę. Tačiau jie lieka ištikimi priesaikai, duotai Ukrainos žmonėms", - sakė pulkininkas.

10.50 Nepriklausoma Rusijos žiniasklaida praneša, kad tarp karių, išsiųstų į Krymą, yra nemažai tokių, kurie kariuomenėje tarnauja vos pusmetį. Tai reiškia, kad Krymo teritorijoje yra daug nepatyrusių karių, populiariai vadinamų "mėsa".

Prieš invaziją iš karių buvo atimti asmens dokumentai ir mobilieji telefonai. Todėl tėvai net nežino, kur yra jų vaikai. Taigi visuomenės dalis, kuri Rusijoje galėtų sukelti didžiausią rezonansą ir reikalauti pajėgų sugrįžimo į Rusiją, yra neutralizuota.

Kariams taip pat paaiškinta, kad, jei jie būtų suimti priešų Krymo teritorijoje, tai būtų traktuojama kaip tėvynės išdavystė. Išdavyste laikoma būtų ir tai, jei suimtas karys atskleistų karinio dalinio, kuriame tarnauja, numerį.

10.30 Krymo delegacija, vadovaujama regiono Aukščiausiosios Tarybos pirmininko Volodomyro Konstantynovo, kovo 6-8 dienomis lankysis Maskvoje.

"Rusijoje nė vienas žmogus nėra abejingas įvykiams Ukrainoje ir Kryme. Užmezgėme rimtą dialogą su mūsų kolegomis Rusijoje. Noriu padėkoti jiems už jų įsitraukimą, už jų reakciją į mūsų prašymus", - sakė žurnalistams V.Konstantynovas.

Pranešama, kad Maskvoje krymiečiai žada aptarti humanitarinius, energetikos ir vaistų bei maisto tiekimo klausimus.

9.55 Ukrainos vyriausybė trečiadienį planuoja priimti sprendimus dėl paramos šalies kariuomenei, pranešė premjeras Arsenijus Jaceniukas.

"Vyriausybės posėdyje priimsime papildomus sprendimus dėl paramos Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, taip pat ir dislokuotoms Krymo Autonominės Respublikos teritorijoje", - sakė A.Jaceniukas.

Jis taip pat kreipėsi į Krymo gyventojus: "Esame viena tauta, turime būti kartu, ir niekas niekada nesugriaus mūsų vienybės."

9.40 Administracinis teismas Kijeve paskelbė, kad Krymo Aukščiausiosios Tarybos sprendimas skirti Sergejų Aksionovą Krymo ministru pirmininku yra neteisėtas. Taip pat neteisėtu paskelbtas sprendimas rengti referendumą dėl autonominių galių didinimo.

8.45 Europos Sąjungos (ES) vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams Catherine Ashton susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu aptarti Ukrainos krizę.

Diplomatiniai šaltiniai praneša, kad pokalbis truko ilgiau kaip valandą ir buvo "naudingas".

Rusijos užsienio reikalų ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kas S.Lavorovas dar kartą pabrėžė, kad krizė turėtų būti sprendžiama remiantis vasario 21 dienos sutartyje tarp Viktoro Janukovyčiaus ir tuometinės Ukrainos opozicijos atstovų išdėstytais principais.

S.Lavrovas taip pat susitiko su Ispanijos premjeru Mariano Rajoy ir karaliumi Chuanu Karlosu. Šiandien planuojamas jo susitikimas su užsienio reikalų ministru Jose Manueliu Garcia Margallo.

8.42 Uniformomis be atpažinimo ženklų vilkintys kariškiai Kryme prisipažino esantys rusų kariai.

8.40 (BNS) Ukrainoje jauni vyrai rikiuojasi eilėse užsirašyti į armiją.

„Noriu dalyvauti kovoje“, – sakė 33 metų inžinierius Romanas Suržikovas, armijos rezervininkas, kartu su daugeliu kitų žmonių antradienį atėjęs į ginkluotųjų pajėgų verbavimo įstaigą sostinės centre, nors ant jos durų buvo pakabintas užrašas „Uždaryta“.

„Ar dar nepaskelbė visuotinės mobilizacijos?“ – R.Suržikovas paklausė moters, dirbančios priimamajame.

Ukrainai priklausantis autonominis Krymo regionas pastarosiomis dienomis buvo faktiškai kontroliuojamos Kremlių palaikančių pajėgų, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė turintis teisę siųsti karius į tą pusiasalį, kurio daugumą gyventojų sudaro rusakalbiai. Tačiau jis neigė pranešimus, kad Rusijos kariai ten jau veikia.

„Kryme vyksta akivaizdi intervencija, ir nėra neįmanoma, kad ji taip pat vyks Ukrainos teritorijoje“, – R.Suržikovas sakė naujienų agentūrai AFP, aiškindamas, kodėl nori užsirašyti į kariuomenę.

„Negaliu pasakyti, kad to laukiu, bet jeigu bus karas, turiu atlikti pareigą. Turime ginti šalį“, – sakė jis, pridūręs, kad „10 mln. vyrų pasiruošę imtis ginklų“.

Kol kas jam buvo nurodyta palikti savo kontaktinę informaciją ir grįžti po kelių dienų. Kariuomenė mobilizavo tik dalį rezervininkų, o R.Suržikovas tarp jų nepateko.

Ukrainos armijoje visiška kovinė parengtis buvo paskelbta praeitą savaitgalį, kai Rusijos parlamentas suteikė V.Putinui leidimą pasiųsti pajėgas į Ukrainą, buvusią sovietinę respubliką.

Atsakydamas Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrijus Parubijus sekmadienį paskelbė, kad Kijevas mobilizuos visus kariuomenės rezervininkus, siekiant „užtikrinti Ukrainos saugumą ir teritorinį vientisumą“.

Nors visuotinė mobilizacija nebuvo paskelbta, dėl to pranešimo sujudo šimtai jaunų vyrų visoje šalyje, pasiruošusių atlikti savo pareigą.

Televizijos reportažuose matėsi ilgos eilės prie verbavimo centrų. Gynybos ministerija atsisakė atskleisti naujienų agentūrai AFP, kiek žmonių užsirašė į armiją, sakydama, jog ta informacija yra įslaptinta.

Savanorių buvo daugiau, negu verbavimo biuras Kijevo centre galėjo priimti, todėl buvo nuspręsta jį uždaryti iki ketvirtadienio.

Verbavimo įstaigos darbuotojas Volodymyras Bykovskis, kuris pats užsirašė savanoriu, patvirtino, kad nuo savaitgalio labai padaugėjo užsirašyti į kariuomenę norinčių vyrų – tiek jaunų, tiek senų.

„Dauguma jų atvyksta savo iniciatyva“, o ne gavę šaukimą, V.Bykovskis sakė rūkydamas prie pastato, ant kurio buvo iškelta žydros ir geltonos spalvos Ukrainos vėliava.

„Daugelis nusivylę, nes galvojo, kad mobilizacija jau vyksta – bet mes jų vis tiek prašome, kad palauktų; kad pašauksime juos, kai ateis laikas“, – pridūrė darbuotojas.

Patriotinę iniciatyvą rodo ne vien žmonės, bet ir bendrovės – pavyzdžiui, siūlydamos kompiuterinę techniką Ukrainos kariuomenei, kuri yra mačiusi ir geresnių laikų.

Lyginant su Rusijos karinėmis pajėgomis, turinčiomis apie 845 tūkst. karių, Ukrainos kariuomenė turi šešis kartus mažiau karių, o jų įranga daugiausiai pasenusi.

Gyventojai tai žino, todėl „žmonės, žinoma, yra išsigandę – man irgi baisu“, neslėpė V.Bykovskis. „Tačiau tai reikia padaryti; tai mūsų pareiga“, – pridūrė jis.

Patriotizmo jausmas, nors ir esant nepalankioms aplinkybėms, regis, buvo nesvetimas ir 42 metų Dmytro Geržanui, kuris išėjo iš verbavimo įstaigos, palikęs savo kontaktinius duomenis.

„Jeigu padėtis taps labiau komplikuota – kas žino, kaip pakryps reikalai, ką darys Rusija – mes turime prisidėti“, – aiškino jis.

Į kitą verbavimo centrą atėjęs savanoris, vardu Artūras, sakė jį užsirašyti paskatino atmintis apie beveik 100 protestuotojų, žuvusių per įnirtingus susirėmimus Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, vadinamoje Maidanu, kurie vyko prieš nuverčiant prorusišką prezidentą Viktorą Janukovyčių praeito mėnesio pabaigoje.

„Po to, kas įvyko ... būtų gėda neateiti (ir neužsirašyti į armiją)“, – sakė 23 metų studentas.

„Manau, viskas bus išspręsta taikiai, nes visas pasaulis palaiko Ukrainą, o teisybė Ukrainos pusėje, – sakė jis. – Bet jeigu Putinas nuspręs pradėti karą prieš brolišką šalį, būsime pasiruošę ginti tėvynę.“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"