Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Amerikiečiai paleido džihadistą

 
2011 02 28 0:00
Taip atrodė autobusas, kuriame 2005 metų liepos 7 dieną susisprogdino teroristas savižudis.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Taip atrodė autobusas, kuriame 2005 metų liepos 7 dieną susisprogdino teroristas savižudis.
Užsienio spaudos nuotrauka

Netikėtas teroristo, prisidėjusio prie Londone surengtų teroro aktų, paleidimas į laisvę verčia manyti, kad islamistas amerikiečių informatoriumi buvo ir tuo metu, kai padėjo teroristams.

Taip mano tiriamosios žurnalistikos atstovas Shivas Malikas, vienas knygos "Apgautoji karta: kaip Britanija privertė bankrutuoti savo jaunimą" ("Jilted Generation: How Britain Has Bankrupted Its Youth") autorių. Tai, ką jam pavyko išsiaiškinti apie taip netikėtai į laisvę paleistą teroristą Mohammedą Junaidą Babarą, jis aprašė britų dienraštyje "The Guardian".

Britams nesuprantamas sprendimas

Sh.Malikas išsiaiškino, kad Amerikoje buvo tyliai paleistas į laisvę džihadistas, įkūręs teroristų rengimo stovyklą. Jis laikomas ir 2005 metais Londone surengtų teroro aktų organizatoriumi, be to, žinoma, kad jis išmokė kitus teroristus gaminti sprogmenis. M.J.Babaras už grotų praleido vos keturis su puse metų, nors jam grėsė 70 metų kalėjimo. Buvo priimtas neužregistruotas sprendimas pripažinti M.J.Babarą kaip "atlikusį bausmę", nes Niujorko teisėjas atsižvelgė į jo "ypatingą bendradarbiavimą", prasidėjusį dar iki teroristo suėmimo. Ši nutartis paskatino britų žurnalistą išsiaiškinti, ar M.J.Babaras iš tiesų buvo JAV informatoriumi tuo metu, kai 2005 metų liepos 7 dieną Londono metro ir autobuse susisprogdino savižudžiai teroristai.

Teisininkai, atstovaujantys aukų šeimoms ir žmonėms, kurie buvo sužeisti per šiuos teroro aktus, tokį atlaidų amerikiečių požiūrį į teroristą lygina su ne mažiau ginčytinu Abdelbaseto al-Megrahi, susprogdinusio keleivinį lėktuvą virš Lokerbio, paleidimu.

M.J.Babaras į kalėjimą pateko 2004 metais (nors galutinis nuosprendis buvo atidėtas). Po to, kai Niujorko teisme jis prisipažino esąs kaltas dėl jam pateiktų penkių kaltinimų terorizmu. M.J.Babaras žinomas kaip teroristų rengimo stovyklos Pakistane, kur Mohammadas Sidique Khanas ir keletas kitų britų teroristų išmoko gaminti bombas bei naudotis koviniais ginklais, įkūrėjas.

Teroristo prisipažinimas

J.M.Babaras prisipažino esąs pavojingas teroristas, bendradarbiavęs su aukščiausiais "Al Qaeda" lyderiais, tiekęs jiems pinigus ir reikalingą įrangą, gabenęs ginklus ir du kartus planavęs nužudyti buvusį Pakistano prezidentą, generolą Pervezą Musharrafą.

Neva prisipažinti sutiko po pokalbio su JAV prokurorais. Taip jis staiga tapo amerikiečių vyriausybės superšnipu, mainais už jam drastiškai sumažintą bausmę.

"The Guardian" pavyko gauti teismo dokumentą, kuriame teigiama, kad praėjusių metų gruodžio 10 dieną (praėjus 6 metams nuo teroristo suėmimo bei vėlesnio jo prisipažinimo kaltu) M.J.Babaras "atliko bausmę". Be to, teismas įpareigojo jį sumokėti 500 dolerių "specialaus apmokestinimo" mokestį. Gautas dokumentas taip pat rodo, kad teroristas, praleidęs kalėjime 6 metus, buvo paleistas už užstatą.

Žemesnės instancijos teismo teisėjas Grahamas Foulkesas, kurio 22 metų sūnus Davidas 2005-ųjų liepos 7 dieną žuvo požeminėje metro stotyje, pasakė: "Žmonės gauna keturis su puse metų nelaisvės už įsilaužimą. Jie gali būti griežčiau nubausti net už kai kuriuos eismo taisyklių pažeidimus. Todėl, manau, toks nuosprendis tarptautiniam teroristui, kuris yra tiesiogiai prisidėjęs prie mano sūnaus ir daugelio kitų žmonių mirties, tiesiog neįtikimas."

2005-aisiais liepos 7 dieną 52 žmonės žuvo ir dar 784 buvo sužeisti, kai per piko valandas Londono transporte keturi savižudžiai detonavo savo kuprinėse paslėptus sprogmenis. Teisininkas Cliffordas Tibberis, atstovaujantis aukų šeimoms ir žmonėms, sužeistiems per tuos teroro aktus, sako, kad jo klientai bus priblokšti sužinoję, jog šiuos teroro aktus surengęs M.J.Babaras kalėjo vos mažą dalį jam priklausančios bausmės laiko.

"M.J.Babaras prisipažino įkūręs ir finansavęs teroristų rengimo stovyklas, kuriose buvo apmokomi liepos 7 dienos sprogdintojai, - sakė C.Tibberis. - Kai po aštuonerių metų britų vyriausybė dėl sveikatos būklės paleido lėktuvą virš Lokerbio susprogdinusį A.Megrahi, nuteistą kalėti iki gyvos galvos, amerikiečiai įsiuto. Dabar panašiai jausis britai, aukų šeimos ir sužeisti žmonės, išgirdę apie niekingą nuosprendį M.J.Babarui." Tačiau į tai nuosprendį priėmęs teisėjas tik replikavo, esą M.J.Babaras "bendradarbiavo su teisėsauga dar prieš jo suėmimą". "The Guardian", remdamasis surinktais netiesioginiais įrodymais, mano, kad teroristas galėjo būti JAV vyriausybės informatoriumi dar iki 2004-ųjų balandžio, kai jį sulaikė FTB.

Bombų gamybos mokytojas

M.J.Babaras 2003 metų vasarą Šiaurės vakarų Pakistane padėjo įkurti treniruočių stovyklą, vėliau į ją pakvietė beveik tuziną britų džihadistų ir išmokė juos gaminti bombas.

2004 metais apklausiamas JAV teisėsaugos institucijų teroristas papasakojo amerikiečių prokurorams apie Khaną, kurį tuo metu pažinojo kaip Ibrahimą. Tačiau kai tų pačių metų rugpjūtį britų pareigūnai parodė jam neryškią, stebėjimo kameros užfiksuotą Khano nuotrauką, M.J.Babaras jo neatpažino. Teroristas aiškino, neva, kai tik po sprogimų pamatęs Khano nuotraukas laikraščiuose, iš karto pranešęs JAV pareigūnams. "Aš jiems sakiau, kad šis žmogus yra Ibrahimas. Jiems buvau apie jį kalbėjęs dar iki 2005-ųjų liepos", - tikino jis.

Kai M.J.Babaras netikėtai pripažino savo kaltę, jis jau buvo praleidęs didelę dalį jam skirtos pusketvirtų metų kalėti bausmės ne kalėjime, nes buvo skraidinamas liudyti teismuose, kurie vyko Jungtinėje Karalystėje ir Kanadoje. Ten jis bendravo su teisėsaugos pareigūnais iš viso pasaulio. 2008 metais, po to, kai teisėjas įspėjo M.J.Babarą, kad už penkis teroro aktus maksimali bausmė gali siekti 70 metų laisvės atėmimo, teroristas laukti galutinio teismo sprendimo buvo paleistas už užstatą.

Į rekomendacijas neatsižvelgta

Nors lygtinai paleistuosius prižiūrintis pareigūnas 2010 metų liepos 9 dieną rašytoje ataskaitoje rekomendavo palikti M.J.Babarą kalėjime dar 30 metų, JAV prokuratūra Niujorko teismui pateikė savo ataskaitą, kuri figūruoja kaip dokumentas 5K1. Šioje ataskaitoje teroristas tik giriamas. Vienoje dokumento ištraukoje, perskaitytoje per teismo posėdį, teigiama: "Per pastaruosius 6 su puse metų M.J.Babaro suteikta pagalba tiek JAV, tiek užsienio vyriausybėms buvo daugiau nei didelė. Ji buvo nepaprastai svarbi."

Kalbėdamas teisme apie M.J.Babaro vaidmenį padedant nuteisti britų, Kanados ir Amerikos teroristus, JAV prokuroro padėjėjas Brendanas McGuire'as apibūdino M.J.Babaro bendradarbiavimą kaip išskirtinį ir rekomendavo gerokai sumažinti jam skirtą bausmę. Teroristo advokatas Danielis Ollenas aiškino teismui, esą per tuos 2 metus, kai jo klientas buvo lygtinai paleistas, jis "sumokėjo skolą visuomenei", be to, pradėjo naują gyvenimą su žmona ir dukra. D.Ollenas pažymėjo, per 30 metų jis nėra matęs pozityvesnės vyriausybės ataskaitos: teismui pateiktuose vyriausybės dokumentuose pabrėžiama "labai sėkminga" M.J.Babaro veikla, joje vartojami tokie žodžiai kaip "ypatingai svarbu" ir "beprecedentis", o į ją įsigilinus matyti, kad M.J.Babaro bendradarbiavimas iš tiesų buvęs "įspūdingas". Net teisėjas Victoras Marrero gyrė teroristą, o kalėjime praleistus 4 metus ir 8 mėnesius vadino "pagrįsta ir tinkama" bausme.

"Teismas pažymi, kad vyriausybė įvertino pono M.J.Babaro bendradarbiavimą kaip reikšmingą, teisingą, išsamų ir atsakingą. Jis dirbo kartu su FTB ir užsienio vyriausybėmis, padėjo tirti teroristinių organizacijų, tarp jų ir "Al Qaedos", veiklą, pavyzdžiui, teroro aktus Londone. Teismas, atsižvelgdamas į nusikaltimo pobūdį, aplinkybes, kaltinamojo gyvenimo istoriją ir charakteristiką, pripažįsta, kad jam skirta laisvės atėmimo bausmė yra pagrįsta ir tinkama, o toks bausmės terminas pakankamas tokio pobūdžio nusikaltimui", - pareiškė V.Marrero.

Kitaip galvojo M.J.Babarą suėmęs teisėsaugos pareigūnas, tardęs jį daugiau kaip 500 valandų. Panoręs likti nežinomas, agentas A sakė: "M.J.Babaras nebuvo didvyris. Pažvelgęs į Amerikos vėliavą jis staiga netapo patriotu. Kadangi jam nebuvo kur trauktis, jis pasielgė taip, kaip jam buvo naudingiausia. Jis tikras savanaudis."

Užverbuotas amerikiečių

Tolesnis žurnalisto tyrimas patvirtino JAV kovos su terorizmu teisininko įtarimus. Peržiūrėjęs byloje pateiktus slaptus įrodymus, jis padarė išvadą, kad M.J.Babaras galėjo dirbti amerikiečiams dar prieš jo suėmimą 2004-ųjų balandį.

Taip mano ir vienos aukos tėvas G.Foulkesas. "Viename ar dviejuose išrašo sakiniuose galima išgirsti aiškią užuominą, kad M.J.Babaro bendradarbiavimas su amerikiečiais prasidėjo daug anksčiau nei jis buvo suimtas. Atrodo, kad jie gerai žinojo, ką Babaras veikė Pakistane, o tai jau yra labai, labai rimta", - sakė jis.

Tačiau teisėjas V.Marrero, paprašytas patvirtinti šias įžvalgas, atsisakė jas komentuoti. Tą patį padarė ir Jungtinių Valstijų prokuratūra. Nelinkęs kalbėti šia tema ir teisėsaugos pareigūnas, dalyvavęs suimant bei apklausiant M.J.Babarą.

Teroristas pradingo

Paleidus iš kalėjimo M.J.Babarą ir išbraukus jį iš liudytojų apsaugos programos, teroristas tarsi prapuolė. Nėra žinoma, kur šiuo metu jis gyvena. Jamaikiečių mėgstamame Niujorko Kvinso kvartale, kuriame M.J.Babaras praleido vaikystę, apsilankiusiam "The Guardian" žurnalistui buvo pasakyta, kad M.J.Babaro motina atostogauja Pakistane. Duris atidariusi moteris, prisistačiusi teroristo pussesere, sakė nežinanti, kur gyvena jos pusbrolis. Su žurnalistu kalbėti ji nepanoro.

 

Parengė KRISTUPAS VASILIAUSKAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"