Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Algimanto Čekuolio kronikos: Vidutinybėms vietos nelieka

 
2012 05 12 7:09

Nelauktai vidutinybėms tapo ankšta pasaulyje. Niekuo nepasižymintys, dori žmonės atsiduria gatvėje, nes darbo vietų vis mažiau, ir tik veržliausieji jas užkariauja. Ir taip yra visame pasaulyje. Kodėl?

Atsakyti į šį klausimą mano kuklios patirties neužtenka. Atsakymo galima bandyti ieškoti pasaulio spaudoje, tik reikia imti  pačius rimčiausius leidinius ir žinoti kurioje jų vietoje tokių straipsnių ieškoti. Internetas platus kaip pasaulis, jame telpa visų universitetų ir visų enciklopedijų išmintis, plius karšti įvykiai.

Įdomią ir įtikinamai suformuluotą įžvalgą radau Amerikos žurnale "The Atlantic" paskelbtame Adamo Davidsono straipsnyje ir laikraštyje "The International Herald Tribune" išspausdintoje Thomaso Friedmano nuomonėje. Abu jie rašo, kad modernėjančiame pasaulyje, negailestingos konkurencijos terpėje vidutinybė negali išlikti ir jau niekuomet negalės. Beviltiška svajoti kaip nors išsilaikyti bent ant vidurinių visuomenės laiptelių - anksčiau ar vėliau nudardėsi žemyn. Jau dabar dardame visi, nors vis dar viliamės, kad tai tik laikinas dalykas, kalta krizė ir netrukus viskas pasikeis.

Šuva ir sargas

A.Davidsonas perpasakoja naujausią Amerikos anekdotą. Gal ne tiek anekdotą, kiek pašmaikštavimą. Jungtinių Valstijų pietuose, kur šimtuose tūkstančių hektarų nuo seno auginama medvilnė, pagal paskutinį technikos žodį pastatytas gigantiškas, gero miesto dydžio medvilnės apdirbimo fabrikas. Jame viskas automatizuota. Šiame fabrike yra tik du darbuotojai - vienas žmogus ir vienas šuva. Žmogus dirba tam, kad pašertų šunį, o šuva laikomas tam, kad to žmogaus neprileistų prie mašinų, t. y. prie automatikos.

Perdėta tikrai mažai. Jau dabar yra gamyklų, kuriuose automobiliai nuvažiuoja nuo konvejerio taip ir nepaliesti žmogaus, mat jis retkarčiais tik mygtukus spaudinėja.

Mechanizacija nereiškia, kad gamykla bijo ar nenori samdyti darbininkų. Jos vadovai gali būti labai geranoriškai nusiteikę. Tačiau jie turi tik du pasirinkimus - arba perkelti gamybą į Kiniją, Indiją, Tailandą, kur pigi darbo jėga, todėl prekių kaina bus prieinama ir jas bus lengviau parduoti, arba automatizuoti gamybą kaip tame pasakojime apie sargą ir šuniuką.

Aplinkybės varo gamybą į visiškai naują mechanizacijos lygį, tam  priešintis arba dairytis į šonus nėra kada. Tai ir yra nesuvaldomai augančio nedarbo priežastis, net tuomet, kai gamyba auga! Drauge tai lemia ir mažėjančias vidurinės klasės pajamas, mažina jos perkamąją galią ir toliau didina krizę. Anksčiau vidutiniškos kvalifikacijos darbuotojas, dirbdamas vidutiniškai sudėtingą darbą, galėdavo visai neblogai gyventi. Gyvenimo kokybė priklausė nuo šalies - kiek ji tvarkinga, kiek išsivysčiusi. Kalbu apie normalias, laisvos rinkos valstybes, nes socialistinis eksperimentas, išbandytas Rusijoje (80 metų bandė ant žmonių kaulų!), Kinijoje, Indijoje ir dalyje Europos, pasirodė esąs šnipštas, visur be prievartos grįžtama į kapitalizmą.

Bet dabar jau aišku, kad vidutiniškumas ateities neturi. Vidutiniškumas jums neuždirbs to, ką uždirbdavo anksčiau, nes darbdaviai gali samdyti pigią ir kvalifikuotą darbo jėgą, diegti pigius robotus, naudoti pigias ir tobulas kompiuterines programas ir surasti pigiai dirbančių genialių žmonių. Todėl kiekvienam iš mūsų lieka tik viena išeitis - rasti savo ypatingumą kurioje nors srityje, kažką, kas leistų išsiskirti bendroje darbo ieškančiųjų minioje.

Šiam pasauly nieko naujo

Naujos technologijos visada prarydavo ir ateityje visada praris darbo vietas. Gal prisimenate iš istorijos kaip Europos industrializacijos pradžioje darbininkai Anglijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje laužydavo mašinas ir mechanizmus. Tuomet atsirado žodis "sabotažas", nuo prancūziško žodžio "sabot" - darbininko batas, dažniausiai medinė klumpė. Ją įkišdavo į krumpliaračius ir mašina sustodavo. Vargšai naivuoliai manė, kad mechanizmai atima iš jų darbą ir labai skurdų atlyginimą. Nesuprato, kad darbą atima daug rimtesnės jėgos - progresas, žmogaus išmintis ir išmoningumas. O šioms jėgoms dar niekada niekas nesugebėjo pasipriešinti. Yra dar ir kitas pašmaikštavimas: "Jei arkliai būtų turėję teisę balsuoti, automobilių nebūtų atsiradę." Niūrus, sakyčiau, humoras.

Pastaruoju metu viskas tik neišpasakytai pagreitėjo. Pastaruosius 10 metų Vakarų pasaulyje fabrikai taip sparčiai atleidinėjo darbuotojus, kad buvo nubraukti beveik visi jų laimėjimai, pasiekti per 70 metų. Šiuo metu jau atleidžiamas maždaug kas trečias darbininkas.    

Racionalizacija taupumo labui jau pasiekė net restoranus ir kitas viešojo maitinimo įstaigas. Amerikoje atsirado - vadinasi, ateis ir pas mus - meniu knygelės dydžio įtaisas, pavadintas "Presto". Juo  klientas maistą ir gėrimus užsisako pats. Aparatukas rodo ne tik patiekalų pavadinimus ir kainas, bet ir kaip jie atrodo, iš ko pagaminti, kiek turi kalorijų, kiek juose cukraus, su kokiais  padažais, priedais galite patiekalą užsisakyti, kartu nurodydami ir norimą porciją. Faktiškai, klientas pats sukomponuoja savo pietus, o "Presto" dar parodo, kiek patiekalo reikės laukti, ką ne visuomet gali pasakyti amžinai skubanti padavėja. Restoranas gali nepirkti to įtaiso, tik išsinuomoti ir sumokės už tai tik trečdalį tos sumos, kurią mokėtų pačiam prasčiausiam padavėjui. Kaip manote, ką rinksis restorano savininkas?

Svarbiausia - greitis

O ko nepadarys tokie įtaisai kaip "Presto", padarys kinų darbininkai. Žurnale "Time" buvo paskelbtas įdomus, bet šiurpus straipsnis, paaiškinantis, kodėl amerikiečių elektronikos gigantas "Apple" visus savo išmaniuosius prietaisus gamina ne namie, o Kinijoje.

Prieš paleisdami Šanchajuje naują surinkimo konvejerį, inžinieriai Amerikoje perprojektavo "iPhone" ekraną. Dar prieš vidurnaktį pirmas siuntas su naujais ekranais į Šanchajų išgabeno transporto lėktuvai.

Ankstų rytą brigadininkai prikėlė 8 tūkst. kinų, miegančių kompanijos pastatuose, kiekvienam davė po sausainį ir puoduką arbatos, parodė jiems darbo vietą, ir po pusės valandos imta montuoti patobulintus ekranus. Kinijoje darbo pamaina trunka 12 valandų. Per 96 valandas buvo pagaminta 10 tūkst. "iPhone". Jokia gamykla Amerikoje, Vokietijoje ar Lietuvoje nepajėgi pademonstruoti tokio lankstumo ir tokio tempo.

Tie, kurie išgalvojo mitą apie "geltonąjį pavojų", esą neva kinai ir japonai užkariaus pasaulį, matyt, nelabai suvokė, kas vyksta. Kinams visai nereikia pasaulio užkariauti. Jie to nenori ir tuo baisisi. Jiems gerai taip, kaip yra dabar.

Automatinis sekretorius

Automatizacija ateina ne tik į gamybą. Kalifornijos silicio slėnio kompanijos "SRI International" laboratorija, ta pati, kuri davė mums "Apple" ir "iPhone", sukūrė lengvą įrangą, kol kas vadinamą "Siri". Tai asmeninis sekretorius, kuris moka susisiekti su bankais, draudimo kompanijomis, parduotuvėmis, gydytojais ir farmacininkais, tai pat su visomis įstaigomis, kurios susiję su jūsų profesija ar darbu. Vadinasi, netrukus kiekviename mieste visas būrys vidutinio ir žemesnio rango banko darbuotojų atsidurs gatvėje.

"Siri", ar kaip ten jis būtų vadinamas, naudingas klientams, naudingas darbdaviams, todėl jo jau niekas nesustabdys? Kai prieš porą metų elektroninė bankininkystė pasiekė Lietuvą, iš karto ėmė mažėti banko darbuotojų. Mūsų gyvenime visada bus pasikeitimų, ir jų bus vis daugiau. Atsiras naujų profesijų, naujoviškų gaminių ir paslaugų. Tik dėl vieno galime būti visiškai tikri - su kiekvienu globalizacijos ir informacinių technologijų žingsniu reikės žmonių, labiau išsilavinusių ir sumanesnių už kitus, išsiskiriančių iš vidutinybių. Išsivysčiusių pasaulio valstybių statistika rodo, kad tarp 25-mečių ir truputį jaunesnių, kurie nebaigė vidurinės mokyklos, bedarbių yra trigubai daugiau nei tarp baigusių aukštąjį mokslą.

Vidutinybių laikai praėjo ir mes nieko nepakeisime. Nei žmogus, nei tauta nėra straigė. Į kiautą nesulįs.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"