Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
PASAULIS

Algimanto Čekuolio kronikos. Gyvatė liūto kailyje

 
2012 05 27 10:28

Artimieji Rytai, trijų sulipusių žemynų - Europos, Azijos ir Afrikos - krosnis, o ypač jos pakura - Palestina ir Izraelis -  neatvėsta jau kelis tūkstančius metų. Nepanašu, kad artimiausiu metu padėtis šiame karštame regione ims vėsti. Atvirai kalbant, sunku paaiškinti kodėl.

Žemės užtektų visiems. Tautų margumynas ne toks jau didelis. Europoje jis daug didesnis, ką jau kalbėti apie Aziją, juolab Afriką. Dėl nesibaigiančių pjautynių ypač liūdna todėl, kad Artimieji Rytai yra Vakarų civilizacijos ir visų monoteistinių - vieną Dievą išpažįstančių - religijų lopšys. Pavojinga todėl, kad čia susiduria galingos jėgos: per milijardą arabų musulmonų, anksčiau vadintas Persija Iranas, Izraelis ir Turkija. Dėl Turkijos galime būti ramūs. Nors kadaise tai buvo viena galingiausių pasaulio valstybių, valdė dabartines arabų žemes iki pat Atlanto, nemažą dalį Europos, buvo apgulusi ir vos neužėmė Vienos, bet atskubėjusi Lietuvos ir Lenkijos bajoraičių kariuomenė juos sumušė ir Vieną išgelbėjo. Iki šiol Vilniuje, Petro ir Povilo bažnyčioje, stovi trofėjiniai turkų būgnai, kiekvienas mažo baseino dydžio. Tik kai sakau "Lietuvos bajoraičiai", nemanykite, jog kalbu apie etninės Lietuvos, lietuviškai kalbančią kariuomenę. Tada Lietuva vadinosi ir Gudijos bei Ukrainos žemės, nes jas valdė lietuvis valdovas.

Turkija- Europos Japonija

Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui turkai, jauno karininko Mustafos Kemalio, vėliau praminto Atatiurku (turkų tėvu), vadovaujami  įvykdė karinį perversmą, nuvertė supuvusį sultono režimą su jo haremu bei kitomis rytietiškomis įmantrybėmis ir pasuko šalį veidu į Vakarų Europą. Buvo įvesti lotyniški rašmenis ir įrašyta į Konstituciją (nieko panašaus niekur kitur nėra!), kad Turkijos kariuomenė ne tik turi teisę, bet privalo pašalinti savo valstybės vyriausybę, net ir išrinktą, kitaip sakant, įvykdyti perversmą, jeigu toji valdžia taps musulmoniška. Turkijos kariuomenė tą padarė jau tris kartus. Tačiau ši šalis apie praėjusią didybę nesvaičioja. Turkija tapo populiariausia poilsiaviete europiečiams, o jos ekonomika kasmet auga maždaug po 6 procentus. Turkija akyse tampa Europos Japonija.

Arabai ir Iranas

Pernai arabų valstybės tarsi susitarusios beveik visos ėmėsi  revoliucijos, nuvertė savus diktatorius ir dabar turi svarbesnių reikalų, nei peštis su kaimynais. Aiškėja, kad išsivadavusios arabų valstybės neturi nei ideologijos, nei ekonomikos koncepcijos. Nežinodamos ką daryti, griebiasi savo dvasiškių, žinoma, Islamo, tik žiūri, kad nebūtų pernelyg fanatiški. Bet mulos taip pat neturi ko pasiūlyti 80 mln. jaunų bedarbių.

Iranas visuomet prieš visus kariavo. Per kelis tūkstančius metų jo vyrai mūšiuose užsigrūdino, tapo kieti, karingi, nebijantys mirties.  Dar Antikos laikais buvo sakoma, kad vienas Irano karys nugali tris Romos legionierius. Ir tikrai, jie sumušdavo Romos kariuomenę, du kartus net buvo paėmę į nelaisvę jos imperatorius. Vieną laikė vergijoje, versdami gulėti prie Persijos karaliaus sosto, o karalius į jį sėsdamas būtinai užmindavo jam ant nugaros. Kai tas imperatorius (užmiršau jo vardą) mirė, persų valdovas įsakė nudirti jam odą, iškimšti ir pakabinti sostinės vartuose, kad visi žinotų, kas pasaulyje stipriausias. Šiuo metu iraniečiai žūtbūt trokšta įsigyti branduolinį ginklą.

Beje, trys paminėtos jėgos neturi jokių šansų susivienyti ir veikti kartu. Jos labiau linkusios tarpusavyje kariauti.

Ketvirtas dėmuo - Izraelis

Izraelis - maža valstybė su nedaug gyventojų, bet užtat turinti galingą sąjungininką - Ameriką. Jai Izraelis reikalingas kaip prietiltis prie turtingo nafta regiono. Kas šioje draugystėje dominuoja, ne iš karto suprasi. Pikti liežuviai sako, kad šiuo atveju ne šuva vizgina uodegą, o uodega vizgina šunį.

Bet Izraelis turi dar ir kitą galybės šaltinį - jis negali pralaimėti, nes neturi kur trauktis. Tėvynę praradę izraelitai klajojo po pasaulį 2000 metų, patyrė visus įmanomus siaubus kiek jų yra, ne kartą bandyta šią tautą visiškai sunaikinti, todėl dabar žydai sako: "Ne! Niekada daugiau."

Tai toks scenovaizdis, ir tokie veikėjai. Kas dabar vyksta Artimuosiuose Rytuose? Įvykių ten kasdien apstu. Pasiremsiu tik viena situacija, besitęsiančia kelerius metus.

Šiuo metu didžiausias Izraelio priešas regione - Iranas. Jis turi toli lekiančias kovines raketas, atkakliai, sukandęs dantis siekia pasigaminti branduolinį užtaisą, ginklą, ir įdėti jį į tų raketų galvutes. Iranas prisiekė, sunaikinti "blogio išperą", t. y. Izraelį. Tam jis aukoja net savo šalies ekonomiką. Tai ne tik noras išrauti svetimkūnį. Likvidavęs žydų valstybę ir turėdamas branduolinį ginklą Iranas iš karto atgautų buvusią įtaką Persų įlankos regione.

Jam turėtų nusilenkti ir arabai, visiškai to nenorintys. Jau dabar Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Egiptas šaukia, jog ir jie privalės įsigyti tokią ginkluotę, kad nuo Irano apsigintų. Jei taip atsitiks, karšta pasidarys ir mums. Viską naikinantis ginklas valstybėse, kuriose valdžios vairą dažnai paima fanatikai, iš tiesų labai pavojinga. Bet ką tam Iranui padarysi? Jis turi karinę aviaciją, laivyną ir didelę, puikiai ginkluotą, drausmingą armiją, kurios šūkis: "Žūti kovojant - garbė."

Parengimu, paklusnumu ir veržlumu kautis Irano pėstininkams prilygo tik buvęs Vokietijos vermachtas, o dabar - Šiaurės Korėjos desantininkai. Šioje košmarų šalyje Amerikos palydovai suskaičiavo 300 tūkst. vyrų kariuomenę. Tarp Irano ir Izraelio, Amerikai padedant, vyksta nuožmus kibernetinis karas. Žydams pavyko prasiskverbti į Irano kompiuteriais valdomas sodrinimo centrifugas ir duoti joms įsakymą susisprogdinti. Bet paslaptingi sprogimai vyksta toliau. Nuostoliai milijardiniai, tačiau jie negali sustabdyti Irano programos. Jos nesustabdys ir Irano branduolinės fizikos mokslininkų žudymas. Keturi jų jau nužudyti, dar vienas - sužeistas. Pasikėsinimų scenarijai stebėtinai panašūs: prie mokslininko automobilio privažiuoja, arba jį pasiveja ir susigretina, motociklininkas, "priklijuoja" prie mašinos magnetinį paketą ir nurūksta. Paketas sprogsta. 2009-ųjų gegužę savižudis susprogdino galingą bombą Irano šiitų procesijoje Zahedano mieste. Žuvo 25 piligrimai, buvo daug sužeistų. Prieš tai buvo pagrobtas 21 sunkvežimio vairuotojas. Neaiškiomis aplinkybėmis ore sprogo rusų lėktuvas, skraidinantis iraniečius ir rusus - atomininkus. 2010-ųjų liepą Zahedane vėl susisprogdino du savižudžiai - vėl kelios dešimtys aukų. Praėjusių metų lapkritį vienoje Irano karinėje bazėje (pačioje karinėje bazėje!) buvo susprogdintas Irano generolas, branduolinės programos tėvas, ir dar keli aukšti karininkai.

Izraeliui visos priemonės geros

Sąrašą būtų galima tęsti, bet ne tai svarbiausia. Neaišku, kas visa tai daro. Niekas neabejoja, kad Izraelis, nes jis turi kvalifikuotų, gerai apmokytų agentų. Užtenka prisiminti, kaip jis išvogė tris povandeninius laivus iš Prancūzijos laivų statyklos. Tai nebuvo vagystė. Izraelis tuos laivus užsakė ir už juos sumokėjo. Bet arabų reikalavimu buvo įvestas embargas tiekti naują ginkluotę žydų valstybei. Todėl Izraelis tuos laivus neva kažkam pardavė, tas neva pirkėjas atsiuntė įgulas, sudarytas kone vien iš angliškai kalbančių blondinų, tiems laivams pasiimti. Triukas lengvai pavyko - Izraelis iki šiol naudoja šiuos laivus. Užtat dabar izraelitui pasirodyti Irane yra tas pats, kaip musei nutūpti į sieros rūgšties dubenį. Gali grimuotis ir dažytis kiek nori - nepadės. O juk aukos nesiafišuoja, jas reikia surasti ir ilgai sekti, viskas trunka keliolika mėnesių. Po pasikėsinimo reikia turėti, kur pasislėpti. Saugiausia vieta - gyventojų tirštuma. Tik tie gyventojai turi būti savi.

Amerikiečiai ima pykti

Amerikiečiai buvo patenkinti, kad Irane neramu, tik ilgai negalėjo suprasti, kas ten darosi. O musulmonų, normalių, taikių piliečių, pasaulis buvo visiškai įsitikinęs, kad Irane Amerika veikia  drauge su Izraeliu. Jungtinėms Valstijoms tai ne tik nemalonu, bet ir pavojinga. Vienas dalykas - kova su "Al Qaeda", jos vadų medžioklė, o visai kas kita - taikių gyventojų žudymas. Tuo, kas vyko Irane, buvo galima pateisinti islamo teroristų veiklą prieš amerikiečius.  

Bet kas tą nerimą Irane galėjo sukelti? Izraelitai ten pasirodyti negalėjo. Taip, dauguma Irano gyventojų - šiitai. Jie engia sunitų mažumą, bet vis tiek joks musulmonas nevykdys žydo nurodymų ir už pinigus savižudžio nenupirks.

Trys vyresni Amerikos žvalgybos pareigūnai, kurių užduotis buvo stebėti Izraelio veiksmus, jau seniai, dar prezidento George'o W.Busho laikais, pradėjo įtarinėti, kad žydai apsimeta amerikiečiais. Kai G.W.Bushas sužinojo, kad Maroke ir Londone du Izraelio agentai per slaptą susitikimą su iraniečiais parodė savo neva amerikietiškus pasus, neslėpė paketų, prikimštų šimto dolerių kupiūrų, jis kone pasiuto iš pykčio. Mat izraelitai, apsimetę amerikiečiais, tarėsi ne su padoriais pogrindininkais, o su Irano pasiutusių fanatikų organizacija "Jundallah", kurią JAV yra įtraukusi į teroristinių organizacijų sąrašą. Jei pasaulis manys, kad Vašingtono rankos kruvinos, kaip jis galės kalbėtis su kitų valstybių vadovais?

Tačiau G.W.Bushas nieko nepadarė, kad to nebūtų. Dar daugiau - išaiškinę, ką Izraelis daro, CŽV operacijų skyriaus viršininkas Stephenas Kappesas, jo pavaduotojas ir kontržvalgybos viršininkas Philipas Zulickas buvo išleisti į pensiją.

Atėjus į valdžią Barackui Obamai pasikeitė JAV administracija. Jau per pirmas savaites naujasis prezidentas drastiškai sumažino bendradarbiavimą su Izraeliu veiksmuose prieš Iraną. Vienas iš naujų CŽV vadovų pagrasino "imtis Izraelio be pirštinių". Bet nesiėmė, nes buvo taip pat išleistas į užtarnautą poilsį. Žurnalas "Foreign Policy" aiškina, kad Vašingtono biurokratams lengviau nieko nedaryti, nei ko nors imtis. Suprantu jūsų, mieli bičiuliai, pasipiktinimą. Neslepiama Izraelio slaptųjų tarnybų arogancija, įžūlumas, akiplėšiškumas negali nepiktinti. O čia dar naudojamasi valstybės-sąjungininkės ir draugės geru vardu, taip jai padarant didžiulių nuostolių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"