Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Vaikų globos namuose - įkurtuvių nuotaikos

 

Kauno 'Atžalyno' vaikų globos namų 'saulyčių' šeimyna, kurią sudaro 16-18 metų paaugliai, prieš Naujuosius metus sulaukė dovanos. Po patalpų rekonstrukcijos jie netrukus įsikels į modernius ir jaukius dviviečius kambarius su patogumais, erdvia svetaine ir virtuve.

Globos namuose kol kas iš rėmėjų lėšų atnaujinta tik vienos šeimynos maždaug 200 kvadratinių metrų, gyvenamoji patalpa. Kitos bus rekonstruotos tada, kai "Atžalyno" vaikus vėl parems gerieji žmonės.

Grąža - vaikų dėkingumas

Kaunietė 28 metų architektė Aldona Mačytė projektą parengė ir jį įgyvendino paskatinta meilės vaikams, kurie auga svetimuose namuose be tėvų šilumos ir artimųjų atjautos.

Jauna autorė sutiko geranoriškai padėti vaikų globos namams, kai jos, kaip architektės, paslaugų paprašė "Atžalyno" direktorė Dalia Pajėdienė. Prie šio projekto autorė beveik metus dirbo dykai, už savo kruopštų ir rūpestingą darbą negaudama nė lito.

"Man nuo mokyklos laikų neišdilo slogus įspūdis, kai kartą prieš daug metų teko lankytis vaikų namuose. Savo akimis mačiau, kaip gyvena juose priglausti likimo nuskriausti vaikai. Norėjau nors truputį prisidėti, kad jiems būtų geriau. Kai tik atsirado proga, tai ir padariau. Kadangi negaliu paremti šių vaikų finansiškai, tai mano dovana jiems - projektas, kad jie galėtų gyventi kaip visi vaikai - laikinoje pastogėje jaustųsi kaip tikruose namuose, kuriuose nestinga nei šilumos, nei grožio, nei gerumo", - tvirtino A.Mačytė.

Architektės nuopelnas miestui neliko nepastebėtas. Už vaikų globos namų "Atžalynas" "saulyčių" šeimynos patalpų labdaros projektą ir jo įgyvendinimą bei interjero sukūrimą A.Mačytė buvo apdovanota prizu "Gerumo kristalas 2011"

"Studijuojant architektūros profesorius Jonas Minkevičius nuolat pabrėždavo, kad turime kurti grožį, tarnauti gėriui ir jį skleisti savo darbais. Kitaip tai, ką darome, yra beprasmiška. Mano senelis buvo architektas, mano tėvas taip pat yra architektas. Aš tęsiu šeimos tradiciją visada vertinti grožį. Senos patalpos rekonstrukcija iš tiesų buvo košmariškas darbas, bet esu laiminga, kad globos namų vaikai galės gyventi gražioje aplinkoje. Vienas rėmėjų pasakė: "Norėdamas gauti grąžos turi mokėti." Aš sumokėjau savo darbu, grąžą taip pat turiu - vaikų dėkingumą", - šypsojosi projekto autorė.

"Atžalyno" direktorė D.Pajėdienė pasidžiaugė, kad jauna architektė pateko į miestui nusipelniusių žmonių gretas. "Architektė iš anksto žinojo, kad jai teks darbuotis gana sunkiai ir be užmokesčio. Toks jaunos kūrėjos pasišventimas mums padėti yra kaip stebuklas. Ji atliko titanišką darbą nuo pat pradžios iki pabaigos. Labai džiaugiasi tie vaikai, kurie dabar gyvens atskiruose dviviečiuose kambariuose", - pasakojo direktorė apie džiugias permainas globos namuose.

Visi - kaip viena šeima

Po rekonstrukcijos "saulyčių" šeimynos patalpos iš esmės pasikeitė. Vietoj buvusio bendro miegamojo, kur lovos buvo atskirtos spintomis ar pertvaromis, dabar įrengti šeši atskiri miegamieji, kuriuose vaikai gyvens po du. Šios šeimynos gyventojai galės mėgautis privatumu ir savarankiškumu.

Pasak direktorės D.Pajėdienės, visi globos namų vaikai norėtų gyventi moderniose atnaujintose patalpose. Tad teko rinktis, kas bus pirmieji rekonstruotos patalpos gyventojai. Nutarta - čia gyvens dvylika mergaičių, kurioms yra nuo šešiolikos iki aštuoniolikos metų.

"Mergaitės yra rūpestingos ir tvarkingos. Jos jau supranta, kas yra gražu ir modernu. Kai kurios iš jų netrukus paliks globos namus ir pradės savarankiškai gyventi. Tikimės, kad jos geru žodžiu minės buvusius laikinus namus, kuriuose joms buvo stengiamasi suteikti šilumos ir meilės", - aiškino D.Pajėdienė.

Mažiesiems teks palaukti

"Atžalyno" pastatas buvo pastatytas 1985 metais. Projekto autorius - žinomas architektas Algimantas Kančas. Tada šie globos namai buvo modernūs ir atitiko to meto reikalavimus. Pagal amžiaus grupes vaikai iki šiol gyvena šeimynomis vienoje didelėje erdvėje - visi dalijasi tuo pačiu miegamuoju, svetaine ir virtuve, naudojasi vienu tualetu ir dušu.

"Anais laikais vaikams buvo ugdomas kolektyviškumo jausmas - visi buvo kaip viena šeima. Laikai pasikeitė. Bendra erdvė nėra privalumas. Jaunas žmogus turi augti savarankiška asmenybė ir turėti teisę į privatumą. Tokie yra dabartiniai vaikų apgyvendinimo globos namuose reikalavimai. Mūsų vaikai negali gyventi po senovei šeimynose, kur viskas yra bendra. Seną pastatą buvo būtina rekonstruoti ir pagal galimybes reikėjo įrengti bent jau dviviečius kambarius", - aiškino globos namų direktorė.

Vaikų globos namuose "Atžalynas" dabar yra aštuonios šeimynos. "Patys mažiausieji globos namų gyventojai - vos trejų metukų. Jie čia gyvens, kol baigs vidurinę mokyklą. Mažiesiems teks palaukti, kol atsiras galimybė atnaujinti jų gyvenamąsias patalpas. Viską darome savo jėgomis, prašome rėmėjų pagalbos. Atsiranda tokių žmonių, kurie nori padėti mūsų globojamiems vaikams", - sakė direktorė.

Interjeras - lyg žydintis sodas

Po rekonstrukcijos kambariai kvepia dažais. Čia vyksta paskutinieji įkurtuvių darbai. Dalyje kambarių dar trūksta kai kurių baldų - spintelių, lentynų, rašomojo stalo, stalinių lempų. Tačiau "saulyčių" šeimyna jau gali keltis gyventi į naujas patalpas. Gyvenamuosiuose dviviečiuose kambariuose stovi sofos-lovos, drabužių spintos. Jaukumo suteikia ant langų pakabintos užuolaidos. Visuose kambariuose viena siena išklijuota skirtingais spalvotais raštais išmargintais tapetais.

Minkštos dalies baldų gobelenų raštai ir spalvos - taip pat skirtingi. Kambariuose interjeras spalvotas kaip žydintis pavasaris. Sienų spalvos šviesios, skaidrios ir jaunatviškos.

Architektė labai stropiai rinko spalvas, kad jų skirtingi deriniai skleistų jaukumų ir šilumą.

Šeimynos gyventojai naudosis bendra svetaine, nedidele virtuve ir valgomuoju. Atskirai įrengtas dušo kambarys ir tualetai.

Kol kas dar nepastatytas didelis valgomasis stalas su kėdėmis, skirtas visai šeimynai.

Svetainę nuo virtuvėlės skiria sienos plokštuma. Anksčiau virtuvė buvo be lango ir tamsi. Dalis sienos buvo nugriauta, tad šviesa vidun sklinda iš svetainės.

Nors virtuvė ir nedidelė, bet joje yra viryklė su dūmtraukiu, šaldytuvas, spintelėse sudėti indai.

"Tiems vaikams labai trūksta artimųjų meilės. Gal šie jaukūs namai jiems suteiks nors dalelę tikėjimo ir vilties, kad jų gyvenimas bus toks pat gražus kaip ir tų vaikų, kurių vaikystės nepragėrė ir neįklampino į narkotikų liūną jų tėvai. Būdami gražioje aplinkoje be tėvų augantys vaikai mokysis vertinti gražius namus ir juos prižiūrėti", - įsitikinusi jauna architektė.

Tvarkysis savarankiškai

Nauja gyvenamoji erdvė daug kuo primena tikrus namus. Tačiau net pačios gražiausios sienos, baldai, kompiuteris ir televizorius vaikams negali pakeisti jų atsižadėjusių tėvų.

"Vaikams labai reikia namų šilumos. Tos mergaitės, kurios gyvens atskiruose kambariuose, galės jaustis kaip namie - pačios tvarkysis savo kambarius, savaitgaliais virtuvėlėje mokysis gaminti gardžius pietus. Dabar yra visos sąlygos namų ruošai", - aiškino D.Pajėdienė.

Architektė A.Mačytė vaikams paliko laisvę tvarkytis namų aplinką taip, kaip jie patys nori. "Visiškai nenustebčiau, jei čia gyvenantys vaikai sumanytų kitaip perstatyti baldus - tarkim, svetainėje ar savo kambariuose. Jie tai galės padaryti. Jaukumo suteiks atsiradę jų asmeniniai daiktai, knygos. Juk tai tų vaikų nors laikini, bet vieninteliai namai. Kitų jie neturi. Su kuo didesne meile šiuos namus prižiūrės, tuo labiau juos pamėgs ir norės čia būti", - tikino projekto autorė.

Kliūtis - gelžbetoninės sienos

Dažnai sakoma, kad daug lengviau naują namą pastatyti, nei seną rekonstruoti. Architektė A.Mačytė patvirtino šią nerašytą taisyklę, kai prasidėjo vidinių patalpų griovimo darbai.

"Senas pastatas stovi kaip stovėjęs. Man reikėjo suprojektuoti tik vieną vidaus patalpą. Tikėjausi, kad bus galima išgriauti tai, kas nereikalinga. Tačiau teko palikti pertvaras, nes jos gelžbetoninės. Jų negalima pajudinti iš vietos. Tai labai apsunkino rekonstrukcijos darbą. Statybininkams reikėjo gelžbetoninėse sienose išpjauti skyles, kad jų vietoje būtų galima įstatyti duris", - prisiminė jauna architektė.

Rengdama projektą autorė atsižvelgė į globos namų direktorės pageidavimus, kokia turėtų būti nauja gyvenamoji erdvė. Svarbiausias prašymas - turi būti įrengti ne tik dviviečiai kambariai, bet ir atskiras tualetas bei dušas.

"Kai pirmą kartą pamačiau tas patalpas, vaizdas buvo nekoks - viskas sena ir skurdu, sunku net patikėti, kaip čia gyvena jauna bedalė karta. Ši erdvė, išskyrus kitas šeimynas, vienintelė gana seniai nematė net paprasčiausio remonto. Nuo čia pradėjome svarbų darbą, kurį ribojo gana kuklios finansinės galimybės. Manau, kad geranoriškumu galima daug ką pasiekti, tam nereikalingi dideli pinigai. Viskas buvo padaryta gavus labdaros - vieni vaikams dovanojo tapetų, kiti - dažų, treti - grindų dangą. Įsitikinau, kad daugeliui rėmėjų vaikų namai yra vos ne šventas reikalas. Architektūra yra erdvės formavimo menas. Ji formuoja žmogų, kuris yra toje erdvėje. Būdami laikinuose namuose vaikai jaučiasi laimingi aplink save matydami gražią aplinką", - aiškino autorė.

Taupydama lėšas A.Mačytė neišmetė beveik 30 metų kabėjusių senų šviestuvų, kurie buvo nesugadinti ir gana stilingi. Juos nuvalė ir vėl pakabino šalia svetainės esančioje erdvėje. Dabar šviestuvai atrodo kaip nauji.

Direktorė tikisi, kad kitų šeimynų patalpas bus lengviau rekonstruoti, kadangi jau yra parengtas architektės A.Mačytės projektas. "Šį projektą bus galima pritaikyti ateityje, nes visos vaikų gyvenamosios patalpos yra panašios. Tam autorė neprieštarauja", - pasidžiaugė ji.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"