Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Tarp vidinio sodo ir medinio kubo

 

Du skirtingi požiūriai - sūnaus ir tėvo - į gyvenamąją erdvę, kurioje glaudžiai susipina jaunystė ir branda, ieškojimai ir patirtis, džiaugsmas ir viltis.

"Vidinis sodas" ir "medinis kubas" - taip apibūdino tikrove paverstas architektūros vizijas perspektyvus architektas ir dailininkas Mantas Maziliauskas. Du namai - sūnaus ir tėvo, - esantys toje pačioje sodų bendrijoje Vilniaus pakraštyje, skirtingi ir originalūs, bet paprasti ir juose jauku gyventi.

2007 metais individualių namų architektūros konkurse architektas pelnė apdovanojimą už projektą "Medinis kubas" kategorijoje "Geriausia Lietuvos namo realizacija".

M.Maziliauskas dalyvauja įvairiuose architektūros konkursuose. Jo originalūs projektai (Lukiškių aikštė, Nidos kolonija - skirta pirmoji vieta) sulaukė labai gero profesionalų įvertinimo.

Iš miesto ištrūkti nepavyko

Architektas M.Maziliauskas savitai žvelgia į būstą gamtos apsuptyje. Jam pirmiausia rūpi ne pats pastatas, bet gyvenamosios erdvės pojūtis, jo vidinis jausmas. Gyvenamoji vieta, kaip ir pats gyvenimas, gali būti lyg rojaus sodas.

Prieš dešimt metų Mantas, dar tik pradedantysis architektas, pats suprojektavo savo namą sodų bendrijoje, dvylikos arų sklype. Namą jis pavadino "vidiniu sodu".

Pasak architekto, žodis "sodas" turi gilią filosofinę prasmę. "Sodas asocijuojasi su žmogaus gyvenimu, kuris kuo brandesnis, tuo gausiau duoda vaisių. Tai gyvybės simbolis. Ši vieta jokiu būdu - ne buvęs anų laikų kolektyvinis sodas", - aiškino vilnietis architektas.

Mantas, nujausdamas, jog jo šeima gali pagausėti, antrame aukšte suprojektavo keturis miegamuosius kambarius. M.Maziliauskas su žmona dailininke Monika dabar augina tris vaikus - dukras Agotą, Mariją ir sūnų Motiejų. "Vidiniame sode" jauna šeima kol kas išsitenka.

Vis dėlto visiškai ištrūkti iš miesto Maziliauskams nepavyko - abu dirba mieste, čia jų vaikai lanko mokyklą. M.Maziliauskas turi architektūros studiją Žvėryne, kuri yra antrieji šeimos namai. Kai vaikams pasibaigia pamokos, jie skuba pas tėvus į studiją. Kai tėvai ilgiau užtrunka dirbdami, vaikai ruošia pamokas.

Vakarop visa šeima sugrįžta į namus miesto pakraštyje. 

"Abu su vyru esame miestiečiai. Mantas - vilnietis, aš - kaunietė. Tačiau abu norėjome gyventi arčiau gamtos, kaip ir mano seneliai bei tėvai. Kai įsigijome sklypą sodų bendrijoje, auginome dukrelę Agotą. Kai pradėjome statyti namą, laukiausi Marijos", - prisiminė M.Maziliauskienė tuos metus, kai įsikėlė gyventi į sodų bendriją. 

Architektas M.Maziliauskas įsiterpė į žmonos pasakojimą, pasidžiaugdamas, jog gyvenime surado tai, ko taip kantriai ieškojo: "Namai man yra mano šeima, kurią laiko penki atsvaros taškai. Mūsų visi trys vaikai užaugo gamtoje. Esu laimingas žmogus, turėdamas puikią šeimą ir mėgstamą darbą. Nuo tapybos nenutolau, kai pasinėriau į architektūrą. Abi šios sritys kūryboje papildo viena kitą."

Daug baltos spalvos

Buvusį seną namą sodų bendrijoje architektas rekonstravo apdairiai ir stropiai. Kai kurias senas konstrukcines sienas paliko, kitas nugriovė. Pirmas aukštas sumūrytas iš plytų, antras - medinis. Apdailai panaudotos natūralios spalvos medinės lentos. Name šilta gyventi net ir speiguotą žiemą - sienos gerai apšiltintos.

Pirmame aukšte taip pat yra kūrybinė studija, tačiau ji neužgožia gyvenamosios erdvės. Namų atmosfera išliko, nors čia dažnai ir dirbama: Mantas kuria projektus, abu su žmona dar ir tapo.    

"Projektavau savo gyvenamąjį namą, bet ne studiją. Nors viskas gali būti vienoje vietoje, nes tai neatsiejama nuo mūsų gyvenimo", - šypsojosi Mantas džiaugdamasis, kad prieš daug metų jo sukurta vizija pasitvirtino.

Būsto vidaus interjeras baltas. Ši spalva pasirinkta neatsitiktinai. Kai šalia gamta, su ja reikia elgtis atsargiai. Balta vidinė erdvė susilieja žiemą, kai žemė pasidengia baltu sniego patalu. Vasarą, kai sužaliuoja gamta, baltas namas neužgožia augalų spalvų margumyno.

Židinys taip pat baltas. Kūrenimo kapsulė it tamsi kiaurymė, kuri pakeičia spalvą, kai įžiebiama ugnis. Blykčiojantys raudoni atšvaitai ant baltos židinio sienos lyg nutapytas paveikslas. Pasak Manto, namo interjeras gan tradiciškas ir paprastas, bet naujoviškai pateiktas.

Palengva iš namo vidaus pereinama į lauko erdvę, kuri itin pagyvėja vasarą. Čia esančiame erdviame kiemelyje - kūrybinė studija po dangumi.

Už būstą neskolingi

Manto suprojektuotas namas tėvams - įspūdingesnis ir originalesnis. Architektas pasakojo, jog kai su šeima apsigyveno Vilniaus pakraštyje, ši vieta taip patiko jo tėvams, jog jie taip pat panoro čia įsikurti.

Toje pačioje sodų bendrijoje už keleto namų kaip tik buvo parduodamas šešių arų sklypas. Vyresnieji Maziliauskai jį ir nusipirko. Sūnui architektui patikėjo suprojektuoti gyvenamąjį namą.

"Tėvų namo koncepciją lėmė pats sklypas, esantis šiaurinėje dalyje. Jie didelių reikalavimų man nekėlė ir į projekto kūrimą beveik nesikišo. Tėvai norėjo kuo greičiau įsikelti į naują namą", - prisiminė vilnietis architektas.

Mantas, palyginęs savo ir tėvų namą, sakė, kad antrasis projektas skiriasi daugeliu atžvilgiu. Pirmiausia, tėvai galėjo savo namo statybai skirti daugiau pinigų. "Mudu su žmona Monika buvome jauni, kai sukūrėme šeimą. Po dailės studijų kibau dar į architektūros mokslus. Pinigų užteko  tik pragyvenimui, apie savo namą negalėjome net pagalvoti. Tačiau abu svajojome kada nors išsikelti gyventi už miesto - mus itin traukė gamta. Kai radome nebrangų sklypą su senu namu, nesvarstėme, iš kur gausime lėšų būstui. Tačiau neskubėjome į banką skolintis pinigų. Mums pavyko sukrapštyti minimalią sumą, kurios pakako "vidinio sodo" būstui pastatyti. Viską dariau savo jėgomis - pats suprojektavau, pats stačiausi namą. Matydamas mano vargus, į talką atskubėjo brolis Mindaugas. Dabar su žmona džiaugiamės, kad esame savo namo šeimininkai. Nesame niekam skolingi. "Vidinio sodo" erdvė mums teikia harmoniją, ramybę ir šilumą. Žinoma, mūsų namui jau reikia remonto. Tai dėsninga - pastato eksploatacijos laikas išnaudotas su kaupu", - kalbėjo Mantas bandydamas palyginti abiejų įgyvendintų projektų gerąsias savybes.

Keisti sutapimai

Sodų bendrijoje iškilo tėvų namas panašus į kubą. Daugelis spėliojo, kodėl tokios formos būstas atsirado tarp buvusių kolektyvinių sodų vasarnamių.

Sugrįžkime į 1977 metus. Tuomet prasidėjo kolektyvių sodų bumas - žmonės veržėsi iš miesto triukšmo. Dalis miško buvo iškertama ir toje vietoje maždaug šešių arų sklypuose iškilo kuklūs, nedideli, pagal to meto valdžios nurodytus projektus pastatyti vasarnamiai. "Kai pradėjau projektuoti tėvų namą,pastebėjau keletą keistų sutapimų. Buvusio kolektyvinio sodo žemės sklypas buvo suformuotas tais pačiais metais, kai aš gimiau. Tie laikai - labai tolimi, tačiau gyvenimas sodų bendrijose tampa kitoks. Daugelis žmonių čia statosi gyvenamuosius modernius namus. Jie nenori gyventi mieste, bet ir nuo miesto, kaip ir mes su žmona, negali atitrūkti. Sodų bendrijos - gan geras variantas žmonėms, mėgstantiems gyventi arčiau gamtos", - tikino Mantas.

Architektas atkreipė dėmesį į tai, jog seniai suformuotas žemės sklypas buvo netaisyklingos formos. Tai lėmė pastato projektą.  

Pasak Manto, namas gamtoje turi tapti tos aplinkos, kurioje jis yra, dalimi. Kitaip būstas praranda ryšį su supančia žaluma. Žmogus taip pat yra gamtos dalis, turintis savitus poreikius ir įpročius. 

"Ilgokai svarsčiau, kaip miško masyve tvyrančiai negatyviai erdvei, turiu omenyje seną namą, suteikti pozityvios gyvasties. Mano idėja rutuliojosi būtent pagal šį kontekstą, kol susiformavo "namo kubo" vizija. Ši forma buvo būtent tai, ko gan įtemptai ieškojau", - atskleidė architektas ieškojimų kelius.

Architektūroje kubas, kaip forma, turi savitas tradicijas, jos kinta laiko ir vietos atžvilgiu, įgaudamos individualią išraišką. "Sovietinis modernizmas, turint omenyje slegiantį pompastinį kubo formos poveikį architektūrai, šiuo atveju netiko. Naujas būstas gamtoje turėjo atspindėti humaniškumo siekį", - apibūdino namo viziją autorius.

Panoraminė terasa ant stogo

Nedideliame sklype buvo svarbu kaip galima racionaliau išnaudoti kiekvieną žemės lopinėlį. Plėstis buvo galima tik į aukštį. Taip ir nuspręsta - "medinis kubas" kyla pakopomis į viršų. Pasak architekto, šiais laikais modernios technologinės galimybės leido įrengti ant stogo panoraminę terasą. Turint omenyje, kad sodų bendrijoje sklypai ribojasi vienas su kitu, didelis pranašumas - uždara ir privati poilsio zona ant stogo.

Į panoraminę terasą kyla namo viduje esantys sraigtiniai laiptai. Čia niekas netrukdo tylumoje gėrėtis šnarančiomis medžių viršūnėmis, vaiskiu dangumi ir klausytis paukščių čiulbėjimo.

Centre - židinys

Architektas ieškojo naujo būsto sąsajų su tradiciniais aukštaičių mediniais namais, jis panaudojo tam stiliui būdingą koloritą. Apdailos akcentai - pilki, balti ir raudoni. Namas suręstas iš pilkos eglės medienos, vidus ištinkuotas baltai. Laiptų ir turėklų detalės gan originalios.

Vos ne svetainės viduryje stovi židinys. Kaip senovėje, baltai nutinkuotas. Architektas neapsiriko parinkęs būtent tokią vietą židiniui. Ugnies kūrenimas senovėje buvo svarbus ritualas - tai ir bendravimas, ir maisto gaminimas, ir šiluma.

"Šiais laikais židinys neprarado savo paskirties. Prie jo susėda visa šeima, kad galėtų pabendrauti, jaukiai pabūti ir pasidžiaugti skleidžiama šiluma", - sakė M.Maziliauskas.

Durys tvoroje

Gyvenant sodų bendrijoje - šeimai reikalingas automobilis. Kaip įsprausti garažą į šešių arų sklypą, kad pagalbinis pastatas neužgožtų namo architektūros? Šis klausimas buvo bene svarbiausias architektui projektuojant namą "medinį kubą".

"Dažnai tenka matyti privačius gyvenamuosius namus, kuriuose garažas tampa vos ne centrine būsto dalimi. Manau, kad tokia architektūros tendencija nėra teisinga. Gyvenimas name prasideda nuo centrinio įėjimo", - tikino Mantas. "Medinis kubas" turi ne tik įspūdingą originalų įėjimą, bet ir patogų garažą.

Sklypą juosia pilka medinė tvora. Vietoj tradicinių vartelių joje  įstatytos baltos durys su stogeliu, tarsi tai būtų sargybinio būdelė. Mantas šypsosi pritardamas. Durys paprastai statomos name. Tvoroje - tai naujas dalykas. "Įėjimas pro vartus man asocijuojasi su saugumu. Todėl vartuose atsirado "sargybinio" trobelė", - vardijo architektas, kodėl pasirinko tokį projekto variantą.

Durų atsiradimo istorija labai gyvenimiška. "Žmonės dažnai išmeta panaudotus senus daiktus, kurie yra dar geri. Senas medines duris mudu su tėvu radome prie šiukšlių konteinerio. Jas restauravome ir dabar atrodo kaip naujos. Geras medis visada turi vertę", - neabejojo Mantas.

Garažo stogo terasa ribojasi su kaimynų sklypu. Bendra terasa gali naudotis ir šalia gyvenantys žmonės. "Kaimynams patiko mano pasiūlytas variantas - nedideliame sklype nedaug vietos. Bendra stogo terasa padaryta, kad kuo naudingiau būtų išnaudotas žemės lopinėlis", - aiškino M.Maziliauskas.

Žvalgosi į dvarą

Namo vidaus interjerą autorius kūrė, remdamasis filosofiniu požiūriu. "Vidinė erdvė - kaip naujas, švarus, baltas kubas, kuris  šeimininkams yra kaip vertybinių dalykų talpykla", - aiškino pašnekovas.

Balto kubo sienas itin paryškina kai kur juodo grafito plytelėmis išklotos grindys. Netikėtai ties virtuvės siena, kur šeimininkė gamina maistą, blyksteli raudonos spalvos akcentas. Baltos sienos ir lubos, balti baldai - tyra ir skaidru.

Vonios kambarys - neoklasikinis. Pagrindinis akcentas - veidrodinė "autoportretinė" kompozicija. Koridoriaus sienos išklijuotos "van deiko" stiliaus rudos spalvos tapetais, išmargintais anglų gotikos vėduoklių raštais.

"Medinio kubo" interjeras minimalistinis. Panaudotos natūralios ekologiškos medžiagos. Grindys pušinės, sienos ir lubos padengtos kalkių ir kreidos mišiniu. Viduje vyrauja balta ir pilka spalvos, suderinta rausvais ir rudais akcentais. Virtuvės baldai - iš raudonmedžio.

Architektas M.Maziliauskas jau kuria naujo savo namo viziją, kuri bus šiek tiek prabangesnė ir tobulesnė. "Vaikai auga - šeimai reikia didesnės erdvės. Ateityje žadu pastatyti dvarą su tokiu pačiu "vidiniu sodu". Dvaras - tai mano šeima", - pasakė atsisveikindamas architektas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"