Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Tarp kreminės spalvos ir juodo-balto derinių

 
2012 04 17 7:48

Du butai - vienas Vilniuje, kitas Trakuose. Du interjerai - absoliučiai skirtingi, kontrastingi ir modernūs, nors juos kūrė ta pati autorė, jauna interjero dizainerė, studijos 'Idconcept' vadovė Daiva Česnauskaitė.

Viename bute dominuoja kreminiai rožių raštai ir simboliai, kitame - išgryninti juodos ir baltos spalvų deriniai. Kuris interjeras yra originalesnis ir savitesnis pačios autorės akimis? D.Česnauskaitė nė kiek nedvejodama atsakė, kad jai labiau patinka klasikinės tobulos spalvos. Interjero dizainerė rinktųsi butą, kuriame dominuoja balta ir juoda.

"Šios spalvos - mano kūrybos esmė. Visada pirmenybę teikiu baltai ir juodai harmonijai", - teigė ji.

Teko keisti interjero spalvą

Tačiau atsitiko gana keistas dalykas. Nors dizainerei labai patinka balti ir juodi deriniai, šį kartą ji pasielgė priešingai. Užsakovai lyg tyčia pageidavo baltos erdvės. Daiva pajuto, kad tam butui tokia spalva netiktų. Ji pasiūlė šeimininkams visiškai kitą variantą - vietoj baltos parinko kreminę spalvą.

"Sutuoktiniai yra medikai. Darbe - balti chalatai, baltos palatos, balta operacinė ir dar balti namai. Pamaniau, ar ne per daug baltos spalvos tų žmonių gyvenime..." - projekto pradžioje suabejojo interjero dizainerė.

Autorės argumentai buvo svarūs ir įtikimi, tad užsakovai su jos nuomone sutiko ir pasirinko tradicinę lietuvišką kreminę spalvą. D.Česnauskaitė labai nustebo, kai šiemet "Metų interjero" konkurse internetu balsavę žmonės "Metų Tautos" interjeru pripažino ir kaip geriausią iš dviejų jos pateiktų projektų įvertino būtent kreminį butą, o ne baltą ir juodą.

"Tai, kad tautai patiko kreminės spalvos interjeras, pradžiugino. Bet ir nustebino. Šis interjeras jaukus ir šiltas, tačiau ne toks tobulas kaip juodo ir balto buto", - įsitikinusi autorė.

Padėjo apsispręsti draugo mama

D.Česnauskaitė tiesiog įsimylėjusi savo darbą, be jo neįsivaizduoja gyvenimo. Iš Plungės kilusi mergina visiškai atsitiktinai pasirinko interjero dizaino specialybę. Jai apie šią profesiją artėjant abitūros egzaminams užsiminė draugo mama.

"Iš pradžių pamaniau, kad man galbūt per vėlu būti interjero dizainere. Juk tokiam darbui reikia iš anksto pasirengti. Mokykloje nei piešiau, nei ką nors panašaus dariau. Bet ši mintis man kažin kodėl nedavė ramybės", - pasakojo Daiva.

Ji beveik metus važinėjo į Vilnių, lankė papildomas dailės paskaitas, mokėsi piešti. Tuo pat metu dar ruošėsi abitūros egzaminams. Tas laikotarpis merginai buvo labai sunkus. Daivos tėvai verslininkai baiminosi, kad duktė nepervargtų ir didelis krūvis nepakenktų jos sveikatai.

Tais pačiais metais D.Česnauskaitė įstojo į Vilniaus dailės akademiją, interjero dizaino specialybę. Dar studijuodama ji pradėjo savarankiškai dirbti. Daivai sekėsi, ir dabar mergina jau penkerius metus vadovauja savo interjero dizaino studijai "Idconcept".

"Interjero dizainas man daugiau negu darbas. Didžiausias malonumas kurti namų aplinkos grožį, kad kiti galėtų jaukiai ir patogiai gyventi", - sakė Daiva, sukaupusi dar nedaug kūrybinio darbo patirties.

Jauna dizainerė įsitikinusi, jog net maži pokyčiai erdvėje turi įtakos gyvenimo kokybei, verslui ir net bendravimui šeimoje. Pasak jos, gyvenime ne tiek daug yra harmonijos, tad nors namų erdvė turi būti harmoninga. "XXI amžius padarė tam tikrų interjero korekcijų. Dabar svarbu ne tik grožis, harmonija, bet ir praktiškumas. Interjerą taikliai apibūdina trys žodžiai - idėja, tikslas ir funkcionalumas", - tvirtino ji.

Koks džiugus malonumas atrasti save kūrybiniame darbe, kurį papildo tokios žmogaus būdo savybės kaip vaizduotė, kruopštumas, atidumas ir nuovoka. Interjero specialistas yra lyg koks nuodėmklausys, turintis išklausyti visus užsakovo pageidavimus ir norus. "Manęs niekada neapgauna vidinė nuojauta, ką ir kaip turiu daryti konkrečiu atveju. Dar nė karto neapsirikau", - šypsojosi daili mergina.

Du projektai - du skirtingi variantai

Buto Santariškėse interjeras - naujas žvilgsnis į šiuolaikinę tradicinę gyvenamąją vietą. Erdvė, šviesa ir jaukumas - tokie buvo pagrindiniai užsakovų reikalavimai. Bute daug ką teko keisti, kad būtų pasiektas norimas rezultatas. Buvo perplanuotos visos vidinės būsto sienos - taip atsirado daugiau erdvės. Vietoj trijų nedidelių kambarių palikti du - jie tapo didesni ir šviesesni. Pasak interjero dizainerės, dabartinio buto erdvės funkciškai patogesnės ir jaukesnės.

"Koks turi būti būsto interjeras, man beveik iš karto paaiškėja, kai pabendrauju su užsakovais, sužinau, kokie jų norai ir poreikiai.

Tuomet užduotis tampa daug lengvesnė. Šis projekto etapas labai svarbus. Paskui prasideda techninis darbas, bet tai jau kita specifika. Man dar nė karto nereikėjo perdaryti interjero (prietaringai pabeldė į stalą - aut.). Nesuklysti padeda vizualizacija, kurią parengiu pagal užsakovo pageidavimus. Žmonės iš karto pamato, kaip atrodys jų butas, nors dar nėra įrengtas", - aiškino Daiva.

Su užsakovais dizainerė bendravo ir viską derino iki mažiausių smulkmenų nuo pat projekto pradžios iki jo įgyvendinimo pabaigos. Kitaip darbas vyko balto ir juodo interjero bute. Čia jai buvo suteikta visiška kūrybos laisvė. Užsakovė pasirodė tik tada, kai Daiva jai įteikė buto raktus. Modernaus interjero būste buvo galima gyventi.

"Tai nepakeitė mano darbo esmės - tiek vienu, tiek kitu atveju jaučiau užsakovų pasitikėjimą. Buvo lengva dirbti, nes tai man labai patinka", - patikslino mergina.

Subtilūs rožių motyvai

Buto Santariškėse interjerą autorė apibūdino kaip tradicišką lietuvišką. Kreminė spalva - universali, šilta ir jauki. Prie jos daug kas dera. Tačiau Daiva pabėgo nuo tradiciškumo - kreminės spalvos interjere atsirado labai subtilių, kartais vos pastebimų rožių raštų. Tai originalu ir savita. Skirtingo pavidalo rožės tarsi žydi visuose kambariuose - kilimų audimo ir tapetų raštuose, atsispindi glazūruotame stikle, vonios plytelėse.

"Gėlių motyvas atsirado gana atsitiktinai. Pro savo namų langą pamačiau vaikiną, kuris galbūt merginai nešė puokštę rožių. Pamaniau: štai ko dar trūksta kreminiam interjerui - rožių motyvo. Tai iš tiesų stilinga ir gražu. Net vonios plytelės yra su švelniais rožių grafiniais piešiniais. Man pačios gražiausios - baltos rožės", - kaip kilo tokia idėja, pasakojo autorė.

Kreminė spalva jauki, šilta, švelni, ir Daiva nėra nusiteikusi prieš ją. Būtent tokio interjero pageidavo ir užsakovai. "Santariškių buto interjeras labai lietuviškas. Tačiau aš tokiame galbūt negyvenčiau. Baltos spalvos yra, bet ta spalva ne tokia išgryninta", - šypsojosi pašnekovė.

Akcentas - virtuvė

Paprastai interjero ašis būna svetainė, kurioje tarsi sukasi visas šeimos gyvenimas. Šį kartą vėl padaryta netradiciškai. Užsakovai pageidavo didelės ir jaukios virtuvės, nes joje praleidžia daug laiko. Kur žmogus eina, kai sugrįžta namo? "Į virtuvę", - pasakytų daugelis.

"Užsakovai pakvietė mane pasižvalgyti į jų seną butą, kad pamatyčiau, kokios norėtų virtuvės. Ši erdvė buvo tarsi darbo vieta - čia stovėjo kompiuteris, televizorius. Virtuvėje prie valgomojo stalo vakarais jie mėgsta gerti kavą, bendrauti, aptarti dienos naujienas. Taigi ta erdvė turėjo būti itin jauki ir šviesi. Svetainė jiems buvo ne tokia svarbi", - kalbėjo Daiva.

Buto Santariškėse centrinė vieta - virtuvė ir valgomasis. Jame stovi specialiai pagamintas stalas. Esant poreikiui stalas padidinamas, kad prie jo galėtų susėsti daugiau žmonių. Šeimininkų augintis naujoje aplinkoje pritapo gana greitai.

Sujungė miegamąjį ir drabužinę

Miegamojo ir drabužinės erdvės suprojektuotos naujoviškai. Dizainerė, siekdama sukurti intymumo pojūtį, atskyrė miegamąjį nuo svetainės. Anksčiau į miegamąjį buvo įeinama iš svetainės. Dabar to įėjimo nėra. Ant buvusios durų angos pakabintas paveikslas, virš jo įrengtas jaukus apšvietimas. Pasak Daivos, atsidūrus bute daug maloniau žvelgti į paveikslą, o ne į duris.

Šiame interjere itin daug dėmesio skirta apšvietimui, bet apie tai šiek tiek vėliau. Į drabužinę galima patekti tik iš miegamojo, kuris yra uždaras.

Šviesos - lyg interjero kaukės

Pasak Daivos, šiame bute nėra atsitiktinių dalykų, gerai apgalvota kiekviena detalė, o jų funkcija - ne vien puošti, bet ir  ir praktiškai pritaikyti erdvei. Iš prieškambario įrengtas papildomas įėjimas į virtuvę. Kai šeimininkė sugrįžta namo su maisto pirkiniais, ji iš karto gali patekti į virtuvę.

Vos ne buto centre atsirado atraminė kolona. Ji buvo specialiai šiek tiek padidinta, kad iš svetainės pusės tilptų jaukus židinys.

Visas erdves - nuo prieškambario iki miegamojo ir vonios kambario - autorė dar paryškino specialiais šviestuvais, kurie skirtingai šviečia ir sukuria jaukumo įspūdį. Grūdintas stiklas naudotas tam, kad būtų galima apšviesti prieškambario grindis.

Šviestuvų gausa ir įvairovė - lyg interjero šviesos kaukės. Tai suteikia namams malonios šilumos.

Dukros ir mamos erdvės skirtingos

Juoda - balta. Estetiškai švari erdvė - toks Trakų buto interjero kodas. Pasak Daivos, kurdama šį interjerą ji buvo tarsi pati šeimininkė. Galėjo išpildyti savo fantazijas nuo pradžios iki pabaigos.

Trakų butas panašaus dydžio kaip ir būstas Santariškėse. Tik daug aukštesnis. Lubose atsirado nauja detalė - ažūrinė plokštuma, kuri šiek tiek sumažino tą aukštį. "Šis butas skirtas dviem moterims - dukrai ir mamai. Jos čia gyvens tik vasarą. Tačiau tai jokiu būdu ne vasarnamio tipo butas. Jame yra gana daug prabangos", - tikino autorė. Trakų butas - tai Daivos svajonių namai. Juose jauna mergina tikrai norėtų gyventi.

Taip pasakė ir buto šeimininkė, kai interjero dizainerė įteikė jai raktus, baigusi visus įrengimo darbus. Dviem moterims, kurios yra skirtingo amžiaus, būstas labai patiko. Daiva atsižvelgė į tai, kad užsakovės mama turėtų atskirą erdvę, kad jai nereikėtų būti su dukra tame pačiame kambaryje.

Vyresniosios moters miegamasis su svetaine šiek tiek kitoks negu dukters. Kambario viduryje pastatytas patogus supamasis fotelis, pakabintos užuolaidos.

Bandžiau prieštarauti Daivai, jog derinys balta-juoda yra šaltas it marmuras, o užsakovė pageidavo priešingai - jaukios ir šiltos atmosferos.

Dizainerė šypsojosi sakydama, kad jai įdomu dirbti, kai reikia padaryti tai, kas sunkiausia. Griežtą ir šaltą įspūdį ji lengvai panaikino, pasitelkdama tam savo išradingumą ir - nepatikėsite - net jausmus. Tai šis tas nauja!

"Prie interjero kompozicijos bandžiau priderinti schematiškus, geometriškai paprastus, bet jaukumo suteikiančius audinių raštus ir jų faktūras. Tai pasitvirtino", - paaiškino autorė. Nesunku pastebėti, kad interjere varijuoja šiltesni matiniai ir blizgūs bei lygūs kaip ledas paviršiai. Bendroje erdvėje vyrauja matinė tekstūra - ąžuolinės grindys, baltai nudažytos sienos. Blizgiose plokštumose žaižaruoja šviesos atspindžiai. Jų šešėliai paįvairina vienspalvį interjero koloritą ir sukuria elegantiškos prabangos pojūtį.

Nedideliam butui parinkti daugiafunkciai baldai. Paveikslai - svarbi meninė detalė. Prie įėjimo durų pakabintas dailės darbas, kurio pavadinimas "Sargas", - tikslus ir iškalbingas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"