Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Naujam gyvenimui prikelta sovietinė gamykla

 
2007 08 07 0:00

Tai buvo niūri karinė gamykla, sovietiniais laikais vadinta 'pašto dėžute' arba 'petiorka'. Anuomet laikyta paslaptyje, kas joje gaminama. Pastaraisiais metais čia netyla statybų triukšmas. 'Dabar patalpos tiks ir gyventi, ir kurti', - sako menininkas Vaidotas Žukas, rodydamas antrame gamyklos aukšte įrengiamus vadinamuosius loftus.

Buvusios karinės gamyklos patalpose Vilniaus naujamiestyje verda darbai. Vienose iš didelio pastato patalpų jiems vadovauja dailininkas ir žurnalistas V.Žukas. 300 kvadratinių metrų plote, padalytame į atskirus butus-studijas, įsikurs V.Žukas ir trys suaugę vaikai.

Kai buvusios gamyklos aukštose patalpose įrengė antrus aukštus, bendras plotas padidėjo iki 450 kvadratinių metrų. Norėdami turėti naują būstą šeimos nariai ėmė banko kreditą. "Paskolų daug, bet jos atsiperka", - sako V.Žukas, rodydamas šviesias ir erdvias patalpas.

Laikas keisti aplinką

Kol kas Žukų šeima įsikūrusi sostinės centre netoli Neries upės. Namai - dideli, įrengti mansardoje. Regis, vietos pakankamai. Kam tada tie "loftai"? "Atėjo laikas keisti aplinką. Ten buvo gerai, bet vyresnieji vaikai nori gyventi savo gyvenimą, nori turėti erdvę savai kūrybai ir visus laikyti po vienu stogu nelabai "fasonas", - aiškina V.Žukas. Todėl tėvai nusprendė senąjį būstą parduoti, įsigyti mažesnį butą Žvėryne ir kurtis buvusios gamyklos patalpose. "Loftų" idėjos autorė buvo žmona Auksė, vykdytojas - Vaidotas. Visus reikalus sprendžia abu sutuoktiniai, bet kai kalbama interjero klausimais lemiamą žodį taria scenografė A.Žukienė.

Penkios gimimo dienos

Žukų šeima Latvijos kaime Nidoje ant jūros kranto turi pusę sodybos. Ten jie įpratę atostogauti. Šiais metais pailsėti nebuvo daug laiko. Pajūryje V.Žukas su šeima prabuvo net ne visą liepos savaitę. "Apskritai sodybos šeimininkui ilsėtis yra mažai laiko: reikia pjauti žolę, kasti duobes stulpams, tvarkyti keliukus, nes rudenį ir pavasarį vienus audros užneša, kitus atidengia. Taip kad visą laiką reikia tvarkytis", - pasakoja didelės šeimos galva.

Jis sako, kad tos dienos prie jūros buvo gražios, šeimyniškiai daug maudėsi, sportavo, šventė gimtadienius.

"Mūsų šeimai liepos mėnuo ypatingas, penkios gimimo dienos: liepos pirmąją - dukros Veronikos, penktąją - žmonos Auksės, penkioliktąją - dukros Mildutės, aštuonioliktąją - žento Tomo, o dvidešimt ketvirtąją - maniškė", - išvardija pašnekovas.

V.Žukas teigia, kad jų šeima turi ilgamečių tradicijų, mėgsta būti kartu, bet tėvai ir vaikai nėra vieni prie kitų "prilipę". "Vieni kitiems padedame, paglobojame. Todėl niekas neprieštaravo, kad gamyklos patalpose šalia mano studijos būtų dar keli vaikai, - vėl mintimis į naują būstą grįžta pašnekovas. - Gal dar anūkų pasipils? Visiems bus labai gerai, galės palikti pažiūrėti seneliui ar močiutei, lėkti į kūrybines stovyklas, mokytis ar disertacijų gintis. Čia yra keturi atskiri būstai, kurie turės vieną stiklinį įėjimą."

Pigesnis būstas

Maždaug prieš 10 metų tokių negyvenamų patalpų kvadratinis metras kainavo 400 litų. Žukai, "loftus" pirkę prieš metus, mokėjo po 1700 litų. Pigu palyginti su gyvenamojo būsto kainomis. Tiesa, "loftams" įrengti papildomai reikia išleisti nemažai pinigų. "Kai įrengėme santechniką, šildymo sistemą, ventiliaciją, apšvietimą, kaina, aišku, padidėjo", - sako V.Žukas.

Gyventi čia bus stengiamasi taupiai, nes viskas izoliuota, sienos ir lubos apšildintos. Šildyti "loftus" radiatoriais bus galima tik tada, kai tikrai šalta. Šeima įrengė skandinaviškus inverterius. Žiemą jie šildo, vasarą - vėsina patalpas. "Praėjusią žiemą dar vyko statyba, todėl inverterių dar neišbandėme. Kiekvienas inverteris pagal instrukciją apšildo 100 kvadratinių metrų plotą", - pasakojo menininkas. Žukų šeima "loftuose" turės šalto vandens, jį galės pašildyti.

Liftas - net automobiliui

Žukų šeimos įrengiamuose "loftuose" yra krovininis liftas. "Šiuo metu mes jį naudojome užkelti sąramoms, blokeliams, skiediniui, metalo sijoms, kitoms statybinėms medžiagoms", - sako pašnekovas. Anot menininko, liftas tinka ne tik žmonėms, daiktams ar baldams kelti. Juo galima viršun gabenti kelis dviračius, motociklą ir net nedidelį automobilį. Mat lifto keliamoji galia - iki penkių tonų. Taigi buvusioje sovietinėje gamykloje patogumų galima susigalvoti daugiau negu pačiame naujausiame, moderniausiame gyvenamajame name.

Girtuoklius išvijo

V.Žukas ištisus metus ir statyboms vadovavo, ir paveikslus bei kitus meno darbus kūrė. "Prižiūrėjau statybininkus, darbininkus. Skirsčiau, kas ką turi dirbti. Kontroliavau, kad būtų gerai atlikta. Taip pat, kad nebūtų daroma pernelyg nuglaistytai, nes mums reikia gana paprasto dekoro, persistengti nebūtina", - pasakoja menininkas. Architektams, kurie lankėsi įrengiamose mūsų patalpose, patiko erdvių padalijimas ir rupi baltų sienų faktūra.

V.Žukas prisimena, kad nebuvo paprasta rasti gerų darbininkų. "Girtuokliams ir apsivogėliams teko spirti į užpakalį ir juos keisti kitais", - vaizdingai apie rūpesčius aiškina menininkas. Įpusėjus statybos ir remonto darbams, Žukai pakvietė bičiulius iš Aukštaitijos. Ir mano, jog labai pasisekė. "Viską daro greičiau ir geriau negu vietiniai pasipūtėliai, kuriuos samdėme iki tol", - tvirtina V.Žukas.

Akcentai

Dabar, kai įrengti "loftus" padeda darbšti komanda, vaizdas keičiasi greitai. Svariausią žodį, kaip ką įrengti, turi tėvai. "Žinoma, pasitariame ir su vaikais", - sako dailininkas.

Žukų "loftuose" - originalios meniškos kolonos. Tiksliau, dabar tai galima vadinti kolonomis. "Čia buvo metaliniai stulpai, laikantys antro aukšto perdangas. Aš juos apvilkau metaliniu tinklu, prikrėčiau cementinio skiedinio. Kai išdžiūvo, kai kurias puses užklijavau senomis plytelėmis, kurias, keisdamas grindų paviršių, išlupau iš didelio gamyklinio dušo, tik nušveičiau, apdorojau. Likusias puses užklijavau supjaustytais savo keramikos fragmentais", - kūrybos metamorfozes atskleidžia V.Žukas.

"Loftuose" įrengiami vonios, dušo ir tualeto kambariai, antruose aukštuose - miegamieji, spintos, tualetai. Tėvas ir vaikai rinkosi patinkančias plytelių ir kitų interjero detalių spalvas, formas. Štai dukros Marijos "lofte" jau pastatytas raudonas šaldytuvas, o metalinė kolona nudažyta ryškiai geltona spalva. Dar viena patalpa skirta V.Žuko dailės darbams saugoti. Dalį jų menininkas jau pervežė, kitus dar atgabens.

Paveikslų ciklas

Kol rūpinosi "loftų" įrengimu, V.Žukas sukūrė paveikslų ciklą, kurį užsakė Mykolo Romerio universitetas. Kai kurių drobių formatas - iki 4 kvadratinių metrų, naujose erdviose ir aukštose patalpose buvo patogu kurti tokius didelius darbus. Paveikslus vienijantis bruožas - intensyvi spalvų gama: oranžinė, purpurinė, ryškiai žydra. Darbuose vaizduojamos perkeistos tvaskančios širdys, vijoklinių augalų fragmentai, baltas šuoliuojantis žirgas, angelų galvos, mėlyni dinozaurai, didelės uogos... Tapybos kūrinių ciklas papuoš aukštosios mokyklos naują, moderniai įrengtą priestatą.

"Darbus taikiau prie akademinio jaunimo aplinkos, norėjau, kad nebūtų plepaus iliustratyvumo, siekiau užkoduoti meninę kalbą, kad žmogus matytų simbolius, kurie nėra lengvai perskaitomi, bet taip pat jaustų džiaugsmą žiūrėdamas darbus", - sako V.Žukas.

Menininkų kompanija

Naujamiesčio kvartalas, kuriame kuriasi V.Žukas su keliais vaikais, dabar virsta į kultūros centrą. Nemažai dailininkų jau turi čia patalpas kurti ir gyventi, kiti dar kuriasi. Kadaise "pašto dėžute" arba "petiorka" vadinamai sovietinei karinei gamyklai vadovavo Oktiabris Burdenka, Lietuvos nepriklausomybės priešininkas. Dabar šių patalpų šeimininkai - laisvi ir nepriklausomi menininkai.

Kitame šio kvartalo name jau įsikūrė dailininkai Dalia Kaščiūnaitė, Bronius Gražys, Rytas Jakimavičius, Ramunė Vėliuvienė, virš V.Žuko kuriasi Nomeda ir Gediminas Urbonai bei kiti. Į buvusią gamyklą keliasi daug kultūros žmonių, ne tik dailininkai, bet ir muzikai, architektai, meno vadybininkai...

Pasak V.Žuko, buvusioje gamykloje lankėsi ir užsieniečiai, apžiūrinėjo parduodamas patalpas. "Užsienyje įprasta kurtis tokiose vietose, tik pas mus tai dar naujiena", - teigia menininkas.

Populiaru visame pasaulyje

Tokių kvartalų, kuriuose įsikuria menininkų bendruomenės, yra bemaž visose didžiausiose pasaulio sostinėse. Atvirų erdvių būstai arba "loftai" Vakaruose ne tik populiarūs, bet ir madingi. Anksčiau iš tikrųjų juos pirkdavo tik meno žmonės, nes tokiame būste įsikurti gerokai pigiau. Dabar net ir turčiai keliasi į "loftus", nes nori būti "ant bangos". O ta banga prasidėjo XX amžiaus šeštajame dešimtmetyje Niujorke. Apleistos gamyklos virsdavo originaliais būstais kurti ir gyventi. Vėliau vadinamieji loftai pasidarė populiarūs ir Europoje. Dabar vis daugiau Lietuvos meno žmonių ieško erdvių negyvenamų patalpų, kurias galėtų įsirengti pagal savo fantaziją ir finansines galimybes.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"