Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Namai traukia taip pat kaip banguojanti jūra

 
2011 03 08 0:00
Š.Šaltenės svajonė turėti jaukius namus išsipildė daug greičiau nei kitas noras - nuvykti buriuoti į Adrijos ar Viduržemio jūras.<br>Asmeninio archyvo nuotrauka
Š.Šaltenės svajonė turėti jaukius namus išsipildė daug greičiau nei kitas noras - nuvykti buriuoti į Adrijos ar Viduržemio jūras.
Asmeninio archyvo nuotrauka

Kai po ilgo buriavimo Kanaruose, Tarifoje ir Egipte jūros vėjų nugairinti vilniečiai buriuotoja Šarūnė ir Aurelijus Šalteniai sugrįžta į jaukius netradicinius savo namus sostinės Sapiegos gatvėje, jiems sava pastogė tokia pat svarbi, kaip ir daug metų trunkanti jūros trauka.

Šeimos svajonė turėti jaukius namus išsipildė daug greičiau nei kitas noras - nuvykti buriuoti į Adrijos ar Viduržemio jūras. Buriavimo paviliotiems žmonėms buvo svarbu beveik miesto viduryje surasti jaukų būstą gamtos kampelyje. Ar tai įmanoma?

Būstą sostinės Sapiegos gatvėje Šalteniai surado po ilgokai užtrukusios paieškos. "Kiekvieną kartą, kai rinkomės vis naujus namus, tikėjomės, kad juose ilgai gyvensime. Kol suradome dabartinį šeimos būstą, jau turėjome ne vienus savo namus", - sakė Š.Šaltenė.

Namai apsupti gamtos. Aplink Sapiegų parkas, šalia Trinitorių vienuolynas.

Vienintelis langas - lyg vitrina

Šarūnė - interjero dizainerė. Įvyko tai, ko ji pati galbūt nesitikėjo: jaunos moters suprojektuotas šeimos butas tapo jos kūrybos vizitine kortele.

Butas pailgas kaip traukinys, nutįsęs dvylika metrų. Šarūnė rado išeitį - kai kur "nukirto" stačius kampus tose vietose, kurios trukdė į vidų veržtis šviesai. Netradicinio suplanavimo miegamasis ir virtuvė buvo sumažinti, siekiant išsaugoti didelę svetainę. Viskas sukosi aplink vienintelį vitrininį langą.

Tas vienintelis langas, esantis per visą sieną, atveria nuostabius Vilniaus vaizdus, kuriuos lyg apsaugos šydas slepia medžių viršūnės. "Todėl vasarą nuolat atlapoti mūsų buto langai, pro juos vidun gaiviai skverbiasi šiluma, o čiulbantys paukščiai užburia taip, jog visiškai užsimirštame, kad gyvename miesto centre", - pasakojo šeimininkė.

Pro vienintelį langą besiveržianti dienos šviesa pasiekia net toliausiai už septynių metrų be lango esantį miegamąjį.

Šarūnei būtų keblu vienu žodžiu apibūdinti, koks yra jos buto interjero stilius. Interjero dizainerė neteikia itin didelės reikšmės kuriai nors krypčiai. "Viskas, kas dera tarpusavyje, kur vyrauja harmonija ir juntamas jaukumas, man yra artima. Skirtingos interjero stiliaus kryptys yra savotiškai įdomios, metančios vis naujus iššūkius ir reikalaujančios kruopštaus darbo, siekiant viską tarpusavyje suderinti", - tvirtino ji.

Švelnumas vaikystės lovelei

- Kiekvienas atėjome iš savo vaikystės namų ir susikūrėme svajonių namus. Apie ką jūs svajojote?

- Vaikystėje svajojau būti princesė ir norėjau gyventi dideliuose rūmuose. Bėgant gyvenimui keičiasi požiūris į namus. Dabar man svarbu, kad namai būtų pilni jaukumo ir gerumo, kad juose nieko netrūktų. Apie tokį būstą svajoja daugelis. Šiuo metu kaip tik gyvenu tokiuose namuose, kuriuos galėčiau vadinti svajonių namais. Čia erdvu ir patogu, o svarbiausia - labai jauku. Viskas suprojektuota pagal poreikius, norus ir svajones. Čia yra "svajonių židinys", pro didelį langą matau nuostabų gamtos vaizdą.

- Kokie buvo jūsų tėvų namai? Ką išsaugojote visam gyvenimui ir prisimenate iš vaikystės namų?

- Vaikystėje kiekvienam vaikui ar paaugliui svarbiausia yra jo privati erdvė. Kiekvienas norėjome turėti savo kambarį, bet ne visada tai buvo įmanoma. Dabar, kai projektuoju vaikų kambarius, konsultuojuosi su mažaisiais jų gyventojais. Tik konkrečiai žinodama, ko reikia vaikui, galiu sukurti tokią vaikiško pasaulio erdvę, kurioje jis galėtų pasinerti į savo svajonių pasaulį. Šiuo metu yra daug priemonių gražiai ir įdomiai dekoruoti kambarius. Didesnę savo gyvenimo dalį su tėveliais ir sesute gyvenome paprastame trijų kambarių bute, daugiaaukštyje. Savo kambaryje nuolat dariau tvarką - iš savo vietų judėjo lova, stalas ir kiti baldai, tik spintos negalėjau pajudinti - buvo labai didelė.

- Ar kas nors išliko dabartiniame jūsų būste iš tėvų namų?

- Kai baigiau mokyklą ir palikusi tėvų namus Šilutėje išvažiavau studijuoti į Vilnių, pasiėmiau tik baigimo diplomą ir reikalingiausius daiktus. Gerokai vėliau atsivežiau savo vaikystės lovą į studentų bendrabutį. Miegoti ant geležinės spyruoklinės buvo itin nepatogu. Vėliau besikraustydama iš vienos vietos į kitą veždavausi tą savo lovytę, kol vieną dieną nusprendžiau ją padovanoti vaikų globos namams.

Daiktus dovanoja kitiems

- Jūsų bute - labai mažai daiktų. Yra tik tai, kas reikalinga. Kaip jums pavyksta atsikratyti to, ko nereikia?

- Daiktų kaupimas - tam tikras gyvenimo būdas ir įprotis. Mes taip pat esame prikaupę nemažai daiktų, tik viskas mūsų namuose turi konkrečias vietas. Ko nenaudojame, bandome atsisakyti - paprasčiausiai kam nors padovanojame. Neperkrautas interjeras, mano manymu, daug šviesesnis, lengvesnis ir erdvesnis. Namus kuriame tokius, kuriuose būtų gera. Bet tai yra labai individualu - kiekvienas daiktas turi savo istoriją ir savaip brangus.

- Kaip paskirstėte savo būsto erdves, kad būtų jauku ir patogu gyventi?

- Sunku paskirstyti erdves, nes norų daugiau nei galimybių. Juk sienų nepastumsi ir būsto nepraplėsi, nors daugelis norėtų, kad taip būtų galima padaryti (šypsosi - aut.). Pirmiausia stengiausi lyg lentynėlėje sudėlioti norus ir prioritetus, vėliau svarsčiau, kokios ir kokio dydžio turi būti pagrindinės erdvės. Didžiausia - svetainė, ji sujungta su virtuve. Būtent čia daugiausia laiko praleidžiame su šeima ir draugais.

Todėl miegamajame liko nedaug vietos, bet šis kambarys toks pat jaukus ir patogus, kaip ir visas butas. Dar vienas mūsų noras buvo turėti atskirą vonią. Todėl papildomai suprojektavau svečiams skirtą sanitarinį mazgą.

- Būsto zonos netradicinės. Kuo jos ypatingos?

- Miegamasis neturi lango, bet puikiausiai viską matome, kas vyksta už jo. Tai netradicinis sprendimas (šypsosi - aut.). Miegamąjį priglaudžiau prie galinės būsto sienos, todėl ši vieta liko be lango, bet turi didelę stiklinę sieną, kurią, esant reikalui, galima uždengti stumdoma širma.

Aplink - šviesios spalvos

- Butas pailgas lyg traukinys. Bet puikiai susitvarkėte su gana nelengva situacija - patalpos ilgio nejaučiama. Ar tai buvo sunku padaryti?

- Iš tiesų teko gerokai pasėdėti prie brėžinių, kol gimė būsto planas, nes pailgo buto išdėstymas yra labai nelengvas uždavinys. Šiuo atveju reikėjo labai nestandartinio sprendimo. Siekiant sumažinti traukinio vagono sindromą, miegamasis buvo suprojektuotas prie galinės sienos. Svetainė išliko su langu į gamtą. Kad šviesa patektų iki galinės sienos (iki kurios net 12 metrų), buvo "nukirsti� sienų kampai, todėl net ir į koridorių sklinda natūrali šviesa pro vienintelį būsto langą.

- Jūsų namai šviesūs, sienos ir baldai pastelinių spalvų. Daug ramybės. Ką jums reiškia pasteliniai tonai? Kokios spalvos vengiate?

- Esu didelė šviesių spalvų interjero gerbėja. Lietuva yra lietaus šalis, ir tų dienų, kai šviečia saulė, ne tiek daug, kiek norėtųsi. Šviesus interjeras padeda geriau jaustis, kai už lango siaučia neramūs orai. Šviesios spalvos - tai ramybė, kuri mums taip reikalinga namuose, kai į juos sugrįžtame po dienos darbų.

Keletas detalių apie jūrą

- Šiuolaikinio būsto neįsivaizduojame be židinio. Židinys yra ir jūsų bute. Ar gyvenimas sukasi būtent apie židinį? Ar turite laiko ramiai pasėdėti prie jo vakarais?

- Ugnies liepsna visada traukia žvilgsnį, padeda atsipalaiduoti, suteikia namams jaukumo.

Net vasarą, kai už lango lietus, būna smagu užsikurti židinį ir tiesiog smagiai pavakaroti su šeima ar draugais.

- Miegamasis. Ši vieta jūsų bute neįprasta - be lango, bet šviesos čia gana daug.

- Nors miegamasis nuo pagrindinio lango nutolęs beveik septynis metrus, jame netrūksta šviesos. Jame yra stiklinė siena, o miegamojo lova pasukta 45 laipsnių kampu. Pro veidrodines spintos duris, net gulint lovoje, galima mėgautis vaizdu pro vienintelį langą.

- Nors jūsų namuose vos keli daiktai, tačiau atsirado vietos laivų maketams. Vis dėlto tų interjero detalių neatsisakėte?

- Laivo modelis ir kriauklių kolekcija atsirado ne šiaip sau. Kadangi esame buriuotojų šeima ir daug laiko praleidžiame su vėju ir jūra, tai šis kampelis atspindi ir primena mums malonias akimirkas, praleistas ant vandens.

- Kai po dienos darbų ar po tolimos kelionės pavargusi sugrįžtate į savo namus, kokia pirmiausia mintis dingteli? Ar namai jums yra, anot anglų, tvirtovė, kurioje jaučiamės saugūs?

- Kai sugrįžtame namo, pirmiausia mus aplanko nuostabus jausmas - kaip gera čia būti. Esame aplankę daug gražių, įdomių, egzotiškų vietų, bet namie mus visada pasitinka ta pati miela šiluma ir jaukumas. Namai mums tiesiogine to žodžio prasme yra tvirtovė, kur galime nusiraminti po visų darbų ir rūpesčių. Vėl norime bendrauti, kurti ir tiesiog būti kartu su mums brangiais žmonėmis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"