Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lyg meistriškai atskeltas gintaro gabalėlis

 
2011 09 13 0:00
"Natkevičius ir partneriai" archyvo nuotrauka
"Natkevičius ir partneriai" archyvo nuotrauka

Architektūra ir krepšinis artėja lyg tolimi krantai. Birštono kurortas, kaip ir krepšinio sirgaliai, turi panašų, bet išskirtinį simbolį. Sporto aistruoliai pamėgo gintarinį žmogeliuką, o kurortas bando priprasti prie ekstravagantiškos architektūros pastato, lyg ant kranto išmesto netaisyklingos formos gintaro gabalėlio.

Architektas Gintautas Natkevičius svarsto kiek kitaip, sakydamas, kad Birštono kurortas - ne vien tik sanatorijos ir gydyklos su jam būdingais nuo senų sovietinių laikų standartiniais gigantomaniškais pastatais. Anuo metu į nedidelį kurortą suvažiuodavo žmonės vos ne iš visos buvusios plačiosios tėvynės - sveikatos pataisyti ir sustiprėti po ligos pasitelkiant mineralinio vandens ir purvo vonių procedūras. Architektūra jiems neva nerūpėjo.

Architektūros požiūriu jaukus miestelis tarsi merdėjo ir laukė geresnių laikų.

Toks metas atėjo. Čia gyvenantys žmonės panoro matyti kitokį miestą - atjaunėjusį, modernų ir jaukesnį. Beveik apstatytas kiekvienas laisvas žemės lopinėlis - tuščios vietos lyg ir neliko. Jaukus, ramus ir mažas kurortinis miestelis beveik nesitiki sulaukti naujakurių.

"Kai užsakovai parodė, kurioje vietoje jie ketina pasistatyti būstą, tapo aišku, jog būsto projektas bus neįprastas. Šiuo atveju architektūrą būtų galima palyginti su maisto produktu, iš kurio sumani virėja pagamintų gardų patiekalą. Taip atsitiko šį kartą - pabandėme iš produkto išgauti gerą "patiekalą", - taip sakydamas projekto autorius, kuriam talkino architektų biuro "Natkevičius ir partneriai" architektai Tomas Kuleša ir Adomas Rimšelis, turėjo omenyje visų pirma kiek neįprastą aplinką. Birštone parko paunksnėje ant kalvos atsirado neregėtas nematytas būstas, smalsiai traukiantis aplinkinių žvilgsnius.

Be tvoros ir pikto šuns

Birštono parko pakraštys tankiai apsodintas medžiais, kurių negalima nei iškirsti, nei persodinti. Nedidelė kalva, ant kurios turėjo iškilti namas, šalia - tik viena nedidelė Šlaito gatvelė. Jokių urbanistikos pėdsakų.

"Sklypas unikalus tuo, jog atviras parko grožiui. Aplink - vien tik gamtos kilimas. Kurortas liko nuošalyje. Tai lėmė gyvenamojo namo architektūrinę idėją - kompaktiškas, bet atviras, puikus matomumas iš visų keturių pusių - tiek iš išorės, tiek iš vidaus", - aiškino architektas G.Natkevičius.

Einant parko takeliu-gatvele iš tolo kyla viliojantis vaizdas - tiesiog norisi kuo greičiau išsiaiškinti, kas tai. Pirma mintis, gal tai koks kosminis objektas šviečia keistomis aliuminio spalvomis. Nežemiškas būstas lyg paukščio gūžta jokiu būdu nepanašus į įprastą gyvenamąjį namą. Jo fantastiškos formos asocijuojasi su daugiabriauniu gintaro gabalėliu, kuris žaismingai patupdytas ant kalvos viršūnės tarp parko medžių.

Namas stūkso neapibrėžtoje erdvėje - be orientacinės krypties čia esančių gatvių atžvilgiu. Gana įprasta šiais laikais bet kurią privačią valdą aptverti aukšta tvora ir ant jos pakabinti lentelę "Piktas šuo". Čia tvoros nėra ir nebus. Toks architekto sumanymas pasitvirtino - pastatas lyg skulptūra parke, visiems matoma ir prieinama iš arčiau pasižvalgyti.

"Kadangi privati valda yra parke, tvorų negalima statyti. Tačiau tai nereiškia, kad šiuo atveju nepavyko išsaugoti privatumo erdvės. Apie ją buvo pagalvota. Čia gyvenantys žmonės gali jaustis saugūs ir jų ramybė garantuota", - sakė kaunietis architektas.

Terasa ant stogo nematoma

Taupant būsto gyvenamąjį plotą, kuris ir taip gan mažas, garažas atsidūrė po kalva. Dėl žemės stygiaus pastatas beveik nepastebimai kyla į viršų - net iki trečio aukšto. Požeminiame aukšte - garažas.

Namas neturi vidinio kiemo - iš visų keturių pusių vien tik atviros erdvės. Vitrininius langus kukliai dengia nebent tik medžių šakos. O kur gyvenamojo namo sienos? Jų tarsi irgi nėra, kaip ir standartinių langų, durų, balkono ir stogo. Viskas yra, tik tai išradingai ir tobulai paslėpta. Kaip tai pavyko autoriui?

Bandome įsižiūrėti, kas paslėpta ten, kur turėtų būti stogas. Paskutiniame, trečiame, aukšte, beveik siekiančiame medžių viršūnes, - didelė atvira terasa su stogeliu. Nuo čia matyti panoraminis kurorto vaizdas - Nemuno upė, bažnyčia ir visas Birštonas.

Poilsio zona ant stogo - tipiškas didmiesčių variantas, kai stengiamasi panaudoti kiekvieną būsto centimetrą. Mažame kurorte prireikė to paties - plėstis į plotį nebuvo kur. Tik į viršų arba po žeme.

"Kylant laiptais keičiasi matymo taškas - atsiranda vis kitoks scenarijus. Terasa ant stogo - tarsi išsigelbėjimo ratas, kai nėra žalios kiemo pievelės. Nuo jos galima matyti viską, kas vyksta aplink, bet ji pati pašaliniam žmogui yra nematoma. Viena terasos pusė - saulės nutvieksta, kita - medžių šešėlyje", - užsiminė autorius.

Su garažu po žeme

Taigi namas nesislepia už tvoros ir čia nėra privataus kiemo. Terasa atperka šį trūkumą kurorte - yra kur būti gamtoje - ant stogo.

Po kalva rūsyje atsidūrė trijų vietų garažas, sandėlis ir katilinė. Įvažiavimas į būstą - patogus, trinkelėmis grįstu keliuku. Pirmame aukšte - vestibiulis, svetainė, virtuvė ir valgomasis. Tai pagrindinė gyvenamoji būsto dalis.

Antrame aukšte - miegamieji. Laiptai yra centrinė ašis, jais iš garažo galima pakilti iki pat apžvalgos terasos. Moderniame name lifto nėra, nors galbūt toks įrenginys ir praverstų - kaskart kopti aukštyn nėra taip jau lengva.

Gali likti ir žiemą

Namo vestibiulis pasuktas į vienintelę šalia esančią gatvelę, svetainė atsiveria į miško parką. Pastato fasadą puošia itin modernios poliruotos travertino plokštės. Aliuminio vitrinų intarpai iš būsto vidaus atskleidžia vis kitus jaukius ir ramius aplinkos vaizdus.

Netaisyklinga fasado forma atsispindi ir interjere - čia netrūksta architektūrinio pikantiškumo.

Kol kas interjeras nėra užbaigtas ir negali lygiuotis į būsto išorę, kuri jau beveik išgražinta. Originalaus namo šeimininkams nėra reikalo skubėti - vasara traukiasi, užleisdama vieta rudeniui. Kurorte jie ketino ilsėtis ir mėgautis šilumos malonumais. Panorėjus čia galima būti visais metų laikais - lietūs ir šaltis nėra baisūs patogiame moderniame būste.

Ne turgelio prekė

- Birštonas kol kas neturėjo tokio namo, kuris taip trauktų aplinkinių žvilgsnius. Visiems įdomu pamatyti, lyg tai būtų parodos eksponatas. Ar naujos architektūros pastatas natūraliai pritapo prie tradicinės kurorto erdvės?

- Galima būtų paklausti kitaip: ar gatvės turgelyje, kur prekiaujama pigiais paveikslais, pritaptų, tarkim, Čiurlionis?.. Su architektūra yra šiek tiek kitaip. Birštono kurortas išgyveno skirtingus laikus ir nuolat keitė savo įvaizdį. Metas pribrendo - mažas miestelis turi keistis. Gyvenamieji namai dabar yra kitokie nei, tarkim, sovietiniais laikais. Viskas krypsta tik į gera. Būstas Šlaito gatvėje - taip pat ne išimtis. Tai naujas kurorto įvaizdis.

Ar namas pritapo kurorto aplinkoje, apie tai gal neverta nė svarstyti. Modernūs dalykai, tuo labiau architektūra, visada sukelia diskusijas. Ne tai yra svarbu. Manau, kad Birštonui dera kontrasto principas, tik dar labiau paryškinantis, ko šiuo metu reikia kurortui.

- Pastatas su garažu yra keturių aukštų. Be to, dar stovi ant kalvelės. Ar modernus būstas ne per aukštas parko aplinkoje?

- Mažas kurortas - ne didmiestis. Į tai buvo atsižvelgta. Manau, kad aukštesniame nei trys aukštai name būtų nepatogu gyventi. Būstas neturi lifto. Ir taip pakankamai aukštas. Iš esmės - tai tradicinis dviejų aukštų namas.

- Parke paprastai statomi meno kūriniai - skulptūros?

- Architektūrinė mintis rutuliojasi būtent šia linkme - norėjosi suprojektuoti namą kaip skulptūrą. Pasivaikščiojimas po parką bus naudingas - pastatas traukia poilsiautojų žvilgsnius. Tai jokiu būdu ne namas su pasenusiu šiferio stogu. Panaudotos visiškai kitos architektūros galimybės, kurių anais laikais nebuvo. Padvelkė kita urbanistinė kultūra, kitas laikotarpis.

Faktai

* Ties Birštono kurortu, kuriame yra daugiau nei 3 tūkst. gyventojų, ramiai vingiuoja Nemunas, čia darantis kone didžiausią kilpą.

* Birštonas pirmą kartą 1382 metais paminėtas kaip Birsten (Birstan) vietovė prie druskingų šaltinių.

* Medinė Birštono pilis buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto rezidencija.

* Po Žalgirio mūšio panemunės pilys neteko reikšmės ir Birštonas tapo Vytauto medžioklės plotu.

* XV-XVI amžiuje čia buvo karališkasis kurortas, kuriame ilsėjosi garsūs kunigaikščiai Žygimantas Senasis, Žygimantas Augustas ir kiti.

* Nuo 1846 metų pradėti tirti druskingi šaltiniai. Kurortas įkurtas 1851 metais.

* Rašytojas Balys Sruoga gydėsi šiame kurorte, kai jam pasisekė ištrūkti iš koncentracijos stovyklos, ir čia parašė garsiąją memuarų knygą "Dievų miškas".

*Kurorte įsikūrusi Nemuno kilpų regioninio parko direkcija.

*Birštone pastatyti paminklai kunigaikščiui Vytautui, Lietuvos šviesuoliams Martynui Mažvydui, Jonui Basanavičiui.

*Šiame kurorte nuo 1990 metų kas antrus metus pavasarį rengiamas džiazo festivalis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"