Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Kelionės su poezija namų link

 
2012 07 17 8:36
Asmeninio albumo nuotraukos/Kai Virginija nusileidžia į svetainę, kaip ji sako, bendrą šeimos erdvę, iš viršaus jai vyras, sužavėtas gamtos vaizdo, dažnai šūkteli, kad ateitų pažiūrėti, kokia graži jūra ir dangus!
Asmeninio albumo nuotraukos/Kai Virginija nusileidžia į svetainę, kaip ji sako, bendrą šeimos erdvę, iš viršaus jai vyras, sužavėtas gamtos vaizdo, dažnai šūkteli, kad ateitų pažiūrėti, kokia graži jūra ir dangus!

Klaipėdoje Melnragė - romantiška vieta: vos už keleto metrų ošianti jūra, smėlio pakrantė ir nuostabus vaizdas pro namų langus.

Kai čia prieš keletą metų atsikėlė gyventi menininkų šeima - žinoma kino, teatro ir poezijos aktorė Virginija Kochanskytė (šių metų rašytojos Ievos Simonaitytės literatūrinės premijos laureatė - aut.) ir skulptorius, Nacionalinės premijos laureatas Arūnas Sakalauskas, jų namai tarsi prisipildė jūros dvasios. Ilgainiui ji abiem kūrėjams tapo neišsenkančiu kūrybos šaltiniu.

Prisijaukino krantą

Anksti rytą vos tik saulei patekėjus ar saulei leidžiantis vakarop vis tuo pačiu takeliu link jūros eina įspūdingai atrodanti moteris. Net ir tuomet, kai lyja ar spaudžia šaltukas, ji skiria sau pusvalandį prie jūros, kad pabūtų neįprastoje tyloje, kur yra tik gamta ir ji. Gražius jau žilstelėjusius plaukus plaiksto vėjas, baltas lyg lelijos žiedas drabužis ją daro panašią į jūros stichijos fėją. Ši moteris lyg žuvėdra, prisijaukinusi jūros krantą kaip savo lizdą.

Moteris traukia praeivių žvilgsnius, bet ji susikaupusi eina tolyn, paskendusi savo mintyse ir svajonėse. Daugelis vaikščiojančiųjų prie jūros ją atpažįsta iš teatro scenos ar poezijos renginių, televizijos serialo "Pavogta laimė 3" - tai aktorė V.Kochanskytė, kuri netrukus nutrauks savo kasdienį ritualą, parėjusi namo už kopos, sės į savo automobilį ir vyks į poezijos renginį. Įprastą jos gyvenimo ritmą sutrikdė filmavimasis televizijos seriale. Tačiau kelionės kita kryptimi Virginijai buvo nesunkios - ji jau daug metų keliauja po visą Lietuvą kaip įvairių programų autorė ir atlikėja, renginių vedėja, įpratusi važinėti įvairiais keliais po atokiausias vietas. Jai net kelia nuostabą, kai kas nors pasako, kad jos namai toli prie jūros, Melnragėje.

Aktorė žaviai šypsosi sakydama, kad jauniems kolegoms iš televizijos serialo vien nuo tokių kasdienių kelionių ji buvo tarsi ateivė iš kosmoso platybių. Ne kiekvienas ryžtųsi tiek kilometrų vos ne kasdien riedėti. Virginija filosofiškai nusiteikusi svarsto, kad smagu būti kosmoso dalimi - vieni šviečiame lyg žvaigždės, kiti - kaip žvaigždutės, bet visi esame šiame pasaulyje reikalingi.

Pasipylė sukakčių lietus

Prieš dvi savaites V.Kochanskytės namai pakvipo baltų lelijų žiedais. Šios gėlės jai yra pačios nuostabiausios ir mėgstamiausios. Jau daug metų per kiekvieną gimtadienį Virginijai vyras dovanoja baltų lelijų puokštę kaip meilės ir ištikimybės ženklą.

Šiemet proga neeilinė - aktorė paminėjo ir 35 metų kūrybinės veiklos sukaktį. Tokia pat svarbi kita sukaktis - po vienu stogu jau 30 metų darniai gyvena du kūrybingi žmonės, tarnaujantys skirtingoms mūzoms, - tai sutuoktiniai Virginija ir Arūnas.

Per tuos metus menininkų namai keletą kartų iš esmės keitėsi - iš pradžių, kai V.Kochanskytė vaidino Kauno dramos teatre, ji gyveno Kaune pas mamą, o vyras skulptorius - Klaipėdoje. Tada jie turėjo nedidelį butelį senamiesčio palėpėje. Kai nevaidindavo teatre, Virginija daug metų skubėdavo autobusu į Klaipėdą pas vyrą. Po kiek metų įsikūrė erdvesniame bute Klaipėdos centre. Tačiau menininkus traukė jūra - kai tik atsirado galimybė, jie pasistatė namą Melnragėje prie pat kopų.

Dabar viskas po vienu stogu - viršutiniame aukšte mansardoje skulptorius įsirengė nedidelę dirbtuvę, pro kurios langus matyti banguojanti jūra. Toks pat vaizdas ir pro Virginijos darbo kambarį, kuriame yra vien knygos. Čia aktorė kuria poezijos scenarijus, daug skaito. Gražus vaizdas pro langą jai padeda susikaupti ir atrasti pačius gražiausius poezijos klodus.

Kai Virginija nusileidžia į svetainę, kaip ji sako, bendrą šeimos erdvę, iš viršaus jai vyras, sužavėtas gamtos vaizdo, dažnai šūkteli, kad ateitų pažiūrėti, kokia graži jūra ir dangus! Aktorei tas vaizdas daug kartų matytas, bet kaskart vis kitoks - nepakartojamas ir nuolat traukiantis.

Laiko nešama

Tą dieną Virginijos namai buvo pilni jaudinančio šurmulio - visi, kas ją pažįsta, iš įvairių Lietuvos kampelių atvažiavo pasveikinti.

Aktorė užsiminė, kad vasarą namai dažnai būna pilni draugų - juk daugelis nori pabūti prie jūros. Visiems čia atsiranda vietos. Tačiau jubiliejinė diena buvo ypač šventiška.

Kai ateina žiema, ji su vyru lieka dviese ir retai kas sutrikdo jųdviejų ramybę. Toks laikas jiems patinka - gali susikaupti jaukiuose namuose tarp knygų ir paveikslų, pasiruošti naujam kūrybiniam etapui.

Virginija įsitaikė savo kambaryje fotelyje ir pats metas pakalbėti apie tai, kaip laikas pakeitė jos gyvenimą, ką jai davė nugyventi metai ir ko siekia dabar, kai tiek daug laiko atidavė scenai.

- Prisipažinsiu, į jūsų namus mane atvedė ne jubiliejai ir svarbios datos. Norėjau šiaip pakalbėti apie gyvenimą. Pačiu laiku jus suradau. Tad kas gi, Virginija, yra tas gyvenimas?

- Man iki tikro jubiliejaus dar trūksta penkiolikos metų. Kai bus 75-eri - tada būtinai švęsiu (juokiasi).

Man buvo itin malonu, jog kai kas prisiminė, kad mano kūrybinio kelio pradžia susijusi su žinoma Modrio Tenisono pantomimos trupe. Šis gyvenimo laikas man buvo labai svarbus. Tačiau noriu šiek tiek patikslinti - iš pradžių mane likimas atvedė į literatūrinį teatrą, kuriam vadovavo šios trupės mimas Giedrius Mackevičius, beje, Giedriaus jau nebėra. Teatras veikė tuometiniuose profsąjungų rūmuose Kaune (dabar - Tautos namai - aut.), po to išvykau į Maskvą, kur tuo metu dirbo M.Tenisonas.

Kauno pantomima buvo itin reikšmingas tų laikų meninis reiškinys, kaip laisvės šauklys tuometėje santvarkoje.

Jubiliejaus dieną mane pasveikino kunigas Arūnas Pečkaitis. Dvasininko pasakyti žodžiai tarsi atspindėjo mano gyvenimą. Kaip teisingai jis pasakė, kad svarbiausia dovana, kurią gauname atėję į šį pasaulį, - tai mūsų laikas. Tas laikas nuostabus tuo, kad pakelyje sutinkame daug brangių žmonių, kurie keičia mūsų gyvenimą, - tai didžiausia mums duota dovana. Tikrai reikėtų ne liūdėti, jog taip greitai lekia laikas, o džiaugtis šia nuostabia būties dovana. Kiek dar daug draugų vėl sutiksime!

- Koks buvo jūsų laikas?

- Laikas man dovanojo patirtį ir didelę žiūrovų meilę, laikas dovanojo puikius mokytojus. Visų jų pavardės man labai brangios. Labai patiko Zen budizmo mintis apie mokytoją. Šis svarbus žmogus tampa mūsų mokytoju tuomet, kai esame tam pasirengę.

Kiek daug viskuo esu apdovanota, kad negaliu apie tai negalvoti su ašaromis. Visas mano laikas prabėgo scenoje - tai nuostabiausia, ką patyriau gyvenime.

Kokia laimė, kad turiu visada mane palaikančius  mamą ir vyrą, sutikau puikius mokytojus, beje, kai kurių jau nebėra,ir draugus.

Džiaugiuosi, kad galėjau siekti savo pašaukimo - būti aktore, nors tuo keliu ėjau ne iš karto. Mama mane visada rėmė ir skatino net tada, kai man iš pirmo karto nepavyko įstoti į Lietuvos teatro ir muzikos akademiją. Aktorinio meistriškumo studijos man atsivėrė tik po dvejų metų.

Kai pradėjau studijuoti, supratau, jog laikas galėjo pakišti koją, jei dar metus būčiau delsusi. Pagal to meto reikalavimus į dieninį skyrių buvo priimami studentai tik iki 21 metų. Man kaip tik buvo tiek suėję.

Kiekviena mergina svajoja sutikti savo didžiąją gyvenimo meilę, tą princą, kuris atjotų ant balto žirgo (šypsosi). Esu laiminga, kad sutikau išmintingą ir supratingą žmogų, su kuriuo esu jau trisdešimt metų. Arūnas yra mano uola ir tvirtovė. Abu esame begaliniai atsidavę savo pašaukimui. Kūryba mums yra daugiau nei gyvenimas. Man tenka nuolat keliauti po Lietuvą ir pasaulį iki pat Amerikos ir Kanados, bet nė karto iš savo vyro neišgirdau priekaištų, kad manęs nėra namie. Arūnas supranta mano darbo specifiką. Jam taip pat svarbu tai, ką jis daro. Aš nepykstu, kai jis daugiau laiko praleidžia dirbtuvėje nei namie.

Gyvenimo pamokos

- Įsiterpsiu, nejaugi taip viskas sklandžiai klostėsi jūsų gyvenime - nebuvo nei pykčio, nei išdavystės?

- Gyvenime būna visko, bet tai nėra taip svarbu laiko tėkmėje. Gal pati ko nors nesupratau ar netinkamai pasielgiau kito žmogaus atžvilgiu ne iš piktos valios. Tai buvo daugiau paprasčiausias nemokėjimas susikalbėti. Juk nėra tokio žmogaus, kurį gaubtų tik balta spalva. Iš prigimties esame egoistai ir pasaulį regime tokį, kokį norime matyti.

Kažkada turime susivokti, jeigu norime, kad mūsų gyvenime būtų kuo daugiau šviesos ir giedros. Patys turime tą šviesą ir gėrį skleisti. Kai mumyse susikaupia daug neigiamos energijos ir tos žalingos energijos kamuolį sviedžiame kitam, nors pabandykime kuo greičiau atsiprašyti, kad blogai pasielgėme. Tai padaryti niekada nėra per vėlu, bet kaip po to gali palengvėti, tampa lengviau eiti toliau tuo pačiu gyvenimo keliu.

Kūryba yra kaip apsivalymas. Bet tik tuomet, kai pats kūrėjas yra skaidrus kaip tyras vanduo, jis gali teikti gėrį kitiems.

- Kas padėjo išlikti tvirtai ir siekti tai, kas buvo svarbiausia? Gal kietas jūsų užsispyrimas?

- Tiksliau, ne užsispyrimas, bet valia, kuri mane užgrūdino. Verkti nemoku, kai man būna sunku. Nepuolu į depresiją. Iš pradžių bandau išsiaiškinti visas aplinkybes, tarsi spręsdama gyvenimo užduotį, ką tokioje situacijoje galima būtų padaryti. Kai pati viską išmėginu ir suprantu, kad nieko negaliu padaryti, tuomet atsiduodu likimo valiai ir laukiu, kas bus.

Tai seniai suvokiau ir dabar dažnai pasikliauju savo likimu. Man nepatinka neiginiai: neįmanoma, negalima, viskas sugriuvo ir panašiai. Pozityviai mąstydama pasistengiu kuo greičiau ištaisyti savo klaidas ir kuo skubiau atsiprašyti tų, kuriuos įskaudinau. Vaikystėje esmines gyvenimo pamokas gavau iš savo namų aplinkos. Mama visada buvo pavyzdys, kaip reikia stengtis nepalūžti. Kai tėtis žuvo, man buvo ketveri, broliui vos dveji su puse. Mama viena mus užaugino. Niekada nemačiau jos palūžusios ir verkšlenančios, kad jai sunku gyventi. Mama niekada nesižvalgė atgal, ėjo į priekį aukštai pakelta galva ir dalijosi gerumu su visais šalia esančiais.

Iš mokyklinio vadovėlio prisimename Maksimo Gorkio žodžius, jog "gyvenimas yra mano universitetai". Garsus amerikiečių rašytojas Viljamas Folkneris išėjo panašų gyvenimo universitetą. Man gyvenimo universitetas buvo tie žmonės, kuriuos sutikau M.Tenisono pantomimos trupėje. Iš jų išmokau, kaip reikia dirbti ir siekti tikslo.

Vietoj statybų aikštelės - teatras

Sunkoka dabar įsivaizduoti aktorę V.Kochanskytę statybų aikštelėse su brėžiniais - ji turėjo būti statybų inžiniere. Tokia buvo jos kelio pradžia. Kai su vyru statė namą Melnragėje, gal jaunystėje įgytos žinios jai pravertė? Virginija kaip visuomet šypsosi sakydama, kad kiekvienas žmogus turi dirbti savo darbą, tuomet visiems bus geriau. Statybos jos dabar nevilioja, nors rūpinosi savo namais, kad jie būtų jaukūs ir patogūs.

Iš jaukių namų Melnragėje aktorė niekur nenorėtų keltis. Ši vieta unikali tuo, kad jūra tiesiog ranka pasiekiama. Daug dirbantiems ir veikliems menininkams, kai nėra laiko kada atostogauti, gyvenimas prie jūros suteikia daug malonumų. Nebūtina kur nors vykti pailsėti. Poilsį galima derinti su kūrybiniu darbu.

Virginijos teiraujuosi, kokių emocijų jai kelia gimtasis Kaunas, iš kurio seniai išvyko, bet ir dabar gali bet kada atvažiuoti pas mamą ir čia būti.

"Namai, kad ir kur jie būtų, yra mūsų pasaulis. Namai visų pirma yra pilni artimų ir brangių žmonių, kuriuos mylime, kurių ilgimės, kai jų ilgai nematome. Pabandysiu praplėsti šią sąvoką, nes daug metų man namai buvo dar ir teatras. Dabartinė aktorių karta tų namų neturi - teatre jie dirba pagal sutartis, kol vaidina spektaklyje", - sakė V.Kochanskytė.

Pasakodama apie savo mamos namus aktorė užsiminė, kad ta vieta visada buvo ir yra atvira jos draugams. "Tie namai buvo ypatingi. Čia susirinkdavo mano draugai ir skaitydavome kūrinius, kurie anais laikais buvo draudžiami. Tai buvo gan pavojinga, nes už tai mus galėjo suimti. Tačiau mama leido mums susiburti mūsų namuose. Ji jautėsi daug ramesnė, žinodama, kur esu ir ką veikiu. Tie namai buvo saugiausia vieta gyvenime, tokie jie yra iki šiol", - prisiminė Virginija.

Geras jausmas - kelias

- Ar gyvendama prie jūros jaučiatės kaip ta žuvėdra, atradusi savo ramybės krantą?

- (Šypsosi.) Pirmiau prie jūros nutūpė mano vyras Arūnas, paskui šalia jo atsiradau aš. Kai susituokėme, vaidinau Šiaulių dramos teatre ir netrukus mane pakvietė dirbti Kauno dramos teatre. Keletą metų važinėjau į savo namus Klaipėdoje su viltimi, kad abu netrukus išsikelsime gyventi į Vilnių. Tokia buvo mūsų svajonė.

Visgi likome Klaipėdoje, nes čia Arūnas turėjo savo dirbtuvę. Jam reikėjo atlikti gan didelius monumentalius darbus. Tai truko ne vienerius metus. Blaškytis nebuvo galima. Mes buvome taip užsiėmę, kad neturėjome laiko galvoti apie namus Vilniuje (juokiasi).

Namai be mylimo žmogaus man būtų tušti ir nykūs. Tokį žmogų suradau. Būdama su savo vyru Arūnu jaučiuosi saugi ir rami. Jis išsklaido  visas mano abejones, nevilties akimirkas. Taip yra nuo mūsų bendro gyvenimo pradžios. Man užtenka prisėsti šalia jo ir pajuntu, kaip užplūsta pasitikėjimas savimi.

Aš iki šiol likau kelyje po visą Lietuvą (šypsosi). Tas kelias man patinka ir nevargina. Priešingai, itin gerai jaučiuosi, kai keliauju pas savo žiūrovus. Kitokio savo gyvenimo neįsivaizduoju.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"